Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Miere de albine

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMizu, on 08 aprilie 2020 - 11:47, said:

Cu mentiunea ca mierea poate sa fie BIO doar pe eticheta.

Posibil, de-aia am si specificat ca in Franta, Italia, Germania daca scrie bio probabil e chiar bio (nu 100%). Oricum, pentru mine care consum 500g de miere /an la doua persoane nu e chiar asa un risc mare.

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
30g de miere dimineata pe stomacil gol cu apa calduta este mult?

Edited by MembruAnonim, 23 January 2023 - 10:58.


#57
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Mie mi se pare enorm, mai ales zilnic.

Nu trebuie sa se uite niciodată ca miere = zahar.
OK, are urme de vitamine, minerale și enzime prin ea, dar alea sunt 29.99 grame zahar. Aia ai consuma zilnic.

Edited by Chayah, 23 January 2023 - 16:10.


#58
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 01.11.2012
Romania, mare producatoare de miere, importa masiv miere din diverse tari; China, Ucraina, Moldova...
Apicultorii romani vand la export mierea vrac, motivand ca in Romania nu exista fabrici care prelucreaza mierea!
Despre ce prelucrare vorbim? Nu auzim mereu ca mierea romaneasca este naturala, fara mizerii in ea, cea mai buna, etc, etc??... acum ei zic despre lipsa fabricilor de prelucrare! Inca o data intreb: ce sa prelucreze? Atentie: ei nu vorbesc despre ambalare, ci despre prelucrare!

sursa stire: https://economie.hot...unde-aducem.htm

#59
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostMembruAnonim, on 23 ianuarie 2023 - 10:52, said:

30g de miere dimineata pe stomacil gol cu apa calduta este mult?
E totul relativ, cum stai cu rezistenta la insulina?
Eu iau cam 80g dimineata cu apa calduta si la o ora nu imi trece glicemia peste 130.

View PostChayah, on 23 ianuarie 2023 - 16:09, said:

Mie mi se pare enorm, mai ales zilnic.
Nu trebuie sa se uite niciodată ca miere = zahar.
OK, are urme de vitamine, minerale și enzime prin ea, dar alea sunt 29.99 grame zahar. Aia ai consuma zilnic.
Nu e mult, sau e exagerat de mult, depinde de context si de fiecare in parte.
Daca ai rezervele de glicogen golite, chiar si 150g nu e mult.
Daca nu produci destula insulina sau ai rezistenta, si 20g e mult.

Sunt studii facute cu 2g miere / kg de masa corporala.
Jumate e fructoza, preluata de ficat. Nu se comporta ca si cum ai manca zahar cristal cu lingura.

View PostAdi757, on 28 martie 2023 - 08:32, said:

Romania, mare producatoare de miere, importa masiv miere din diverse tari; China, Ucraina, Moldova...
Apicultorii romani vand la export mierea vrac, motivand ca in Romania nu exista fabrici care prelucreaza mierea!
Despre ce prelucrare vorbim? Nu auzim mereu ca mierea romaneasca este naturala, fara mizerii in ea, cea mai buna, etc, etc??... acum ei zic despre lipsa fabricilor de prelucrare! Inca o data intreb: ce sa prelucreze? Atentie: ei nu vorbesc despre ambalare, ci despre prelucrare!

sursa stire: https://economie.hot...unde-aducem.htm
Mierea romaneasca este naturala daca o cumperi naturala, cruda.
Mai naturala de atat nu ai ce cumpara.
Mie imi place asa, dar multora nu li se pare ok ca e intarita.

E multa munca pt stupari si bani putini, lipsa fonduri.

#60
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016
Cica merge rau cu mierea: Apicultorii cer oprirea importului de miere din Ucraina

România importă peste 4.000 tone de miere din spațiul extracomunitar, care se vinde atât pe piața internă, cât și pe cea externă, amestecată cu alte categorii de miere, iar producția internă este foarte greu de valorificat. „Cred că anul trecut s-au importat și mai mult de 4.000 de tone de miere, iar exportul nostru a fost aproape de zero. Sigur nu toată mierea importată se consumă în România, dar oricum se amestecă cu alte categorii. Pot să vă spun că am văzut la raft, inclusiv la doză, la pliculeț, amestec din patru categorii de miere, respectiv din România, Ucraina, Moldova și China. „Asociația noastră și Combinatul Apicol nu au crescut prețurile, în ciuda creșterilor pe toate palierele. Nu am scumpit mierea pentru că n-am putut, nu erau solicitări și nu puteam să creștem prețul. Stocurile pe care le-am avut au fost minimale din 2021, iar acelea au mers la export în primăvara anului 2022, în lunile ianuarie-februarie, dar e vorba de o cantitate de numai 80-100 de tone. Ulterior n-am mai dat un gram de miere la export. Deci, din producția lui 2022, am stat cu linia de procesare și ne-am uitat la ea. Producția de anul trecut a fost undeva sub 50% din media anuală, respectiv 12.000 - 13.000, poate 14.000 tone.
https://economie.hot...unie-totala.htm

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate