Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Discutie serioasa despre Coronavirus / COVID-19 (partea a V-a)

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9946 replies to this topic

#37
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Oamenii au plecat la munca, nu au venit la stat. Care-i problema cu cei din Cluj pana la urma?

#38
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View PostX41Xu1, on 10 aprilie 2020 - 01:38, said:

Am căutat pe forum și nu am găsit nimic despre băjenia călătorilor din aeroportul clujean ĂŽn vremea coronavirusului. Chiar nu interesează pe nimeni cine-i responsabil?!
CĂŽnd toate zborurile spre Germania sĂŽnt interzise prin ordonanță militară, cine a autorizat plecarea acelor oameni?! Ministrul de interne, ministrul de externe, prim-ministrul, președintele? Sau poate alte personaje mai importante decĂŽt cei enumerați?!
N-ar fi rău să știm și noi cine ne conduce!
Trimite-i la canal!

#39
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
mai dar, ce facem cu turtele ? de ce nu avem voie sa facem export cu turte ?

#40
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Nu cumva sunt folosite la fabricarea uleiului?

#41
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View PostThuraya_123, on 10 aprilie 2020 - 01:53, said:

Nu cumva sunt folosite la fabricarea uleiului?

Teoretic raman in urma stoarcerii. Dar ai nostri ar gasi o metoda de stoarcere mai fara stoarcere. Asa ca, preventiv, au interzis si turtele. Plus ca e excelent furaj.

#42
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostThuraya_123, on 10 aprilie 2020 - 01:53, said:

Nu cumva sunt folosite la fabricarea uleiului?

Astea sunt

https://savoriurbane...vori-urbane.jpg

Edited by jimi91, 10 April 2020 - 02:22.


#43
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Alea sunt "turte" fiindca asa le zicea bunica. :)))

#44
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Aaa, deci nu de turtele astea se vorbeste in declaratie ? Ma gadeam eu....chiar atat de multe turte sa facem noi Posted Image

Edited by jimi91, 10 April 2020 - 02:34.


#45
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Ultimul grafic coboara sub un maxim de 6000 de cazuri active.

Posibil ca astazi la pranz sa avem cifre record, mult peste ieri. In compensare cu ultimile trei zile. Daca nu suntem pe un drum bun.

Attached File  SEIR-09042020.jpg   193.13K   85 downloads

#46
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostPatefon, on 10 aprilie 2020 - 02:37, said:

Ultimul grafic coboara sub un maxim de 6000 de cazuri active.

Posibil ca astazi la pranz sa avem cifre record, mult peste ieri. In compensare cu ultimile trei zile. Daca nu suntem pe un drum bun.

Attachment SEIR-09042020.jpg

Graficul asta vede in viitor ? Varful o sa fie de paste ?

PS.Imi place semnatura ta :))...eu am 50 de borcane de teci, sa vina furtuna, ca eu #supravietuiesc

Edited by jimi91, 10 April 2020 - 02:43.


#47
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
Plecarea alora in Germania a fost agreata prin contracte la nivel de stat, cu curse charter prevazute in ordonanta anterioara.
A cui e vina pentru dezorganizare e altceva.

Astia care pana si acum vreti sa va trimiteti copiii afara go for it. Nu s-a interzis exportul de copii. Incercati USA, UK daca va pute Romania.

Era nevoie absoluta sa dea drumul la achizitii auto, e vorba in primul rand de masini comandate, cu avansul platit.

Nu sustin guvernul asta, o fi al lui Iohannis cum isi dorea, nu e guvernul meu. Dar in acest moment respect masurile si autoritatea lui,asa e nevoie. Nu stiu cine e Vela la baza, dar are speech bun pentru subiectul lui, probabil i-l scriu niste baieti priceputi pe behavioral.

#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007

Ma unje la suflet desteptaciunea lui Gates. Nu contest ca ar conduce sau nu lumea, dar pare la nivelul sedintelor de guvern Orban. Azi a slobozit pare-se adevaruri fundamentale inaccesibile altfel pamantenilor:
cica nu se termina definitiv pana nu avem un vaccin
vaccinul dureaza dureaza ahhhaaa... dureaza adica
trebe sa se organizeze lumea mai bine pe viitor
plus alte truisme, generalisme

Cred ca trebuie luat in calcul, la urma urmei a prezis o pandemie. El si cu inca niste sute de baieti de pe planeta.

#49
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Postoverseas, on 10 aprilie 2020 - 02:50, said:

Plecarea alora in Germania a fost agreata prin contracte la nivel de stat, cu curse charter prevazute in ordonanta anterioara.
A cui e vina pentru dezorganizare e altceva.

Astia care pana si acum vreti sa va trimiteti copiii afara go for it. Nu s-a interzis exportul de copii. Incercati USA, UK daca va pute Romania.

Era nevoie absoluta sa dea drumul la achizitii auto, e vorba in primul rand de masini comandate, cu avansul platit.

Nu sustin guvernul asta, o fi al lui Iohannis cum isi dorea, nu e guvernul meu. Dar in acest moment respect masurile si autoritatea lui,asa e nevoie. Nu stiu cine e Vela la baza, dar are speech bun pentru subiectul lui, probabil i-l scriu niste baieti priceputi pe behavioral.

Bre, când e cazul, îți scoți pălăria.
Momentan e ok. Poate cam teatrali, dar masurile sunt ok și le adaptează in timp real, nu s rigizi.

#50
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View Postjimi91, on 10 aprilie 2020 - 02:39, said:

Graficul asta vede in viitor ? Varful o sa fie de paste ?
........

Vede e mult spus. Mai mult orbecaie.

P.S. Se anunta un posibil focar la Spitalul Universitar din Bucuresti. Cica au "organizat" ture astfel incat merg medicii si asistentele o zi la bolnavi cu Covid-19, a doua zi la bolnavi fara Covid-19... vehiculul perfect sa raspandesti la toti bolnavii. Cica la non Covid-19 costumele sunt disponibile doar pentru inspectie.

Sursa e "pe vorbe" cu cineva care lucreaza acolo. Asa ca nu o luati cu "garantie". Poate nu este adevarat.

#51
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Post_______, on 09 aprilie 2020 - 23:32, said:

Poliția știe că astfel de piețe pot fi populate cu COVID-19 și de aceea cred că nu intră niciodată prin ele...

În plus, am văzut că-i o modă acum, la 25 de grade afară, ca polițaii și jandarmii să nu mai poarte măști chirurgicale.
Dacă furnizez filmările cu ei, o să ia sau nu amendă de 20.000 lei?...

Cea mai mare greseala este sa te pui cu statul!

View Postjimi91, on 10 aprilie 2020 - 02:39, said:

Graficul asta vede in viitor ? Varful o sa fie de paste ?

PS.Imi place semnatura ta :))...eu am 50 de borcane de teci, sa vina furtuna, ca eu #supravietuiesc

De care paste, probabil de anul viitor, de pastele cailor?!

View PostCGDBZ, on 10 aprilie 2020 - 00:06, said:

Tara arde si baba se piaptana: io unde spal masina fara sa risc amenda ?

O speli in casa!

#52
oopsminded

oopsminded

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,160
  • Înscris: 28.08.2004

View Postodastramosilor, on 09 aprilie 2020 - 23:52, said:


adica?

Adică e posibil că ne facem mai mult rău decât ne-ar fi putut face virusul ăsta.

Nimeni, nimeni, nimeni nu ȘTIE ce procent din populație ar trebui să stea izolată și pentru ce perioadă, pentru a reduce cu, să zicem, 50% decesele prin COVID-19. Sunt doar câteva modele prăpădite, și ălea infirmate aproape zilnic. Dacă ar fi nevoie, să zicem, de 90% din populație carantinată strict, timp de 6 luni, pentru a muri cu 50% mai puțini octogenari sau neoplazici terminali, ai mai accepta să practici această strategie?

Ei, în ciuda acestei incertitudini de ordin științific, se continuă să se strângă șurubul, fără niciun calcul (public) al impactului măsurilor, pentru a vedea dacă "tratamentul" nu omoară (la propriu), pe termen mediu și lung, mai mulți decât omoară boala.

Vă uitați acum în gura unora pe care îi spurcați înainte, doar pentru că vă e frică. Eu îi cunosc personal pe aproape toți "experții" care se află in spatele deciziilor medicale pe care ajung să vi le comunice ăștia, in miez de noapte, ca la nebuni. Și tocmai pentru că îi cunosc și le știu nivelul mi-e de 10 ori mai mare groază de ei decât de noul coronavirus.

Edited by oopsminded, 10 April 2020 - 05:44.


#53
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Are cineva un link la anexa despre produsele alimentare a caror export este interzis prin ordonanta militara?

Din tot carnatul ala de articole insirate, trimiterea la stocurile de alimente (asta presupune interzicerea exporturilor, nu se stie pe ce perioada) ridica semne de ingrijorare.

Art.7 - (1) Pe perioada stării de urgență se interzice/se suspendă exportul pentru
produsele agroalimentare din lista prevăzută în anexa nr.2 la prezenta ordonanță
militară.
(2) Procedurile de export a produselor agroalimentare prevăzute la alin.(1),
aflate în derulare la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe militare, se suspendă
pe perioada stării de urgență.
(3) Pe perioada stării de urgență se suspendă activitatea de emitere a
certificatelor fitosanitare pentru exportul produselor agroalimentare din lista
prevăzută în anexa nr.2 la prezenta ordonanță militară.
(4) Măsurile se aplică începând cu data publicării prezentei ordonanțe militare
în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Art.8 - (1) Achiziționarea intracomunitară a produselor agroalimentare din lista
prevăzută în anexa nr.2, se poate face numai dacă statul membru face dovada faptului
că produsele achiziționate sunt destinate consumului intern propriu sau al celui
comunitar, iar nu exportului.

View Postjimi91, on 10 aprilie 2020 - 01:51, said:

mai dar, ce facem cu turtele ? de ce nu avem voie sa facem export cu turte ?

Cred ca se proceseaza in hrana pentru animale.

Statele membre UE au ajuns la o intelegere in privinta unui plan comun de salvare economica a zonei.

Edited by Signed_on_ice, 10 April 2020 - 05:55.


#54
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
anul asta nu a murit nimeni de gripa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate