Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo
 Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...
 2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...
 Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...

SUMMER HITS!

Conducta pluviala sparta la bloc....

Televizor LG 42lb5500 fara imagine

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

Ardelean1400

Ardelean1400

Member

• Grup: Members
Salut, sunt foarte constient de Uzura morală planificată a produselor noi (dupa 2000) si ca se strica orice ca asa e construit, dupa o perioada, insa am un televizor lg 42lb5500 dragutel, cumparat in 2014 care ieri a pierdut imaginea din senin

fara sa fie atins, ori ceva.

sunet merge, imagine lipsa

am citit pe net ca ar fi oameni care ar repara cu preturi destul de mari, asa ca mai bine iau altul si revin la

Uzura morală planificată, evident,.

Intrebarea mea este, a mai intampinat cineva problema asta cu imagine adio ? ce ar putea fi, se poate remedia la un service ceva fara sa coste cat altul ?

ms

dreaQ

dreaQ

I'm too old for this shit

• Grup: Senior Members
Cheama un meserias, fa o constatare, poti avea surprize si sa merite reparatia. Am reparat odata un tv uitandu-ma la ceva tutoriale pe yt, s-a nimerit sa fie un condensator fix ca acolo. Eu nefiind electronist.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c_SIQ6pgCrU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mircel

Mircel

Senior Member

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ETZi3Tv-wrw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
O rezolvi la service cu 100-400lei.
Îți recomand schimbarea tuturor baretelor cu altele noi.
Plătești acum 8o lei manopera și schimbi toate cele 3-4 benzi LED.

iZet

iZet

Senior Member

@Ardelean1400: Cu o lanterna, ilumineaza de aproape ecranul. Daca se observa imagine in fundal, ai noroc, caci s-au dus benzile de leduri (vreo 200..400 lei reparatia). Daca n-ai imagine, inseamna ca s-a dus panoul, iar in cazul asta e mai ieftin sa cumperi altul,d ecat sa-l repari.

FeDaYin

FeDaYin

Active Member

La un 32ln5400 s-a dus banda de led-uri dupa fix 3 ani. A doua cauza poate fi sursa de alimentare (condensatori umflati). Ambele au acelasi efect, sunet fara imagine. Prima problema poate costa pana la 400 lei, a doua cam 100-150 lei.

Au fost inlocuite led-urile si acum am panoul neuniform + un cerc de vreo 6-7 cm mai luminos ca restul ecranului.

Edited by FeDaYin, 17 April 2020 - 22:46.

innesat

innesat

Senior Member

• Grup: Moderators
Cine ți l-ai reparat nu a făcut-o cum trebuie. Am schimbat și eu baretele la doua tv-uri personale și merg la fel ca in prima zi.

@initiator: cum spune și colegul iZet, verifica daca ai imagine cu o lanterna sau flash-ul de la telefon. Daca se vede ceva slab, inseamna că trebuiesc schimbate baretele de led-uri.

danut100

danut100

Active Member

Si eu am avut problema asta. Doar ca la mine si-a revenit cand am deschis din nou tv-ul.

strongsss

strongsss

Senior Member

pare a fi o boala a televizoarelor lg. am un 32ln4xx si are aceasi pb. a murit banda de led-uri. nu l-am aruncat, dar nici nu l-am reparat. 300 de lei ar costa banda, iar mesterul mi-a spus ca ar tine inca vreo 3 ani. cea originala a tinut 5. nu m-am hotarat inca.

Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

Active Member

Dragilor,sa va intre bine in cap... initiatorul a anticipat deja:
Va spun ca electronist,tehnician IT... deja stiti si voi ca produsele astea sunt facute sa "crape" cam imediat ce ies din garantie.Tocmai de aceea chiar eu mi-am cumparat 2 TV-uri NON smart,insasi ideea de smartTV este o MAAAAARRREEEE tampenie,TV-urile nefiind computer sa poata gestiona cum trebuie codec-uri video,stabilitatea lagaturii la net este cu probleme,tunerele TV parca sunt facute la sictir fata de cumparator si fata de cum se faceau acum 20 - 30 de ani!
Daca ale mele TV-uri care sunt relativ noi,cumparate unul in noiembrie 2018,altu lin ianuarie 2019! Reparatiile la benzile cu LED-uri sunt undeva la 300 - 400 lei.Daca vreunul imi face vreo figura... desi la Philips aceste defecte sunt mai rare... mult mai rare ca la alte TV-uri, (am studiat ce-mi intra pe usa servicului si ce intra cel mai rar, ala este mai bun!) ,acel TV il sparg cu tarnacopul! Nu mai renteaza astazi sa-ti cumperi TV-uri mai scumpe fiindca... scumpe si nerentabile sunt si interventiile facute cu piese MUUUULLLLLTTT mai proaste decat ce pune insasi fabrica!
Pentru mine care culmea... ma ocup in afara de IT si cu service-ul TV-urilor si altora, TV-urile actuale sunt ca pantofii,odata ce le crapa talpa... in cazul nostru baretele cu LED-uri... altu' nenica!
Aaa... daca n-ai ce face cu banii (mesaj pentru initiator)...OK! Ti-l repar eu contra-cost...inlocuit toate baretele de LED-uri,manopera,chitanta+factura... 400 RON! Dar tot eu zic ca... nu te dau banii afara din casa, oricum reparatiile astea iti zic si va zic "din casa" la tot forumul... se fac cu piese MULT mai proaste DPDV calitativ decat ce pune fabrica!

Edited by Tehnicianul090370, 18 April 2020 - 10:04.

coricom

coricom

Member

Am avut aceeasi problema cu un LG, la insistentele sotiei l-am dus la reparat (250 lei), dar desi imaginea a revenit, nu are calitatea de dinainte. Si eu recomand alt TV, acesta nu merita reparat.

ogenica

ogenica

New Member

Salutare, am aceeasi problema cu iluminarea display ului la tv LG 42LB550 si as vrea sa cumpar un tv cu ecranul spart  caxsa inlocuiesc benzile led, ma gandeam daca tot cumpar sa iau un model smart si sa schimb cu ecranul meu .. aveti idee se potrivesc display urile la mai multe modele ? Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate