Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

chiar trebuie sa trec la win 10?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
recent am facut rost de componente mai noi respectiv un proc ryzen 5 1600 si o placa de baza socket am4.
bun deci sunt mai la zi dar ma framanta asta ca trebuie sa reinstalez os-ul si nu numai atat dar trebuie sa trec la win 10 ca am inteles ca numai asta e suportat de ryzen.
oare chiar asa sa fie? nu pot pastra os-ul actual (win 8.1 64 bit) ca e inca suportat? urasc sa fiu fortat sa trec la un alt os si in plus eu mai joc niste jocuri mai vechi am inteles ca win 10 nu prea ruleaza bine alea.
daca exista ceva tweak-uri sa mearga win 8.1 pe ryzen va rog sa-mi spuneti eu chiar vreau sa-l pastrez.

#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Se poate instala Windows 7 fara probleme
Producători de placi de baza au un soft care integrează driverele usb in kitul de instalare
Drivere se găsesesc și de chipset și audio fara probleme

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Model exact placa de baza
Mai ai si alte placi pe acolo, video sau altfel ?

#4
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015
Am aruncat si eu o privire la problema ta.Windows 8.1 este mult,mult mai stabil decat windows 10 asta o stie foarte multa lume.Raspunsul la intrebarea ta si oferit de catre suportul microsoft este ca procesorul tau functioneaza doar pe windows 10 dar eu am vazut multi utilizatori care precizeaza ca pe al lor ryzen 5 ruleaza fara probleme  windows 8.1 dar nu au suport la Microsoft.Suport care sa fim sinceri este nul.Eu am licenta la windows 10 pro ,am apelat la suport de cateva ori,suport care l-am primit intradevar foarte repede dar raspunsurile lor au fost complet inutile.In cazul problemelor ce le-am avut pe PC-ul meu raspunsul suportului a fost de genul: "probabil,posibil" niciodata nu am primit un raspuns clar si nici nu mi s-a oferit o rezolvare niciodata ,asa ca.....

Precizeaza placa ta de baza sa vedem si noi pe ce SO au drivere-le.

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 PiticVerde, on 10 aprilie 2020 - 18:30, said:

Windows 8.1 este mult,mult mai stabil decat windows 10 asta o stie foarte multa lume.

Da, foarte multa lume, daca stai sa calculezi in cifre absolute si nu faci nici o comparatie, probabil ies citeva milioane.
Dar, daca iei in procente sau faci comparatie cu alte windows-uri.... 8.1 e apa de ploaie
https://gs.statcount...sktop/worldwide
Martie 2020
Windows 8.1 - 4.6%
Windows 7 - 21.21%
Windows 10 - 70.98%
Deci..... care multa lume zici tu acolo ?!
Ah, o sa ma iei acum cu aia "da, ca ne-au fortat sa facem upgrade la windows 10"...
N-a fortat nimeni sa faca nimic pe nimei.

Edited by trollerul_de_serviciu, 10 April 2020 - 18:33.


#6
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
placa de baza e gigabyte aorus b450 elite va merge pe win 8.1?

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Vad ca placa ta are toti driverii posibili. https://www.gigabyte...pport-dl-driver

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 trollerul_de_serviciu, on 10 aprilie 2020 - 18:32, said:

Da, foarte multa lume, daca stai sa calculezi in cifre absolute si nu faci nici o comparatie, probabil ies citeva milioane.
Dar, daca iei in procente sau faci comparatie cu alte windows-uri.... 8.1 e apa de ploaie
https://gs.statcount...sktop/worldwide
Martie 2020
Windows 8.1 - 4.6%
Windows 7 - 21.21%
Windows 10 - 70.98%
Deci..... care multa lume zici tu acolo ?!

Asta-i ca reclama telecom: 70% din teleportati sunt foarte multumiti. Uita sa pecizeze ca 70% din aia 10 teleportati.
Nici win7 nu mai are suport, dar nici nu simti lipsa acestuia. De ce ar fi altfel la win8?

Edited by myshyk, 10 April 2020 - 18:51.


#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Are driver de la windows 7 32 bits in sus :)
Vezi daca merge 8.1 x64  direct, daca nu vezi cum a zis colegul ami sus, iti face kit special un utilitar oficial amd

 myshyk, on 10 aprilie 2020 - 18:50, said:

Asta-i ca reclama telecom: 70% din teleportati sunt foarte multumiti. Uita sa pecizeze ca 70% din aia 10 teleportati.

E si nu prea e
Windows e instalat pe 75-90% din calculatoarele personale din lume (mi-e lene sa caut mai precis).

#10
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
m-am uitat si vad ca are drivere pentru 8.1 dar numai pt lan si audio. cum ramane cu chipsetul si alte chestii?

#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Le are windowsul daca nu sunt acolo.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu regret ca am facut upgrade la win 10 mereu...

#13
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 04.03.2020
Pe Windows 8.1 actualizat la zi am avut surpriza sa pierd fisiere sute de GB pentru ca am anulat o mutare, de pe o partitie pe alta.
Nici cu soft-uri speciale nu am reusit sa le recuperez.
Si eu am CPU Ryzen 5 2600X si sunt multumit de cum merge cu Windows 10.
Iti recomand sa treci la Windows 10 (nu stiu jocurile vechi daca iti vor mai rula dupa).

#14
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
am facut un test am pus hdd-ul cu win 8.1 in sistemul nou am bootat si a intrat in desktop fara probleme.
apoi am instalat driverele de pe site-ul gigabyte cele pt win 8 si aparent merge dar in device manager vad mai multe chestii cu semne galbene de exclamare am cautat dupa id-urile hardware si se pare ca-mi lipsesc drivere pt chestii din chipset.
poate fi folosit win 8.1 asa? ma ingrijoreaza sa nu am probleme de stabilitate pana acum n-am avut vreuna dar nici n-am solicitat sistemul prea mult.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai ai zapacit driverele alea daca ai pus HDDul in alt sistem... Ar trebui sa intri in Device Manager sa stergi toate driverele si sa il lasi sa reinstaleze corect de la zero respectivele...

Edited by MembruAnonim, 13 April 2020 - 09:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate