Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce inseamna Pastele pentru voi si ce va lipseste de acest Paste?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
64 replies to this topic

Poll: Ce inseamna Pastele pentru voi? (30 member(s) have cast votes)

Ce inseamna Pastele pentru voi?

  1. O sarbatoare religioasa in care ma regasesc (13 votes [35.14%] - View)

    Percentage of vote: 35.14%

  2. Un concediu, timp liber (12 votes [32.43%] - View)

    Percentage of vote: 32.43%

  3. Voted O reintalnire cu cei dragi (7 votes [18.92%] - View)

    Percentage of vote: 18.92%

  4. Mancareeeeeeeeeee (4 votes [10.81%] - View)

    Percentage of vote: 10.81%

  5. O oportunitate ca sa arat ce tare sunt (1 votes [2.70%] - View)

    Percentage of vote: 2.70%

Vote Guests cannot vote

#55
_Levis

_Levis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 08.04.2020

View Postvanitty, on 18 aprilie 2020 - 20:00, said:

Pentru ca de obicei inseamna cam 5-6 ore de condus minim. deci aproximativ 2 zile pe drumuri. deci trebuie sa fie macar 3-4 zile legate libere de la munca..
De ce nu iei avionul? Mă refer în general, acum având în vedere situația actuală mai bine te abții. Și eu stau la aprox. 450km de părinți și doar cu avionul i-am vizitat în ultimii 3 ani. Anul ăsta am zis pass, cu toate nebunelile și restricțiile astea. Nu i-am mai văzut IRL de vreo 5 luni. Ne vedem pe Skype și aia e.

#56
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009

View Post_Levis, on 19 aprilie 2020 - 13:26, said:

De ce nu iei avionul? Mă refer în general, acum având în vedere situația actuală mai bine te abții. Și eu stau la aprox. 450km de părinți și doar cu avionul i-am vizitat în ultimii 3 ani. Anul ăsta am zis pass, cu toate nebunelile și restricțiile astea. Nu i-am mai văzut IRL de vreo 5 luni. Ne vedem pe Skype și aia e.

pt ca in Romania nu e fezabil asa ceva. iasi-borsa (maramures) nu ai cum sa faci cu avionul :P

#57
_Levis

_Levis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 08.04.2020

View Postvanitty, on 19 aprilie 2020 - 13:31, said:

iasi-borsa (maramures) nu ai cum sa faci cu avionul Posted Image
Ah, am înțeles. Și eu locuiesc în Ro, dar în cazul meu se găsesc zboruri interne pe ruta respectivă.

#58
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
A fost, de departe, cel mai frumos Pasti dintre toate cele de acum! A fost identic primului Pasti, instaurat de Dumnezeu pe vremea lui Moise, a iesirii din robie si identic Pastilor sarbatorite dupa ingroparea lui Iisus. Deci, un semn mare, mare, mare ca urmeaza sa fim scapati de robia ”Sodomei si Egiptului” si ca A doua venire este aici, este deja la usi.

#59
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

View PostDorel666, on 19 aprilie 2020 - 14:10, said:

A fost, de departe, cel mai frumos Pasti dintre toate cele de acum! A fost identic primului Pasti, instaurat de Dumnezeu pe vremea lui Moise, a iesirii din robie si identic Pastilor sarbatorite dupa ingroparea lui Iisus. Deci, un semn mare, mare, mare ca urmeaza sa fim scapati de robia ”Sodomei si Egiptului” si ca A doua venire este aici, este deja la usi.
Pai si-a facut declaratie pe propria raspundere? Daca nu... eu zic ca mai intarzie putin, depinde de militian.

#60
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019
Un Paste cu adevarat linistit, asa cum toata lumea ureaza! Fara galagie, fara agitatie, frumos, in familie. Oricum nu ma dau in vant dupa agitatia sarbatorilor. Cu cat mai restrans, cu atat mai bine!

#61
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postvanitty, on 18 aprilie 2020 - 22:11, said:

topicul a fost facut in poiana. Pastele poate sa insemne o gramada de lucruri. NU e musai sa insemne acelasi lucru pentru toti. pentru unii e o importanta sarbatoare religioasa, care rezoneaza cu convingerile lor. Pentru altii e doar un concediu, prin care isi incarca bateriile. Pentru altii e ocazia prin care se intalnesc cu cei dragi. Pentru altii e mancarea pe care o baga in ei in aceasta perioada..
E adevărat, pentru iudei reprezintă ceva, ir pentru creștini, altceva. Cum nu cred că inițiatorul este iudeu și nici nu ne aflăm în Israel, răspunsul din chestionar ar fi trebuit să se refere la Învierea creștină.

Cât despre atei, nu e deloc relevant ceea ce cred ei despre Învierea Domnului, oricum.

#62
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postabac, on 18 aprilie 2020 - 16:10, said:

Inseamna o prostie marca Evul Mediu.
Evul Mediu? Sunt mai mult de 3000 de ani de cand a luat nastere sarbatoarea asta a evreilor.

#63
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostElihu_66, on 21 aprilie 2020 - 13:02, said:

Evul Mediu? Sunt mai mult de 3000 de ani de cand a luat nastere sarbatoarea asta a evreilor.
si care pt crestini NU mai are relevantza. Posted Image in masura in care chiar Il recunosc pe Isus ca Miel a lu Dumnezeu..

Edited by Dude_2nd, 22 April 2020 - 07:18.


#64
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmario_bril, on 19 aprilie 2020 - 22:03, said:

E adevărat, pentru iudei reprezintă ceva, ir pentru creștini, altceva. Cum nu cred că inițiatorul este iudeu și nici nu ne aflăm în Israel, răspunsul din chestionar ar fi trebuit să se refere la Învierea creștină.

Cât despre atei, nu e deloc relevant ceea ce cred ei despre Învierea Domnului, oricum.
Esti total pe dinafara amice.
Pastele are in esenta simbolul jertfirii , ca asta practicau evreii/iudeii . Aduceau jertfa de ispasire  . Practic un miel era jertfit la moarte in locul pacatosului. Si azi pastele tot asta inseamna . La cina de pasti isus le-a spus despre painea franta ca inseamna frangerea trupului Sau pentru iertarea pacatelor, iar paharul cu vin inseamna moartea lui pentru stergerea pacatelor. Si a dat porunca sa se infaptuiasca acest ritual pana la venirea lui. Ei bine nicaieri nu ai sa gasesti poruncind o sarbatoare in cinstea invierii Lui. Pentru ca jertfa de moartea a Lui e aidoma cu jertfele poruncite iudeilor din vechime. Tot despre jertfa de moarte  e in esenta. Crestinii nu mai au aceasi porunca de jertfit miel ci sa primeasca adevarata jertfa a mielului divin in persoana lui Hristos.  Din pacate minciuna a luat locul adevaratei porunci si acum culegeti roadele minciunii.

Edited by pacopaco1967, 22 April 2020 - 11:03.


#65
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 22 aprilie 2020 - 11:02, said:

Esti total pe dinafara amice.
Pastele are in esenta simbolul jertfirii , ca asta practicau evreii/iudeii . Aduceau jertfa de ispasire  . Practic un miel era jertfit la moarte in locul pacatosului. Si azi pastele tot asta inseamna . La cina de pasti isus le-a spus despre painea franta ca inseamna frangerea trupului Sau pentru iertarea pacatelor, iar paharul cu vin inseamna moartea lui pentru stergerea pacatelor. Si a dat porunca sa se infaptuiasca acest ritual pana la venirea lui. Ei bine nicaieri nu ai sa gasesti poruncind o sarbatoare in cinstea invierii Lui. Pentru ca jertfa de moartea a Lui e aidoma cu jertfele poruncite iudeilor din vechime. Tot despre jertfa de moarte  e in esenta. Crestinii nu mai au aceasi porunca de jertfit miel ci sa primeasca adevarata jertfa a mielului divin in persoana lui Hristos.  Din pacate minciuna a luat locul adevaratei porunci si acum culegeti roadele minciunii.
Bravo Paco, ai reușit să ne arăți cum gândește un păgân.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate