Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Sony claims they can theoretically do f/0,63 fast Full Frame E-mount lenses!

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Tot am auzit tâmpenia cum că Sony are diametrul prea mic la montură și asta îi limitează în comparație cu Nikon sau Canon.
L-am contrazis inclusiv pe ambasador pe tema asta și i-am zis franc că o fi el bun, dar am încredere mai mare în cei de la Sony. Totuși.

Firește, nu știu câți dintre noi sau dintre utilizatorii de camere fullframe mirrorless vor folosi obiective cu o diafragmă maximă mai mare de f1.2 să spunem. Eu unul cel puțin, nu cred că voi avea vreun obiectiv mai jos de f1,4. Mai ales din considerente de preț și de ce nu, pentru mine unul, inutilitate. Sunt arhimulțumit cu f1.8 la 135mm de exemplu care îți dă o profunzime de câmp fff mică.

În fine, ideea e că afirmația cum că Sony are gaura prea mică și asta îi limitează cumva, cu ceva, este, firește, o tâmpenie și nimic mai mult.
Da-da, știu, senzorul, stabilizare, amplitudinea mișcării, etc. Să nu comparăm 4/3 cu FF, totuși. Altă dimensiune, alte mase dinamice, bla-bla-bla.

Așa că cine nu și-a luat până acum Sony din cauza asta, poate de mâine să-și ia :P

https://www.sonyalph...e-mount-lenses/

#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReactor2015, on 10 aprilie 2020 - 22:24, said:

Tot am auzit tâmpenia cum că Sony are diametrul prea mic la montură și asta îi limitează în comparație cu Nikon sau Canon.
..
Pai in fig. 7 se vede ca Sony E este mai limitat comparativ cu Canon RF si Nikon Z.
Deci toata dezbaterea este in jurul diametrului gaurii si a distantei pana la senzor, adica  geometrie de clasa a 5-a?
Fireste, postarea e cu spirit de gluma, nimic serios.

Edited by crokodilu, 11 April 2020 - 00:47.


#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da :D

#4
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Tu nu ai nevoie de f1.2, dar altii da, si aceia care au nevoie de asa ceva au tot dreptul sa zica ca montura e handicapata/limitata.

Draguta ultima imagine comparativa dintre Nikon si Sony, se vede diferenta de gabarit. Intrebarea e pe unde bagi degetele sa tii camera la Sony? Sau il tii in palma?

#5
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
..nevoie e prea mult spus ca ar avea.....le-ar placea un 1.2 sau ceva și mai mic, asa, de "amorul artei"....

#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postcristi_cost, on 11 aprilie 2020 - 12:17, said:

Tu nu ai nevoie de f1.2, dar altii da, si aceia care au nevoie de asa ceva au tot dreptul sa zica ca montura e handicapata/limitata.

...
Zi drept, f0,63 ți se pare limitare, nu? Miștooooo.
Cum ai ajuns tu la concluzia că cei care au nevoie de f1.2 se pot plânge de ceva CARE SE POATE? :D

#7
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Hai sa numim si sursele "tampeniei": Kazuto Yamaki (CEO Sigma), Stephan Schulz (Head of Professional Products, Leica).
Nici unul n-a vorbit despre o limita hard; ci ca baioneta Sony E a fost conceputa pentru APS-C (diametrul fiind doar o idee mai mare decat Fujifilm X si m4/3, as zice ca asa e) si ca e mai dificil (nu imposibil!) sa faci obiective luminoase de calitate, respectiv ca un diametru mai mare le ofera o flexibilitate mai mare.
E drept, unul explica de ce intarzie sa lanseze obiective pentru Sony FE, iar altul isi lauda propria baioneta...

#8
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017
Nu foloseste la nimic practic.

50mm f/0.75 X-Ray Lens Turned Into World’s Fastest E-Mount Glass

#9
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View PostReactor2015, on 11 aprilie 2020 - 13:24, said:


Zi drept, f0,63 ți se pare limitare, nu? Miștooooo.
Cum ai ajuns tu la concluzia că cei care au nevoie de f1.2 se pot plânge de ceva CARE SE POATE? :D

Da, si citez: theoretical. La fel de theoretical putem calatori prin gaurile negre care se gasesc in theory pe hartie, dar practically alea sunt niste formule pe o foita de hartie tot la fel cum sunt si obiectivele de care zici tu pentru Sony. Si tot practic Sony e la a 4a generatie de ML si nici un astfel de obiectiv... si aici presupun ca intervine ( si cineva cu mai multe cunostinte sa intervina) cu corectiile pentru a elimina aberatiile optice ( bending of light). Da, poti sa faci un triunghi isoscel pe hartie oricat de ascutit si burdusit vrei tu ( asa cum a zis si Croko), dar alea raman inca la theoretical.

Inca nu am inteles pe unde bagi mana acea ultima poza comparativa cu Nikon.

Ps: cine investeste intr-un sistem presupun ca se bazeaza pe ce e pe piata, nu pe ce e teoretic pe nu stiu ce forum.

Edited by cristi_cost, 11 April 2020 - 14:18.


#10
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sunt posesori de Sony care au pus pe ele obiective sub f1. Despre ce vorbim?

Nu este nicio problemă cu spațiul între grip și obiectiv. Ai testat tu și nu ți-a intrat mâna acolo? Bre, văz la unii niște prostii de te ia cu durere de cap.
Uite, special pentru tine, am acum pe camera Sony un obiectiv foarte mare de la Sony. 135mm f1,8. Pun mâna pe grip și mai rămâne un cm. Deci?
Body=ul de la Sony A7III este mai mic decât Olympus M1.2 sau M1.3. Ceea ce a reușit să facă Sony cu acel body cu senzor FF este de referință în domeniul foto.

#11
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
In concluzie toti utilizatorii de ML Canikon pot spune, pe masurate, ca a lor e clar mai mare decat a celor de la Sony. Doar utilizatorii M43 nu pot spune asta pentru ca toată lumea stie ca a lor e cea mai mica. ;)

#12
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu aia de la Nikon e cea mai mare?

#13
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Nu cred ca e cazul sa va laudati cu care-o are mai mare, limitandu-va doar la formatele mici :P

#14
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
De la FF in jos sunt formatele uzuale ale pasionatilor de fotografie, asa cum sunt(em) cei de pe acest forum. Formatul mediu sau mai mare reprezinta o nisha foarte foarte ingusta, astfel incat nu are rost  sa fie introduse in cadrul acestor discutii elevate despre a cui e mai mare.

Edited by edri, 12 April 2020 - 18:23.


#15
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Sau mai mare?
Chiar umblați cu fetișuri pe aicea?

Parcă stabilisem pe alt topic că "scula potrivită pentru momentul potrivit".
Sau nu?

#16
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
https://www.sonyalph...50mm-fe-lenses/

#17
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2p5E7iXxeQE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate