Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Ce inseamna Pastele pentru voi si ce va lipseste de acest Paste?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
64 replies to this topic

Poll: Ce inseamna Pastele pentru voi? (30 member(s) have cast votes)

Ce inseamna Pastele pentru voi?

  1. O sarbatoare religioasa in care ma regasesc (13 votes [35.14%] - View)

    Percentage of vote: 35.14%

  2. Un concediu, timp liber (12 votes [32.43%] - View)

    Percentage of vote: 32.43%

  3. Voted O reintalnire cu cei dragi (7 votes [18.92%] - View)

    Percentage of vote: 18.92%

  4. Mancareeeeeeeeeee (4 votes [10.81%] - View)

    Percentage of vote: 10.81%

  5. O oportunitate ca sa arat ce tare sunt (1 votes [2.70%] - View)

    Percentage of vote: 2.70%

Vote Guests cannot vote

#1
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
Asta e cred ca primul an , de o gramada de timp in care Pastele e deosebit pentru noi toti. Si in timp ce faceam niste mancare (ceva obisnuit, nu ceva deosebit.. de paste), ma gandeam sa vedem.. ce inseamna pentru noi Pastele. Pentru ca astazi mi-am dat seama ce inseamna Pastele pentru mine. In primul rand , din start vreau sa spun ca sunt credincios, dar nu habotnic si in principiu nepracticant. Cred in cel de sus, dar in ideea unui set de reguli si o prezenta superioara care sa incerce sa ne faca viata mai buna. Dar nu despre asta e vorba ci vroiam doar sa vedem ce inseamna pentru voi Pastele, pentru a vedea ce va lipseste la acest Paste.

Pentru mine Pastele a fost in primul rand o oportunitate sa ma vad cu cei dragi (cred ca o trecut peste 10 ani de cand am avut un paste pe care sa nu-l petrec cu cei dragi, fie ca asta insemna sa merg la ei sau ei sa vina la mine), sa mai discutam , sa ne mai vedem etc. Chestie care e clar ca o sa-mi lipseasca anul acesta, pentru ca ne vom vedea probabil doar pe zoom..
Al doilea lucru pe care il insemna pentru mine a fost o perioada de concediu, dupa o perioada destul de aglomerata (in general pastele era o perioada mai aglomerata in domeniul meu).. Chestie care insa nu mai e valabila, de 2 saptamani activitatea e suspendata unde lucrez, deci.. nu mai simt acest paste ca o perioda deosebita ci doar o zi ca oricare alta, din cele peste 2 saptamani de cand stau oarecum in lockdown (doar cu iesirile ocazionale de maxim 2 iesiri/saptamana pentru diverse cumparaturi)..

Deci.. ce inseamna Pastele pentru voi si ce credeti ca va va lipsi de acest Paste?

Ps.. in chestionar se pot da raspunsuri multiple..

Edited by vanitty, 18 April 2020 - 16:06.


#2
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Nimic. E o oportunitate de a mai vedea, încă o dată, cât de înapoiați suntem când vine vorba de ritualuri ș.a.m.d.

În contextul unor probleme de o gravitate primordială, se mai pune problema unor sărbători, tradiții, obieciuri?
Problema principală este cum se ia lumină?

Riști să fii linșat public (tu, autoritate publică), dacă te atingi de ritualurile clasice .... aici am ajuns? Să căutăm metode de a ne continua tradiția ? Să facem acorduri cu S.C. BOR S.A. pentru că altfel riscăm să fim maziliți (mediatic, social, și toate cele)?

Noapte bună ... spor la lins moaște ...

Edited by Rhesus, 18 April 2020 - 16:20.


#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
Inseamna o prostie marca Evul Mediu.

#4
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Nu prostie. Îndoctrinare.

Când vine sfârșitul lumii (nu e cazul, dar facem o analogie), se mai pune problema unor ritualuri?

Trebuie să mai moară cel puțin 5 generații ca să strecurăm puțin mintea omului - și așa spălată - . Și educație, bineînțeles.

Edited by Rhesus, 18 April 2020 - 16:18.


#5
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009

 vanitty, on 18 aprilie 2020 - 16:00, said:

(...) din start vreau sa spun ca sunt credincios (...). Cred in cel de sus (...)
Dacă erai credincios cu adevărat, știai că Cel de Sus se scrie cu litere mari! Asta așa, ca o formă de minim respect...

#6
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

 Rhesus, on 18 aprilie 2020 - 16:10, said:

Nimic. E o oportunitate de a mai vedea, încă o dată, cât de înapoiați suntem când vine vorba de ritualuri ș.a.m.d.

În contextul unor probleme de o gravitate primordială, se mai pune problema unor sărbători, tradiții, obieciuri?
Problema principală este cum se ia lumină?

Riști să fii linșat public (tu, autoritate publică), dacă te atingi de ritualurile clasice .... aici am ajuns? Să căutăm metode de a ne continua tradiția ? Să facem acorduri cu S.C. BOR S.A. pentru că altfel riscăm să fim maziliți?

Noapte bună ...

 abac, on 18 aprilie 2020 - 16:10, said:

Inseamna o prostie marca Evul Mediu.

deci pentru voi e un concediu sau altceva, nu? :P eu nu mi-am propus sa judecam ce este acest paste ci sa spunem ce reprezinta pentru noi si ce vom simti lipsa fata de alti ani in care pastele l-am petrecut diferit de anul acesta

 crislacor, on 18 aprilie 2020 - 16:18, said:

Dacă erai credincios cu adevărat, știai că Cel de Sus se scrie cu litere mari! Asta așa, ca o formă de minim respect...

sunt sigur ca cel de sus , s-o suparat ca nu i-am scris numele cu litere mari :P

#7
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Ce inseamna pastele pentru mine? Pierdere de vreme. Nervi. Ce imi lipseste de acest paste? Ce imi lipseste de fiecare paste: linistea. Prea multa agitatie pentru nimic. Primesc o gramada de mesaje. Ceva trebuie sa le raspund. Na, e vorba de familie, prieteni apropiati. Nu vreau sa se supere. Pana la urma, in alte privinte sunt ok. Incerc sa raspund fara nimic religios. Soacra si nevasta gatesc mult prea mult, inutil. Nu inteleg de ce de sarbatori trebuie sa mancam mai mult. Un alt aspect enervant: o avalansa de ipocrizie. Ca de orice sarbatoare importanta, toti se cred mai puri, mai curati, mai luminati, bla, bla, bla. Fii, omule, cum esti de obicei. Daca ar exista Dumnezeu, crezi ca l-ai pacali asa? Etc, etc, etc...

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
Situatia in Romania e asa:

1. Cei mai religiosi oameni, sunt batranii.
2. Cei mai idioti cetateni ai romaniei sunt tot batranii (vezi cum se inghesuie in zi de pensie sa traga ultimul leu din bancomat).
3. Suntem in plina pandemie a unui virus extrem de periculos.
4. Cine va sari la usa in noaptea de inviere cand vor suna mafiotii in sutane negre sa imprastie virusul? Batranii.
5. Coronavirus curata cu preponderenta batranii.

Deci ce mai e de spus? Hai Steaua?

#9
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Lasati-l pe cel de sus, ca pana la el treci pe la BOR ca sa achiti taxa de vama, apoi mai discutam...

#10
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

 abac, on 18 aprilie 2020 - 16:22, said:

Situatia in Romania e asa:

1. Cei mai religiosi oameni, sunt batranii.
2. Cei mai idioti cetateni ai romaniei sunt tot batranii (vezi cum se inghesuie in zi de pensie sa traga ultimul leu din bancomat).
3. Suntem in plina pandemie a unui virus extrem de periculos.
4. Cine va sari la usa in noaptea de inviere cand vor suna mafiotii in sutane negre sa imprastie virusul? Batranii.
5. Coronavirus curata cu preponderenta batranii.

Deci ce mai e de spus? Hai Steaua?

subiectul topicului nu e despre ce fac altii de paste , ci ce faceti voi de paste si cum va raportati la acest paste fata de cel din anii trecuti

#11
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

 vanitty, on 18 aprilie 2020 - 16:19, said:

deci pentru voi e un concediu sau altceva, nu? Posted Image eu nu mi-am propus sa judecam ce este acest paste ci sa spunem ce reprezinta pentru noi si ce vom simti lipsa fata de alti ani in care pastele l-am petrecut diferit de anul acesta

Pentru mine, ti-am zis ... e nimic. Dar respect credința altora.
Totuși (totuși), fraza de mai sus o aplic în condiții de acalmie. Respect religia fiecăruia și toate cele. Dar când e situația dată, resetează-te, lasă acatistele, și deschide ochii! Că mor oamenii în A.T.I.!

#12
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

 abac, on 18 aprilie 2020 - 16:22, said:

Situatia in Romania e asa:

1. Cei mai religiosi oameni, sunt batranii.
2. Cei mai idioti cetateni ai romaniei sunt tot batranii (vezi cum se inghesuie in zi de pensie sa traga ultimul leu din bancomat).
3. Suntem in plina pandemie a unui virus extrem de periculos.
4. Cine va sari la usa in noaptea de inviere cand vor suna mafiotii in sutane negre sa imprastie virusul? Batranii.
5. Coronavirus curata cu preponderenta batranii.

Deci ce mai e de spus? Hai Steaua?
Hai Steaua! ;)

#13
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Virusul ar trebui să-și facă treaba. Acum e momentul ca spălăciții pe creier (bătrâni sau nu) să aibă parte de selecția naturală. Oportunitate unică.

Încă o dată (înainte să fiu împroșcat cu ou și oțet): Respect religia fiecărui om: că e ortodox, catolic, etc. Cât timp omul este realist, cu picioarele pe pământ nu am absolut nimic. Am cerința ca și el să-mi respecte părerea.

Problema se pune atunci când faptele lui pun în pericol viața altora. Iar în contextul dat, orice tradiție sau orice obicei poate avea un impact crucial asupra mortalității. Nu am nimic dacă toată seara, toată noaptea stă în casă cu acatistele în mână. Dar nu fă circ că nu poți merge la biserică.... (sau mai rău, să împroști virusul din stânga în dreapta)

Edited by Rhesus, 18 April 2020 - 16:40.


#14
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,620
  • Înscris: 15.01.2017
O dovada de prostie.

#15
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Ne-au fost aduse Paște de voluntari și le-am mulțumit frumos urându--le "Păște fericit!", - Să trăiți frumos și sănătos alături de familie! , normal că nevasta trebuia să facă o gafă și pe urmă s-a supărat tot pe mine: "Acolo nu vă primește, că-s catolici!!?"...


Făgăraș, jud (încă Brașov).

#16
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
A fost atat in copilarie cat si ca adult o sarbatoare religioasa in care ma regasesc. Mai putin anul acesta.
Nu merg des la biserica, spre reprosul foarte politicos, al unui dintre cei mai buni prieteni ai mei, care este si preotul comunitatii noastre coatolice, dar
de Pasti ma duc la slujba de obicei.
Desi obiceiul udatului sexului feminin este orginar din Germania, aici nu mai este de mult o traditie. Asa ca ne multumim cu oua rosii, prajitura.
Carnea de "mehhheeeeee" nu pot sa o vad si sa o miros, asa ca nici mielul nu joaca vreun rol la noi de pasti.

Edited by WestPoint, 18 April 2020 - 16:31.


#17
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Rhesus, on 18 aprilie 2020 - 16:24, said:

Pentru mine, ti-am zis ... e nimic. Dar respect credința altora.
...

 Rhesus, on 18 aprilie 2020 - 16:26, said:

Virusul ar trebui să-și facă treaba. Acum e momentul ca spălăciții pe creier (bătrâni sau nu) să aibă parte de selecția naturală. Oportunitate unică.



mda... :)

1. batjocoriti ce nu cunoasteti.
2. vorbiti cu o arogantza gretzoasa, ca si cum voi nu veti ajunge batrani(ceea ce e foarte probabil, pentru ca o sa va ia ca din oala)

#18
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Eu sunt ateu, dar in familie sunt atat credinciosi moderati cat si habotnici in adevaratul sens al cuvantului.
Cateodata ma mai contrez cu socrela. face parada cu faptul ca ea posteste si ma intreaba de ce nu fac si eu asta.
Daca ma prinde-n toane rele ai spun ca nu-i cazul sa faca parada si ca asta-i dovada clara de lipsa de smerenie.
Daca-s in toane bune, o las in pace, zambesc, o aprob, ba chiar o laud folosind cuvinte frumoase.
Muierea mea sarbatoreste si ea, imreuna cu ea mergem la parinti, ciocnim oua, spunem hristos a inviat, etc.

Edited by tioopedi, 18 April 2020 - 16:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate