Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Minuni ?

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
144 replies to this topic

#37
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postpenticostalul, on 17 aprilie 2020 - 20:55, said:

Recunosc.
Recunosc si ca nu cred ca a fost recomandat in 12.561.412 cazuri de la inceputul anului pana acum.

Adica la sfarsitul acestui an vor fi ucisi, doar prin avort, un numar mai mare de jumatate din toti mortii din cel ce-al doilea razboi mondial.
Apropos, ce se intampla cu sufletele celor care au fost ucizi prin avort ?

#38
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 17 aprilie 2020 - 22:22, said:

Apropos, ce se intampla cu sufletele celor care au fost ucizi prin avort ?
Creștinii nu au un răspuns cert, însă consideră că se mântuiesc, dată fiind lipsa păcatelor.

#39
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai ideea era parca altfel....orice om nascut in lumea asta se naste in pacat ...indiferent in ce situatie. Pacatul nu este un lucru pe care il savarsesti pe drumul vietii ci te nasti intr-un trup imperfect, care este asa din cauza pacatului primului om.

Edited by Fluk3, 17 April 2020 - 22:37.


#40
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Nu ai prea înțeles ce este și cum este cu păcatul adamic. A venit un nene, pe nume Iisus și l-a șters, să știi.

#41
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Da...  atata doar ca nenea respectiv spune ca esti salvat de pacate daca crezi, adica prin credinta.... tu pui asta in carca unor suflete care nu au constiinta si capacitatea de a "crede".
Daca iei varianta ta, adica, sa fi salvat prin fapte... te afli in aceeasi situatie.
Asa ca, cum e pana la urma cu cei care nu ies din uter vii si cu capacitate de decizie ?

#42
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Tot nenea ăla, ne spunea să lăsăm copiii să vină la El. Crezi că era confuz, cumva?

#43
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Da, "caci a celor ca si ei este imparatia cerurilor."... se refera la cu totul altceva. Adica, vor intra in imparatia cerurilor cei care nu tin ranchiuna, uita repede supararea, sunt sinceri, nu stiu sa minta, sa insele... etc etc etc. Nu prea cred ca la faza asta se referea la copii din burta mamei..

#44
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Așa deci, vorbea de copii, cu copiii în fața Lui și se referea la cu totul altceva... Da, are sens. :thumbdown:

#45
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Da, vorbea de copii cu copiii in fatza lui si se refera la caracterul unui copil, unul dintre atuurile unui crestin care doreste sa ajunga in imparatia cerurilor ar trebui sa fie acest caracter, intr-un cuvant ...naiv..sa nu cunoasca toate "invartelile" oamenilor mari. Isus in majoritatea timpului vorbeste in pilde... de data asta copii erau pildele.Intr-un  alt exemplu cu imparatia cerurilor si bogatii ne aduce aminte ca mai repede va intra camila prin urechile acului decat bogatul....Vrei sa spui ca si in acea pilda se refera ca in in rai exista multe camile ? Poate pt tine nu are sens pt ca citesti biblia in alt fel? Cine stie...

#46
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Am înțeles, se mântuiește oricine poate fi aidoma unui copil, însă copiii, nu. E foarte clar, acum.

#47
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Nu inteleg de ce duci discutia intr-un sens in care oricum nu-ti foloseste pt a demonstra nimic. Nu era vorba de mantuirea copiilor in acea pilda. Daca ar fi fost despre, intelegeam amandoi exact acelasi lucru si nu discutam pe tema asta o pagina. Chiar daca ar fi fost asa cum spui tu, ca isus vorbeste despre mantuirea coilor, cum explici ca el vorbeste cu niste copii de cativa ani si nu cu si despre niste copii aflati in burta mamei. Din pacate e cam subtire explicatia bibliei in privinta sufletelor care nu au sansa sa se nasca... si sa creada sau sa faca lucruri bune.

#48
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Unul din lucrurile pe care le invatam cel mai greu este sa traim impreuna cu propriile noastre incertitudini.

#49
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Poate ca asta e aspectul care face ca aceasta viata sa fie atat de unica si de care multi se tem... incertitudinea. Astfel, inventeaza tot felul de solutii si raspunsuri chiar daca acestea nu au dovezi sau rezolvare.

#50
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postpenticostalul, on 17 aprilie 2020 - 20:55, said:

Recunosc.
Recunosc si ca nu cred ca a fost recomandat in 12.561.412 cazuri de la inceputul anului pana acum.

Adica la sfarsitul acestui an vor fi ucisi, doar prin avort, un numar mai mare de jumatate din toti mortii din cel ce-al doilea razboi mondial.
Aaa... tu te lupți cu morile de vânt!
Parcă a mai făcut asta un spaniol...

De fetițele violate nu amintești deloc, pentru că lumea e civilizată, toți sunt creștini, deci așa ceva nu e posibil.
Nici de sarcinile cu probleme, malformații, sarcine molare, extrauterine, nimic.
Toate astea trebuie duse la capăt pentru a satisface plăcerea unui maniac religios, dar urmările nu contează, nu-i așa?

#51
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postericmario, on 18 aprilie 2020 - 07:47, said:

De fetițele violate nu amintești deloc, pentru că lumea e civilizată, toți sunt creștini, deci așa ceva nu e posibil.
Nici de sarcinile cu probleme, malformații, sarcine molare, extrauterine, nimic.
M-ai intrebat daca "există și cazuri în care e chiar recomandat avortul?" si ti-am raspuns clar si explicit ca recunosc, exista.
Am continuat spunand ca NU cred ca aceasta este cazul majoritatii celor peste 12 milioane avorturi.

Asadar cu ce mori de vant te lupti tu? Ca nu prea pricep...Posted Image

Majoritatea zdrobitoare a avorturilor nu se fac in conditiile dramatice pe care le enumeri mai sus.
Ci pur si simplu pentru ca acel copil care a luat fiinta... deranjeaza confortul adultilor.

Edited by penticostalul, 18 April 2020 - 07:59.


#52
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Da, uneori deranjează confortului adulților, dar nu e problema noastră, e doar a lor. Sau a ei, ca să fim mai exacți.
Permite-mi să te întreb, câți copii ai?

Pentru că știi că și ”aruncatul” seminței e păcat!

Dacă e să o luăm strict după biblie, nu mai putem să ne f***m nevestele.

View Postpenticostalul, on 18 aprilie 2020 - 07:57, said:


Ci pur si simplu pentru ca acel copil care a luat fiinta...
Până nu-l aduce barza, nu prea a luat ființă.

#53
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postericmario, on 18 aprilie 2020 - 08:12, said:

Da, uneori deranjează confortului adulților, dar nu e problema noastră, e doar a lor.
Deci e problema noastra ca in aceste zile unii nu stau in balansoar pentru a salva omenirea dar nu-i problema noastra ca anul asta s-au comis peste 12 milioane de crime? Curat murdar coane!

View Postericmario, on 18 aprilie 2020 - 08:12, said:

Permite-mi să te întreb, câți copii ai?
Iti spun imediat dupa ce spui tu.

View Postericmario, on 18 aprilie 2020 - 08:12, said:

Pentru că știi că și ”aruncatul” seminței e păcat!
Am mai auzit aceasta aiureala de la niste analfabeti in ce priveste Biblia.
Tu de unde o stii?

View Postericmario, on 18 aprilie 2020 - 08:12, said:

Dacă e să o luăm strict după biblie, nu mai putem să ne f***m nevestele.
Nu stiu ce biblie hazlie ai citit tu dar daca e sa ne luam strict dupa Biblia crestina, e porunca sa ai relatii sexuale cu sotia ta.
Uite aici:

1 Corinteni: 7:3

Bărbatul să-şi împlinească faţă de nevastă datoria de soţ

View Postericmario, on 18 aprilie 2020 - 08:12, said:

Până nu-l aduce barza, nu prea a luat ființă.
Inseamna ca avortul nu prea e crima.

Edited by penticostalul, 18 April 2020 - 09:45.


#54
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postpenticostalul, on 18 aprilie 2020 - 09:37, said:


Nu stiu ce biblie hazlie ai citit tu dar daca e sa ne luam strict dupa Biblia crestina, e porunca sa ai relatii sexuale cu sotia ta.
Uite aici:

1 Corinteni: 7:3

Bărbatul să-şi împlinească faţă de nevastă datoria de soţ


Inca un motiv sa cred ca biblia e o carte destul de vaga... subtire in explicatii si lasata la intelesul fiecaruia... cam ca si ordonantele :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate