Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Neutralizarea noului coronavirus cu lumina UV-C

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#73
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
am gasit aceasta formula pentru calcului timpului de sterilizare/dezinfectare folosind UV-C

Exposure_time =( Desired_UV_dose * 4 * pi * (UV_bulb_distance)^2 )/ UV_bulb_power

Exista o formula mai precisa?

#74
Ardelean1400

Ardelean1400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 13.11.2019
Bai sa lasam matematica, avem alternative cu lampa pentru lumina soarelui sau nu ,?  dar fara sa facem cancer

#75
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View PostArdelean1400, on 06 mai 2020 - 22:12, said:

Daca in teste a avut efecte si prin lumina solara, e clar ca poate fi simulata lumina solara si mai slab, dar intrebarea e, ce uva sa cumpar sau uvb si de unde ?

desigur, nu uvc la ce citesc aici
A avut pe naiba, daca te uiti la graficul pus de radu3333 vei vedea ca UVA/UVB sunt bune pentru bronzat si oleaca de cancer de piele, daca tot vrei sa stai cu ele, la capitolul sterilizare ciuciu.

#76
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostArdelean1400, on 06 mai 2020 - 05:11, said:

Salut, scriu si pe acest thread, pe scurt, sunt intr-un maraton de cautare a unor solutii naturiste impotriva coronavirus,
Iar esti intr-un maraton de imprastiat fake fake news si pe aici ? Posted Image
UV-urile nonionizante nu ajuta cu nimic... numai UV-ul periculos, de inalta frecventa ajuta... dar te curata si pe tine evident... asta e ideea, trebuie sa fie ionizant sa arunce electronii de pe orbite, numai asa poate strica arn-ul virusului.

Edited by andreic, 08 May 2020 - 07:50.


#77
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View PostArdelean1400, on 07 mai 2020 - 19:30, said:

avem alternative cu lampa pentru lumina soarelui sau nu

din lipsa de cunostinte minime in ce se discuta, faci niste confuzii gigantice ..
lumina apropiat de "solara" o poti obtine numai si numai cu neoane normale, cu temperatura de culoare in jurul lui 6400K si cu cri cit mai mare (parca 95 era maximul atins) ... acum sa nu vii sa ma intrebi ce-i "k" si "cri" .. Posted Image

tu vrei sterilizare sau iluminare, pentru ca sunt 2 efecte total diferite. sterilizarea o faci DOAR cu uv-c, uv-a, il folosesti in discoteca, sau daca esti criminalist, in evidentierea pulberilor fluorescente ..

hai, baga cu matematica .. Posted Image

Edited by r_murphy, 08 May 2020 - 10:22.


#78
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Postandreic, on 07 mai 2020 - 23:20, said:

Iar esti intr-un maraton de imprastiat fake fake news si pe aici ? Posted Image
UV-urile nonionizante nu ajuta cu nimic... numai UV-ul periculos, de inalta frecventa ajuta... dar te curata si pe tine evident... asta e ideea, trebuie sa fie ionizant sa arunce electronii de pe orbite, numai asa poate strica arn-ul virusului.
Poate descoperim ca se inactiveaza prin fotosinteza naturala, bagi in om cu seringa niste clorofila si o lampa in ochi si virusul se descompune natural. Posted Image
Am fost curios relativ la insistenta cu dezinfectia cu lumina normala, la o simpla cautare am gasit:
- filtre fotocatalitice cu TiO2 in special reclame la aer conditionat/etc. Ce sa spun, coating-ul ala o fi eficient, cati aerosoli se ,,lipesc" de el ca sa se dezinfecteze sunt sceptic (si la sistemele de recirculare cu UVC inchis de tip simplu split cred ca e cam greu sa fortezi tot aerul sa circule printr-un ventilator)
- filtre cu ,,PAL" (in realitate WO3) promovate agresiv de un producator de corpuri LED care cica fac sterilizare cu lumina vizibila. M-a distrat prezentarea modului de functionare, simplul fapt ca are un coating WO3 pe corpul de iluminat provoaca sterilizarea aerului cand aprinzi lumina!

Greu de imaginat unde poate duce marketingul, de la studii absolut ok si utile (diferite filme/coating necesare pentru instrumentar chirurgical, vaporizatoare de AC care sa nu dezvolte legionella, etc) sa ajungi la altceva e amuzant. Eventual o sa le trimit o sugestie, sa spuna si ca sunt date cu busuioc/apa sfintita si BOR approved...

Edited by Hansolo, 08 May 2020 - 11:54.


#79
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010

View PostHansolo, on 08 mai 2020 - 11:53, said:

(si la sistemele de recirculare cu UVC inchis de tip simplu split cred ca e cam greu sa fortezi tot aerul sa circule printr-un ventilator)


Este ca la filtrul de ulei al motorului, din circuitul pompei filtreaza cam 30% dar prin treceri repetate ajunge ca tot uleiul sa treaca prin filtru, la fel este si la split.

#80
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Astia aici https://ultraviol.pl...2018_200egz.pdf la pag. 8 au doua slide-uri, unul cu scaderea microorganismelor la expunerea directa, celalalt la recirculare. E ceva diferenta, desi ca de obicei conteaza detaliile ce nu sunt prezentate (volum camera printre altele).
Totusi dracovenia aia are debit de 132mc/h, te-ai astepta doar dupa date sa recircule mai repede aerul prin split (desi aici e alt aspect, viteza mare a curentului de aer inseamna timp mai mic de expunere la UV).

De aia spuneam ca sunt oarecum sceptic relativ la eficienta recircularii unui split.

#81
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, recircularea si filtrarea este asigurata la climele split in proportie de peste 90% dupa citeva cicluri, despre dezinfectia cu UV-C am facut observatii doar la cele cu tubulatura.

#82
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Ai un exemplu domnule ca sa intelegem despre ce debit de aer/volum camera/putere lampa si in cat timp se asigura sterilizarea 90% in cateva cicluri?

#83
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, eu am vorbit despre sterilizare in HVAC, alea in tubulatura!
V`am spus doar ca un split va trece aerul prin filtrele lui in citeva cicluri.
Verificati care este debitul unui split si aclculati.

#84
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011
Mi-a venit de la chinezi o nouă lampă cu UVC dar nu prea generează ozon.. Tare mi-e să nu fie țeapă. Oare cum pot fi sigur de asta?

Lampa mea luată acum 2 ani genera la greu ozon.

Attached Files



#85
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011
Am impresia că becul de 18w ce îl aveam curăța mai bine clima. Parcă scotea mai bine mirosul.

Attached Files



#86
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Cum curatai clima cu becul? Il ai pe un suport, aprinzi de la distanta (ceva priza wireless), il lasi o perioada apoi il opresti? Vad in a doua poza ca ai un reflector sa nu emita radiatii in spate.
Banuiesc ca trebuie mai multe pozitii succesive pentru a patrunde printre lamelele vaporizatorului, cred ca e cam dificil de facut.
Cu un spray bactericid s-ar putea sa fie mai simplu, desi inhalarea vaporilor nu cred ca e sanatoasa.

#87
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Becurile UV sint in mare de 2 tipuri, cele care creaza O3 si cele care au filtru pentru pentru a elimina aceasta proprietate, colegul a nimerit unul care nu emite O3 si din cauza asta este nemultumit.
In cazul de fata clar cel care creaza O3 este mai eficient.

#88
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011

View PostHansolo, on 18 iunie 2020 - 07:24, said:

Cum curatai clima cu becul? Il ai pe un suport, aprinzi de la distanta (ceva priza wireless), il lasi o perioada apoi il opresti? Vad in a doua poza ca ai un reflector sa nu emita radiatii in spate.
Banuiesc ca trebuie mai multe pozitii succesive pentru a patrunde printre lamelele vaporizatorului, cred ca e cam dificil de facut.
Cu un spray bactericid s-ar putea sa fie mai simplu, desi inhalarea vaporilor nu cred ca e sanatoasa.
Dat fiind că am băgat reflectorul, nu mai e problema cu aprinsul de la distanță. Da, îl las periodic în 2 poziții diferite cât să acopere toată suprafața climei. Oricum, fiind lung, cu reflector acoperă implicit o suprafață mai mare din prima "lovitură".
Spray-ul e mai bun dar e mai scump.

View PostIon_Bumbu, on 18 iunie 2020 - 10:02, said:

Becurile UV sint in mare de 2 tipuri, cele care creaza O3 si cele care au filtru pentru pentru a elimina aceasta proprietate, colegul a nimerit unul care nu emite O3 si din cauza asta este nemultumit.
In cazul de fata clar cel care creaza O3 este mai eficient.
Eu cu ozon am cerut, aveau 2 tipuri, probabil mi-au greșit comanda. E adevărat că îl pot lăsa mai mult fără să miroase prea rău a ozon dar eficiența e scăzută.

Pe de altă parte, să înțeleg că cel cu ozon mai puțin taie tot ce e mai jos de 254 nm?

#89
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Da, au un filtru in sticla pentru a elimina radiatia UV care produce ionizarea O2 si eliberarea O3.

#90
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Postbenis, on 18 iunie 2020 - 11:21, said:

Dat fiind că am băgat reflectorul, nu mai e problema cu aprinsul de la distanță. Da, îl las periodic în 2 poziții diferite cât să acopere toată suprafața climei. Oricum, fiind lung, cu reflector acoperă implicit o suprafață mai mare din prima "lovitură".
Spray-ul e mai bun dar e mai scump.

Poti sa-mi spui te rog cum ai facut reflectorul si cat de sigur esti ca nu te iradiaza? Nu vad sa aibe scapari de lumina incidenta, iar cea reflectata nu stiu daca poate fi periculoasa.
Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate