Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Cetatean Privat - Pot sa vand pe internet produse fara doc. de provenienta?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
HONAR

HONAR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.04.2016
Buina ziua,

Daca eu am cumparat in 2018 de pe EBAY vreo 10 de masti de protectie si astazi vreau sa le vand, am nevoie de documente de provenienta?


Ms

#2
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
nu

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Se numeste comert ilegal
Adica esti doar un bisnitar care risca sa suporte rigorile legii in cazul in care sare calul
La 10 masti nu cred sa fie probleme dar, sigur sunt doar 10 ?

#4
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Nu cred ca poti si zic sa stai in banca ta!
In perioada asta, vanzand asa ceva (si eu cred ca este vorba de mai multe masti de protectie) daca sunt medicale si fara acte de provenienta... nu te vad prea bine.
Este intelept sa nu faci ceea ce ti-ai propus, parerea mea!

#5
HONAR

HONAR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.04.2016

View PostNaijax, on 04 aprilie 2020 - 12:03, said:

Se numeste comert ilegal
Adica esti doar un bisnitar care risca sa suporte rigorile legii in cazul in care sare calul
La 10 masti nu cred sa fie probleme dar, sigur sunt doar 10 ?

Sunt doar 10, da. Cum adica daca sar calul? Le vand la pret decent 50 RON bucata (noi sunt 150)
Inseamna ca toti cei care vand orice pe OLX sau pe alt site de acest gen fac comert ilegal

View PostTehnicianul090370, on 04 aprilie 2020 - 12:10, said:

In perioada asta, vanzand asa ceva (si eu cred ca este vorba de mai multe masti de protectie)

sunt 10 masti, deja repet a 3-a oara!
pe mine ma intereseaza din pucnt de vedere legal care e situatia, nu pareri

de ce sa nu vinzi daca ai disponibil si le vinzi la un pret mai mic decat cel din magazin?

Edited by HONAR, 04 April 2020 - 12:16.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Legea nr. 12/1990 privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite, republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 291 din 5 mai 2009
la art.1 prevede:
"Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:
a) efectuarea de acte sau fapte de comert de natura celor prevazute in Codul comercial sau in alte legi, fara indeplinirea conditiilor stabilite prin lege;
...
e) efectuarea de acte sau fapte de comert cu bunuri a caror provenienta nu este dovedita, in conditiile legii. Documentele de provenienta vor insoti marfurile, indiferent de locul in care acestea se afla, pe timpul transportului, al depozitarii sau al comercializarii. Prin documente de provenienta se intelege, dupa caz, factura fiscala, factura, avizul de insotire a marfii, documentele vamale, factura externa sau orice alte documente stabilite prin lege;
...
La art 2 se prevede:"(1) Constituie contraventii faptele prevazute la art. 1 lit. a) - k) si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) faptele prevazute la lit. d) si h), cu prestarea unei activitati in folosul comunitatii sau cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
b) faptele prevazute la lit. c) si f), cu prestarea unei activitati in folosul comunitatii sau cu amenda de la 700 lei la 1.250 lei;
c) faptele prevazute la lit. a), b), e), g), i), j) si k), cu prestarea unei activitati in folosul comunitatii sau cu amenda de la 1.000 lei la 1.500 lei;
d) faptele prevazute la lit. d) si h), in cazul in care au fost savarsite de persoane juridice, cu amenda de la 2.000 lei la 15.000 lei;
e) faptele prevazute la lit. c) si f), in cazul in care au fost savarsite de persoane juridice, cu amenda de la 3.000 lei la 18.000 lei;
f) faptele prevazute la lit. a), b), e), g), i), j) si k), in cazul in care au fost savarsite de persoane juridice, cu amenda de la 6.000 lei la 20.000 lei.
La art. 4 se prevede:
(1) Marfurile sau produsele care au servit sau au fost destinate sa serveasca la savarsirea vreuneia dintre faptele prevazute la art. 1 lit. a), b), d), e), g) si j), daca sunt ale contravenientului sau ale operatorului economic, precum si sumele de bani si lucrurile dobandite prin savarsirea contraventiei se confisca si se valorifica in conditiile legii, contravaloarea lor facandu-se venit la bugetul administratiei publice centrale.
(2) Veniturile obtinute ilicit de persoanele fizice sau juridice din activitatile prevazute la art. 1, precum si incasarile in intregime din vanzarea marfurilor a caror provenienta nu este dovedita se confisca si se fac venit la bugetul administratiei publice centrale.

Acum intelegi ?

#7
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
10 bucati le poti vinde la vecini... Dar poti incerca si pe Olx... daca te plictisesti singur acasa si vrei vizite.....Posted Image

#8
HONAR

HONAR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.04.2016
Asadar, daca tu iti cumperi un telefon mobil cu 100 RON si dupa 5 ani il vinzi pe OLX, dar nu mai ai factura, inseamna ca esti infractor?

E cineva care vinde produse pe OLX si care are documente de provenienta? 90% nu au asa ceva acolo. S-a interzis vanzarea de masti in Romania?

Edited by HONAR, 04 April 2020 - 12:21.


#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Da.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Conform legii - DA
Cum dovedesti provenienta acelui telefon ?
Daca este furat ?

#11
HONAR

HONAR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.04.2016
si cum dovedesc eu ca am cumparat produsele de pe EBAY, de la o firma din alta tara?

Edited by HONAR, 04 April 2020 - 12:31.


#12
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Prin factura emisa de aceea firma....

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Pastrezi hartiile de la curier + payment link

#14
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostHONAR, on 04 aprilie 2020 - 11:55, said:

Cetatean Privat...
privat de ce? de limba romana? cine/ce te priveste cetatene?

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
codul fiscal e clar, vanzarile sunt de doua tipuri. ocazionale, si cu caracter de continuitate. caracterul de continuitate nu depinde ca ai acte sau nu pe marfa. poti sa ai acte de provenienta, e degeaba,  trebuie sa ai o forma de organizare si sa platesti taxe.
ca iti vinzi telefonul, e ocazional. ca vinzi multe sau mereu telefoane, e continuitate.
la fel si mastile tale, depinde cum interpreteaza anaful sau economicul vanzarea, ocazionala sau continuitate.
in general astia amendeaza, nu discuta si nu negociaza cu tine. daca esti nemultumit, ai calea contestatiei in justitie, si discuti cu judecatorul.

practic, sunt multi aia care vind continuu pe olx, etc, asta nu inseamna ca sunt in regula legal, ci ca nu isi bate nimeni capul cu ei.
dar in momentul asta, produsele de genul mastilor, dezinfectantilor, sunt sensibile, risti sa atragi atentia.

#16
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostNaijax, on 04 aprilie 2020 - 12:23, said:

Conform legii - DA
Cum dovedesti provenienta acelui telefon ?
Daca este furat ?
Aiaiai . . .  mentalitate comunistoida ce ameninta orice individ care se manifesta liber.

@initiator, in tara asta au furat jegurile de politicieni zeci de miliarde. Daca prin absurd se trezeste vreun inspector sa te verifice sa-i spui sa-ti suga ceva. Vinde linistit ce ai si nu te stresa.

#17
HONAR

HONAR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.04.2016
Daca nu e legal atunci o sa le arunc la gunoi diseara si asta e viata

#18
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Pai de ce sa le arunci? Le poti folosi chiar tu cand iesi afara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate