Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce distributie Linux/Ubuntu recomandati pentru un laptop cu ryzen si 8GB RAM?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
KillDuster02

KillDuster02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.12.2019

View Postradu92paul, on 05 aprilie 2020 - 16:43, said:

Ce distributie Linux/Ubuntu recomandati pentru un laptop cu ryzen si 8GB RAM?
Pi ce vrei sa faci cu el?
-Gaming si utilizare "nomala" ca pe Windows, mergi pe Pop sau Ubuntu
-Ceva mai hardcore de sysadmin sau power user, Debian, Arch sau poate chiar Fedora

#38
Yangel

Yangel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.09.2011
Pentru ceva cu Ryzen as zice Pop! sau Mint dar sa aiba kernel cat mai nou.

#39
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008

View PostTehnicianul090370, on 17 aprilie 2020 - 22:18, said:

Cu placere!
Dragi prieteni, zilele astea sunt la tara si aici nu am luat laptopul cu mine,sunt pe un desktop vechi (cu memorii DDR2 - 8GB) pe care am instalat din pacate... Windows 10.
Cand revin la Ploiesti,am acces la laptopul cu Linux Mint si atunci vom dezbate ce vreti voi pe tema distributiei noastre preferate! As vrea si aici LINUX dar nu este efectiv calculatorul meu,este al sorei sotiei si ea lucreaza exclusiv pe Windows.Voi duce dorul Linux Mint-ului zilele astea!Posted Image
Va urez din toata inima un Paste Fericit alaturi de cei dragi!Posted Image
Cu bine,Cosmin Mares din Ploiesti!
Stii ca poti pune in paralel si un Linux pe acel desktop? Eu am asa si sunt foarte multumit de comb-ul Win 10 /LXLE

#40
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Salut.
Da stiam si am folosit si eu pe laptopul de pe care-ti scriu dual-boot.
La tara las numai Windows fiindca este calculatorul sorei sotiei si ea fuge de LINUX parca ar musca...

#41
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View PostTehnicianul090370, on 17 aprilie 2020 - 22:18, said:

Cu placere!
Dragi prieteni, zilele astea sunt la tara si aici nu am luat laptopul cu mine,sunt pe un desktop vechi (cu memorii DDR2 - 8GB) pe care am instalat din pacate... Windows 10.


data viitoare, cand mai pleci de acasa, pune-ti in buzunar un stick USB de 16 sau 32 giga pe care sa instalezi LinuxMint - cu ruffus sau, si mai bine, cu unetbootin (http://unetbootin.github.io/) si pe care sa-l rulezi LIVE pe orice PC/ laptop oricat de arhaic :). Intereseaza-te cum sa faci stick-ul cu persistenta

PS -  saptamana trecuta am avut nevoie sa accesez fisierele aflate pe HDDul unui laptop AMILO cu P4/2.8 si doar 1giga RAM (fara sa-mi mai bat capul sa "repar" XP-ul) si am testat tot felul de distributii Linux pe care sa le rulez de pe stick. A mers foarte bine cu Sparkylinux-5.11-i686-lxqt si cu Linuxmint-19.3-xfce-32bit...
Si dac tot m-am apucat, am zis sa testez si alte versiuni (pe alte configuratii, evident). Am mai testat - toate in versiune LIVE, direct de pe stick-uri sau SD-uri - Ubuntu Studio (16.04, 19.10 si 20.04), Lubuntu 12.04 (asta ocupa cel mai putin din RAM), Lubuntu 19.10 si Pop-OS 20.04 (care arata excelent, se misca foarte foarte repede dar care are un bug - nu scoate sunet-ul prin portul HDMI - restul de distributii testate au mers toate la acest capitol)

PS2 - vad ca se comenteaza faptul ca a lucra in Terminal e putin anacronic sau complicat, dar nu e chiar asa, eu zic ca este un MUST in Linux... ba chiar e foarte fain si plin de "surpize" Eu imi instalez ap-urile direct din terminal (ba poti vedea si ce urmeaza sa se instaleze pentru ca respectivul ap sa functioneze). Tot in Terminal exista si comenzi foarte folositoare, precum "top", "inxi", "lsusb', "lspci" sau "sensors" ca sa dau exemplu de cateva comezi "entry level"

View PostKillDuster02, on 11 iunie 2020 - 07:51, said:

Pi ce vrei sa faci cu el?
-Gaming si utilizare "nomala" ca pe Windows, mergi pe Pop sau Ubuntu
-Ceva mai hardcore de sysadmin sau power user, Debian, Arch sau poate chiar Fedora

si, cu voia dvs., mai adaug
- Daca esti un "creativ" si vrei sa editezi, pictezi, prelucrezi foto/video, mixezi. etc trebuie sa incerci si UBUNTU STUDIO... are absolut tot ce-ti poti dori ca sa-l instalezi si sa te apuci de lucru. Ba chiar functioneaza perfect si tabletele Wacom pe acest UbuntuStudio (probabil si pe alte distributii, eu doar pe UbuntuStudio am testat tabletele)

#42
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
si daca tot am testat si eu putin Linux Mint 19.3 Tricia Cinnamon, pot sa spun urmatoarele:
se misca foarte bine direct de pe stick (unul chiar de 8 giga) pe un sistem cu numai 2giga RAM,
se poate seta perisitenta,
nu are probleme la partea de sunet, retea, wifi
dar este deficitar pe parte de Bluetooth (extrem de limitata interfata - comparativ cu cea din Ubuntu-Studio. de ex.)

Attached Files



#43
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View Postalseeme, on 14 aprilie 2020 - 16:10, said:

Iti vede telefonul Android in Linux Mint daca vrei sa descarci pozele de pe el ? Ma refer la download prin  MTP ...

si mai simplu este sa pui pe telefon un program care sa-ti permita sa setezi un FTP, apoi te conectezi foarte usor la acea adresa in Linux. (uite aici un exemplu folosind optiunea "Remote Manager din aplicatia ES Explorer - sus este conexiunea la un telefon -IP-ul cu 114 in coada si jos este conexiunea la un mediaplayer cu android - IP-ul cu 102)

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate