Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Probleme cu mesteacanul transplantat.

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Dupa cum spuneam / speram; dupa ce s-au tot gandit incotro s-o apuce, mestecenii mei au devenit intelepti. Adica au hotarat sa traiasca si sa dea frunzulite Posted Image Posted Image

Cre' ca am ceva carente emotionale de cand cu izolarea asta. M-am bucurat, de mestecenii astia, mai mult decat m-am bucurat de lucrarile la fatada.
Si m-am intristat, zilele astea, cand bondadrul cu care m-am conversat doua zile, la rand, m-a ... parasit Posted Image Doua zile a tot intrat in camera. Eu il invitam afara, el pleca, dupa care revenea. Repeat. Cica mai avea ceva treaba in patura mea, galbena, unde incerca sa-si faca ... culcus (?!).

P.S. Unul dintre mestecenii din vechi (de fapt, dintr-o radacina veche), care are vreo 3-4m inaltime este, deja, plin de frunz..izoare. Adica sunt mai mari decat frunzulitele Posted Image
Pacat ca va trebui sa-l extermin Posted Image

Edited by DIY, 23 April 2020 - 20:24.


#20
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,536
  • Înscris: 11.03.2006
De ce trebuie sa-l extermini?

#21
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Pentru ca s-a apucat sa creasca unde nu trebuie. Cu alte cuvinte, este exact in fata unei ferestre prin care vom avea, iarna, incalzire pasiva. Mai sus, pe casa, tot in zona aceea vor fi panouri solare. Teiul, care creste vreo trei metri mai intr-o parte, a fost acceptat dar mesteacanul a avut ghinion. Asa ca o sa dispara. Posted Image
Din pacate, nu poate fi salvat / transplantat fiindca e un firicel de copac care creste dintr-o veche radacina uriasa; de care nici n-am stiut pana ce n-a aparut copacelul asta firav si stramb, asa de bine era acoperita, de ierburi.
Am rugat sa-l taie cate se poate de "adanc", in radacina, si sa-l puna in ... apa ... Mai stii?!?

#22
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,536
  • Înscris: 11.03.2006
Asta e. Clar nu ai ce face cu el acolo.
La mine mestecenii au avut frunzulite minuscule vreo 2-3 ani dupa transplantare.

#23
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Intre timp am hotarat ca, daca o fi sa-l dam jos, o s-o facem doar dupa ce demonstreaza ca ne sta in cale. Cu alte cuvinte, pe moment, a scapat. Ma gandesc si ca, daca mai creste, pana sa-l tai, pot face ceva frumos cu trunchiul care, acum, e doar un bat. Macar sa fi trait cu rost ...

#24
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

 cumparator, on 16 aprilie 2020 - 09:00, said:

La mine mestecenii au infrunzit mai tarziu in primul an de la plantare si au facut niste frunzulite foarte mici.
Mugurii de care zici sunt vii sau uscati? Rupe unul si iti dai seama.
Daca sunt vii, se vor deschide. Pune ingrasamant, de care o fi daca nu ai din cel natural si uda daca trebuie. Nu le place nici prea multa apa.
Bafta!
Si, in primul an, au ramas cu frunzulite mici ? Sau , dupa cat timp au inceput sa creasca?sa se dezvolte frunzele ?
(am transplantat si eu un mesteacan, la inceput de martie, cu ceva pamant , direct de pe deal, la mine-n curte. Are frunzulite mici , verzi, ce nu-si modifica dimensiunea, Il ud periodic, ii dau ingrasamant complex -NPK 16-16-16 periodic. Oare daca-i cant , ajuta ?)

#25
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,536
  • Înscris: 11.03.2006

 cristobob, on 28 mai 2020 - 11:42, said:

Si, in primul an, au ramas cu frunzulite mici ? Sau , dupa cat timp au inceput sa creasca?sa se dezvolte frunzele ?
(am transplantat si eu un mesteacan, la inceput de martie, cu ceva pamant , direct de pe deal, la mine-n curte. Are frunzulite mici , verzi, ce nu-si modifica dimensiunea, Il ud periodic, ii dau ingrasamant complex -NPK 16-16-16 periodic. Oare daca-i cant , ajuta ?)

2 ani a avut frunzulite minuscule. Sa nu ii dai prea multa apa sau ingrasaminte. Dupa plantare, in afara de frunzulitele alea ridicole de 2 cm, i s-au uscat jumatate din crengi, am zis ca moare. Am sunat la pepiniera si mi-au spus sa nu il ud prea mult. Parerea lor a fost ca din cauza asta s-au uscat crengile.
Cu masura.

#26
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
La mine, din pacate, cred ca si-au dat obstescul sfarsit. I-am mai "verificat", intai cu unghia (si apoi cu o cheita) si le-am scrijelit usor tulpina. Din pacate, la multi, este uscata - este tare, nu se "zgaraie" cu unghia iar cand dau cu cheia, este de culoare maroniu deschis.

Din ce am inteles, odata uscata, o creanga (si ca atat mai mult tulpina) nu-si mai revine.

Cred ca-i las cioturi si ii folosesc pe post de decoratiune (atasez niste felinare de ei... cred).

#27
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,536
  • Înscris: 11.03.2006
Din pacate asa cred. Trebuia sa infrunzeasca pana acum.

#28
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Revin cu update la update.

Am taiat o ramura si am vazut ca totusi nu e uscata. Asta m-a facut sa ma uit mai atent la pomi si am vazut ca jumate din cei pe care i-am crezut uscati au facut lastari mici cu frunze in prima treime a tulpinii de la sol.
Arata ciudat totusi ca au coroana fara pic de frunze dar si cu muguri (care, probabil, sunt uscati). Ma intreb, daca la anu' o sa se schimbe situatia si or sa inverzeasca mai multi...

#29
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 cinsem, on 01 iunie 2020 - 14:02, said:

[...]Am taiat o ramura si am vazut ca totusi nu e uscata. [...] Ma intreb, daca la anu' o sa se schimbe situatia si or sa inverzeasca mai multi...

Ce bine ca i-ai lasat! Mai lasa-i un pic, daca n-ai alta urgenta, si vezi in ce directie o iau. Bine ca s-au prins!

Eu am patit-o cu doi artari. Despre unul mi s-a spus ca a murit, air despre celalalt mi s-a spus ca e cam uscat. I-am zis omului care se ocupa, ziele astea, de proprietate, sa-i lase in pace. Nu i-a lasat Posted Image Pe cel "semiuscat" l-a tuns Posted Image iar pe cel "uscat" l-a scos Posted Image L-am rugat ca, pe cel uscat, sa nu-l arunce; sa-l puna intr-un ghiveci. Ambii au, acum, frunzulite. Am, deci, doi "arbusti" de artar Posted Image Spun asta, fiindca ramurelele, daca mai cresc, vor creste de la radacina.
Oricum, ma bucur ca n-au murit si vom vedea ce iese din toata povestea asta. Uneori trebuie sa ne bucuram de "surprize" dintr-astea care genereaza ... curiozitate Posted Image

Edited by DIY, 01 June 2020 - 18:14.


#30
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Clar ii las pana la primavara. Nu am nicio urgenta peisagistica :)

#31
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

 cristobob, on 28 mai 2020 - 11:42, said:

...(am transplantat si eu un mesteacan, la inceput de martie, cu ceva pamant , direct de pe deal, la mine-n curte. Are frunzulite mici , verzi, ce nu-si modifica dimensiunea, Il ud periodic, ii dau ingrasamant complex -NPK 16-16-16 periodic. Oare daca-i cant , ajuta ?)
S-a uscat.
Voi încerca cu alți 2 sau 3, ceva mai încolo . Poate cei "de toamna" se prind.

#32
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
In ultimii ani am transplantat câțiva pomi și copaci ,atât la sfârșit de toamnă cât și început de primăvară. Rata de prindere a fost mai mare la cei plantați la sfârșit de toamnă.


#33
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Update de la mosie. Dupa canicula, crunta!, din vara ... am ramas cu un singur mesteacan Posted Image  Prin august, au picat toate frunzele mestecenilor; mai putin dintr-unul, dupa cum spuneam. I-am lasat pe pozitie si o sa-i las, in continuare, pana la vara. Crengutele nu trosnesc, daca vreau sa le indoi; ceea ce-mi da oarece speranta.
Pasul urmator este sa caut ceva puiet in paduricea din spatele casei si sa fac un transplant in scurt. Acum, curand, in noiembrie.

#34
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

View Postcristobob, on 22 octombrie 2020 - 21:52, said:

S-a uscat.
Voi încerca cu alți 2 sau 3, ceva mai încolo . Poate cei "de toamna" se prind.

Am mai transplantat 2 mesteceni in toamna. Aceleeasi "simptome" ca si primul . adica frunze mici. Pe acestia nu i-am mai udat, doar ce au primit de la ploaie. Mai asteptam.

#35
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,536
  • Înscris: 11.03.2006
Dupa 3 ani de cand l-am plantat a inceput sa aiba frunze de marime normala. Cred ca asa sunt toti.
Sa nu ii udati prea mult, le dauneaza ca si seceta. Primavara asta a plouat destul.

Niste pomi destul de dificil de pastrat in viata, din soiul asta am vazut cei mai multi uscati. Ei si thuya.

Edited by cumparator, 25 May 2021 - 16:29.


#36
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
Mie chiparosii mi se usuca, la tuia le merge bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate