Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Note 10 4G cu procesor Snapdragon sau 5G cu Exynos?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
PIO77

PIO77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.04.2007
Salut,
va rog sa imi dati un sfat: trebuie sa imi schimb telefonul si stau in dubii intre un Note 10 4G cu procesor Snapdragon sau un Note 10 5G, dar cu procesor Exynos. Eu tin telefonul minim 3 ani sau pana se strica, deci nu il iau ca sa il vand la anul. Momentan am un Iphone 7, care a inceput sa "scartaie".
Stiu ca procesoarele Exynos sunt mai slabute, dar nu ma joc pe telefon, folosesc telefonul pentru ceea ce a fost facut + mail, fb-ul, mess, WhatsApp, Youtube si un program de vizionare a unor camere video de la o anumita locatie. Pe de alta parte, in maxim un an, 5G va fi in utilizabil in toata "splendoarea" ei (ca tehnologie ma refer), ceea ce inseamna anumite avantaje.
Cineva cu experienta imi poate spune daca sunt mari diferentele de viteza / putere a celor doua procesoare?
Ce sa aleg?
Multumesc anticipat!

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am avut Note 4 cu Exynos, apoi Snap. Al doilea gestiona mai bine bateria, primul facea poze mai bune. Acum am N8. Exynos. A, Exynos pe N4 era mai rapid. Asa, am Exynos pe N8, l-am pus langa cel cu Snap si nu am vazut nimic. Pentru mine, totul se reduce la 4G vs 5G. 5G, sigur. Pur si simplu.

#3
PIO77

PIO77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.04.2007
Pana acum, 1-0 ptr. 5G.
Multumesc, mai astept cateva pareri.

#4
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Există Note 10 lite, 10, 10+ și 10+ 5G.
10, 10+ și 10+ 5G au același procesor pe piața europeană, și anume Exynos.
Modelele cu Snapdragon 855 ajung pe piețele din China și USA.
https://www.gsmarena...2&idPhone3=9787

Conform testelor de pe internet, varianta cu Snapdragon este ceva mai rapidă, având și GPU mai puternic.

Strict din modele Note 10, 10+ și 10+ 5G, aș lua 10+ pentru ecran mai mare, 5G nu mi se pare o tehnologie necesară pe un telefon mobil mai ales că nu ai acoperire bună în 4G.

#5
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
1.Tine cont si de faptul ca snapdragon nu are suport service oficial in Romania.Daca ai probleme cu el te descurci cu vanzatorul.

2.5G.ul deocamdata este in trei localitati.Mi-e greu sa cred ca intr-un an ai sa-l gasesti la nivel national.Nici 4G.ul nu-l gasesti oriunde,doar pe hartie.

3.Modemul 5G e un consumator de energie iar pe un Note10 cu baterie nominala de 3400mAh o sa ai probleme cu autonomia.

4.Ce as alege eu? Note10+ 4G exynos si asta pentru un display mai mare si o baterie de 4170mAh.Daca nu esti obisnuit cu telefoanele mari atunci Note10 4G exynos.De ce exynos?Garantia oficiala a producatorului este foarte importanta.Ai probleme cu el,intr-o ora la ESD Samsung ai rezolvat.Altfel pe snaodragon ajunge printr-un service de cartier cu care au contract cei de la care il cumperi.

#6
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Adaug ca Note10 5G nu stiu sigur daca se vinde oficial in Romania.Daca il aduci de pe alte piete la fel e posibil sa ai probleme cu garantia.Samsung Romania repara diar telefoanele care au fost lansate pe plan local,nu Dubai,Hong Kong..etc.

#7
Garkan

Garkan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 08.05.2017
+1 pt note 10+ cu exynos pt garantie, insa 5G daca il pastrezi 2-3 ani.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Snap e mai economic, consuma mai putin, are autonomie mai mare, si asta paradoxal cu toate ca e mai performant.

Apoi 5G radiaza mai rau, iar 4 -4,5G e destul de rapid - important e ruterul si conexiunea la internet.
Si S8 si S9 sunt foarte rapide, si Note 10 cu atat mai mult.

E OK sa le folosesti 3 ani, singura chestie e ca nu merita sa dai pretul intreg si ca sunt fragile, prea mari pt. un telefon si prea mici pt. o tableta.
Eu acum 12 luni am luat S9 cu 1647 lei nou de la operatorul de telefonie mobila, fara rate reale, si cu un abonament relativ mic de 70 lei cu 60 GB trafic, full pass la toate inclusiv video si harti..., si 250 min roaming la care s-a adaugat si bonus mare pt pandemia de corona, nici nu mai retin cat ca oricum nu utilizez atat, mai ales ca fste foloseasc mai mult cu ruter si mai putin din retea.
Din retea uneori tine si video 4K, dar desigur nu peste tot si nu tot timpul. Nici FHD nu tine reteaua cursiv peste tot si mereu, dar poate ai lucruri mai importante de facut cu el...

Edited by loock, 06 April 2020 - 09:10.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă iniţiatorul are nevoie mereu de acces la streaming-uri de calitate înaltă şi viteză mare (video, în special), atunci 5G este necesar.
Altfel, pentru aplicaţiile de zi cu zi (socializare, YouTube), e suficient 4G.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Am 3K la S9.
Chiar si cu ecran 3K si 4K o idee mai mare, si chiar daca se vede diferenta si fata de FHD si e bine ca e cat mai mare ( oricum e pentile care are rezolutie reala cam 2/3 din cea specificata...) tot sunt prea mici pt a te bucura deplin de acea rezolutie pt. video.

Deci se vede rezolutia si pe mai putin de 6", dar ca sa te bucuri de ea e putin si 10".


#11
PIO77

PIO77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.04.2007
Note 10 + iese din discutie, este f. mare pentru mine. Nici varianta Lite nu ma intereseaza.
Stiu ca telefoanele cu Snapdragon nu au garantie la Samsung Romania. Este un risc pe care sunt dispus sa mi-l asum. Exista un magazin on line care vinde Note 10 (nu+) cu 5G varianta Exynos, chiar daca este facut ptr. China. Pot atasa mailul in care i-am intrebat. Oficial, nu se aduce in Romania Note 10 5G cu nici un fel de procesor. Doar Note 10 5G +.
Daca as gasi 5G cu Snapdragon, l-as lua, dar nu am gasit nicaieri.

#12
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009

 lawrence74, on 06 aprilie 2020 - 06:07, said:

2.5G.ul deocamdata este in trei localitati.Mi-e greu sa cred ca intr-un an ai sa-l gasesti la nivel national.Nici 4G.ul nu-l gasesti oriunde,doar pe hartie.
valabil la vodafone, sa precizam asta. Locul 3 la 5G, din 3. Telekom nu are 5G.

Grea alegere, 5G intr-un an va avea acoperire cel putin in resedintele de judet. Pe de alta parte, f**k Exynos, SnapDragon is the best. Ultimul exynos e sub penultimul SD (855), rusinica Samsung. Cauta un SD865 cu 5G cel mai bine. Mai asteapta evential.
Probabilitatea sa se defecteze pe garantie este foarte scazuta, 1 la 1000 poate. Iar bateria tine mai bine la SD. Dar daca esti genul chițibușar, ai de gând sa il forjezi la maxim, pune garantia pe primul loc. Succes!

#13
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Da,Orange 4 localitati iar Digi toata tara in 5G. 😂😂😂
Hai sa fim seriosi ca nici 4G.ul nu se ridica la standardele promise nici in orasele mari.5G.ul se va implementa,dar e de durata.

#14
PIO77

PIO77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.04.2007
Cauta un SD865 cu 5G cel mai bine. Mai asteapta evential.

- daca ai stii de cand astept si cat caut!))). insa nimic! Iar de asteptat, nu stiu daca mai are rost. Din august anul trecut tot astept si nu gasesc un Note 10 5G cu Snapdragon.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate