Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Piatra rinichi - CT

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Tratamentul pentru relaxarea uretrei la mine cel puțin, nu a funcționat.
ESWL nu a vrut medicul, pe motivul ca durerea ar fi fost prea mare în condițiile respective (aveam infecție și piatra era cumva blocată).

După 3 săptămâni de neuitat, mi-au extras-o pana la urmă.

Nu dau niciun sfat, doar relatez experiența proprie. Dar personal, aș merge pe ESWL la un spital de stat dacă e posibil.

#20
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 Mihneacerna, on 07 aprilie 2020 - 20:54, said:

Iau Lithoren. Ceai renal si ceai de cozi de cirese, Mai iau si o capsula pe zi de Kellagon.
TI-a vazut pietricica la raze sau ecograf sau e radioinvizibila si ai vazut-o doar la CT ?
Stii cumva ce fel de formatiune e.. tipul pietrei.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ma pricep, dar din ce scrie in primul post, piatra este la 2,5 cm de vezica. Adica inca putin si ajunge i vezica. Daca a coborat tocmai din rinichi, asta inseamna ca este foarte posibil sa coboare in cateva zile in vezica si apoi sa o elimini prin urina.

Edited by MembruAnonim, 07 April 2020 - 22:28.


#22
Mihneacerna

Mihneacerna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.04.2020

 Fluk3, on 07 aprilie 2020 - 22:14, said:

TI-a vazut pietricica la raze sau ecograf sau e radioinvizibila si ai vazut-o doar la CT ?
Stii cumva ce fel de formatiune e.. tipul pietrei.


Medicul care vrea operatie (2000 euro) mi-a spus ca vede piatra la eco dupa ce i-am dus CT-ul. Nu stiu daca a fost sincer sau doar vrea operatia pt bani. Nu e totusi cam pripita decizia operatiei (laparascopie) avand in vedere ca piatra este mica 3.5 mm ? Alt medic mi-a spus ca la eco nu a vazut nimic.

Medicul de familie mi-a recomandat 10 zile lichide multe, ceai renal, ceai cozi de cirese, Lithoren. Si apoi un nou eco.

Este buna de baut argila? Am auzit ca ar dizolva/micsora piatra si astfel ajuta la eliminare prin urina.

#23
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
O piatra de 3.5mm se poate elimina relativ usor, iti spun asta pt ca eu am eliminat una de 7mm...  
Te intrebam de ecograf pt ca daca nu ti-o vede la eco ci doar la CT e pe baza de acid uric si astea sunt "radioinvizibile".

Ca si o paranteza, la mine sa format din cauza ca am fost aproape 5 ani vegan si e urma am mancat carne dintr-o data fara sa ma hidratez cum trebuie.

La mine s-a sfarmat piatra in doua bucati dupa ce am luat Urlyt-U
https://www.okazii.r...mania-a55710787

Ca fapt divers, tatal meu a avut una de 9 mm si a eliminat-o cu chin si lichide... 3.5 e destul de mica pt laparoscopie...

Nimeni nu iti poate recomanda nici un medicament pana nu stii cam din ce e compusa pietricica.
Ai facut un examen sumar de urina ? Acolo se poate vedea in oarecare masura compozitia... dupa urmele chimice pe care le lasa
aceasta in urina.

Exista si pt celelalte tipuri de piatra tratament medicamentos si e ciudat faptul ca doctorul tau alege direct interventie...
Eu zic sa incerci sa primesti si o a doua parere...

Edited by Fluk3, 08 April 2020 - 07:47.


#24
Mihneacerna

Mihneacerna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.04.2020

 Fluk3, on 08 aprilie 2020 - 07:45, said:

O piatra de 3.5mm se poate elimina relativ usor, iti spun asta pt ca eu am eliminat una de 7mm...  
Te intrebam de ecograf pt ca daca nu ti-o vede la eco ci doar la CT e pe baza de acid uric si astea sunt "radioinvizibile".

Ca si o paranteza, la mine sa format din cauza ca am fost aproape 5 ani vegan si e urma am mancat carne dintr-o data fara sa ma hidratez cum trebuie.

La mine s-a sfarmat piatra in doua bucati dupa ce am luat Urlyt-U
https://www.okazii.r...mania-a55710787

Ca fapt divers, tatal meu a avut una de 9 mm si a eliminat-o cu chin si lichide... 3.5 e destul de mica pt laparoscopie...

Nimeni nu iti poate recomanda nici un medicament pana nu stii cam din ce e compusa pietricica.
Ai facut un examen sumar de urina ? Acolo se poate vedea in oarecare masura compozitia... dupa urmele chimice pe care le lasa
aceasta in urina.

Exista si pt celelalte tipuri de piatra tratament medicamentos si e ciudat faptul ca doctorul tau alege direct interventie...
Eu zic sa incerci sa primesti si o a doua parere...

Am analizele sange si sumar urina. La ce trebuie sa ma uit pentru a vedea din ce este compusa piatra? Multumesc!

Atasez analizele urina

Attached File  analize1.jpg   233.11K   18 downloads

Attached File  analize 2.jpg   189.07K   16 downloads

#25
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Hmm din pacate nu sunt in masura sa sa ti spun la ce terebuie sa te uiti, un medic urolog bun ar putea sa faca asta sau sa ceara o analiza specifica...    La mine am descoperit tipul pietrei pr ca initial la eco si radio nu s a vazut nimic decat hidronefrita... clar era un corp strain ce bloca pe ureter si asa am facut pe urma si ct. Cea pe baza de acid uric este radioinvizibila, restu se cam vad si la raze sau ecograf. Nu ai posibilitatea sa mergi la alt medic pt un eco sa vezi totusi daca o vede sau nu si sa ti spuna daca se poate testa tipul pietrei dintr un examen de urina?

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 Mihneacerna, on 08 aprilie 2020 - 08:07, said:

Atasez analizele urina
Afi fost bine daca ar fi fost facute, din urina: creatinina, calciu, magneziu sodiu, aciduric acid, citrati, oxalati, fosfati.
In plus urocultura.

 Fluk3, on 08 aprilie 2020 - 08:25, said:

un medic urolog bun ar putea sa faca asta sau sa ceara o analiza specifica...    
Orice medic de familie stie sa faca trimiterile respective, sunt niste banalitati.

#27
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Eu mentionam un dr urolog bun pr ca in primul si in primul rand medicu ala trebuia sa i faca testele mentionate de tine si sa vada despre ce e vorba. Dar cum acesta vrea sa i scoata direct piatra prin interventie e cu totul alta poveste..

#28
Mihneacerna

Mihneacerna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.04.2020
Aseara am simtit o mica durere, si apoi am eliminat o mica pietricica. Din ce am masurat cu rigla, pare sa aiba undeva la 2mm. S-a erodat sau s-a spart in doua de la Kellagon si Lithoren ?

Attached File  piatra p1.jpg   181.73K   21 downloads

Attached File  piatra p2.jpg   229.61K   19 downloads

Attached File  piatra p3.jpg   180.21K   18 downloads

Attached File  piatra p4.jpg   241.35K   15 downloads

#29
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Cool.... eu in locul tau as duce-o la un laborator ca sa vad din ce e formata. Asta pt ca sa stii pe viitor de ce faci pietre de genu ala si sa te feresti.
Daca ai mancat in ultimii ani multa carne si te-ai hidratat prost e clar ca s-a format de la acid uric.. astea sunt si pietrele radio invizibile de care vorbeam.
Se pot forma si de la apa bogata in minerale dar alea se vad din prima si la raze si la eco dar si pe baza unor afectiuni ale rinichiului.
Desi dupa cum arata, piatra ta e formata din calciu si oxalat.
https://www.ndm.ox.a...osg/stone-types

#30
Mihneacerna

Mihneacerna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.04.2020
In ultimile doua luni nu am baut apa suficienta si am luat doua suplimente: Glucosamina HCL si Glucosamina sulfat. Si vitamina D3 plus omega3. In plus de asta am mancat foarte sarat. Parca simteam nevoia de sare. Puneam sare multa pe orice, rosii castraveti, mancare, mancam castraveti murati  (in saramura).

Din raportul CT reiese ca piatra de 3.5mm se afla la 2.5cm de vezica, adica mai avea putin si intra in vezica si apoi era eliminata prin urinare. Si totusi de ce medicul a spus ca vrea sa ma opereze? Ereterul are un diametru de 7-9mm iar piatra 3.5mm.

Attached File  G156X0.jpg   111.78K   14 downloads

Edited by Dany_Darke, 11 April 2020 - 11:46.


#31
horatiu81

horatiu81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.07.2009
Cateva observatii:
- intr-o explorare de tip CT pot fi exprimate toate cele dimensiuni (de incadrare) ale unui corp -  in cazul de fata: piatra; daca, insa, a treia marime era nesemnificativa (in raport cu celelalte doua) atunci aceasta nu mai era precizata (aceasta pare a fi fost situatia in cazul de fata);
- de obicei, medicii urologi nu recomanda consumul excesiv de lichide in cazul manifestarii unei hidronefroze;
- dimensiunile prezentate ar putea asigura eliminarea pe cale naturala; totusi, o varianta alternativa este, asa cum s-a mai spus, ESWL (atentie: aceasta nu se poate aplica daca exista o inflamatie a tesutului adiacent "locasului" pietrei)
- costul de 2000 euro pentru intervantie laparoscopica este exagerat; nu toti medicii urologi sunt si ecografisti redutabili, incat evaluarea dimensiunilor pietrei doar dintr-o ecografie 2D poate fi relativ eronata; la orice spital de stat (de exemplu Institutul Clinic Fundeni sau Spitalul CFR nr. 2) orice interventie ESWL este gratuita.

#32
Mihneacerna

Mihneacerna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.04.2020
Acum ca am eliminat pietricica, ureterohidronefroza se vindec singura?

"Concluzii RAPORT CT: Litiaza ureterala dreapta, cu ureterohidronefroza gradul I supraiacenta."

#33
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Hidronefroza era tocmai blocajul ala provocat de pietricica... rinichiul respectiv nu se putea drena normal. Litiaza uretrala inseamna ca aveai un corp pe uretra respectiva.
Bea lichide hidrateaza-te, ai grija ce mananci dar sfatul meu e sa mergi cat de repede sa-ti faci un test la pietricica aia sa vezi din ce cauza ai facut-o. Multa sanatate.

#34
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 04.10.2007

 Mihneacerna, on 12 aprilie 2020 - 07:34, said:

Acum ca am eliminat pietricica, ureterohidronefroza se vindec singura?

"Concluzii RAPORT CT: Litiaza ureterala dreapta, cu ureterohidronefroza gradul I supraiacenta."

Ai avut bafta eliminand piatra. Ai scapat de trei gauri in abdomen si una in buzunar.
Sanatate.

#35
Mihneacerna

Mihneacerna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.04.2020

 Fluk3, on 12 aprilie 2020 - 08:10, said:

Hidronefroza era tocmai blocajul ala provocat de pietricica... rinichiul respectiv nu se putea drena normal. Litiaza uretrala inseamna ca aveai un corp pe uretra respectiva.
Bea lichide hidrateaza-te, ai grija ce mananci dar sfatul meu e sa mergi cat de repede sa-ti faci un test la pietricica aia sa vezi din ce cauza ai facut-o. Multa sanatate.

Multumesc. O sa merg cu pietricica pt o analiza de laborator. In general cam cat costa?
Citeam pe net ca piatra poate sa mai apara si de la o cantitate mare de vit D. In ultimile saptamani am luat zilnic cate o capsula de vit d 2500IU/62.5mcg. Ma gandesc ca poate si asta a fost una din cauze.

 radu2014, on 12 aprilie 2020 - 10:01, said:

Ai avut bafta eliminand piatra. Ai scapat de trei gauri in abdomen si una in buzunar.
Sanatate.

Nu m-as fi operat. As mai fi mers la 2 mediici pt o a doua parere. Totusi pt 3.5mm nu cred are ce cauta o operatie laparoscopica in discutie. Din ce am citit operatiile laparscopice se fac in general pt pietrele de dimensiuni mari peste 2 cm. Chiar si pt 1 cm s-ar folosi prima data ultrasunetele (litotritie). Oricum, nu stiu care a fost intentia primului medic care a zis ca trebuie neaparat operatie.

Edited by althea, 12 April 2020 - 11:14.


#36
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Nu cred ca o piatra de genu apare in 2 saptamani... probabil cateva luni bune sau chiar mai bine de un an.
Ai nevoie de niste medici buni in primul rand nu doar de medici care vor sa faca musai bani.... oricum fac...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate