Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Produse Romanesti

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#1
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
Fiindca e o perioada foarte dificila pentru tara noasta, m-am decis sa promovamProdusele Romanesti.
Asa ca vom posta produse bune care v-au placut, si/sau echivalentul romanesc al celui strain.
Adica in loc de aperol sau bitter strain, echivalentul de la Zarea sau Bitterul de la Prodvinalco care face si Florio.

Una din firmele romanesti care face produse demential de bune este Solomonescu sau numele complet Lacto Solomonescu.
Au produse de lactate si branzeturi, pe care le poti gasi si in supermarketuri sau comanda online. Am incercat untul, branza de burduf, cascavalul, smantana de 30% care e mai tare ca untul si sta lingura in ea.

O alta firma buna care a rezistat este Farmec, folosesc de la ei, de la solutie de spalat vase, deodorante, nevasta-mea ia de la Gerovital o groaza, am descoperit ca au si o gama de cosmetice pentru saloane care poti sa iei si sunt super bune. Au inclusiv plasturi pt scos punctele negre de pe nas. Posted Image

la mega image am descoperit din gama gusturi romanesti o groaza de produse bune. Halvita e buna, mai ales aia cu stafide, au si un unt sarat destul de bun, glucoza care a ramas cu gust ca in copilarie, halva, drajeuri cu cacao, mai sunt si niste bomboane cu stafide acoperite cu ciocolata dementiale, drajeuri CIP si altele.

O alta companie romaneasca care face produse dementiale este asta: Silvania Gourmet care face produse din vanat.
ESTE singura companie din tara care face mezeluri fara nitrit de sodiu in ele sau alte balarii si E-uri. Preturile sunt mai mari decat la alea normale dar daca vrei sa mananci sanatos platesti.
Pentru cei care nu stiu, nitritul de sodiu ni-l baga astia in absolut toate mezelurile si carnea care o consumam. Este cunoscut sub denumirea de E250 si interzis in cateva tari mai dezvoltate ca Norvegia, Suedia si Germania fiindca este considerat cancerigen. La noi...

Ce am mai gasit produse sanatoase si bune, ar fi astea, deodorante produse de Lotus. Printre putinele care nu contin aluminiu in ele. Toate celelalte deodorante si antiperspirante contin aluminiu la greu si e cancerigen. Se pot gasi la emag sau prin cateva supermarketuri. ex. Kaufland.

va rog sa mai postati si voi produse bune si sanatoase sa le cunoasca lumea si sa nu mai cumparam porcarii scumpe si straine cand avem echivalentul lor romanesc foarte bun si mai ieftin.

Edited by pstdgt, 15 April 2020 - 13:14.


#2
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Am pus topicul sticky pentru ca mi se pare util, in perioada asta si nu numai.

E ok sa postati si linkuri dar nu asta este scopul principal. Atentie: fara spam, referals!

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007
La Colline producator roman de produse lactate din lapte de capra, din Cluj. Momentan am incercat telemeaua de capra la sul, am gasit in Carrefour. Foarte foarte buna, cu toate ca e peste medie la pret.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ce dovezi avem ca acestea sunt "produse bune si sanatoase"? Doar eticheta produsului? Sincer, nu mi se pare concludenta. Poate cineva competent sa confirme ca datele inscrise pe eticheta, sunt conforme cu produsul? E indoielnica treaba, intr-o tara in care totul se bazeaza pe profitul maxim si rapid, obtinut in defavoarea consumatorului credul. Uita-te la preturi, crezi ca reflecta calitatea reala a produsului? Cand pieptul de pui dezosat ajunge la nivelul pretului unui kg de carne de porc, cum se poate sustine ca cele doua produse pot fi echivalente ca pret?

Edited by myshyk, 15 April 2020 - 13:36.


#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007
La modul general, ce dovezi ai ca orice produs este ceea ce scrie pe eticheta? Chiar nu mi se pare deloc constructiva interventia ta.

Edited by AlexEn, 15 April 2020 - 13:38.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007
Mai gasiti amintite diverse produse si pe topicurile de mai jos:

https://forum.softpe...ate-in-romania/

https://forum.softpe...duse-romanesti/

https://forum.softpe...duse-romanesti/

#7
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

View PostAlexEn, on 15 aprilie 2020 - 13:38, said:

Chiar nu mi se pare deloc constructiva interventia ta.
N-o fi constructiva ... da' nici distructiva nu e ... poate ca omu' e constient ca nu tot ce zboara se maninca ...

#8
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
o chestie, nu sunt laborator de analiza sa verific daca producatorii respecta reteta.

second, mi-am mai amintit de o firma buna care face produse fara nitrit de sodiu.

Capricii si Delicii, de la ei am incercat doar pateuri, desi au si alte game, printre putinele firme de pateu care baga 45% ficat in produse, in timp ce altele au 10-15%.
Nu sunt cei mai ieftini dar pateurile lor sunt bune.

si ciocolata Rom de la Kandia imi place, pe langa aia originala au mai scos si una cu arahide si caramel care e foarte buna.

De la Hochland, am descoperit Branza Praid, maturata in salina, e super buna, cam la jumatate din pretul parmezanului strain, il consider o alternativa mai buna si mai sanatoasa. Am incercat si cea Natur, Alintata cu vin si aia cremoasa.

Edited by unpuisor, 15 April 2020 - 14:14.


#9
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 01.07.2007
+1 pentru "Capricii si Delicii", produse super bune - recomand.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
DACIA PLANT (ceaiuri nauturale si bune)
La fel si PLAFAR sau ELMIPLANT
TOPOLOVENI - au produse care merita atentie
VEL PITAR - decat sa luati paine congelata din import, mai bine luati produsele Vel Pitar

Dar de ce sa vobim doar de mancare
D'ale gurii ar mai fi - MURFATLAR, JIDVEI sau COTNARI care merg cu BORSEC, IZVORUL MINUNILOR sau BUCOVINA

A ... sa nu uit
Cea mai ieftina femeie - EUGENIA - de la Dobrogea Posted Image

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Attached File  Clipboard01.jpg   399.16K   14 downloads

Vinurile romanesti din podgoria Tohani: https://www.tohaniro....com/wine-list/

Attached File  00000000apa_minerala_sticla_075l.png   348.13K   14 downloads

Din inima Munţilor Harghita apa minerala 100% naturală: http://www.perlaharg...=TIV&mr=8&p=TIV

Edited by xmanyacs77, 15 April 2020 - 15:15.


#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

View Postunpuisor, on 15 aprilie 2020 - 13:00, said:

la mega image am descoperit din gama gusturi romanesti o groaza de produse bune. Halvita e buna, mai ales aia cu stafide,
daca o lauzi p'aia inseamna ca nu stii ce-i aia halvitza .. Posted Image

daca este de laudat un produs romanesc, apai pelinul de urlatzi .. ;) produsele solomonescu - cascavalul de oaie sau capra, nu mai stiu care, unul cu eticheta neagra,

Edited by r_murphy, 15 April 2020 - 15:31.


#13
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Cea mai bună halviță, este cea de la Sultan Medgidia. Din întâmplare, patronul (căpățână de oaie, așa le spune unor turci :lol: ) Ismail Feuzi este clientul nevestii mele frizer și un mare zgârcit!

Și nu numai.

#14
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 04.02.2006

View PostNaijax, on 15 aprilie 2020 - 14:47, said:

TOPOLOVENI - au produse care merita atentie

sa nu uitam de celebrul lor gem: https://en.wikipedia...n_of_Topoloveni

Edited by ssss, 15 April 2020 - 15:52.


#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
la topoloveni gasiti si dulceata de cirese amare, care dupa parerea mea e dintre cele mai bune dulceturi.

salamul de sibiu agricola. comparabil cu salamuri italienesti mult mai scumpe.

#16
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

View Postssss, on 15 aprilie 2020 - 15:50, said:

Pai hotaraste-te ... ori e gem ... ori e magiun Posted Image

#17
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 04.02.2006
Magiun = gem de prune (offtopic)

#18
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Sultan[/url] Medgidia. Din întâmplare, patronul (căpățână de oaie, așa le spune unor turci Posted Image ) Ismail Feuzi este clientul nevestii mele frizer și un mare zgârcit!]
in Bucuresti nu gasesti halvita adevarata decat la vreun targ de bunatati traditionale. dar aia de la mega e o imitatie destul de buna, mai ales cea cu stafide, aia normala sau cu alune nu ma dau pe spate. Si ce e mai important e ca e facuta la noi. Culmea e ca ditamai bucata de halvita are mai putine calorii ca o ciocolata snikers sau ceva de genul.ala, deci se pune si mai putin. Eu casc ochii si la calorii cand iau ceva de soriceala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate