Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat nume de caine

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Bandit

#20
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

Calypsso said:

1586554205[/url]' post='26210022']
Am avut'o si eu pe Sara, a dus 12 ani, dar find primu caine nu prea am stiut sa am grija de ea, in sensu ca i-am dat de mancare toate prostiile, si a facuit cancer.
Caine mai cuminte ca acesta nu cre'ca voi mai intalni, mergea fara lesa langa picior, asculta orice ii spuneam, nu rodea nu facea galagie, nu ii simteai prezenta in casa, atat de cuminte era, in schimb cand iesea afara turba de fericire, si culmea niciodatra nu se ducea la niciun caine, ii respingea pe toti, cainele perfect.


Am trecut și eu prin asta, cu cancerul.
La clinica veterinară, după ecograf,  mi-au spus că avea o tumoră în stomac și că-i presa nu știu ce și de aceea respira rapid și sacadat.
A murit în seara aceea,  cu ochii deschiși,  privindu-mă în ochi.  Am o gheară care mă sfâșâie când scriu asta.  Aceeași vărsta ca al tău.  Cățelușa perfectă.  Cuminte și credincioasă.
Am crezut că trece cu timpul,  dar nu,  nu trece.   Este acolo.   Greu am putut să fac pasul pentru a lua un alt câine.   Dar l-am făcut și nu regret.  

M-am interesat și am citit despre limentația câinilor.   S-ar părea că boabele sunt de vină.   Le place,  le dă senzație de sațietate,  îi satură, dar chimicalele conținute le fac rău în timp.
Asta este concluzia.  Nu a mea,  pentru că nu-s de meserie,  dar tot ceea ce am citit duce către această explicație.  

Numele unui câine  erupe din suflet.   Nu-l alegem noi,  ci îl rostim odată, atunci când îl alintăm, ne place și așa rămâne.

Dacă vrem să alegem un nume după niște criterii mai practice,  atunci acesta trebuie să fie unul compus din două silabe scurte și distincte.  O vocală pe terminare, preferabil în “i”, “u”, “a”.
Ideea ar fi ca numele să fie ușor de înțeles, câinele interpretând numele ca pe o comandă. El nu știe că acela este numele lui.  Știe că dacă-l aude urmează o comandă și poate o recompensă.
Numele ar trebui construit astfel încât să-și păstreze forma chiar și răcnit, strigat,  lungit.

Eu o strig pe a mea  La-kiiiiiiiiii. Acel iiiii îl aude de la distanțe foarte mari, de sute de metri în oraș. Funcționeză exact ca o comandă.   La iiiii lungit “știe” că trebuie să se oprească în acel moment.  Și se oprește.  Dacă este pronunțat sacadat,  răstit,   La-ki cu accent pe k,  se activează instinctul de haită și trece în spatele meu, pe partea dreaptă.   Crede că atacăm,  pe mine văzându-mă pe post de alpha, ea fiind beta.   Dacă ar mai fi încă o femelă,  s-ar poziționa în stânga spate.   Femelele participă la vânătoare atacând prada prin flanc,  masculul alpha atacând frontal,  dar femele doboară prada,  mușcând și secționând tendoanele prăzii.  De aceea femelele atacă și mușcă pe la spate și de aceea haitele atacă înconjurând victima/prada. Orice câine are instincte de genul acesta,  inclusiv botoșenia ta Posted Image   Este important să știm comportamentul câinelui pentru că doar așa îl putem controla și ne feri de evenimente neplăcute.   De exemplu,  comtrolul comportamentul de atac ne ajută la evitarea unei agresiuni,  câinele fiind atent la alpha.  Nu va ataca niciodată dacă alpha nu face primul semn de agresiune.   Dacă nu i se dă comandă (prin intonația numelui)  câine este nesigur, nu știe ce să facă și poate ataca independent de alpha,  în mod instinctual. Un copil care fuge prin dreptul lui îi poate declanșa instinctul de vânătoare.

Numele, dacă-i bine ales și poate fi pronunțat în mai multe moduri,  va deveni un instrument pentru a te înțelege cu câinele.   Un lucru extrem extrem de util pentru viitor.  
Va învăța pe parcurs.  
De aceea trebuie ales un nume potrivit auzului câinelui.

Nu îți voi sugera un nume.   Va trebui să îl descoperi Posted Image
Mult succes și o prietenie cât mai lungă!

Edited by tomaso, 11 April 2020 - 00:15.


#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostLouisCyphre, on 10 aprilie 2020 - 23:47, said:

Joy.
Scurt, usor, placut.
Am un prieten care are un caine cu numele asta, mi s-a parut foarte potrivit.
Eu am avut pe rand Aida, apoi Jack (care a devenit in scurt timp Geaca si apoi Gica), acum il am la Lucky (deh, fata a vrut numele asta), care raspunde fericit la porecla de Lache.
Posted Image
PS Tare frumos e catelul!

Aida e un nume chiar frumos

#22
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Corona,sa-ti aduci aminte de perioada cand l-ai luatPosted Image

#23
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Coviduț Posted Image

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015
O singura silaba, recomandat
"Ham"

#25
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Pune-i numele "Câne", fara "i" să nu-l confunzi cu numele comun.

#26
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Am si eu beagle. L-am numit Snoopy, daca ar fi sa-i schimb numele i-as zice Shadow (Umbra) pentru ca se tine dupa cineva permanent.

Ocazional este alintat Snupalac, Snupalacime, Putoare, Nasule, Nehalitule, rrome Posted Image  in functie de comportament.

#27
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
nacaz, stress sau barky toate o sa se potrivesca la fix.

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015
Sam

#29
dancir2001

dancir2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.05.2006
Bobita......merge la orice rasa  de caine

#30
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,211
  • Înscris: 24.05.2006

View PostCalypsso, on 10 aprilie 2020 - 23:38, said:

Este baietel, m-am gandit si la Max, dar parca e prea uzual.

Skip

#31
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Eu i-am pus la al meu numele Toto . Dar mai poti folosi Tobi, Jani, Bobo, Happy,  Nono, Bibi, Riki,  Pupu .

#32
alexandrua42

alexandrua42

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.03.2008
azorel cu ochii de faianta Posted Image

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Și eu zic:"câne"

#34
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Hera

#35
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Axi,Spot.
Eu am avut catele,Rita,Mira,nu am mai luat alt caine din pacate.
Numele sa fie scurt si clar.

#36
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Biggy
Bugsy
Benny
Cally

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate