Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Miere de albine

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postabac, on 06 aprilie 2020 - 17:17, said:

Nu ma supar...
Permite-mi rogu-te să îți cer și eu scuze; când ți-am răspuns, te-am confundat cu inițiatorul.
abac, amon, semănă.
Nu răsărea tupeul, cugetam cât de într-un mare fel să fii să zici că ce poți lua din magazin este sub standardele tale, apoi să te plângi de preț.
Cum ziceam, scuze! Posted Image

View Postabac, on 06 aprilie 2020 - 17:17, said:

...ma face sa ridic dintr-o spranceana cuvantul indulcit...
Omu-i absolvent de Agronomie, nicio treabă cu literele.
Poate-i vreo licență poetică pe undeva, mai știi? Posted Image

#38
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,792
  • Înscris: 10.12.2006
Confirm ca zaharisirea nu are treaba cu calitatea mierii, am discutat in piata cu un apicultor batran, avea pe masa mai multe tipuri de miere si toate erau in stadii diferite de zaharisire, dupa sursa polenului.

De la omul ala am luat o miere de mana in care am bagat nuci si am uitat de ea, in 5 ani nu s-a zaharisit aproape deloc si era la fel de lichida.

Chestia e ca n-a stiut nici el sa-mi explice stiintific de ce zaharisesc diferit Posted Image

Edited by Mizu, 06 April 2020 - 19:40.


#39
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postionut76, on 06 aprilie 2020 - 11:46, said:

te-as fi invitat sa vii la un tirg apicol, insa sunt toate suspendate in perioada carantinei

Unde urma sa se tina, daca nu era carantina?

#40
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
https://agrointel.ro...-2020-calendar/

#41
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 05.04.2006
Cum am spus, am vreo 20 de stupi, ii tin doar in sistem stationar si nu ii exploatez, prin asta inteleg ca o buna parte din miere o las albinelor peste iarna. Sigur ca pot sa le-o iau si sa le dau siropuri etc, dar prefer sa le dau/las mierea lor. Consider ca pretul mierii (exemplu: 25 lei/kg) este mic, ca sa nu spun derizoriu. Lasind la o parte munca albinelor, uzura lor si viata lor scurt (30 zile in timpul culesului), munca apicultorului este si ea sustinuta: tratamente, observatii ale stupului, facut rame, facut roiuri sau stopat roirea, extras miere, topit ceara, vinzare etc. Pentru ce ? Sa vind mierea la pretul unui pachet de tigari ? De aceea nici nu exploatez stupii si nici nu ma chinui sa fac productii record ... Ca noi in familie nu mai mincam zahar de vreo 4 ani am spus ? Si am glicemia muuult sub valoarea de acum 4 ani..

#42
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,135
  • Înscris: 15.05.2008
vorbiti de nuca parca ar fi sambure de bostan
un sambure bun este intre 20-30 lei
este un foarte bun substitut pt dulciuri,2-3 samburi in miere e perfect
ultima data cred ca am luat la vreo 30 kg de miere,anu asta tre sa refac stocul

#43
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,604
  • Înscris: 21.06.2016

View Postionut76, on 06 aprilie 2020 - 23:01, said:

Ca noi in familie nu mai mincam zahar de vreo 4 ani am spus ? Si am glicemia muuult sub valoarea de acum 4 ani..

Mierea e foarte similara cu zaharul si sigur nu de aia ti-a scazut glicemia.

#44
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

View PostAmon, on 06 aprilie 2020 - 10:23, said:

Buna dimineata,
Pentru ca nu stiu unde sa postez, am scris aici: recomanda cineva vreun site de unde pot lua miere? Sau nu recomanda vreun site?
Nu vreau sa iau de la magazin, am impresia ca nu sunt ok.
Multumesc.

View Postmarmota_vasi, on 06 aprilie 2020 - 11:14, said:

Eu la magazin am incercat sa gasesc un recipient de miere ( borcan de sticla, de plastic, squeeze sau nu )  de la producatori romani sau straini, traditionali si ne-traditionali, pe a carui eticheta sa NU scrie : facut cu miere din EU si NON-EU.
Eu vreau doar cu miere din RO, sau din EU.
Nu vreau din afara EU ( sau mai rau din china) in care albinele au luat si pesticidele si fertilizatorii de pe flori...
Cand vin in ro, iau nu iau miere , ci produse conexe care sunt greu de gasit aici: polen, fagure cu miere, etc
my 2c


Eu va recomand:  https://beefarming.ro
Am cumparat de la ei tot in urma recomandarilor - mierea este fara adaosuri, de foarte buna calitate, netratata termic. Produsa in Romania.

#45
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,903
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMizu, on 06 aprilie 2020 - 19:40, said:

Chestia e ca n-a stiut nici el sa-mi explice stiintific de ce zaharisesc diferit Posted Image

Raportul dintre fructoza si glucoza. Fructoza multa -> zaharisire putina, glucoza multa -> zaharisire multa.

#46
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013
La Carefour e o miere buna, "Drag de Romania" (marca lor proprie). Nu scrie pe ea ca ar fi amestec, toate borcanele de la alte firme au specificat ca sun amestec UE/non UE.

#47
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmarmota_vasi, on 06 aprilie 2020 - 11:14, said:

Eu la magazin am incercat sa gasesc un recipient de miere ( borcan de sticla, de plastic, squeeze sau nu )  de la producatori romani sau straini, traditionali si ne-traditionali, pe a carui eticheta sa NU scrie : facut cu miere din EU si NON-EU.
Eu vreau doar cu miere din RO, sau din EU.
Pe amazon te-ai uitat? De ex asa ceva

#48
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,318
  • Înscris: 28.10.2018
Cred ca se gaseste si pe la 100 de euro kilogramul, daca cauti cu atentie delicatesuri de genul. Adica sigur e buna la 45 de euro pe kilogram? Dubios de ieftin...

Edited by abac, 07 April 2020 - 13:13.


#49
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007
Astea sunt preturile, nu mi se pare foarte ieftin, din contra, din cate stiu producatorii din Franta au niste profituri extraordinare.

Alta varianta de miere foarte buna, miere finlandeza din regiunea nepoluata a Laponiei: https://www.polar-honey.com/shop/en/

#50
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,318
  • Înscris: 28.10.2018
Cum sa fie scump? La salariile din Romania? Pe criza asta? Lumea abia asteapta sa isi vare banii lichizi in ceva de valoare. Eu zic ca mierea e mai valoaroasa decat aurul. Cica tine si 5000 de ani. S-a gasit miere comestibila in mormintele faraonilor.


Pe bune nu ai prins sarcasmul din postul anterior?

Edited by abac, 07 April 2020 - 13:43.


#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007

View Postabac, on 07 aprilie 2020 - 13:42, said:

Pe bune nu ai prins sarcasmul din postul anterior?
Vazandu-te asa de innebunit dupa miere m-am gandit ca ai tu un fix cu ea si o apreciezi mai mult decat trebuie...

#52
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,903
  • Înscris: 18.12.2007
Stii cum e, daca la ailalti e mai ieftin inseamna ca astia vor sa fac profit pe spinarea mea.

#53
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Chiar am vazut o emisiune la o televiziune germana unde se vorbea de miere. Evident ca e de preferat mierea bio pentru ca prin unele tari bio chiar inseamna bio. Dar ei mai spuneau ceva interesant, cand apare pe eticheta ca sursa si agrcultura NON-EU atunci riscurile sunt mai mari sa gasesti ceva prost. Pentru ca in 90% din cazuri e vorba de China unde poluarea e imensa iar produsele agricole de acolo sunt foarte naspa si daunatoare fiind expuse la tot felul de insecticide.
Concluzia era sa cumparam miere bio si daca chiar nu e bio sa fie produsa in Europa.

#54
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,792
  • Înscris: 10.12.2006
Cu mentiunea ca mierea poate sa fie BIO doar pe eticheta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate