Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Pavaj curte

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#55
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postfilipxxx, on 25 mai 2020 - 11:37, said:

Iti trebuie nisip cuartos la rosturi, nu nisip de balastiera. Nisipul foarte fin odata blocat in rosturi nu va mai permite nici o miscare in ani de zile mai completezi unde s-a scurs, pui destul cat sa blocheze pavelele sa se miste nu sa le lipasca. Ele nu pot iesi daca ai montat corect pentru ca sunt prinse in perimetru de borduri.
De unde iau nisip cuartos? Te referi la cel de granulatie 1 mm cel care se foloseste la constructii pentru mortare? Nu vreau nisip polimeric.
Am terminat.si al 2 lea trotuar...greu..greu dar a iesit ok.

Attached Files



#56
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Mă uit sa vad ce nu ai făcut greșit, dar nu vad prea multe chestii bune, păcat de atâta muncă.
Întotdeauna se calculează lățimea aleii pt un număr întreg de pavele, nu se face acea țigăneală cu tăiatul pe lung ci doar pe lat o jumătatea.
Folosești in continuare beton la borduri in loc de sapa semiumeda și îți îngreunezi munca.
Ai lăsat acea bucata de iarba aiurea între alei care oricum se usucă de la radiația betonului când se încălzește vara.
Pt montaj se folosește nisip cu granulație mare sau pietriș fin mărgăritar care obligatoriu se tasează cu placa vibratoare că altfel se lasă pavele.
Pavele se montează una in alta blocate, nu se lasă rost suplimentar, au ele o bavură de 2 mm care formează rostul.
Nisipul pt rosturi e nisip quartos de 0,3 - 1 mm nu nisip pt montaj și îl poți amesteca cu ciment iar el se întărește după asta când trage umezeala.

Edited by danutlupu, 26 May 2020 - 00:33.


#57
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postdanutlupu, on 26 mai 2020 - 00:31, said:

Mă uit sa vad ce nu ai făcut greșit, dar nu vad prea multe chestii bune, păcat de atâta muncă.
Întotdeauna se calculează lățimea aleii pt un număr întreg de pavele, nu se face acea țigăneală cu tăiatul pe lung ci doar pe lat o jumătatea.
Folosești in continuare beton la borduri in loc de sapa semiumeda și îți îngreunezi munca.
Ai lăsat acea bucata de iarba aiurea între alei care oricum se usucă de la radiația betonului când se încălzește vara.
Pt montaj se folosește nisip cu granulație mare sau pietriș fin mărgăritar care obligatoriu se tasează cu placa vibratoare că altfel se lasă pavele.
Pavele se montează una in alta blocate, nu se lasă rost suplimentar, au ele o bavură de 2 mm care formează rostul.
Nisipul pt rosturi e nisip quartos de 0,3 - 1 mm nu nisip pt montaj și îl poți amesteca cu ciment iar el se întărește după asta când trage umezeala.
Iti.dai seama ce greu mi a fost sa le tai pe lung dar a iesit asa pentru  ca am gresit latimea trotuarului la cel de al doilea nu a mai fost acelasi lucru pt ca l am calculat.Nu.mi se pare tiganeala
La borduri pun prima data pietris cu nisip la baza si apoi nisip semiumed pe care le si asez si ultima data beton stanga dreapta nj mai.misca nimic...daca as pune pe sapa semiumeda alea s-ar misca intr o veselie
Pavele.sunt montate una in alta batute cam 1.cm.in nisipul semiumed nu am lasat rost suplimentar.Bravura este de  2 mm si are distantieri..eu vorbesc de rostul.care il formeaza deasupra bravurilor intre placi carr poate fi umplut cu ceva.
Vibrate nu au fost pavelele ci.doar.am.tasat nisipul.cum.am.putut oricum cantitatea de nisip nu e mare.este cam 2 3 si pe alocuri 4  cm.Nu am placa vibratoare.
Fasia de iarba nu se usuca pentru ca nici inaine nu se usca ..pentru ca nu beneficiaza de soarele de dupa amiaza ci doar pt cel pana in ora 12
Ok nisipul cuartos o sa-l iau si cu ciment pentru rosturi. Care este proportia de amestec 50 cu 50?

#58
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Daca tie îți place e perfect. Daca mai vrei sa pui pavele și borduri, te joci mai întâi cu ele, le întinzi pe o suprafață plană și masori practic cat e lățimea la nr întreg de bucăți și acolo e semnul de bordura plus o toleranta mica.
Materialul de sapa pt borduri de face din pietriș in mare parte, ceva nisip, ciment și puțină apa, nu sunt doua materiale distincte și nu se mișcă bordura pe el, când îi dai drumu de sus acolo rămâne țeapănă.
Daca nu se tasează bine terenul și stratul suport cu placa vibratoare, o sa tot scoți pavele sa completezi cu nisip găurile ce se formează după ploi. Mărgăritarul fuge mai greu la ploi, dar nisipul se duce și apare gaura.
Ciment pui cam 1/3 in nisip când îl maturi intre rosturi la final, dar la tine nu as recomanda acum operațiunea asta pt că ai să mai scoți pavele sa completezi cu nisip când se lasă.

#59
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Adica tu zici sa fac la betoniera sapa asta si sa pun pe pozitie bordura si apoi sa aliniez bordurile??? Pai nu o sa iasa neam drepte pt ca nu le pot alinia in veci...cum fac material cum il car se.intareste pana aliniez eu ....uiti ca sunt singur...ce zici tu merge.la 4 maini....
Unde sa fuga nisipul ca dedesubt e beton si e inconjurat de borduri...
Cu margaritarul ca strat suport nu iesea neam drept pavajul ....doar daca aveai acea placa vibratoare

Pai daca pun acum nisip cu ciment sau ceva hidroizolant in rosturi nu mai aluneca nici un nisip pt ca nu mai intra apa in rosturi si nu mai ajunge la nisipup de sub pavele. Singurul loc pe unde ar putea.curge nisipul este la.imbinarea bordurilor la rostul bordurilor dar.mi e greu sa cred ca pierd tot nisipul pe acolo..
Sau uite mai fac.ceva dau cu o spatula cu mortar pe exteriorul rostului bordurilor si nu mai pierd nimic...

Edited by claudiu2012, 26 May 2020 - 09:32.


#60
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postclaudiu2012, on 26 mai 2020 - 09:25, said:

Adica tu zici sa fac la betoniera sapa asta si sa pun pe pozitie bordura si apoi sa aliniez bordurile??? Pai nu o sa iasa neam drepte pt ca nu le pot alinia in veci...cum fac material cum il car se.intareste pana aliniez eu ....uiti ca sunt singur...ce zici tu merge.la 4 maini....
Unde sa fuga nisipul ca dedesubt e beton si e inconjurat de borduri...
Cu margaritarul ca strat suport nu iesea neam drept pavajul ....doar daca aveai acea placa vibratoare

Pai daca pun acum nisip cu ciment sau ceva hidroizolant in rosturi nu mai aluneca nici un nisip pt ca nu mai intra apa in rosturi si nu mai ajunge la nisipup de sub pavele. Singurul loc pe unde ar putea.curge nisipul este la.imbinarea bordurilor la rostul bordurilor dar.mi e greu sa cred ca pierd tot nisipul pe acolo..
Sau uite mai fac.ceva dau cu o spatula cu mortar pe exteriorul rostului bordurilor si nu mai pierd nimic...

Attached Files



#61
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Urmeaza partea asta

Attached Files



#62
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanutlupu, on 26 mai 2020 - 08:33, said:

...
am vazut pe unii ca puneau pavele pe sapa semiumeda iar ii intre ele au pus un ciment fin, cam ca la blocurile de granit.
e mai rezistenta varianta asta?

#63
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Materialul de sapa se face la betoniera, nu curge și nu se întărește rapid, se pune f puțină apă să zic 2-3 l de apa la o betoniera de 180 l, nu e un fluid, e ca un castel de nisip la mare.
La mine se punea sapa înaltă și de 30-40 cm după cum aveau nevoie și susținea borduri 50*15*10cm de vreo 15 kg bucata care se aliniau la ață și se putea corecta la ciocan de cauciuc și după câteva ore. Materialul era întărit după câteva zile când se montau pavele, se evita datul cu placa vibranta până atunci langa borduri.
Luftul ăla e prea mare intre borduri și ai uitat sa le lipești cu mortar sau un adeziv de gresie/faianță de exterior.
Iarba/ gazonul suferă când nu are pământ destul să se dezvolte.


#64
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008

View Postarg, on 26 mai 2020 - 10:19, said:


am vazut pe unii ca puneau pavele pe sapa semiumeda iar ii intre ele au pus un ciment fin, cam ca la blocurile de granit.
e mai rezistenta varianta asta?
Pavele se sapa semiumeda sau cu adeziv de gresie se pun primele de lângă o rigola de scurgere care se lipesc definitiv pe acea poziție.

Edited by danutlupu, 26 May 2020 - 11:38.


#65
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Am.sunat la o firma producatoare de pavele si reprezentantul a spus ca la rosturi se pune nisip cuartos dar merge si nisip normal cernut...bine nu am cu ce sa l cern..dar in nici un caz nu se pune ciment pt ca pateaza pavelele si nu mai ies

Attached Files


Edited by claudiu2012, 26 May 2020 - 14:47.


#66
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Colegu ti-am scris de acum cateva zile de nisipul cuartos, acum poate o luna ti-am spus ca merge si cu adeziv de exterior la pavele daca nu poti face sapa aia semiuda, dar tot cum ti se pare tie mai bine ai pus. Nisipul cuartos se gaseste la sac la magazine de bricolaj, scrii pe goagal si gasesti minim 3 firme pe prima pagina. Trebuie sa repari rostul din borduri cu adeziv de exterior ca la ploaie iti va curge in timp nisip pe acolo si se va lasa zona aia. Daca puneai sapa semiumedia le asezai la fir fara probleme, asa mai muncesti la carpeala.

#67
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
iti trebuie o iarba alba....

#68
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postarg, on 26 mai 2020 - 15:04, said:

iti trebuie o iarba alba....
Alba? Daca o fac.maro? ......

Voi nu intelegeti ca bordurile astea de 50 cm lunime x 10.cm.inalimex 5 cm.grosime e greu sa le.aliniezi cu toata sapa lu peste am pus bordurile pe nisip fin umedsi sub ele.pietris si le-am pus cu mana si tot nu se imbina perfect pr ca intra.nisip intre ele cand le.pui chiar de vii cu bordura de sus la.montaj...la bordurile alea grele late de minim 10 cm.e parfum alea stau datoria greutatii astea nu prea ca.se pot apleca ca sunt inalte.si subtiri..
Nu e munca sa.pun adeziv.la.imbinari pt ca.pun doar pe 2 randuri la.exteriorpt ca la.interior.am pamant si nu are unde sa se duca..

#69
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View Postfilipxxx, on 26 mai 2020 - 15:04, said:

.....dar tot cum ti se pare tie mai bine ai pus........ asa mai muncesti la carpeala.

Nu te stresa deja e impamantenita treaba asta...

#70
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postdanutlupu, on 26 mai 2020 - 10:29, said:

Materialul de sapa se face la betoniera, nu curge și nu se întărește rapid, se pune f puțină apă să zic 2-3 l de apa la o betoniera de 180 l, nu e un fluid, e ca un castel de nisip la mare.
La mine se punea sapa înaltă și de 30-40 cm după cum aveau nevoie și susținea borduri 50*15*10cm de vreo 15 kg bucata care se aliniau la ață și se putea corecta la ciocan de cauciuc și după câteva ore. Materialul era întărit după câteva zile când se montau pavele, se evita datul cu placa vibranta până atunci langa borduri.
Luftul ăla e prea mare intre borduri și ai uitat sa le lipești cu mortar sau un adeziv de gresie/faianță de exterior.
Iarba/ gazonul suferă când nu are pământ destul să se dezvolte.

La faza cu gazon te.contrazic...
Inainte am avut tot gazon si ai vazut cat era nu ? Ghici ce..la cazma am scos portiuni cu 10 cm maxim inaltime unde deja nu mai era radacina deci au maxim.10 cm.radacinile....si eu am.acum.si 15 cm.in acea limba.

View Postdanciusergiu84, on 26 mai 2020 - 15:46, said:



Nu te stresa deja e impamantenita treaba asta...
Coinrect :))))

#71
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
La mine langă bordura sapa e conica și se acoperă cu pamant in care vine gazon in zona de parc și de-a lungul acelei porțiuni cu pământ mai subțire de vreo 5 cm gazonul se cam usucă.
Așa e cimentul pateaza dacă îl pui peste pavele umede, sau daca uzi rostirile rapid și iese afara, dar se duce la turbojet. Dar amestecul asta e soluția când vrei sa scapi de buruieni sau vrei sa stabilizezi mai tare niste pavele.

#72
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postdanutlupu, on 26 mai 2020 - 20:09, said:

La mine langă bordura sapa e conica și se acoperă cu pamant in care vine gazon in zona de parc și de-a lungul acelei porțiuni cu pământ mai subțire de vreo 5 cm gazonul se cam usucă.
Așa e cimentul pateaza dacă îl pui peste pavele umede, sau daca uzi rostirile rapid și iese afara, dar se duce la turbojet. Dar amestecul asta e soluția când vrei sa scapi de buruieni sau vrei sa stabilizezi mai tare niste pavele.
Cred ca nisipul normal care l-am pus are in componenta si nisip cuartos adica granulatie 01.0.4 mm dar trebe strecurat. Nu o sa folosesc ciment cu toate ca sunt tentat si contra spuselor lumii as folosi o strecuratoare si as face un adeziv mai lichid putin si as merge pe rosturi incet fara sa patez nimic.....adezivul l as amesteca la malaxor cu nisip normal si cum am spus l as turna lichid cred ca ar intra pana la nisip si ar bloca toate pavelele. In paralel cu blocarea rosturilor ale bordurilor cu adeziv la exterior as elimina patrunderea apei in stratul de patul de nisip dar ar ramane o problema de gen ce fac daca se crapa o pavela o mai scot doar cu flexul...sau ce fac.daca apa ramane pe trotuar pt ca am zone in care panta nu e data ok si apa se scurge mai greu...si mai ales daca am.cam toata zona cu nivelul bordurilor mai ridicat ca nivelul.pavelelor devine un bazin..
.pavele intr adevar sunt poroase si sunt permeabile dar si asa.....cam greu...
La gazon ti-am.zis nu mi s-a ars niciodata pt ca am soarele.bun cel.pana in 12 pe zona de pavaj.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate