Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Mamaia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Probabil multi spera ca o sa isi revina.  Exemplu :  Nordis care au construit o magaoaie formata din doua blocuri pe care acum le vand. Ai posibilitatea sa te muti acolo sau sa il dai spre inchiriere iar ei iti garanteaza nu stiu ce grad de ocupare.

Chiar sunt curios cand vor intra in faliment, cu asa plan de afaceri .....

#56
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,515
  • Înscris: 09.09.2017
Au macelarit Mamaia, urmeaza Olimp: https://stirileprotv...spre-olimp.html

#57
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Confirm. Sotia unui amic lucreaza la SRI. Acolo isi eu si ei un hotel pentru cazarea angajatilor care opteaza pentru asta. Anii trecuti era liniste si pustiu. Acum mi-a spus ca deja se schimba lucrurile si au inceput constructii aberante peste tot (unele cu peste 20 de etaje).  Tara nimanui .....

#58
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,515
  • Înscris: 09.09.2017
Avem tara pe care o meritam.
Nu mai cunosc pe nimeni care sa aleaga litoralul nostru. Toti cunoscutii mei aleg Grecia, Croatia, Turcia, Bulgaria etc. Personal, n-am mai calcat pe litoralul nostru de cel putin 10 ani, ca nu-mi bat joc de banii mei.
Liber la macelarit si betonat!

#59
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Un week-end merge si la noi sau plecat dimieata si intors seara (cum practica o prietena). Mai mult insa.... e deja masochism.

#60
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 17.09.2022
Mamaia nu mai existã (pentru mine și mulți altii).
Aia nu mai e stațiune..sorry!
Avem Grecia, Turcia, Croația, Italia..plaje suficiente și servicii decente spre excelente.

#61
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,515
  • Înscris: 09.09.2017
Excelent! Din partea mea, sa se aleaga praful si pulberea de mizeria noastra de litoral!

#62
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Wow e full de frustratei aici care nu inteleg cum functioneaza turismul (si lumea in general). Bah, ia iesiti voi din tara si vedeti cum arata alte litoraluri si o sa vedeti ca peste tot s-a construit pana nu s-a mai putut, pe orice plaja urbana ai merge la Mediterana. Si ce preturi exorbitante sunt, mai ales in Spania, sub 200k nu-ti iei nici un apartament, nici macar studio si alea in blocuri ce stau sa cada.

Sa-ti iei la faza de constructie nu apuci decat in f putine tari.

Revenind la planul urbanistic din Mamaia. E cat de simplu si eficient posibil astfel incat sa permiti constructia si ridicarea de blocuri. Ai un grid perfect, cu strazi numai in unghi drept care acum sunt toate asfaltate. Pe partea cu lacul nu sunt dar eu nu de aia vb.
Singura problema de trafic e cand iesi uneori pe la un 4 dupa amiaza si bulevardul Mamaia e full.

Strazi sunt, gaze curent toate astea nu mai sunt problema (acum vreo 3 ani era problema dar s-a rezolvat),  parcari sunt (in blocul unde stau eu toti avem minim un loc de parcare de caciula, parcare inchisa,  trecere cu card. Blocul vecin e si mai smecher, aia au toti parcare in subsol, ceea ce as fi vrut si eu avand scaune de piele care se incing imediat la soare) , supermarketuri sunt si se construiesc altele. In zona unde stau eu la Mackerel deja e full de lounge bars, cocktail bars, activitati paragliding si altele.
Promenada e superba , e o placere sa te plimbi cu bicicleta/trotineta. Chiar nu vad ce ai putea zice ca Gica Contra, comparativ cu altii, punctual.
Nu mai zic de cluburi, distractie, la capitolul asta batem multe tari cu potential mai mare decat al nostru.

Edited by Mohombi, 25 January 2023 - 12:39.


#63
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Mă uitam pe o antichitate de revistă "Arhitectura R.P.R." de prin 1960. Acolo se dădeau şi ceva articole străine despre arhitectura din R.P.R. O revistă Beligană lădau faptul că la Mamaia s-a construit după un plan, nu mercatilistic ca în Belgia, adică haotic. Dacă nebunia a ajuns la putere, nu înseamnă că e normal. Dacă nu văd plaja, nu înseamnă că vreau să văd apartamentul vecin.
Omenirea s-a degenerat rău de tot dacă şi pe afară e ca la Mamaia.

#64
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
ce cunostinte vaste de urbanism au unii.....sunt plimbati prin lume,  culti in cap!

Edited by raducut123, 25 January 2023 - 17:40.


#65
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

View PostMohombi, on 25 ianuarie 2023 - 12:32, said:

Wow e full de frustratei aici care nu inteleg cum functioneaza turismul (si lumea in general). Bah, ia iesiti voi din tara si vedeti cum arata alte litoraluri si o sa vedeti ca peste tot s-a construit pana nu s-a mai putut, pe orice plaja urbana ai merge la Mediterana. Si ce preturi exorbitante sunt, mai ales in Spania, sub 200k nu-ti iei nici un apartament, nici macar studio si alea in blocuri ce stau sa cada.


Bai ce comparatie nimerita. Mamaia si orasele turistice din Spania :)   Multumim ca ne-ai deschis mintea nenea. hahahaha

#66
razec

razec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 24.03.2004

View PostMohombi, on 25 ianuarie 2023 - 12:32, said:

Strazi sunt, gaze curent toate astea nu mai sunt problema (acum vreo 3 ani era problema dar s-a rezolvat),  parcari sunt (in blocul unde stau eu toti avem minim un loc de parcare de caciula, parcare inchisa,  trecere cu card. Blocul vecin e si mai smecher, aia au toti parcare in subsol, ceea ce as fi vrut si eu avand scaune de piele care se incing imediat la soare) , supermarketuri sunt si se construiesc altele. In zona unde stau eu la Mackerel deja e full de lounge bars, cocktail bars, activitati paragliding si altele.
Promenada e superba , e o placere sa te plimbi cu bicicleta/trotineta. Chiar nu vad ce ai putea zice ca Gica Contra, comparativ cu altii, punctual.
Nu mai zic de cluburi, distractie, la capitolul asta batem multe tari cu potential mai mare decat al nostru.

Vorbesti din amintirile de asta vara sau cum?
Acum zona de care spui si pe care o lauzi, este in cacat, la propriu! Nu stiu cum sa atasez poze ca sa demonstrez

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate