Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Tencuiala decorativa

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Mtop

Mtop

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.04.2020
Buna ziua,ma puteti ajuta cu niste pareri depre tencuiala decorativa? Sunt indecis intre Kober cu fibre de carbon,Duraziv Clima protect cu kauciuc si Oskar siliconica 3Teck.Multumesc

#2
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Am Duraziv pe gard de 2 ani, e ca noua, nu s-a umflat nu a crapat. Cand am luat eu m-am orientat ca erau singurii de la mine din zona care imi faceau la cod de culoare cantitate mai mica, vroiam sa semene cu casa care isi schimbase culoarea in cativa ani de soare si jeg. De restul nu pot sa spun ca nu stiu.

#3
Mtop

Mtop

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.04.2020

View Postfilipxxx, on 08 aprilie 2020 - 15:31, said:

Am Duraziv pe gard de 2 ani, e ca noua, nu s-a umflat nu a crapat. Cand am luat eu m-am orientat ca erau singurii de la mine din zona care imi faceau la cod de culoare cantitate mai mica, vroiam sa semene cu casa care isi schimbase culoarea in cativa ani de soare si jeg. De restul nu pot sa spun ca nu stiu.

Este aceasta cu kauciuc??

#4
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Da, e varianta Kauciuc. Daca vezi un mostrar iti dai seama ca doar varianta cu Kauciuc se poate numi decorativa, produsul mai ieftin e un fel de var de toata jena, se lua din mostrar si pe deget daca insistai un pic. Am si tencuiala de soclu tot de la Duraziv, tot numai de bine, am dat cu jetul cu presiune pe el si nu s-a luat, amorsa normal luata tot de la ei.

#5
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Eu recomand siliconica. Nu stiu cum se comporta de la alti producatori, dar, cea de la Caparol, face toti banii. Eu am luat acum cativa ani si sunt foarte multumit. Apa de ploaie sta pe ea exact ca pe panza de paianjen (broboane) si apoi se scurge / usuca. Este impermeabila si foarte usor de curatat in caz de murdarire. Aspectul este zgariat sau altfel spus scoarta de copac.
A fost vreo 230-240 lei galeata de 25 Kg.
A vazut ca si cea de la Oskar arata bine si e undeva la 170-190 lei galeata.


LE : Aceasta este. Vad ca si pretul e bun, sub 200 lei galeata.

http://www.deccons.r...CAPAROL-----441

Edited by Magicwisewolf, 08 April 2020 - 16:58.


#6
casuta_mea

casuta_mea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.02.2020
Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu un sfat:
am izolat casa cu vata bazaltica, dar intr-un loc am observat o fisura in tencuiala de sus pana jos (aprox. 4 m). Am indepartat tencuiala pe o portiune mica si am observat ca mesterii nu au pus plasa pe o latime de 5 cm. As vrea sa dau cu decorativa dar nu stiu cum sa rezolv problema cu fisura.
Ce as putea sa fac pentru a repara fisura?

Multumesc!

#7
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003
Care mai e trendul pe la decorativa? ce brand?
Kober? Deko? Ceresit?
Siliconica / vs altele ?
bob de orez vs scoarta de copac?
granulatie 1.5 sau mai mare?

Edited by caesar_sw, 02 July 2022 - 09:33.


#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Jubizol
Nu e in trend ca e o firma mai mica din Slovenia. Dar e f buna. Am dat cu din aia cu silicon.
Dezavantajul e ca arunci hainele dupa ce termini lucrarea ca nu o mai scoti. Nici de pe piele nu se ia prea usor. Va ramane cateva zile oricat te-ai spala.

#9
CV03BTF

CV03BTF

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.02.2022
Am placerea sa va salut. Am in derulare un proiect cu un container amenajat pe post de casa de vacanta. Datorita normelor in vigoare si particularitatilor  terenului ( extravilan) nu pot  construi  pentru moment  un acoperis intrucat containerul trebuie sa indeplineasca statutul de ,, mobil,,.  Intentionez sa montez la exterior un  strat de polistiren  si fibra peste care sa aplic o tencuiala decorativa. Problema este ca aceasta tencuiala  se afla expusa direct  intemperiilor fara cea mai mica protectie! As dori o recomandare pentru  o astfel  de tencuiala  care sa faca fata  conditiilor meteo specifice zonei de munte  cu raport bun pret calitate.  Eventual  cam ce cantitate as avea nevoie pentru  un perete de cca 20 metri patrati. Multumesc anticipat pentru orice precizare. Spor cu proiectele dvs!

#10
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Tocmai asta este rolul tencuielii decorative, sa iti protejeze peretele de actiunea mediului. Deci orice tencuiala va face acest lucru. Acum, evident ca unele mai bine decat altele, in functie de calitatea produsului, ce buget aloci, punerea in opera, grosime, etc.
La 20mp s-ar putea sa fi la limita cu 2 galeti..oricum, vei avea nevoie de maxim 3 (depinde si de granulatia aleasa). Data fiind cantiatea mica necesara si faptul ca iti doresti sa te protejeze cat mai bine, eu zic sa nu te zgarcesti cand alegi produsul (aka sa nu iei cele mai ieftine tencuieli) si nici sa alegi cea mai mica granulatie - eu as alege un 2K/R, si as lua 3 galeti.

#11
CV03BTF

CV03BTF

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.02.2022
@CristiALF... M U L T U M E S C !

#12
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006

 underb, on 02 iulie 2022 - 12:24, said:

Jubizol
Nu e in trend ca e o firma mai mica din Slovenia. Dar e f buna. Am dat cu din aia cu silicon.
Dezavantajul e ca arunci hainele dupa ce termini lucrarea ca nu o mai scoti. Nici de pe piele nu se ia prea usor. Va ramane cateva zile oricat te-ai spala.

Am folosit eu Jubizol, alb si negru. Mesterii care au aplicat-o n-au mai folosit, erau putin reticenti la inceput, dar dupa ce au terminat lucrarea au zis ca s-a lucrat foarte bine cu ea. Eu am comandat-o la recomandarea mesterilor care mi-au facut termosistemul si urmau sa dea si decorativa, dar n-au mai venit, ideea e ca am cumparat-o in 2021 toamna si abia prin 2022 la sfarsitul primaverii am aplicat-o. De pastrat am pastrat-o in casa, ferita de inghet, temperatura ~19-20-21grd in casa. Momentan are doar 6luni de la aplicare, nu pot sa-mi dau cu parerea cat e de buna. Pot sa confirm treaba ca n-o mai dai jos de pe haine sau piele, e foarte aderenta.

#13
CV03BTF

CV03BTF

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.02.2022
un adeziv pentru a lipi polistirenul pe plastic( peretii containerului )... ce ati recomanda..? Ma gandesc sa folosesc spuma, dupa ce in prealabil  foi rascheta putin plasticul cu smirghel, pentru o mai buna aderenta.

#14
speedTM

speedTM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.09.2010
Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu niste pareri depre tencuiala decorativa siliconica, 1.5 mm bob de orez ? Sunt indecisa intre :

1. Cesal by Atlas
2. Caparol
3. Sto
4. Acuarela
5. Jubizol

Mi-am notat recomandarile de la cei din jurul meu, nu am vazut o lucarea cu aceste produse, bugetul este de maxim 250 lei/galeata....

Multumesc

#15
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
Eu, pe langa pretul tencuielii care clar e important si ala, am discutat intai cu omuletii care au venit sa o intinda sa-mi spuna cu ce tencuieli au mai lucrat.
Adica am vrut sa evit discutia de genul "sefu noi n-am mai lucrat cu de asta, de aia n-o iesit bine...nu e buna decorativa...noi foloseam de ailalta deobicei...."  .
Asa am mers pe ceva cu ce au mai lucrat (Jubizol, Rofix si Sto au fost variantele lor... dar Sto era la pret de cocaina, Rofix la pret de marijuana, iar Jubizol era la pret de tutun de calitate :-))   ), ca sa nu existe scuze ulterioar ca nu e buna decorativa.
Conteaza mult si substratul, daca au dat 2 maini de adeziv pe plasa, daca a fost driscuit cu simt de raspundere, reparat peste tot unde trebuie, pregatita temeinic suprafata. Altfel poate sa fie Sto cu praf de aur ca tot aiurea o sa arate. Si conteaza si temperatura de aplicare, sa respecte indicatiile producatorului.

#16
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

View PostspeedTM, on 21 noiembrie 2022 - 11:08, said:

Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu niste pareri depre tencuiala decorativa siliconica, 1.5 mm bob de orez ? Sunt indecisa intre :

1. Cesal by Atlas
2. Caparol
3. Sto
4. Acuarela
5. Jubizol

Mi-am notat recomandarile de la cei din jurul meu, nu am vazut o lucarea cu aceste produse, bugetul este de maxim 250 lei/galeata....

Multumesc
Din cele enumerate eu as alege Sto sau Caparol.
Nu sunt expert in decorative, dar inaintea celor din lista sigur sigur as lua Baumit de exemplu (evident insa ca va fi mult peste bugetul alocat)

Edited by CristiALF, 23 November 2022 - 18:35.


#17
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
STO Silco 1,5 K costa mai mult de 250 lei / galeata in urma cu 4 ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate