Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...
 Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...
 Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea
 Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Zbor spre Ro în data de 5.

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators

zbor din Irlanda spre Ro și n-aș vrea să mă trezesc că rămân blocat în Anglia.

Daca nu e tehnic, avioanele se intorc de unde au plecat nu aterizeaza aiurea prin alte parti, deci te duce inapoi in Irlanda.

MD

MD

Senior Member

• Grup: Senior Members
Zborul este din Birmingham nu din Irlanda. Conform OM 7 zborurile din UK vor fi anulate incepand cu 05.04 ora 23 (ora Romaniei) deci sper ca sa nu avem suprize si cursa de Londra de la ora 13 din 05.04 sa fie ultima cursa (regulata) care vine din zona rosie in Cluj.

Solutia ar fi probabil (daca mai gasesti locuri) sa gasesti o legatura din Birmingham in Malmo  daca vrei sa ajungi in Cluj. Daca nu vrei sa intri in carantina 14 zile (doar izolare la domciliu) ideal ar fi sa gasesti o legatura din Irlanda direct in Malmo.

Edited by MD, 04 April 2020 - 15:23.

xeleron

xeleron

Suflet de campion...

Din Irlanda în Birmingham vin cu Ryanair, din Birmingham în Cluj vin cu Wizz. Nu mă aduce Ryanair înapoi că n-au de ce.

xplozia

xplozia

Active Member

• Grup: Members
Nu ai de ce sa vi in RO. Te tin in carantina, 2 saptamani, in cine stie ce conditii, ca apoi sa vrei sa te intorci. Mai bine ramai acolo. Daca nu mai ai job, cauta altul, e mai greu acum, dar nu imposibil, te reprofilezi o perioada, pana trece criza asta.

MD

MD

Senior Member

Am scris mai sus daca nu ajunge prin UK (si vine Irlanda- Malmo- Cluj) nu intra la carantina doar izolare la domiciliu.

Edited by MD, 04 April 2020 - 15:31.

xeleron

xeleron

Suflet de campion...

View Postxplozia, on 04 aprilie 2020 - 15:23, said:

Nu ai de ce sa vi in RO. Te tin in carantina, 2 saptamani, in cine stie ce conditii, ca apoi sa vrei sa te intorci. Mai bine ramai acolo. Daca nu mai ai job, cauta altul, e mai greu acum, dar nu imposibil, te reprofilezi o perioada, pana trece criza asta.
Am venit în Irlanda să-mi caut job la o săptămână înaintea shutdown-ului. Nu este mai nimic deschis să încerc ceva, plus că odată cu stingerea sectorului privat s-a dat și stingerea sectorului public astfel că obținerea PPS-ului este amânată pe termen nedeterminat(e un document critic aici). Am plătit odată chiria și azi (sic) o mai plătesc odată dacă nu zbor. îi numa ce trăbă.

xplozia

xplozia

Active Member

A picat cum nu se poate mai prost pentru tine, din pacate. Poate daca te reprofiezi, mai scazi din standarde, iti gasesti ceva, pentru o perioada limitata. Oricum, nu ai cu ce ajunge acasa. Daca totusi vrei sa renunti, ia in calcul sa vii cu Tir-ul, sunt pe fb pagini de tiristi, intreaba pe acolo poate te ajuta cineva, nu vad alta solutie de transport acum.

Edited by xplozia, 04 April 2020 - 15:48.

botrin

botrin

Junior Member

Dacă tot ești blocat, Birminghamul e o soluție mai buna decât Irlanda.

Shcherbina

Shcherbina

Active Member

View Postbotrin, on 04 aprilie 2020 - 17:17, said:

birmingham e o ghena de gunoi. nu e nici o diferenta intre birmingham si india sau pakistan.

xeleron

xeleron

Suflet de campion...

N-am de ce să stau în Birmingham, stau în Dublin și aici măcar am unde sta, deși îmi dau o gaură.

botrin

botrin

Junior Member

Ma gândeam ca vrei sa muncești undeva în timpul asta, Birmingham nu e raiul pe pamant dar e mai bine decât sa stai degeaba în Dublin.

Shcherbina

Shcherbina

Active Member

View Postxeleron, on 04 aprilie 2020 - 19:54, said:

N-am de ce să stau în Birmingham, stau în Dublin și aici măcar am unde sta, deși îmi dau o gaură.

mai intai tre sa iti raspunzi la cateva intrebari...

1. ai drept de munca in uk? mai ales daca esti irlandez/eu... ai nino?
2. unde o sa stai in birmingham?
3. in irlanda nu poti sa aplici pt somaj?

ma gandesc la faptul ca daca ai locuit in irlanda si ai acolo totul stabilit ai si anumite drepturi , etc...

in uk , momentan gasesti de munca doar ca sofer sau in warehouse. si plata e de tot rahatul. jegurile astea profita de faptul ca is multi fara munca si au scazut plata pe ora. pt ca asa merge capitalismul vietii....

nico99900

nico99900

Senior Member

View Postpasilla, on 04 aprilie 2020 - 15:06, said:

Nu cred. Escala nu are legatura, daca nu se imbarca pasageri noi.
Tu crezi ca face escala doar asa de dragul de a consuma combustibilPosted Image

abac

abac

Guru Member

Ai oricand optiunea sa cumperi un Vauxhall Corsa cu 300 de lire si sa conduci pana in Romania. Benzina/Motorina s-a ieftinit. Nu scapi de carantina, dar macar nu esti blocat somer intr-o tara straina.

Oricum, ai gresit ca ai asteptat atat de mult timp.

botrin

botrin

Junior Member

View PostShcherbina, on 04 aprilie 2020 - 20:46, said:

mai intai tre sa iti raspunzi la cateva intrebari...

1. ai drept de munca in uk? mai ales daca esti irlandez/eu... ai nino?
2. unde o sa stai in birmingham?
3. in irlanda nu poti sa aplici pt somaj?

ma gandesc la faptul ca daca ai locuit in irlanda si ai acolo totul stabilit ai si anumite drepturi , etc...

in uk , momentan gasesti de munca doar ca sofer sau in warehouse. si plata e de tot rahatul. jegurile astea profita de faptul ca is multi fara munca si au scazut plata pe ora. pt ca asa merge capitalismul vietii....

pasilla

pasilla

Superior Member

View Postnico99900, on 04 aprilie 2020 - 20:55, said:

Tu crezi ca face escala doar asa de dragul de a consuma combustibilPosted Image
Poate debarca pasageri, sau alimenta cu combustibil.
Oricum nu e cazul in situatia de fata.

botrin

botrin

Junior Member

Faptul ca nu are PPS îți răspunde la a treia întrebare. Procedura de acordare a Nino în UK este mult simplificată acum. Dacă inițiatorul este presat de circumstante(ceea ce pare la prima vedere) poate începe munca imediat la marile supermarketuri unde e încă cerere. Banii sunt aia care sunt, soluția este doar pe moment.
Gazda poate găsi pe grupurile FB.

cspot

cspot

Guru Member

View Postxeleron, on 04 aprilie 2020 - 15:33, said:

Am venit ĂŽn Irlanda să-mi caut job la o săptămână ĂŽnaintea shutdown-ului. Nu este mai nimic deschis să ĂŽncerc ceva, plus că odată cu stingerea sectorului privat s-a dat și stingerea sectorului public astfel că obținerea PPS-ului este amânată pe termen nedeterminat(e un document critic aici). Am plătit odată chiria și azi (sic) o mai plătesc odată dacă nu zbor. ĂŽi numa ce trăbă.

Xeleron, esti user vechi pe Softpedia.
    Sa nu ne spui ca ai ramas blocat in Irlanda.
    Vinde laptopu din dotare si ajungi rapid inapoi.
     Posibil sa nu gasesti avion.
     Folosesti varianta saracului : autobuzu.
     E drept ca dureaza 3 zile +.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate