Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Curatare gradina de resturi de la demolare

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 24.01.2007
Salut,

De curand am curatat curtea cu o firma care a ridicat moloz. Totusi in urma lor au ramas prin pamant cioburi, bucati de caramida, pietre etc. Cea mai ieftina alternativa la a curata ar fi grebla, din ce spun ei.
Eu sunt curios totusi daca exista vre-un aparat de afanat si curatat pamantul astfel incat sa separ gunoiul de pamant. Aveti idee de un asa aparat? De cumparat sau inchiriat?
Degeaba m-ati intreba de buget, ca nu pot spune unul acum. Parca totusi nu m-as arunca la mai mult de 1000 lei (fie inchiriere sau cumparare sau o persoana care vine si face asta contra cost).

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Câți mp are curtea? Cu 1.000 lei găsești rapid unul să ți-o curețe. Zii locația și găsești clienți.

#3
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 24.01.2007

View Postdorin_2k, on 16 aprilie 2020 - 13:52, said:

Câți mp are curtea? Cu 1.000 lei găsești rapid unul să ți-o curețe. Zii locația și găsești clienți.
Circa 250 mp. Si cu ce anume mi-ar curata curtea? Cu grebla si sapa?
Locatie: Bucuresti

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Departe de mine. La 250 mp într-o zi o face lună. Caută 2 elevi că și așa e vacanta. Dai cate 100 lei la fiecare și te rezolva.
Daca eram pe aproape îl trimiteam pe fiul meu. Are 17 ani și cu 200 lei te rezolva. Găsea el cu ce. Grebla, matura, mână, etc.

#5
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016

View Postbrusli, on 16 aprilie 2020 - 14:05, said:

Circa 250 mp. Si cu ce anume mi-ar curata curtea? Cu grebla si sapa?
Locatie: Bucuresti

Sincer sa fiu, decat sa dau 1000 lei pe ceva sau la cineva sa imi curete 250 mp, imi luam 2 zile de concediu si o curatam cu mana. Iti iei o pereche de manusi, o grebla, o sapa si ce o mai fi necesar.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru asemenea lucrare de anvergura, studiile in domeniul IT, nu ajuta cu nimic. Ia uite:
Attached File  facultate..JPG   56.2K   100 downloads
In final, tot la manusi si grebla e mai sigur. Plus ca va iesi sigur pe gustul tau.

#7
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 24.01.2007
@myshyk: Ce sa faci mai? Daca astia cu studii IT nu vrea sa munceste la grebla, nu vrea.
Si acum sincer, chiar e o treaba care nu imi place, decat ocazional. Si vreau sa se plimbe copiii prin tarana din gradina fara sa culeaga cioburi, cuie si lame de ras.
Asa ca eu ma gandeam sa dau bani cuiva care are nevoie si vrea sa munceasca pt ei. Si ma gandeam sa iau si un dispozitiv care sa ii usureze munca, daca exista.
Ca daca eu imi iau 2 zile de liber, pierd destui bani, celalalt nu primeste bani si poate nu moare de foame, dar de Paste taie parizer pe paine in loc de niste cozonac.

#8
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Ce dispozitiv mai omule pt 200mp? Eu dau cu aspiratorul si cu mopul pe mai mult de atat, pune mana pe sapa si pe grebla si fa curat acolo sau da la un amarat 100 lei. Ce daca suntem ingineri sau doctori in ceva ne strica sa dam cu sapa 3 ore.... nici nu stiu ce mai citesc aici credeam ca e serios topicul. Ma duc ca striga pamantul nefaramitat in solar dupa mine.

#9
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postbrusli, on 16 aprilie 2020 - 17:34, said:

[...] Si vreau sa se plimbe copiii prin tarana din gradina fara sa culeaga cioburi, cuie si lame de ras.[...]

Daca lucrurile stau asa de rau, chemi pe careva cu un buldoexcavator, decopertezi vreo 30-40cm si aduci pamant nou, in loc.

#10
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDIY, on 16 aprilie 2020 - 17:57, said:

Daca lucrurile stau asa de rau, chemi pe careva cu un buldoexcavator, decopertezi vreo 30-40cm si aduci pamant nou, in loc.
Aveam niste placi de ciment prin gradina si moloz. Au strans 14 masini de 3.5 tone cu 330 lei masina.
Cat crezi ca m-ar costa ce zici tu? Ca asta am vrut si eu de la inceput... dar daca scot 10 masini de pamant si aduc alte 10 de pamant frumos, ma duce la 10000 lei? Ca doar pt pamant proaspat nu imi cere tot 330 lei masina.

Ca sa nu mai zic ca am de consolidat 60 metrii de gard ca cica e cam subred...

Edited by brusli, 16 April 2020 - 18:36.


#11
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postbrusli, on 16 aprilie 2020 - 18:35, said:

Aveam niste placi de ciment prin gradina si moloz. Au strans 14 masini de 3.5 tone cu 330 lei masina.
Cat crezi ca m-ar costa ce zici tu? Ca asta am vrut si eu de la inceput... dar daca scot 10 masini de pamant si aduc alte 10 de pamant frumos, ma duce la 10000 lei? Ca doar pt pamant proaspat nu imi cere tot 330 lei masina.

Ca sa nu mai zic ca am de consolidat 60 metri de gard ca cica e cam subred...

Pai ... tu te plangi Posted Image , nu eu. Tu stii mai bine ce ai acolo si daca rezolvi cu o grebla sau cu decopertare.

#12
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016
Aparat de separat pamantul de gunoi nu o sa gasesti. Nu exista asa ceva. De decopertat, cred ca exista ceva, dar iti ia tot, nu separa nimic de nimic. Pur si simplu rascheteaza tot.
Iti zic sigur ca tot munca manuala, omeneasca iti curata cel mai bine. Cred ca daca faceti hei rup 2-3 insi o zi intreaga, faci luna prin curte. Poate nici o zi intreaga daca nu sunt asa multe chestii, la fiecare pas. Cred ca cu 300 lei gasesti 2 oameni sa iti faca treaba asta, daca nu vrei s-o faci personal. Dar sa stai pe langa ei si sa ii platesti la lucrare, nu la zi, si fara bani dati inainte de munca.

View Postbrusli, on 16 aprilie 2020 - 18:35, said:


Aveam niste placi de ciment prin gradina si moloz. Au strans 14 masini de 3.5 tone cu 330 lei masina.
Cat crezi ca m-ar costa ce zici tu? Ca asta am vrut si eu de la inceput... dar daca scot 10 masini de pamant si aduc alte 10 de pamant frumos, ma duce la 10000 lei? Ca doar pt pamant proaspat nu imi cere tot 330 lei masina.

Ca sa nu mai zic ca am de consolidat 60 metrii de gard ca cica e cam subred...
De curiozitate, ce ai avut acolo de ai scos 14 masini de ciment si moloz ?
Vei face casa sau vei construi ceva sau ramane teren gol, de joaca ?

#13
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 24.01.2007

View PostMagicwisewolf, on 16 aprilie 2020 - 19:46, said:

De curiozitate, ce ai avut acolo de ai scos 14 masini de ciment si moloz ?
Vei face casa sau vei construi ceva sau ramane teren gol, de joaca ?

Casa e facuta, a fost demolat ceva acolo si constructorul nu a mai luat tot molozul. Deci era ceva moloz de la vechea constructie (gen o camera mai ramasese unde stateau muncitorii cat timp au lucrat la noua casa). Pe langa acel moloz mai era pamant extra peste nivelul trotuarului, placi de ciment de scos (destule, pt ca tataie a avut o obsesie sa toarne placa de ciment peste placa de ciment).
Acum terenul este la nivelul trotuarului dar mai sunt f multe mici pietricele, bucati de caramida, de sticla etc. Vreau sa il fac curatel ca sa pot si eu planta niste gazon, ceva legume, flori etc si sa fie in general safe sa umblat si jucat.

#14
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016
Am inteles. Raman la parerea ca numai cu munca manuala rezolvi si ramane valabil ce am scris mai sus.

#15
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
voi astia care vorbiti asa relaxat ca gaseste oameni cu 1-200 lei care vin si ii fac vorbiti la misto nu? cine dracu vine pe 100 de lei sa iti stea aplecat 250 mp sa faca munca de chinez? in afara de un chinez evident:)) sper sa gasesti la 1000 de lei, cauta eventual pe olx sau prin jur la case in constructie. eventual intreaba-i pe gunoierii care vin in zona daca nu cunosc pe cineva sau nu vor ei. singura varianta e lucru manual sau decopertata curtea si "turnat" alt pamant dar sigur e mai mult de 1000 lei...

#16
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 21.07.2003
Cum ai rezolvat pana la urma? Eu sunt in proces de a ma muta in noua casa de la dezvoltator, care are in spate o mica gradina de 70m2.

Cand m-am apucat de ea acum o saptamana era plina de balarii, gunoaie ramase din constructii, unele partial arse, cenusa, etc.
Fiind prima data in viata cand ma ocup de chestii de acest gen chiar eram entuziasmat.
Am curatat de buruieni, de bucati de beton cazute din betoniera si intarite, de pietre, de bucati de fier beton, era ok.

Fiind pamantul tare am cumparat o motosapa electrica si azi m-am apucat de sapat. Surpriza:
Baitanii - ca mi-am amintit si m-am uitat pe pozele din arhiva - la un moment dat cand era gradina plina de deseuri, au luat pamantul escavat pentru beci si fundatie, si au acoperit toata mizeria cu el.
Eu ce am curatat a fost doar mizeria adunata dupa aceasta operatiune.

Ei: si apucandu-ma eu cu motosapa a inceput sa imi scoata de toate de sub pamant: lemne, pietre, caramida, polistiren, lemn, celofane , carton ars pe jumatate, DE TOATE.
Am inebunit. Sarea saraca motosapa ca mingea de ping-pong din coltul mesei.
Ma gandeam sincer sa mai curat odata la grebla tot, si apoi iar sa sap si tot asa, poate scot pana la urma tot ce e de scos.
Se pare ca alta solutie mai rapida nu e. Gradina e micuta tare dar la cate mizerii sunt prin ea, ma strange in spate.

Varianta cu decopertatul la mine e exclusa pentru ca nu mai e acces auto acolo.

#17
B25BUY

B25BUY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 04.01.2007

 brusli, on 16 aprilie 2020 - 13:30, said:

Salut,

De curand am curatat curtea cu o firma care a ridicat moloz. Totusi in urma lor au ramas prin pamant cioburi, bucati de caramida, pietre etc. Cea mai ieftina alternativa la a curata ar fi grebla, din ce spun ei.
Eu sunt curios totusi daca exista vre-un aparat de afanat si curatat pamantul astfel incat sa separ gunoiul de pamant. Aveti idee de un asa aparat? De cumparat sau inchiriat?
Degeaba m-ati intreba de buget, ca nu pot spune unul acum. Parca totusi nu m-as arunca la mai mult de 1000 lei (fie inchiriere sau cumparare sau o persoana care vine si face asta contra cost).

salut,
cu cine ai demolat ? imi poti spune te rog mult ?
caut si eu o firma de demolari + carat moloz tot in Bucuresti.
iti multumesc

Edited by B25BUY, 05 January 2023 - 16:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate