Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce nu am știut de la început referitor la imprimantele cu rășină - idei și sfaturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
De câteva luni de zile am deja imprimanta Anycubic Photon S, achiziționată cu un pachet de 5 litri de rășină anycubic la care s-a adăugat rășina Siraya Blu precum și un elastomer - mărfuri netestate încă.

În primul și în primul rând, pe lângă șantierul de acasă care m-a ținut pe loc mi s-a defectat și LCD-ul iar pentru înlocuire am așteptat o lună în plus. Aceste LCD-uri sunt consumabile. Nu prea vorbesc producătorii de acest aspect însă ulterior am aflat că la imprimare ca pe bandă rulantă nu țin un an, motiv pentru care probabil îmi vpi lua unul de rezervă.

Dimensiunile la print se modifică în funcție de expunere, cel puțin la rășina anycubic fenomenul este destul de drastic, fapt ce face creerea componentelor de precizie mai dificilă, necesitând mai multe proble.

Alcoolul izopropilic se consumă destul de mult dacă se merge pe ideea de 2 băi și înlocuirea periodică a acestuia. Pe lângă că aruncarea alcoolului nu este cea mai bună idee pentru mediu,  nici măcar nu este necesar acest lucru. Se lasă tava de spălare în cutia de expunere UV iar rășina dizolvată se inertizează în alcool și se depune la fund. Astfel putem refolosi alcoolul în proporție ridicată iar cei 5 litri de alcool achiziționați mă vor ține mult și bine. Deasemenea filtrele de vopsea ce le folosesc pentru rășină se pot spăla cu alcool și astfel țin pentru mai multe utilizări.

Rășina anycubic se îngălbenește la UV. Asta știam, dar atunci de ce nu se îngălbenește la expunerea în imprimantă? Ei bine, efectul are loc în prezența oxigenului iar dacă piesele se țin la UV în vasul cu alcool izopropilic această problemă dispare.  

Precizia rășinii ne ajută la detalii când facem figurine. Însă faptul că la expuneri diferite se modifică dimensiunile dă bătăi de cap semnificative, de exemplu eu nu am reușit să fac o vizieră deoarece avea 2 elemente apropriate care se lipeau între ele. Urmează să văd dacă fenomenul apare și la rășina Siraya Blu în aceeași măsură, idem pentru elastomerul achiziționat de pe Ebay.

Spor la distracție cu imprimantele pe rășini. În opinia mea ele sunt viitorul iar rășini rezistente încep să apară, sunt tot mai accesibile astfel încât cu imprimanta pe filament urmează să folosesc doar filamente speciale cum ar fi policarbonatul sau cele pe bază de inserție de carbon, cu proprietăți fizice superioare. Singurul dezavantaj ar fi volumul mic de lucru însă dacă se lucrează mult există variante faorte mari cum ar modelul de la Peopoly, cu un volum de lucru similar cu cel al unei imprimante FDM mici. Viteza de imprimare în acel caz ar bate orice FDM.

Edited by benis, 14 April 2020 - 12:11.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pune și tu niște poze cu ce ai făcut și cu ce poți face Posted Image

Ar fi frumos să poți face un spoiler de mașină - glumesc, probabil limitele de printare sunt deocamdată ... nepotrivite pentru așa ceva.

Edited by waterman, 14 April 2020 - 12:19.


#3
curvymomylore

curvymomylore

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 06.03.2017
Imprimantele 3 D sant cea mai mare teapa a secolului !
Toti ziceau ca ne putem fabrica noi arme si orice obiect vrem dar in realitate nu poti face decat bibelouri din plastic care se topeste daca il pui la soare

#4
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
asa au zis si aia cand au aparut imprimantele pe hartie, ca printeaza prost si nu o sa inlocuiasca niciodata tipografiile.

#5
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
daca sunt din rasina nu se topesc la soare

#6
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005

View Postcurvymomylore, on 14 aprilie 2020 - 13:35, said:

Imprimantele 3 D sant cea mai mare teapa a secolului !
Toti ziceau ca ne putem fabrica noi arme si orice obiect vrem dar in realitate nu poti face decat bibelouri din plastic care se topeste daca il pui la soare

Nu stiu exact ce experienta ai tu cu imprimantele 3D, eu am foarte putina, am una tot cu rasina, dar poti face chestii misto pentru hobbyuri (suntem unii care avem din astea)  dar si lucruri utile.
Depinde foarte mult de abilitati, creativitate, timp disponibil..a, si bani, desigur

#7
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 25.04.2007

View Postcurvymomylore, on 14 aprilie 2020 - 13:35, said:

Imprimantele 3 D sant cea mai mare teapa a secolului !
Toti ziceau ca ne putem fabrica noi arme si orice obiect vrem dar in realitate nu poti face decat bibelouri din plastic care se topeste daca il pui la soare
Tu iei teapa daca crezi asa ceva doar ca imprimantele 3D care fac piese de metal rezistente nu sunt la indemana oricui.
https://www.youtube....bed/da5IsmZZ-tw

Si care "toti ziceau ca ne putem fabrica noi arme si orice obiect vrem"? Toti handicapatii ce viseaza sa aiba arma? Confectionarea de arme artizanale se pedepseste in Romania.

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Ca idee, singurul material care se deformează la soare este PLA-ul, eu unul nu folosesc PLA.

Am o serie de piese pentru imprimanta FDM și un bec care nu putea fi făcut cu FDM. Înainte de a descoperi faza cu întăritul în alcool, de aia e galben.

După cum se poate vedea, rășina anycubic e moale, o piesă s-a rupt la dezlipire. Dar nu cred că mă fectează, nu sunt piese de rezistență.

Cuvântul ideal este casant.

Dar rășina anycubic se poate finisa ușor la șmirglu.

Attached Files



#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Care e cea mai mișto chestie făcută de voi personală? Chestii utile care să te ajute la ceva nu de decor ?

#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Daca piesele create sunt casante nu prea au utilitate practica. injectia in matritze e sfanta. Mai ales pentru produse in serie.

#11
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
Sunt diferite filamente cu diferite proprietati, sunt filamente care ofera o rezistenta mare, alte o elasticitate mare...
La fel si la rasini, diferite rasini cu diferite proprietati. De mentionat ca printarea cu rasini este inca la inceputuri, chiar daca metoda este veche, asa ca mai dureaza pana sa avem o paleta mai larga de materiale.

Ca idee, eu am printat doar cu rasina Anycubic(Skin si Grey) si nu mi se pare chiar asa de casanta, nu s-a spart cand a cazut piesa de pe masa.

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View Postpacopaco1967, on 14 aprilie 2020 - 15:14, said:

Daca piesele create sunt casante nu prea au utilitate practica. injectia in matritze e sfanta. Mai ales pentru produse in serie.
Pentru chestii rezistente am Siraya Blu, o rășină extrem de rezistentă.

View Postwaterman, on 14 aprilie 2020 - 14:45, said:

Care e cea mai mișto chestie făcută de voi personală? Chestii utile care să te ajute la ceva nu de decor ?
Aceste piese sunt foarte utile în cazul meu, tocmai ce montez cadrul de oțel la a mea Prusa I3. Nu potrivește totul "uns".

Urmează și altele dar abia m-am apucat de treabă printre picături.

Attached Files



#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Gata, nu am mai rezistat, testez Siraya Tech (până acum tot d'ampulea i-am scris numele). Miroase îmbietor, un miros de lămâie incredibil de plăcut, probabil și incredibil de nasol pentru inspirat, de aia am imprimanta la geamul deschis.

Am dezlipit de pe talpă băgând șurubelnița între ele. O bucșă s-a rupt iar spatulele s-au lipit între ele de una are lipsă un colțișor. Pentru spatulă aș fi preferat să fie un pic mai rigid. Din păcate mi-a scăpat șurubelnița și am zgâriat talpa, fix ce nu îmi lipsea.

Acuma am lăsat totul la UV, să vedem ce și cum. Am mai pus la print și adaptoarele de curea, totuși rășina anycubic era prea casantă.

La prima vedere totuși chiar și Siraya e un pic prea casantă, pentru anumite piese de rezistență fiind probabil de preferat un FDM policarbonat sau ceva cu inserție de carbon. După ce îmi montez Prusa, dau cheie la niște printuri să vedem cum arată policarbonatul și PETG-ul cu inserție de carbon. În principiu nu mai printez materiale slabe cu ea că e păcat.

Attached Files


Edited by benis, 14 April 2020 - 20:50.


#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Iată piesele, încă sunt casante dar este o îmbunătățire semnificativă față de Anycubic.
Rigiditatea însă e mai mică.
Foarte greu se curăță această rășină față de Anycubic, rezidurile sunt bogate și vâscoase.

Attached Files



#15
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009
Eu folosesc acum, o Prusa I3MK3S cu care fac măști de protecție, pentru familie și prieteni. Deci se pot face și lucruri utile cu o imprimanta 3D.

Attached Files



#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Doar că bag de seamă că și un laser cutter ar putea fi chiar mai bun la anumite chestii.

Attached Files



#17
mihairo79

mihairo79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.11.2019

View Postpacopaco1967, on 14 aprilie 2020 - 15:14, said:

Daca piesele create sunt casante nu prea au utilitate practica. injectia in matritze e sfanta. Mai ales pentru produse in serie.

Exista de mult timp pana si filament PLA amestecat cu fibra de carbon. Este foarte rezistent si e special conceput pentru piese mecanice.
Partea foarte misto e ca se poate folosi cu orice imprimanta care stie sa printeze cu PLA.

View Postcurvymomylore, on 14 aprilie 2020 - 13:35, said:

Imprimantele 3 D sant cea mai mare teapa a secolului !
Toti ziceau ca ne putem fabrica noi arme si orice obiect vrem dar in realitate nu poti face decat bibelouri din plastic care se topeste daca il pui la soare

In realitate sa stii ca poti face chestii foarte misto, doar ca ai nevoie de skill-uri, timp si multa multa rabdare.
Pe langa PLA care se topeste la soare, exista multe alte materiale care rezista la temperaturi inalte. Exista chiar si un PLA special care rezista la temperaturi mari, iar prin procedura de "annealing" (coacere) il poti face sa reziste la temperaturi mult mai mari.

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View Postmihairo79, on 03 iunie 2020 - 00:18, said:

Exista de mult timp pana si filament PLA amestecat cu fibra de carbon. Este foarte rezistent si e special conceput pentru piese mecanice.
Partea foarte misto e ca se poate folosi cu orice imprimanta care stie sa printeze cu PLA.


Și să aibe diuză de oțel, cu aia de alamă rămâi fără după jumătate de kg de filament. Fibra de carbon este foarte abrazivă.

Pentru mai multe experimente foarte bine documentate, recomand canalul de Youtube CNC kitchen.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate