Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Mamaia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
Marin000

Marin000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 22.04.2019

View Postraducut123, on 05 aprilie 2020 - 14:26, said:

Pai nu-i mai ieftin sa inchiriezi?
Cu 100 de euro pe noapte?

#20
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Vrei musai in Mamaia?Incearca Navodari...e tot la mare, e mai curat, e mai liniste, e mai ieftin.

#21
Marin000

Marin000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 22.04.2019
As prefera Mamaia.

#22
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postandreic, on 05 aprilie 2020 - 07:21, said:

E parte din Constanta.
https://ro.wikipedia...
Ca-i spunem statiune e una, administrativ tine de Constanta de fapt.

"Mamaia este o localitate componentă a municipiului Constanța din județul Constanța, Dobrogea, România. Se află în nordul municipiului și este o stațiune turistică de vară a litoralului românesc. Are foarte puțini locuitori permanenți (7 la recensământul din 2002), fiind însă suprapopulată pe parcursul verii.
Mamaia este construită pe un grind litoral între Marea Neagră și limanul numit Siutghiol (Süt-Göl: "lacul lăptos" în turcește). Grindul are o lungime de 8 km, însă o lățime de doar 300 m. Plaja foarte lungă, cu o lățime de până la 250 m, este acoperită cu un nisip foarte fin, parte mineral, parte cochilifer. De-a lungul acesteia se află multe magazine, restaurante, terase, cluburi și discoteci."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Mamaia

#23
Marin000

Marin000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 22.04.2019
Mulțumesc frumos celor care au făcut topicul varza și nu au dat nici un sfat concret.

#24
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Sincer ,Marine, ne pare rau de banii tai.D-aia tot incerc sa te fac sa-ti schimbi dorinta.Ce naiba sa-ti placa in mizeria aia de statiune?

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMarin000, on 05 aprilie 2020 - 12:00, said:

Eu sper ca anul asta o sa mai ieșim din casa totuși...
Vreau sa am o locuință unde sa ma pot duce la mare. Restul anului sa stea goala.
Dintre stațiuni mamaia mi se pare cea mai OK.
E oki locul, se va iesi dar sunt sceptic ca va fi un sezon turistic reusit. Nici in alte tari nu va fi mai bine.

#26
Marin000

Marin000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 22.04.2019

View Postandreic, on 09 aprilie 2020 - 23:31, said:


E oki locul, se va iesi dar sunt sceptic ca va fi un sezon turistic reusit. Nici in alte tari nu va fi mai bine.
Îți dai seama ca apartamentul îl cumpăr ca să fie acolo mulți ani, nu doar anul asta.
Nu îl vreau pentru chirie, asa ca nu ma interesează că-ți turiști o sa fie la mare.

Vreau doar sa am un loc unde sa ma pot duce la mare când vreau eu.

In vremurile astea sper ca s a lămurit lumea ca în caz de ceva fiecare cu pi.. masuri, asa ca tot mai bine e sa ai ceva în tara ta.

View Postraducut123, on 09 aprilie 2020 - 21:38, said:

Sincer ,Marine, ne pare rau de banii tai.D-aia tot incerc sa te fac sa-ti schimbi dorinta.Ce naiba sa-ti placa in mizeria aia de statiune?
E singura stațiune de la noi în care ai ceva de făcut.
Asta e părerea mea personala.
Din moment ce cumpăr apartamentul / garsoniera pentru mine de ce nu as lua undeva unde sa îmi placă?

#27
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015
Am vazut si eu un apartament la SEA VIEW LUXURY RESIDENCE si mi-a placut dar nu mai sunt de vanzare decat la ultimul nivel. Imi puteti recomanda ceva prin zona? Dar nu la Alezzi intrucat sunt taxele prea mari pentru mine. Aveti idee ce mai construieste prin zona Turnuri Construct?

Edited by ffm, 14 February 2021 - 13:37.


#28
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
A luat foc un bloc din Mamaia Nord și pompierii nu au avut acces, așa că acum blocurile sunt cu acum cu 30% reducere, în caz că vreți să investiți în ceva ce în 20 de ani s-ar putea să fie sub apă.

Edited by leusteanul, 18 April 2021 - 17:16.


#29
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Fereasca Domnul de vreun incendiu pe acolo!Romania tara tuturor posibilitatilor!

#30
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,319
  • Înscris: 15.11.2003

View PostMarin000, on 04 aprilie 2020 - 19:38, said:

Ce bloc / complex recomandați in mamaia?
Garsoniera sau 2 camere.

Mi se pare interesant Allezi Beach Resort.
Păreri?
Este dar nu mai sunt locuri de parcare ptr achizitie, nu stiu la apartamente cum mai stau dar presupun ca mai sunt cele indezirabile.
Zona e perfecta, mai ales de cand e asfaltat tot cartierul.. Lidl la 5 min, plaja la 20m, apa e perfecta ptr copii, intrarea lina, piscine, multe familii cu copii in general, restaurante ok destule.

View PostMarin000, on 05 aprilie 2020 - 11:38, said:

Rog un moderator sa șteargă toate posturile offtopic cu Mazăre.

Vreau o garsoniera / apartament în mamaia sau aproape de mamaia pentru mine, nu pentru închiriat etc.
Daca vrei ptr tine sunt variante : Alezzi Resort, Nord 10, Meraki 7, Alezzi Infinity au pentru toate buzunarele. Building Stefan Resort, Tomis Villa Promenada, blocul de langa Sea View care se construieste acum, Onix Park, etc
Dezvoltatorii sunt ok, seriosi.
Citeste topicurile astea :
https://forum.softpe...rt-mamaia-nord/
https://forum.softpe...nordmamaia-sat/
Daca ai intrebari scrie-mi in privat ca eu sunt la Alezzi in urmatoarele 2 saptamani.

View PostMarin000, on 05 aprilie 2020 - 23:21, said:

As prefera Mamaia.
Navodari e mai ok daca ai in plan copii pentru vacanta.
La Mamaia e pentru cocalari cu manele si salam in camera sau ptr pastilati in zona cluburilor.

View Postffm, on 14 februarie 2021 - 13:35, said:

Am vazut si eu un apartament la SEA VIEW LUXURY RESIDENCE si mi-a placut dar nu mai sunt de vanzare decat la ultimul nivel. Imi puteti recomanda ceva prin zona? Dar nu la Alezzi intrucat sunt taxele prea mari pentru mine. Aveti idee ce mai construieste prin zona Turnuri Construct?
In general astea noi de acum toate au scoruri de Ibiza.
N-am mai auzit de Turnuri Construct aia ptr ca nu mi-a placut ideea si pretul Sea View....am cam vazut tot ce s-a construit in ultimii 2 ani.

Edited by radu103, 18 April 2021 - 21:16.


#31
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021
Daca dezvoltatorii sunt seriosi e bine.
O prietena de familie a semnat luna trecuta contractul.
Este ansamblu rezidential in Mamaia , arata a blocuri turn moderne .
Imobilul contractat e un studio de vreo 50 de metri patrati.
Termenul de finalizare e 1 an si jumatate , cum ar veni 2023 prin vara.
A fost la Mamaia a semnat contractu in decembrie .
Astia i au trimis niste facturi pe whatsapp , din ce am inteles e o factura de 20 000 de euro.
Mai incolo mai vin facturi , pretu e pe la 75k cu TVA.
Daca inteleg bie mecanismu , firma baga ceva bani in fundatie , ridica un etaj sau 2 din 9 sau 10 , iar apoi constructia se face cu banii oamenilor.
Am mai intrebat si eu pe unii si altii daca in extrasezon se inchiriaza o garsoniera de 50 mp , adica din octombrie pana in mai.
Parerile sunt impartite.
O SA i cer numele ansamblului rezidential sa vedem cum merge treaba.
Mafa se livreaza cu toate finisajele , centrala pe gaz , etc.

#32
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,319
  • Înscris: 15.11.2003
Se inchiriaza dar cu 250-300 lei acum ptr 2-3 cam dar in complex cu piscina interioara si spa.
Daca nu le ai probabil nu vine nimeni acum ca sunt variante cu

#33
alexleca

alexleca

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 21.05.2020
Va salut,

Eu am luat un mic studio la Nordis City, intr-o constructie care va fi gata in 2024 probabil. proprietatea are 26 mpu + 6 mpu terasa + un loc de parcare in subsolul cladirii.

Probabilitatea sa fie Mamaia sub apa in 20 de ani este mica. Plajele de la noi nu se raporteaza la aceleasi reguli de ridicare nivel ocean planetar. Nu eram ferm convins, dar am decis sa mai feresc banii de inflatie. In Bucuresti mai am cateva, si m-am gandit ca ar fi trendy sa fie ceva si la mare. :)

Nu pot garanta ca este cea mai buna decizie, dar timpul imi va da raspunsul la acest aspect.

#34
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

View Postradu103, on 18 aprilie 2021 - 21:16, said:

La Mamaia e pentru cocalari cu manele si salam in camera sau ptr pastilati in zona cluburilor.
Bah, da' de unde emiți tu parerile astea de spargator de semințe ?

Orice proprietate pe care o cumperi , o evalueazi in functie de serviciile si facilitatile pe care le ofera zona respectiva. Si dupa aceea vezi cati bani se cer si cati bani ai tu. Simplu, nu ?
Ia-le pe rand si o sa vezi ca Mamaia are f multe de oferit. Ai plaja si promenada langa tine (within walking distance oriunde ai cumpara), ai restaurante, e totul asfaltat acum, drumuri in linie dreapta, in spate ai un lac daca vrei sa te dai cu caiacul(ceea ce eu ma dau), piscina, spa-uri, cluburi, concerte, festivaluri unde iti vin cei mai mari dj din lume. Ca sa iei in Spania asa ceva, langa plaja, in bloc nou, dai lejer suta de mii pe vreo 30 m patrati, adica o garsoniera de doar pui un pat acolo sa dormi.  

Acum, tu poate o sa zici ca nu te duci la cluburi. Asta e strict treaba ta ca tu esti un tanar imbatranit inainte de vreme (dupa cum zice Bitza, hehehe). Ghici ce ? Eu ma duc la cluburi. Nu numai ca ma duc, imi place sa ma sparg pe bautura si pe droguri, imi plac orgiile, imi plac curvele, imi place sa dau paranghelii la mine acasa, sa ies din Lidl cu un cos numai de bautura, imi place sa ies dimineata din club cu ochii injectati si sa ma duc pe plaja si sa dorm. Asa ca fuck off.

Edited by Mohombi, 12 April 2022 - 13:50.


#35
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,233
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă îţi plac cluburile (că nu mai sunt discoteci), Mamaia e o.k. În schimb, la restul e cam praf. Dacă ingnori mizeria şi preţurile mari, te descurci pe acolo. Mă bucur că au lărgit plajele, dar în rest, ultima dată când am fost pe acolo (2017 sau 2018), staţiunea aia era mai praf şi decât în anii '90... nici atunci, când eram praf economic nu era aşa de neîngrijită.
O staţiune animată totuşi trebuie să ofere ceva şi pentru cei mai liniştiţi.
Cât despre apartamente, ce om normal la cap ar vrea să se mute într-un apartament unde să-l vadă pe vecinul? Măcar de ar avea un al doilea rând de ferestre, din alea care te lasă să vezi doar dintr-o direcţie, că dacă se uită prea mulţi în direcţia ta, să le poţi închide. Iar la mare te duci pentru Soare. Vrei umbră când e cald, tragi vreo draperie, nu ai umbră de la clădirile altăturate, cum e în unele zone. Mă întreb dacă pe coasta Spaniei îi lasă să construiască aşa ceva.
Pe vremuri mă întrebam de ce hotelurile nu au bucătărie pentru cameră. Şi visam să existe aşa ceva. Acum se fac apartamente, dar nu frumos, cum visam pe vremuri... vezi ce am zis mai sus.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6rCR7W2F9W0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 13 April 2022 - 09:16.


#36
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

View PostMohombi, on 12 aprilie 2022 - 13:45, said:

Acum, tu poate o sa zici ca nu te duci la cluburi. Asta e strict treaba ta ca tu esti un tanar imbatranit inainte de vreme (dupa cum zice Bitza, hehehe). Ghici ce ? Eu ma duc la cluburi. Nu numai ca ma duc, imi place sa ma sparg pe bautura si pe droguri, imi plac orgiile, imi plac curvele, imi place sa dau paranghelii la mine acasa, sa ies din Lidl cu un cos numai de bautura, imi place sa ies dimineata din club cu ochii injectati si sa ma duc pe plaja si sa dorm. Asa ca fuck off.

Exista loc pe pamant pentru toti, iar unii nu vor sa stea in preajma celor cu probleme sau care deranjeaza, cu atat mai mult sa nu locuiasca pe unde se perinda. Zonele de genul asta sunt de evitat cand e vorba de investitii imobiliare daca te gandesti ca ai ca alternativa locuitul acolo (nu numai airbnb, inchiriat in sezon).

Edited by Shade14, 13 April 2022 - 12:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate