Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce inseamna Pastele pentru voi si ce va lipseste de acest Paste?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
64 replies to this topic

Poll: Ce inseamna Pastele pentru voi? (30 member(s) have cast votes)

Ce inseamna Pastele pentru voi?

  1. O sarbatoare religioasa in care ma regasesc (13 votes [35.14%] - View)

    Percentage of vote: 35.14%

  2. Un concediu, timp liber (12 votes [32.43%] - View)

    Percentage of vote: 32.43%

  3. Voted O reintalnire cu cei dragi (7 votes [18.92%] - View)

    Percentage of vote: 18.92%

  4. Mancareeeeeeeeeee (4 votes [10.81%] - View)

    Percentage of vote: 10.81%

  5. O oportunitate ca sa arat ce tare sunt (1 votes [2.70%] - View)

    Percentage of vote: 2.70%

Vote Guests cannot vote

#37
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostSidorin, on 18 aprilie 2020 - 17:31, said:

Google e un "canal" unde se pot citi multe tâmpenii, eu măcar știu să leg câteva fire, să administrez medicamente nepoților, să fac o amărâtă de injecție, etc.
Nu am avut pretenția ca cineva sa cunoască Formula lui Euler, știu că ne îndreptăm în mod clar spre idiosincrazie, totul va fi de pe GOOGLE, acolo, probabil ne îndreaptă prostia omenească.

Raman si cartile la biblioteci.. Nu le dam foc. Insa nu poti bagateliza avansul cunoasterii. Fie ea si Google.
Stii cate chestii mi-am facut prin curte afland in 2 minute pe google? Reparatii auto, constructie casa ( nu m-a pacalit niciun mester.. stiam mai bine ca ei ce si cum..), gradinarit, etc.
Fara internet..nu aflam toate chestiile de mai sus. Ca nu ma duceam la biblioteca sa pierd o zi ca sa aflu cum se creste o rosie.

On topic. Pastele e o sarbatoare pentru prefacuti. Ca toate sarbatorile crestinesti. Atunci da smerenia peste toti.

#38
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009

View Postborn2lose, on 18 aprilie 2020 - 17:38, said:

stii ce e trist? cat de multi isi dau seama ca le e dor de cei dragi doar de sarbatori. daca-ti sunt asa dragi, nu mai astepta pastele ca sa va intalniti.

si asta e adevarat. scuza mea (oarecum) e ca is la 300 si ceva de km de ei... dar nu asta e neaparat subiectul topicului ci ca de obicei pastele (si alte sarbatori legale mai lungi) permiteau la toti sa avem aproximativ acelasi orar.. si de asta ne adunam cu totii, intr-un loc sau altul

#39
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020

View Postabac, on 18 aprilie 2020 - 16:10, said:

Inseamna o prostie marca Evul Mediu.
Macar atunci aveau scuza inculturii si necunoasterii realitatilor cotidiene pe care nu si le puteau explica decat prin interventia unui demiurg situat deasupra oamenilor. Dar azi, in epoca stiintei sa mai lingi icoane, sa te tarasti pe coate si genunchi in jurul bisericilor, e peste intelegerea mea. Nu are pic de logica.

#40
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postcrislacor, on 18 aprilie 2020 - 16:18, said:

Dacă erai credincios cu adevărat, știai că Cel de Sus se scrie cu litere mari! Asta așa, ca o formă de minim respect...
Faci o confuzie  de o crasa incultura intre "credincios" si "religios" care sunt doua notiuni complet diferite.
In vreme ce credinta  este unica si e specifica fiecarui om, (inclusiv celor care nu cred in existenta unui mosulica in sutana  (scris cu litere mari) care se ocupa personal de fiecare din cei 7,5 miliarde de oameni, credinta lor fiind tocmai aceea ca asa ceva nu poate exista), religia, de fapt religiile, pentru ca sunt nenumarate, sunt doar o metoda sau un mijloc de indoctrinare colectiva pentru controlul asupra maselor. Cele mai crunte represalii impotriva dezvoltarii stiintei, impotriva cunoasterii, au venit din partea religiilor, a bisericilor si a reprezentantilor acestora. Nu cred ca e cazul sa dezvolt. De asemenea,marea majoritate a razboaielor, cu cateva mici exceptii legate de suprematia teritoriala, au avut la baza conflicte pe baza religioasa.  Si in final, poti face o deosebire intre religii, care te invata sa nu furi, sa nu ravnesti la bunul altuia, sa nu preacurvesti,.... si doctrina comunista, care iti cerea exact aceleasi lucruri?.

#41
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostRhesus, on 18 aprilie 2020 - 16:37, said:

Selecția naturală. Am greșit cu ceva? Dacă medicii îți spun să stai în casă ca te ia dracu' daca ai 65+ si dai cumva de virus, si tu tot o faci, nu se numeste selectie naturala?

Da, și când voi ajunge eu bătrân, îmi voi merita soarta dacă mă ia CoVID-60 făcând o prostie.
o sula ce zic medicii.
la supermarket au voie ca nu circula virusu intre orele cutare sicutare... :D e o mascarie.

nu ajungi batran, nu-ti fa planuri mari... :D

#42
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View PostSidorin, on 18 aprilie 2020 - 16:29, said:

Ne-au fost aduse Paște de voluntari și le-am mulțumit frumos urându--le "Păște fericit!", - Să trăiți frumos și sănătos alături de familie! , normal că nevasta trebuia să facă o gafă și pe urmă s-a supărat tot pe mine: "Acolo nu vă primește, că-s catolici!!?"...


Făgăraș, jud (încă Brașov).

Am trecut de cateva ori, prin Fagaras, mare biserica aveti pe acolo....:D

#43
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postvanitty, on 18 aprilie 2020 - 17:47, said:

si asta e adevarat. scuza mea (oarecum) e ca is la 300 si ceva de km de ei... dar nu asta e neaparat subiectul topicului ci ca de obicei pastele (si alte sarbatori legale mai lungi) permiteau la toti sa avem aproximativ acelasi orar.. si de asta ne adunam cu totii, intr-un loc sau altul
300 de km? In ziua de azi e o distanta? Nu pot sa cred. Daca in ziua de Paste nu era o problema, de ce ar fi problema in 4 iulie , de Ziua Independentei? Sau de 15 Martie, Ziua ungurilor de pretutindeni? Sau de 10 mai, Ziua Regelui?

Edited by myshyk, 18 April 2020 - 19:51.


#44
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010

View PostExcelsior01, on 18 aprilie 2020 - 19:09, said:

Am trecut de cateva ori, prin Fagaras, mare biserica aveti pe acolo....Posted Image
E mare și nu prea frumoasă (părerea mea), după ce 170 de ani creștinilor ortodocși din F. le-a fost interzisă religia (Da! -vorbesc serios, după Contra reformă (inițiată de Maria Tereza și mănăstirile ortodoxe distruse cu tunul), puținii ortodocși rămași mergeau să se roage în bisericile din satele învecinate: Râușor, Galați, Hurez,...

#45
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009

View Postmyshyk, on 18 aprilie 2020 - 19:47, said:

300 de km? In ziua de azi e o distanta? Nu pot sa cred. Daca in ziua de Paste nu era o problema, de ce ar fi problema in 4 iulie , de Ziua Independentei? Sau de 15 Martie, Ziua ungurilor de pretutindeni? Sau de 10 mai, Ziua Regelui?

offtopic si nu continuam mai departe.
Pentru ca de obicei inseamna cam 5-6 ore de condus minim. deci aproximativ 2 zile pe drumuri. deci trebuie sa fie macar 3-4 zile legate libere de la munca..

#46
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostRhesus, on 18 aprilie 2020 - 16:17, said:

Trebuie să mai moară cel puțin 5 generații ca să strecurăm puțin mintea omului - și așa spălată -
Aveti planuri mari si interesante, la multi ani!

#47
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postabac, on 18 aprilie 2020 - 16:22, said:

Situatia in Romania e asa:

1. Cei mai religiosi oameni, sunt batranii.
Daca te vei nimeri la slujba din noaptea de Craciun (la catolici) sau la slujba din noaptea de Pasti (la catolici si la ortodocsi), vei gasi foarte multi oameni tineri.
Probabil undeva in jur de 50% is pana in 30 de ani.

View PostzNick, on 18 aprilie 2020 - 16:23, said:

Lasati-l pe cel de sus, ca pana la el treci pe la BOR ca sa achiti taxa de vama, apoi mai discutam...
Zici ca l-ai cautat pe Cel de Sus si te-ai impiedicat in BOR ? Posted Image
BOR nu este singura biserica crestina, nici pe departe.

View PostRhesus, on 18 aprilie 2020 - 16:26, said:

Respect religia fiecărui om: că e ortodox, catolic, etc. Cât timp omul este realist, cu picioarele pe pământ nu am absolut nimic. Am cerința ca și el să-mi respecte părerea.
Ti-o respect, dar manifest totala desconsideratie pentru ea.

Edited by Hunor_66, 18 April 2020 - 20:29.


#48
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Chestionarul nu e bun, întrucât pentru creștini, Paștile nu reprezintă vreo sărbătoare religioasă oarecare, ci este esența creștinismului, lucrul spre care toți creștinii tind: învierea.

#49
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Pastele este sau ar trebui sa fie : promisiunea invierii, speranta , viata, bucurie :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o0ZS9o6NLnM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Hristos a inviat!



#50
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009

View Postmario_bril, on 18 aprilie 2020 - 21:48, said:

Chestionarul nu e bun, întrucât pentru creștini, Paștile nu reprezintă vreo sărbătoare religioasă oarecare, ci este esența creștinismului, lucrul spre care toți creștinii tind: învierea.

topicul a fost facut in poiana. Pastele poate sa insemne o gramada de lucruri. NU e musai sa insemne acelasi lucru pentru toti. pentru unii e o importanta sarbatoare religioasa, care rezoneaza cu convingerile lor. Pentru altii e doar un concediu, prin care isi incarca bateriile. Pentru altii e ocazia prin care se intalnesc cu cei dragi. Pentru altii e mancarea pe care o baga in ei in aceasta perioada..

#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvanitty, on 18 aprilie 2020 - 20:00, said:

offtopic si nu continuam mai departe.
Pentru ca de obicei inseamna cam 5-6 ore de condus minim. deci aproximativ 2 zile pe drumuri. deci trebuie sa fie macar 3-4 zile legate libere de la munca..

Cine se scoala de dimineata... face doar 4 ore

#52
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010

View PostExcelsior01, on 18 aprilie 2020 - 19:09, said:

Am trecut de cateva ori, prin Fagaras, mare biserica aveti pe acolo....Posted Image
Măcar dacă ar fi fost un proiect original (donat de către Oradea), "haurul" de care mulți nu au avut loc e o amărâtă de tablă de alamă eloxată. Am lucrat un pic în proiectare și am "ochiul" un pic format, observați vreo asemănare?...

Attached Files



#53
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Posttioopedi, on 18 aprilie 2020 - 16:31, said:

Eu sunt ateu

   Omul este  o fiinta religioasa. Nu prea ai cum sa fii ateu.
Dar e  dreptul tau sa-ti ascunzi convingerile  religioase.

#54
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View Postvanitty, on 18 aprilie 2020 - 16:00, said:


Deci.. ce inseamna Pastele pentru voi si ce credeti ca va va lipsi de acest Paste?

Nu e decat  o " sarbatoare " ca sa mai putoreasca lumea sa fuga de munca , un motiv de a urla popa in boxele scoase afara din biserica , pe scurt pierdere de vreme si de resurse .
Ca norocu ca e starea de urgenta si n-o sa vuiasca televiziunle cu retardatii care ajung la urgente ca au baut si mancat in nestire ....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate