Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Candela care menține flacara.

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
128 replies to this topic

#37
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postpenticostalul, on 12 aprilie 2020 - 13:44, said:


OK, deci aia cu voluntarii, cum am zis si eu din prima.
Voluntarii vor purta mască şi mănuşi de protecţie, precum şi ecuson nominal, semnat şi ştampilat de către fiecare parohie.
Intii sa faca el rost de astea, dupa aia exista 18876 de solutii la problema lui.
Una din ele ar fi sa se roage la Dumnezeu sa nu bata vintul si sa-l ajute sa ajunga intreg la oameni sa le dea lumina, nu-i asa ?!

View PostMembruAnonim, on 12 aprilie 2020 - 13:46, said:

Sincer, cata rautate am vazut zilele astea, NU cred ca voi mai vedea vreodata! Mi-e efectiv scarba de toti oamenii din ziua de azi. Scarba.
Si altora de tine, presupun, deci nu nimic special in asta.

Edited by trollerul_de_serviciu, 12 April 2020 - 13:48.


#38
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View PostMembruAnonim, on 12 aprilie 2020 - 13:46, said:

................... Mi-e efectiv scarba de toti oamenii din ziua de azi. Scarba.................

Sunt convins ca reciproca-i valabila. Posted Image

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdalu364, on 12 aprilie 2020 - 13:52, said:

Sunt convins ca reciproca-i valabila. Posted Image


Nu e nicio problema, m-am obisnuit!

Cum sa nu fi scarbit cand vezi ca lumea e rea, invidioasa, mincinoasa, si fara credinta in Dumnezeu?!

Dar asta e alta treaba, raman cu parerile mele si aia e!!
Intrebare: astia care comentati aiurea sa nu mearga, sunteti atei sau? Voi in ce credeti ? Am aceasta curiozitate!

Sa ramanem on-topic.
Catre initiator: Daca respecti totul si ai acte semnate de fiecare parohie, du-te linistit(doar dai ce ai de dat si pleci, nu stai la povesti), evident cu masurile de igiena adecvate

Edited by MembruAnonim, 12 April 2020 - 13:55.


#40
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View PostMembruAnonim, on 12 aprilie 2020 - 13:52, said:

si fara credinta in Dumnezeu?!

cu credinta si cu dumnezeu inainte, ia du-te tu si fa voluntariat la aia cu ebola ... da-ne un exemplu de urmat si venim dupa tine ca  ... secretarii de partid, dupa secretarul de sector sau judet ...

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postr_murphy, on 12 aprilie 2020 - 13:56, said:

cu credinta si cu dumnezeu inainte, ia du-te tu si fa voluntariat la aia cu ebola ... da-ne un exemplu de urmat si venim dupa tine ca  ... secretarii de partid, dupa secretarul de sector sau judet ...
N-are rost cu unii, zau.

Nu sunt de acord cu chestii gen datul banilor la biserici, sau pupatul de moaste sau altele ..dar credinta in Dumnezeu nimeni nu mi-o poate lua, m-a ajutat foarte mult in viata. Cel putin pe mine, in fine.

Suntem pe aria religie, respectiv ortodoxie. Cei care nu au respect fata de aceasta credinta, sau isi bat joc aiurea(trolling si chestii de gradinita)  sunt rugati respectuos sa se abtina. Noi nu ne luam de ateismul vostru!

Sa revenim on-topic

Edited by MembruAnonim, 12 April 2020 - 14:01.


#42
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mie tot nu mi-e clar, voluntarii astia cu lumanarea au voie sa circule noaptea, dupa ora 22?

#43
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View PostMembruAnonim, on 12 aprilie 2020 - 13:57, said:

.dar credinta in Dumnezeu nimeni nu mi-o poate lua, m-a ajutat foarte mult in viata. Cel putin pe mine, in fine.

pai tocmai! NU vrea nimeni sa ti-o ia, toti vor ca cei ca tine, cu foarte multa credintza, sa si-o tina o mica perioada, doar pentru ei ;)
nu spune nimeni "stirpitzi" ci doar "piua o perioada", iar pe dumnezeu, daca il ai, il ai in suflet, nu in fapte care nu-si au rostul, in momente nepotrivite ...

#44
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostMembruAnonim, on 12 aprilie 2020 - 13:46, said:

Mi-e efectiv scarba de toti oamenii din ziua de azi. Scarba.
Iata ce face credinta religioasa din om. Posted Image

View PostMembruAnonim, on 12 aprilie 2020 - 13:46, said:

Daca omul vrea sa faca o fapta buna, are declaratie, adeverinta...
Nici adeverinta nu te protejeaza de COVID-19.
Nici religia nu te protejeaza de COVID-19.
Nici credinta in sens religios nu te protejeaza de COVID-19.

View Postpenticostalul, on 12 aprilie 2020 - 12:57, said:

Mai important decat orice în aceste vremuri tulburi, este CREDINTA, NADEJDEA si DRAGOSTEA  de Dumnezeu si de semeni.
Doar aceasta ne poate salva.
Doar medicina si stiinta ne poate salva.
Superstitiile nu ajuta cu nimic.

Edited by kolfleading, 12 April 2020 - 14:11.


#45
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Initiator, sa mergi si dupa doua saptamani sa vezi cati mai sunt acasa din cei pe care i-ai iluminat, si cati sunt internati.
Riscul e mare, mai ales daca intri in contact cu multi oameni. Risti major atat sa te imbolnavesti tu, cat si sa duci acasa alor tai un cadouas de Paste.
Constiinta ta ce zice, e suficient de incapatoare sa-i suporte pe toti pe care-i bagi in groapa?
Felicitari pentru gandul bun, dar sa stii ca drumul spre iad e pavat cu bune intentii. De data asta lucrurile functioneaza invers.

#46
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postrumegus, on 12 aprilie 2020 - 14:02, said:

Mie tot nu mi-e clar, voluntarii astia cu lumanarea au voie sa circule noaptea, dupa ora 22?
Da. Este o exceptie. Autoritatile au stampilat-o. Totul e legal, corect si frumos.

View Posttrollerul_de_serviciu, on 12 aprilie 2020 - 13:48, said:

OK, deci aia cu voluntarii, cum am zis si eu din prima.
Voluntarii vor purta mască şi mănuşi de protecţie, precum şi ecuson nominal, semnat şi ştampilat de către fiecare parohie.
Intii sa faca el rost de astea, dupa aia exista 18876 de solutii la problema lui.
Aleluia. Exact asa.

View Postkolfleading, on 12 aprilie 2020 - 14:07, said:

Doar medicina si stiinta ne poate salva.
Superstitiile nu ajuta cu nimic.
Exact.
Superstitiile ateistilor nu ajuta cu nimic.

#47
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postredbotos, on 02 aprilie 2020 - 21:48, said:

Acum strâng din dinți sa nu merg la spital pt că mă doare spatele de la sold in jos până la călcâi.
Aproape că nu pot mișca piciorul de durere.

Inițiativa e lăudabilă, a explicat onor colegul Claz mai sus, dar la ce probleme ai și tu și familia, stai acasă.
Lumina e și-n suflete.

Anul ăsta nici la Patriarhie nu aduc lumina de la Mormântul Sfânt.

Nu te mai baza tu pe o măscuță și niște spirt că ai familie cu probleme, cu copii, parcă ziceai și de bătrâni că-s oleacă betegi, nu ai tu posibilități - ca și noi de altfel - de o decontamiare corectă, aduci necaz acasă și-l mai plimbi și pe la alții.

Edited by waterman, 12 April 2020 - 14:33.


#48
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
S-a spus clar ca in noaptea de inviere la biserica se duc doar preotii.
S-a spus clar ca daca vrei lumina de Paste poti iesi pe balcon si sa aprinzi candela si sa spui cateva rugaciuni. La fel pot face si batranii aia, fara sa le duci tu lumina, de parca ar fi vreo lumina luata de tine dintr-o pestera secreta.

Ce nu e clar?

#49
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
daca se stinge o aprinzi de la bricheta
nu va sti nimeni

#50
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMembruAnonim, on 12 aprilie 2020 - 13:46, said:

Sincer, cata rautate am vazut zilele astea, NU cred ca voi mai vedea vreodata! Mi-e efectiv scarba de toti oamenii din ziua de azi. Scarba.

Daca omul vrea sa faca o fapta buna, are declaratie, adeverinta, MASCA, MANUSI, si TOATE MASURILE de IGIENA sunt RESPECTATE , care e problema voastra daca face totul in mod LEGAL ?

..........................
ia cu lamiie daca ti-e scirba de toti oamenii. si daca iti e asa de scirba de toti, fa cumva sa ne fie dor de tine!
Apropo, in declaratie, ce rubrica trebuie bifata la acesta activitate voluntara?

#51
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca esti intradevar credincios, cu iubire pentru semenii tai, STAI DREAQ` ACASA! Iti vor multumi dupa ce trece beleaua.

#52
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostFriskey, on 12 aprilie 2020 - 14:29, said:

S-a spus clar ca in noaptea de inviere la biserica se duc doar preotii.
S-a spus clar ca daca vrei lumina de Paste poti iesi pe balcon si sa aprinzi candela si sa spui cateva rugaciuni. La fel pot face si batranii aia, fara sa le duci tu lumina, de parca ar fi vreo lumina luata de tine dintr-o pestera secreta.

Ce nu e clar?

Nu clara DATA.
Data in care incep ateii si alti oameni fara niciun Dumnezeu sa dea explicatii si indicatii ce si cum trebuie sa faca Sfanta Biserica.

Biserica Ortodoxa a prezentat clar:

Se va aduce Lumină de la Ierusalim

Pentru a nu fi întreruptă tradiţia începută în anul 2009, privind aducerea Sfintei Lumini de la Ierusalim, mai ales în această perioadă în care speranţa şi lumina trebuie aduse în sufletele oamenilor greu încercaţi de izolare sau de boală, Sfânta Lumină va fi adusă de la Ierusalim, sâmbătă, 18 aprilie 2020, spre seară şi va fi distribuită delegaţiilor eparhiilor la Aeroportul Internaţional Otopeni, care vor purta mască şi mănuşi de protecţie şi vor respect distanţa socială de 2 metri. Centrele eparhiale, prin protopopiate, vor distribui Lumina Sfântă fiecărei parohii.

Cum va ajunge lumina la credincioşi

Voluntarii din parohii, purtând mască, mănuşi şi ecuson, vor primi Sfânta Lumină şi o vor distribui doar la casele credincioşilor care o solicită şi care o aşteaptă numai în faţa locuinţei, având în mână o candelă sau o lumânare.


Eu sunt penticostal.
Dar in Biserica Ortodoxa, daca asa a spus BOR asa ramane.
Nenegociabil. Fara comentarii!

Fac ateii ordine in Biserica Ortodoxa, sau cum?
Au oare ei dreptul sa-si dea cu parerea?

Edited by penticostalul, 12 April 2020 - 15:05.


#53
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007

View Postpenticostalul, on 12 aprilie 2020 - 15:04, said:

Cum va ajunge lumina la credincioşi

Voluntarii din parohii, purtând mască, mănuşi şi ecuson, vor primi Sfânta Lumină şi o vor distribui doar la casele credincioşilor care o solicită şi care o aşteaptă numai în faţa locuinţei, având în mână o candelă sau o lumânare.


Sa vedem si noi cum astepta o scara de bloc cu 70 de apartamente, in fata blocului, cum pastreaza intre ei distanta sociala, cum urca apoi in apartamente insirati in sir indian!

Dar na, ce nu fac ei pentru un vot!
Nu-i nimic, avem un super spital - super dotat, pentru toti credinciosii, acolo stiti voi, in spatele parlamentului!

Edited by pustiu_22, 12 April 2020 - 15:28.


#54
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Belu? E aglomerat rau,....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate