Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Emigrare Canada la 45 de ani.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#1
NowOrNever

NowOrNever

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.04.2020
Salutare,

Am 45 de ani. Am intrat intr-un fel de vrie greu de controlat privind o dorinta nestavilita sa parasesc iubita mea tara RO.
Am refuzat multe oportunitati de plecare in prima tinerete. De la Norvegia, US pana in Japonia.
Dupa 22 de ani munciti in sistemul prinvat RO si pentru RO, de la corportatii pana la self-employed ma simt epuizat, fara rezerve sa psihica sa lupt cu sistemul.
Doresc o viata linistita si modesta in Canada.
Am facut un scoring pentru Expres Entry - avand in vedere varsta nu ating punctajul minim necesar selectiei.

Sfaturi, pareri? Nu mai dorm de vreo 10 nopti deja. O fi izolarea COVID de vina? Totusi stau la curte..

#2
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Ce te face sa crezi ca o sa ai o viata linistita in Canada? Ai mult de tras pana sa-ti faci o situatie.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View PostNowOrNever, on 20 aprilie 2020 - 19:39, said:


Am facut un scoring pentru Expres Entry - avand in vedere varsta nu ating punctajul minim necesar selectiei.

Sfaturi, pareri? Nu mai dorm de vreo 10 nopti deja. O fi izolarea COVID de vina? Totusi stau la curte..

Sfaturi?Cauta ceva mai pe calapodul tau.
Pareri?Pai daca chiar tu zici ca NU te califici,ce alte parerei mai vrei,ce importanta ar mai avea emiterea de pareri?

ps.
Totusi as incerca,dar in partea aialalta de lume,prin Asia:Vietnam,Sri Lanka,etc.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Te-ai trezit cu vreo 20 de ani mai tarziu.
Vestea buna e ca poti duce "o viata linistita si modesta" si in Ro. Te muti la tara si stai linistit si modest. Mai dai vara cu sapa prin vecini sa mai faci de un ban pentru lemne iarna si aia e.
Sau te dai "lovit" cu handicap cu incapacitate de munca si iei vreo 7-800 de lei pe luna.

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Exact acum 20 de ani, eram in aceeasi situatie ca tine...privind varsta si dorinta de a pleca. Eu optasem pentru Noua Zeelanda (insula de nord, evident). Ma incadram la limita, dar...eram legat de o casatorie, care a blocat aceasta iniativa a mea...ulterior, am "rezolvat" problema, acum fiind la a doua casatorie, dar...tot in tara...de' "ale vietii valuri". Succes indiferent ce cale vei alege! ...dar daca pleci, te ROG, nu vota pentru tara din care ai plecat!

Edited by danpet, 20 April 2020 - 20:47.


#6
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Daca ai familie (si va hotarati sa plecati toti) incearca prin copii. Daca un copil e aplicant principal, calificat intr-un domeniu cerut de ei (deci nu Drept ...) sunt sanse sa va ia si pe voi.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,429
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă pentru Canada nu te califici, caută o altă țară.

#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Io zic că până la urmă îți trece. Bine, eu sunt optimist de fel. Dacă nu, consiliere sau chiar psi, având în vedere nopțile nedormite. Posted Image

Edited by ursamajor, 20 April 2020 - 21:06.


#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Am coleg de facultate emigrat pe la vreo 38 ani. I-a fost foarte greu la inceput, trebuia sa munceasca tehnician si concomitent si-a refacut studiile, sa fie recunoscut ca inginer.
Daca aici, intre ai tai, te simti epuizat psihic, nu stiu ce vei face acolo, unde nu-i pasa nimanui de tine.

Cel mai bine da un reset si ia-o de la capat aici sau poate mai aproape, prin Europa.

Btw - am si eu marele regret ca nu am facut pasul (tot spre Canada), dar asta este...

#10
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Cel mai bine tot în UE unde-ti recunosc studiile; si eu am visat la US mai demult, si ma bucur ca nu sunt vreun sofer de taxi sau de autobuz acolo; fost coleg, inginer în Ro, face livrari la domiciliu în Canada; altul, cu masterat si doctorat luat în Franta, locuieste cu parintii într-o garsoniera mai mare la Vancouver

Edited by Victor5, 20 April 2020 - 21:39.


#11
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Nu vreau sa te dezamagesc, dar sfatul meu este sa ramai in tara. Acolo te vei simtii si mai epuizat, in Ro poate vei avea sanse sa treci peste asta. Cand aveam vreo 30 de ani ma gandisem si eu la o emigrare prin Canada. Acum dupa vreo 20 de ani, ma felicit ca am ramas in tara.

#12
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006
Daca nu crezi ca te poti descurca in tara la varsta asta, gandeste-te ca acolo o cam iei de la zero. Cam tarziu, parerea mea.

#13
dancir2001

dancir2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.05.2006
Colegii de mai sus au dreptate. E tarziu la varsta asta, iar cu criza financiara mondiala la usa cred ca cea mai buna varianta e sa te folosesti de ceea ce ai si sa ,, Give the best of it''

Success si nu uita ca nicaieri nu este mai bine decat in tara ta (am fost plecat in jur de 10 ani)

#14
NowOrNever

NowOrNever

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.04.2020

View Postgeorge_alexandru, on 20 aprilie 2020 - 20:51, said:

Dacă pentru Canada nu te califici, caută o altă țară.

Inainte de toate scuze pentru greselile de ortografie. Poate ar fi fost mai bine sa tastez de pe PC.

Privind o alta tara.. voi analiza dupa ce epuizez toate posibilele variante pentru Canada.
Stau deja la tara.. in nordul Bucurestiului. Ilfov. Cand m-am referit la o viata simpla si modesta am omis partea importanta, continuarea... intr-o societate civilizata, cum am spune popular "cu oameni normali la cap". Pentru ca oricat de normal ai vrea sa fii tu romane, te contaminezi repede. Mai repede decat nefericita Corona. In ce ma priveste, m-a luat spaima.. ma simt un infectat, un purtator fara patoligie.. inca. Adesea ma suprins insa.. tusind.
Ca noi toti, sau majoritatea.. caut acea civilizatie coordonata de reguli simple si respectate, predictibilitate, respect pentru ceea ce esti. Atat cat esti.

Revenind, nu as renunta atat de repede la Canada. De aceea apelez la experienta si spiritul vostru critic. Pana la urma am reusit profesional cateceva prin Romania in IT. De la participarea in top management la implementari de proiecte foarte mari care au componente IT - retehnologizari de baraje.. , implementari de sisteme in banking, pana la administrarea ani de zile a unui business propriu software development inclusiv sales si software maintenances.
Ma intreb.. va intreb.. oare cum iti poti creea oportunitati reale de a-ti prezenta experienta unor posibili angajatori canadieni? Cum ajungi la ei? O abordare directa nu cred sa functioneze. Stiti antreprenori romani in Canada care pot sfatui? Poate ca statul canadian este mai interesat de diplome si echivalari de studii mai mult decat de experienta in acordare vizelor de rezidenta si permis de munca.. Oare acesta este si interesul antreprenorului canadian? Cum vedeti voi? Arexista un.. short way pentru cei de varsta mea? Banuiesc ca nu as fi singurul visator curajos de pe aici..

View Postdanpet, on 20 aprilie 2020 - 20:46, said:

Exact acum 20 de ani, eram in aceeasi situatie ca tine...privind varsta si dorinta de a pleca. Eu optasem pentru Noua Zeelanda (insula de nord, evident). Ma incadram la limita, dar...eram legat de o casatorie, care a blocat aceasta iniativa a mea...ulterior, am "rezolvat" problema, acum fiind la a doua casatorie, dar...tot in tara...de' "ale vietii valuri". Succes indiferent ce cale vei alege! ...dar daca pleci, te ROG, nu vota pentru tara din care ai plecat!
Cunosc sentimentul. Am "rezolvat"si eu astfel de "valuri". Trebuie sa ramanem optimisti. Imi amintesc la 30 de ani, fiind in San Francisco temporar cu jobul, un prieten fost coleg mai curajos care emigrase in urma cu 2 ani si traia visul american. Doar dupa 2 ani. Si el si sotia IT intermediate. Casa, garaj, piscina, un track GMC si evident un catel in curte. Are rost sa va zic cat au tras de mine sa-mi iau sotia stomatolog rezident si sa raman acolo? Dar nuuu// nici sotia nu era hotarata.. nici eu.. Mare patriot. Mare luptator. Am obosit.. Deci, un ultim efort inainte de resemnare.. si un apel la experienta voastra.. cunostintele voastre despre Canada, prietenii vostri din Canada.

View Postclaudiu1, on 20 aprilie 2020 - 21:17, said:

Am coleg de facultate emigrat pe la vreo 38 ani. I-a fost foarte greu la inceput, trebuia sa munceasca tehnician si concomitent si-a refacut studiile, sa fie recunoscut ca inginer.
Daca aici, intre ai tai, te simti epuizat psihic, nu stiu ce vei face acolo, unde nu-i pasa nimanui de tine.

Cel mai bine da un reset si ia-o de la capat aici sau poate mai aproape, prin Europa.

Btw - am si eu marele regret ca nu am facut pasul (tot spre Canada), dar asta este...
Obosit psihic de instabilitate, lipsa de predicitibilitate, nepasare privind afacerile mici pentru care Australia, Canada, USA .. marile economii au un mare respect si le ofera ajutor si consiliere in momente.. in special de forta majora. Like now.

Nu ma vad iesind vreodata la pensie de nicunde.. Nici din RO nici din Canada. As intra in depresie Posted Image. Imi place sa muncesc, sa studiez. Tocmai termin un master. Ma gandesc la o urmatoare facultate desi business-ul abia ma lasa sa dorm. Intrebare.. de ce as incepe o alta facutlate aici si nu in alta parte? Spuneti voi.. Un motiv concret in canada.. pentru ca nu am college in canada. Hm..

View Postursamajor, on 20 aprilie 2020 - 21:05, said:

Io zic că până la urmă îți trece. Bine, eu sunt optimist de fel. Dacă nu, consiliere sau chiar psi, având în vedere nopțile nedormite. Posted Image
psi? Daca te referi la psiholog.. recomand oricui. Un profesionist obiectiv, cu tehnici si experienta prinde bine oricaruia dintre noi ca si interlocutor. Adeseam mai bine decat un prieten oricat de apropiat ar fi.. sa nu mai vorbim de nevasta, prietena etc Posted Image. Am un terapeut. Nu a vazut o problema de natura psihica sa vreau sa traiesc intr-o societate civilizata.
Sau poate psi-ul tau inseamna altceva??

View PostVictor5, on 20 aprilie 2020 - 21:39, said:

Cel mai bine tot în UE unde-ti recunosc studiile; si eu am visat la US mai demult, si ma bucur ca nu sunt vreun sofer de taxi sau de autobuz acolo; fost coleg, inginer în Ro, face livrari la domiciliu în Canada; altul, cu masterat si doctorat luat în Franta, locuieste cu parintii într-o garsoniera mai mare la Vancouver
Poti fi mai linistit ca si curier intr-o tara decat inginer intr-alta? Deinde de tari? De venituri/costuri? Subiectiv.. pana una alta simt ca vine un reset profesional inevitabil peste mine. Adica afacerea mea faliment  in contextul pandemiei. Angajare la vreo corporatie, eventual reconversie sau perfectionare profesionala. De ce as face acest reset in Ro dupa atatia an de munca? De ce nu in Canada? Cum ajungem sa facem asta acolo la varsta asta? Eu stiu si povesti de succes. O prietena pe care am cunoascut-o acum 8 ani pe un forum emigrare canada. Nu mai stiu pe care. A plecat intr-un an. La 44. Eu am ramas aici. Ea e bine merci acum in Windsor Ontario - si se felicita in fiecare zi pentru decizia luata. Eu in prag de faliment in RO pentru ca atunci.. ma razgandisem din dragoste de tara..

Vad ca in majoritatea parerilor converg spre.. prea tarziu. Ramai in tara... Resemneaza-te. Daca nu poti in tara de ce ai putea afara?
Chiar asa? Speranta oficiala de viata in Canda este de 82 de ani. Hai sa zic ca eu sper la un 70.. deci inca 25 de ani de munca. Totusi sunt 25 de ani de munca.. in care unii dintre pot produce valoare adaugata pentru familie, comunitate, statul in care traiesc..
Nu m-ati convins. Prefer maturator respectat cu o viata decenta intr-un stat covilizat.. decat univesitar batjocorit de sistem, in nesiguranta. Si aici nu vorbim doar de venituri.. vorbim de siguranta, respect, continuitate. De ce m-as resemna? Eu astept variante de plecare.. idei care sa ajute plecarea mea. Imi asum riscul de castiga mai putin atat timp atunci cand stiu ca am nevoie de justitie aceasta functioneaza., de exemplu. Voi?

View Postdanpet, on 20 aprilie 2020 - 20:46, said:

Succes indiferent ce cale vei alege! ...dar daca pleci, te ROG, nu vota pentru tara din care ai plecat!
De acord.. de ce ar vota/hotara un membru de familie pentru viata pe care o traiesc altii.. chiar familia lui. Mi se pare ciudat acest vot al diasporei in conditiile in care ai parasit tara.
Dicutia poate face un subiect de nou topic. Sunt prea multe de spus. Am incercat sa evit aceasta situatie.. si am ramas sa votez pentru ro. Desi nu datorez nimic. Toate studiile le-am platit. Deh.. am lasat facutatea de stat in tinerete pentru o iubire si m-am mutat in Bucuresti la privat. A,m lucrat doar in privat. Mi-am platit deci toate studiile, interventiile medicale inclusiv spagile, am cotribuit cu impozite si TVA la stat de nu stiu sa numar.. Sunt cel putin chit fata de statul roman.. daca nu cumva el imi este dator. Si da.. nu voi vota daca voi pleca. Insa voi vorbi Romania si romanii de bine. Nu sistemul, nu aparatul de stat.. romanii si Romania. Acum cine ma ajuta sa plec?

Edited by Dany_Darke, 20 April 2020 - 22:55.


#15
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Daca nu-ti merge afacerea ai oricand alternativa sa te reprofilezi . Sa emigrezi nu e neaparat solutia . dar daca asta doresti neaparat eu iti doresc sa reusesti si sa pleci Posted Image

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009
De ce nu te califici?

Pierzi puncte pentru varsta, da, dar nu in halul in care sa nu te califici.

Vezi ca e concurenta mare pentru Ontario si BC.

Incearca si tu Manitoba, Saskatchewan si poate Nova Scotia sau Alberta. Vezi cat a fost ultimul punctaj.

E ca la admiterea la facultate, ai o "nota" si ai competitie.

#17
NowOrNever

NowOrNever

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.04.2020

View PostLex404, on 20 aprilie 2020 - 22:21, said:

De ce nu te califici?

Pierzi puncte pentru varsta, da, dar nu in halul in care sa nu te califici.

Vezi ca e concurenta mare pentru Ontario si BC.

Incearca si tu Manitoba, Saskatchewan si poate Nova Scotia sau Alberta. Vezi cat a fost ultimul punctaj.

E ca la admiterea la facultate, ai o "nota" si ai competitie.

Salutare Lex404.
Multumesc pentru sfat. Ce-i drept nu am apucat sa merg mai departe de informarea privind Skilled Workers pe Ontario, aoclo unde ai nevoie de un minim de 67 de puncte.
Din cei sase factor evaluati.. am adunat Nu am inca recunoastere studii pentru ca este un proces mai lung. Insa am doua mari impedimente. Cand am absolvit liceul in 94 si univeristate in 98 nu exista legiferat conceptul de Foaie Matricola.. anexa la diplome in care sa ti se treaca toate materiile studiate si mediile. Le-am scris si astept raspunsuri formale. Insa, Mai mult, universitatea absolvita de mine este una privata.. controversata acum. Pe timpuri la mare moda si incredere. Inteleg insa ca doar univestitatile de stat sunt luate in calcul de guvernul Canadian. Ce-i drept nu am gasit informatia oficial. Sper sa primesc foile matricole si sa trimit documentele in CA pentru Educational Credential Assessment https://learn.utoron...c-document-tool

As incerca plecarea prin studii care sa ofere PGWP Programs si simultan cu o oferta de munca. Apoi dupa un an as aplica pentru prgram emigrare. As avea punctaj bun asa. M-ar ajuta insa acum o intermediere cu posibili angajatori din canada. Sau agentii serioase de recrutare. Sau cel mai bine companii cu owneri romani care sa ma indrume etc. Este un spijin concret pe care sper sa-l obtin pe acest forum.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
se rezolva la alt job...

eu banuiesc ca job-ul actual e naspa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate