Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Windows 10 sau Linux?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
AndreiNix

AndreiNix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 10.04.2020
Am un  MSI GF63 8RC. Si lucrurile nu par a fi prea roz cu windows 10.. iar 7 si 8 nu sunt permise din fabrica cumva.. Sa trec pe Linux? Am auzit ca mai avea cineva Linux  tot pe laptopul asta.
Pareri pro si contra Linux?

#2
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 AndreiNix, on 11 aprilie 2020 - 19:26, said:

Pareri pro si contra Linux?
astea sunt subiective... ai ceva concret de intrebat ca diferente dintre cele doua?

#3
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 04.03.2020
Iti recomand Linux Mint 19.3 Cinnamon "Tricia" 64.
Consuma mai putine resurse decat Windows 10 si este usor de folosit.
https://www.linuxmint.com/

Edited by JustXXL, 12 April 2020 - 00:28.


#4
AndreiNix

AndreiNix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 10.04.2020

 odastramosilor, on 12 aprilie 2020 - 00:19, said:

astea sunt subiective... ai ceva concret de intrebat ca diferente dintre cele doua?
Inca este incompatibil cu unele jocuri? Sau programe? Cat de greu este sa te obisnuiesti? Instalarea este usoara? In win 10 eu am porbleme ca se updateaza driverele placii grafice automat.. pe linux nu cred ca o sa am probleme

#5
AndreiNix

AndreiNix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 10.04.2020

 JustXXL, on 12 aprilie 2020 - 00:27, said:

Iti recomand Linux Mint 19.3 Cinnamon "Tricia" 64.
Consuma mai putine resurse decat Windows 10 si este usor de folosit.
https://www.linuxmint.com/
Ai celasi laptop? Sau macar Nvidia? Nu mai bine iau ce e mai nou? sau nu stiu cum merge treaba :)))

#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Laptopul tau are SSD sau HDD? Un SSD te-ar ajuta să vezi lucrurile mai roz... Windows 10 este dușmanul HDD folosit ca boot. Altfel nu văd ce probleme ai putea avea cu configurația laptopului tău. Doar dacă nu e defect?!

Edited by nei-k, 12 April 2020 - 06:48.


#7
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Poți opri update utile automate, dacă asta e ceea ce te încurcă.
Si iti poti face un stick cu win 10, apoi pui linux pe laptop si vezi cum se comportă.
Iti place, il pastrezi, nu ți place, revii la win 10. E simplu.

Edited by CovertTwo, 12 April 2020 - 06:55.


#8
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016

 AndreiNix, on 12 aprilie 2020 - 01:27, said:

Inca este incompatibil cu unele jocuri? Sau programe? Cat de greu este sa te obisnuiesti? Instalarea este usoara? In win 10 eu am porbleme ca se updateaza driverele placii grafice automat.. pe linux nu cred ca o sa am probleme

- da, sunt foarte multe jocuri care inca nu merg pe Linux
- nu merg programele de pe windows pe Linux, va trebui sa cauti alternative sau sa speri ca unele programe care le folosesti acum au si versiuni pt linux, unele au, cele mai multe nu
- te obisnuiesti foarte usor, mai ales daca te uiti la cateva videouri pe youtube care iti explica meniurile si setarile
- si pe linux poti face updateuri, dar diferenta e ca acolo le poti opri oricand, nu-ti sunt bagate cu forta pe gat ca la 10
- ia de fa un stick cu Linux Mint pe el si ruleaza cateva ore/zile de pe el si vezi daca iti place, inainte sa il instalezi in calculator

- ca si idee, ai putea incerca intai sa optimizezi windowsul, daca nu ai facut-o deja, poate o sa-ti mearga mai bine, destul cat sa fii multumit. Vezi ca sunt pe google/youtube zeci de tips&tricks pt asta.

Edited by CeapaIndustries, 12 April 2020 - 07:50.


#9
aliexander

aliexander

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.10.2019
Sau windows 7. Eu mai demult aveam si eu 10, cu update-uri toate la zi, inclusiv si de versiuni. Am avut 10 Pro pana in momentul cand imi aparuse o noua versiune de 10, care evident am vrut sa ma upgradez la ea, dar surpriza, calculatorul meu nu mai vroia sa instaleze acea versiune dandu-mi mesajul: Acest PC nu poate fi upgradat...". Asa, ca imi bagasem picioarele si scuze daca am zis urat (cum se spune mai pe romaneste Posted Image) si am renuntat la tot 10-le chiar daca mergea f bine in actuala versiune si m-am reintors la windows 7.

Poate acum imi este dor de windows 10. Ce as putea sa fac ca sa-mi mearga in versiunea prezenta? Inca odata mentionez, ca am avut 10 dar a mers pana intr-o anumita versiune.
Multumesc anticipat si astept pareri, daca stie cineva.

Cu respect si La multi ani tuturor celor care poarta numele de Florii!

#10
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007
Il chemi tot pe baiatu' care ti-a mai instalat Windows 10, dupa ce se termina perioada de carantina / ordonanta militara.

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

 AndreiNix, on 11 aprilie 2020 - 19:26, said:

Si lucrurile nu par a fi prea roz cu windows 10..

Ce te supara?

#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Daca pui Linux, probabil scapi definitiv de drop frames in jocuri, pentru ca nu prea merg jocurile deloc ;)
Ma rog, sint unele, de exemplu 115 bucati pe Steam: https://store.steampowered.com/linux

Ai instalat drivrele chipset, ai facut update la BIOS si firmware (se pare ca sint diferite) ?

#13
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008

 trollerul_de_serviciu, on 12 aprilie 2020 - 10:12, said:

Daca pui Linux, probabil scapi definitiv de drop frames in jocuri, pentru ca nu prea merg jocurile deloc Posted Image
Ma rog, sint unele, de exemplu 115 bucati pe Steam: https://store.steampowered.com/linux

Ai instalat drivrele chipset, ai facut update la BIOS si firmware (se pare ca sint diferite) ?
Sunt mult mai multe, te asigur! Nu am vazut in lista ta CounterStrike (toate versiunile), Tomb Raider, etc.
Si te asigur ca merg pe  steam sub linux.

#14
aliexander

aliexander

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.10.2019

 ChemTeacher, on 12 aprilie 2020 - 09:09, said:

Il chemi tot pe baiatu' care ti-a mai instalat Windows 10, dupa ce se termina perioada de carantina / ordonanta militara.

Catre mine te adresezi? nu trebuie sa chem pe nimeni, stiu singur sa fac. Daca te adresai catre altcineva...mii de scuze ca m-am bagat eu.

#15
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu e nevoie sa dai citat integral la mesajul imediatanterior, e inutil si enervant.

Eu cred ca am scris foarte clar: "DE EXEMPLU ..."
Deci.... care parte nu ai inteles-o ?!

#16
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
initiator, linuxul vine cu o filosofie aparte, are alt target, nu prea merge cum zici tu... nu cred c ati se potriveste, dup acum expui problema. Ramai pe o varianta de winjaf.

#17
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 trollerul_de_serviciu, on 12 aprilie 2020 - 10:12, said:

Daca pui Linux, probabil scapi definitiv de drop frames in jocuri, pentru ca nu prea merg jocurile deloc Posted Image
Ma rog, sint unele, de exemplu 115 bucati pe Steam: https://store.steampowered.com/linux
sunt mai multe decat in lista aia
tomb raider, serous sam3,painkiller,trine,ATS,ETS2 Bioshock,cs:go sunt multe jocuri pe Steam pt linux

 AndreiNix, on 11 aprilie 2020 - 19:26, said:

iar 7 si 8 nu sunt permise din fabrica cumva.
cum adica nu sunt permise?
https://download.gig...wsimagetool.zip
sau
https://download.gig..._B18.0213.1.zip
Sau inceri cu alte uitilitare de la msi sau asrock
Vezi care este bun pt laptopul tau.

#18
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 04.03.2020
@AndreiNix, am placa video nvidia care merge foarte bine cu ultima versiune de Linux Mint 19.3.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate