Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Zbor spre Ro în data de 5.

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu circulă autocare, am sunat de m-am scârbit, și nu e necesar să vând laptopul.

#38
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 27.01.2020

View Postbotrin, on 04 aprilie 2020 - 21:11, said:

Faptul ca nu are PPS îți răspunde la a treia întrebare. Procedura de acordare a Nino în UK este mult simplificată acum. Dacă inițiatorul este presat de circumstante(ceea ce pare la prima vedere) poate începe munca imediat la marile supermarketuri unde e încă cerere. Banii sunt aia care sunt, soluția este doar pe moment.
Gazda poate găsi pe grupurile FB.

nici un supermarket sau agentie nu te angajeaza fara nino. desi normal ai avea primele 3 luni in care ai putea sa lucri fara nino... insa nimeni nu te ia la munca legala fara nino cand pot sa ia pe altcineva cu nino. si cum e oferta de forta de munca mai mare decat cererea , nici o agentie nu se va complica...

singura optiune ar fi la o agentie mai dodgy asa... mai pe la negru...

View Postxeleron, on 04 aprilie 2020 - 21:48, said:

Nu circulă autocare, am sunat de m-am scârbit, și nu e necesar să vând laptopul.

nu au cum sa mai intre in tara. ca is granitele inchise.

mai mult , tre sa iei in calcul si jegul si mizeria unde o sa stai cand ajungi in Romania si te baga statul roman in zolarea lor. conditiile nu or sa fie la fel ca in elvetia sau japonia...

nu te mai trimit acasa la autoizolare. si la ce aglomeratie o sa fie pe autocar... ai mai mari sanse sa iei virusul de acolo si sa il aduci in Romania celor dragi...

PPS e nino? de ce nu ai pps daca ai lucrat in irlanda? cum ai voie sa lucri fara pps?

#39
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu am lucrat în Irlanda, urma să lucrez în Irlanda. PPS-ul este critic și nu prea, în sensul că te poți angaja și fără el dar pe emergency tax și cu complicațiuni cu plata (nu ți se face card bancar) și nu le convine așa.

#40
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postxeleron, on 04 aprilie 2020 - 22:32, said:

Nu am lucrat ĂŽn Irlanda, urma să lucrez ĂŽn Irlanda. PPS-ul este critic și nu prea, ĂŽn sensul că te poți angaja și fără el dar pe emergency tax și cu complicațiuni cu plata (nu ți se face card bancar) și nu le convine așa.

     Normal ca pe emergency tax. Daca nu ai cod primesti unul de urgenta. Pana declari taxele la sfarsit de an ai timp sa rezolvi...

#41
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Oarecum iti inteleg situatia dar...
Vrei sa vii acasa ca sa ce. Intrii in carantina instutionalizata dand batai de cap autoritatilor acum, risti sa "prinzi" ceva pe drum, risti sa patesti ceva pe drum - siguranta nu mai e ce a fost in conditiile date la un drum asa lung avand in vedere ca toate loturile de alba neagra au parasit cantonamentele. Sa iti plangi de mila dupa - daca vroiai de munca acum o luna gaseai sigur orice, peste o luna s-ar putea sa fie mai greu.

Daca nu ti-e frica de munca poti ramane linistit acolo, sa faci bani pe perioada scurta si sa re afirmi pe perioada nedie-lunga daca ai ce trebuie(ca moment asta e cel mai bun!). Vorbesc astia de nebuni ca incep campaniile agricole si n-au cu cine. Esti acolo, intra in paine acum in prima faza, tine-te de treaba, invata ce si cum si cand vine grosul poti prinde un post de supervizor la aia. Bani mai buni, munca fizica mai putina, responsabilitate ...

Edited by teRRa, 05 April 2020 - 06:30.


#42
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Ai luat legatura cu autoritatile romane ? Ambasada, etc. Ca vad ca au organizat transporturi sa aduca cetateni acasa.

#43
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Am luat legătura cu ei și mi-au sugerat să caut zboruri spre țări ce nu sunt pe zona roșie, și de acolo să vin acasă. Acele zboruri nu sunt destinate celor ce nu lucrează, scrie foarte clar că ai nevoie de dovadă de angajare.

#44
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018
Intrebarea e cine accepta zboruri din zona rosie?

Adica ok, zbori pe ocolite ca sa pacalesti autoritatile. Pe unde? Burkina Faso?

Edited by abac, 05 April 2020 - 19:14.


#45
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu sunt în zona roșie. Irlanda nu e pe listă.

#46
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018
Esti in Marea Britanie? Sau in Irlanda?

Irlanda de Nord este parte a Marii Britanii, ceea ce inseamna zona rosie.

#47
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Sunt în Irlanda „de sud”, Republica Irlandeză, cu capitala la Dublin. E stat separat de UK.

#48
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View Postxeleron, on 05 aprilie 2020 - 20:27, said:

Sunt în Irlanda „de sud”, Republica Irlandeză, cu capitala la Dublin. E stat separat de UK.
Vad ca Blue Air continua sa opereze zborurile din Lisabona iar Portugalia inca nu este in zona rosie. Ryan Air zboara din Dublin, cel putin, spre Lisabona.

#49
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018

View Postxeleron, on 04 aprilie 2020 - 14:26, said:

fiindcă zbor din Irlanda spre Ro și n-aș vrea să mă trezesc că rămân blocat în Anglia.

View Postxeleron, on 05 aprilie 2020 - 20:27, said:

Sunt în Irlanda „de sud”, Republica Irlandeză, cu capitala la Dublin. E stat separat de UK.

Am inteles, credeam ca iti scartaie georgrafia. Nu intelesesem pasajul cu blocatul in Anglia.

#50
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

xeleron said:

1586111250[/url]' post='26185491']
Sunt în Irlanda „de sud”, Republica Irlandeză, cu capitala la Dublin. E stat separat de UK.

Cum esti? Ai reusit sa gasesti o varianta pana la urma? Vad zboruri Wizz de la Malmo aterizand pe Cluj. Nu ai cum lua un zbor Irlanda - Suedia?

Edited by Catean, 10 April 2020 - 09:27.


#51
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Mai vad si BlueAir, Iasi - Dublin :

Attached Files


Edited by Catean, 10 April 2020 - 14:03.


#52
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Salut, sunt relativ OK momentan, dată fiind situația mi-am depus cv-uri cam peste tot pe unde aș putea lucra cu o distanță rezonabilă de mine. Am și eu zborul meu, reprogramat la RyanAir în data de 11 mai (convertit din zborul inițial Dublin-Birmingham). În rest mă bucur maxim că Wizz îmi returnează banii în peste 60 de zile în cont.Am zis că mă dau peste cap până în data de 11, și dacă pică ceva mă fhut în el zbor, dacă nu, acasă. Cert e că aici semne bune nu sunt, oamenii la care locuiesc (tot români), au concedii plătite până în iunie. În ceea ce privește zborurile alea spre malmo și etc, e foarte riscant să le încerc fiindcă risc (,) ca statul intermediar să nu accepte să aterizez la ei (gen, da, mergi spre malmo din Irlanda, dar ca cetățean suedez, altfel nu).

#53
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postxeleron, on 10 aprilie 2020 - 17:24, said:

Salut, sunt relativ OK momentan, dată fiind situația mi-am depus cv-uri cam peste tot pe unde aș putea lucra cu o distanță rezonabilă de mine. Am și eu zborul meu, reprogramat la RyanAir în data de 11 mai (convertit din zborul inițial Dublin-Birmingham). În rest mă bucur maxim că Wizz îmi returnează banii în peste 60 de zile în cont.Am zis că mă dau peste cap până în data de 11, și dacă pică ceva mă fhut în el zbor, dacă nu, acasă. Cert e că aici semne bune nu sunt, oamenii la care locuiesc (tot români), au concedii plătite până în iunie. În ceea ce privește zborurile alea spre malmo și etc, e foarte riscant să le încerc fiindcă risc (,) ca statul intermediar să nu accepte să aterizez la ei (gen, da, mergi spre malmo din Irlanda, dar ca cetățean suedez, altfel nu).

Ma bucur sa aud ca esti bine. In ce domeniu iti cauti job, in IT te-as putea ajuta inapoi in tara.

#54
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018
Asta ai zis-o asa ca sa pari samaritean ca stii ca sansele ca omul sa fie IT-ist sunt minus infinit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate