Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pavaj curte

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#19
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Trebuie și pietris la orice vrei sa aibă rezistenta nu doar sa lipești cu el. Dacă ai Hornbah pe aproape vezi ca au beton la sac, doar amesteci apa. Dacă nu vrei sa iei mărgăritar și nu treci cu masina acolo poți încerca și cu adeziv de gresie la borduri dar ieși mult mai scump decât sa cumperi mărgăritar la sac de undeva. Betonul poate fi făcut și cu mărgăritar nu doar pietris doar ca nu are rezistenta unui beton corect cu pietris și ciment.

#20
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
o sa fac o unealta un dublu T cu 2 bare la mijloc de 90 cm latime iar laturile de 1 ml (sa cuprinda 2 borduri ) asa cuprind stanga dreapta 4 borduri si merg cu ele paralel stanga dreapta si pun direct pe pamant in santulet...asa o sa am trotuar perfect de 90 cm cap coada.....asta pentru planeitate si pentru aliniere, le pun beton tot atunci stanga dreapta si ies perfect drept....

#21
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Am respectat patul de nisip semiumed si a mers brici...va dau dreptate multumesc.

Attached Files


Edited by claudiu2012, 24 April 2020 - 18:14.


#22
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Eu sincer sa fiu, parere personala nu trebuie sa o iei in seama, dar nu vad rostul acelor borduri. In primul rand, musti din spatiul verde care si asa nu e prea mult, in al 2 lea rand....la ce te ajuta bordurile alea? Sincer, nici nu am citit topicul de l inceput, poate ai explicat ceva pe acolo, imi cer scuze daca e asa.
Foarte bine, peste aleea acea de beton, puteai sa vi cu niste piatra de rau fixata intre placi cu ciment special impermeabil, si iesea mult mai fain si fara prea multa bataie de cap.

Ma rog...sper sa iti iasa intr un final , ceea ce vreai sa faci, mai poseteaza din cand in cand poze cu evolutia, pare interesant ce faci.

Edited by cuculea, 25 April 2020 - 10:34.


#23
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postcuculea, on 25 aprilie 2020 - 10:34, said:

Eu sincer sa fiu, parere personala nu trebuie sa o iei in seama, dar nu vad rostul acelor borduri. In primul rand, musti din spatiul verde care si asa nu e prea mult, in al 2 lea rand....la ce te ajuta bordurile alea? Sincer, nici nu am citit topicul de l inceput, poate ai explicat ceva pe acolo, imi cer scuze daca e asa.
Foarte bine, peste aleea acea de beton, puteai sa vi cu niste piatra de rau fixata intre placi cu ciment special impermeabil, si iesea mult mai fain si fara prea multa bataie de cap.

Ma rog...sper sa iti iasa intr un final , ceea ce vreai sa faci, mai poseteaza din cand in cand poze cu evolutia, pare interesant ce faci.

Este chin intr-adevar dar vreau sa mentin mijlocul fasia verde de gazon pentru design..imi raman circa 10 cm latime pe mijloc cu 5 cm inaltime(spatiul dintre bordurile din mijloc) pe care il umplu cu pamant si pun gazon. Am vrut de la inceput sa renunt la acest mijloc verde dar se vede urat la aspectul estetic. Era mult mai putin de munca dar am preferat sa ramana design-ul.

#24
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Postclaudiu2012, on 25 aprilie 2020 - 11:17, said:



Este chin intr-adevar dar vreau sa mentin mijlocul fasia verde de gazon pentru design..imi raman circa 10 cm latime pe mijloc cu 5 cm inaltime(spatiul dintre bordurile din mijloc) pe care il umplu cu pamant si pun gazon. Am vrut de la inceput sa renunt la acest mijloc verde dar se vede urat la aspectul estetic. Era mult mai putin de munca dar am preferat sa ramana design-ul.
Bun..inca odata....ce rost are acea bordura? Strict de design sa inteleg?

Edited by cuculea, 25 April 2020 - 12:02.


#25
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postcuculea, on 25 aprilie 2020 - 12:02, said:


Bun..inca odata....ce rost are acea bordura? Strict de design sa inteleg?
Da pentru a mentine aspectul estetic anterior. Daca s-ar fi eliminat tot spatiul verde din mijloc as fi putut avea o surpriza de genul sa nu pun bine pavelele si sa se lase la centru deoarece sunt incepator asa daca pun pavelele pe nisipul care sta pe.beton am mai putine emotii. Daca ar fi fost dintr-o bucata nu ar fi aratat ok e o chestie doar de perceptie personala.

Tu intrebi de ce pun 2 randuri de borduri la mijloc? Pai si cum.vrei sa.ma.inchid in spatiul verde pun ultimul rand de pavele pe beton?nu se vede ok nu are terminatie.plus ca in viitor daca se sparge vreuna sa le pot inlocui asa....nu o sa mai am cum

Edited by claudiu2012, 25 April 2020 - 17:51.


#26
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Mi-a iesit cam de nota 8 dar sunt multumit. Aici ma refer la aliniere.

Attached Files



#27
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Exista posibilitatea sa inchid prima alee dar nu stiu daca este ok...am o trecere pe langa o asa zisa camara cu capac de fier si trebe sa intru in interior cam 10 cm practic sa ocolesc si mai am o problema de genul sa ma inchid cu pavelele in capete.
Bordura peste beton acolo unde ma inchid cu pavelele trebuie sa tai din ea si sa o pun direct pe beton turnat? As putea sa torn si toate bordurile la tot perimetrul lucrarii adica cam 100 ml in prima etapa si sa las pavelele la urma fara sa mai existe ruperi de pavaj prin bordurare...bine nu cred ca deranjeaza nici la design nici la denivelare (avand o forma rotunda in cap)...

Attached Files


Edited by claudiu2012, 28 April 2020 - 21:45.


#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,983
  • Înscris: 15.06.2007

View Postclaudiu2012, on 20 aprilie 2020 - 11:23, said:

Greu greu nu i deloc usor mai ales la decopertare iarba plus sapat santulet pt bordura....mi se pare de departe cea mai grea manopera bordurile...fata de pavaj care e.mult.mai usor....
..
eu am pus pavele groase. Cele de 8 cm grosime si peste sunt foarte rezistente, nu se crapa nici sub camion.  Eu mi-am facut o alee cu dale patrate de 40x40x8, criminal de grele, cam 25kg bucata. Le-am pus pe un strat de pamant nisipos, atent nivelat , batatorit, potrivite cu grija. Nici bordura, nici beton sub. Dupa 5 ani, doar una este foarte putin lasata, jumate de cm, se observa daca te uiti cu atentie , sau la poloboc.   Dalele mici, subtiri, fara substrat  si prelucrarea suprafetei de baza nu au viitor.

Edited by tfmercedez, 28 April 2020 - 22:01.


#29
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Schimba apartu' foto, face burta la poze :)

#30
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Posttfmercedez, on 28 aprilie 2020 - 22:00, said:

eu am pus pavele groase. Cele de 8 cm grosime si peste sunt foarte rezistente, nu se crapa nici sub camion.  Eu mi-am facut o alee cu dale patrate de 40x40x8, criminal de grele, cam 25kg bucata. Le-am pus pe un strat de pamant nisipos, atent nivelat , batatorit, potrivite cu grija. Nici bordura, nici beton sub. Dupa 5 ani, doar una este foarte putin lasata, jumate de cm, se observa daca te uiti cu atentie , sau la poloboc.   Dalele mici, subtiri, fara substrat  si prelucrarea suprafetei de baza nu au viitor.
Daca tu imi spui ca beton de 20.cm armat nu e suport atunci nu mai.am.ce cauta pe forumul asta

#31
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
E poza facuta cu photoshop �� are eroare adobe ul

#32
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Am incheiat prima.alee foarte greu la taiat bordurile cu.flexul..am ocolit caminul...urmeaza turnarea de.beton si gata perimetrul este inchis si gata pentru sapa semiumeda de nisip si pavele...

Attached Files



#33
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Am turnat toate bordurile si acum perimetrul este inchis. Urmeaza.sa.curat interiorul cu.matura si sa pun nisip...sa-l ud si sa-l aduc la.cota.pt.biscuitii de 4 cm. Mai greu o sa fie cu modelul ....cu taiatul....pt.ca am 95 de cm.latimea trotuarului am.gresit la proiectarea dublui T neluand in calcul lateralele ...asta e ...acum am 120 de taieri.de biscuiti...la 12 ml daca i pun pe latura de 10 cm.....oricum as.pune biscuitii ei pot fi asezati pe 20 cm sau pe 10 cm....daca-i pun pe latura de 20 de.cm as avea 60 de taieri....daca i combin as avea 90 de taieri....adica.unul pus pe latura de 20 si celalalt pe 10 cm
.dar pt design ar.fi indicat combinat....

Attached Files



#34
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Cu un polizor mare si cu un disc bun de debitat, 12 ml ii tai in maxim o ora.

#35
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Am o makita de 125 cu viteza reglabila si un disc dronko de 170 de lei merge ca n branza dar o sa-i tai la suportul de flex ca sa fie taiati perfect.

#36
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Am.inceput.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate