Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Care este cel mai recent model de DVD Writer LG?

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,353
  • Înscris: 28.09.2008
Totusi hai sa vddem daca putem sa te ajutam..
Deci ai un PC cu 2 hdd-uri de 8Tb tinute in raid pt a nu pierde filmele in format xvid si 32 Gb cumparati pt viteza mai mare transfer fisiere.
Ok o caruta de bani aruncati pe fereastra si acum nu iti cumperi dvd-rw pt ca e cu 5 lei mai scump !!!!

Scopul tau este sa copiezi ulterior aceste filme pe dvd in anul de gratie 2021.
Pff si eu de cativa ani am inceput sa folosesc dvd-urile cu jocuri si filme pe post de suport cafea ca sa le gasesc o utilitate si sa nu le arunc direct la tomberon.

Dar de ce sa stochezi colectia de filme pe dvd?????????
Nu imi spune ca ai un dvd-player antic de 100 lei si nu vrei sa il arunci la tomberon ori ca vrei sa vezi filmele la tv cu pc conectat la tv.
Dar atunci de ce naiba nu iti cumperi un bluray rw?
La altex Unitate optica Blu-Ray Writer ASUS BW-16D1H, 16x, negru, bulk - 356 lei.
Apoi iti cumperi Blu-ray player Panasonic BDT167EG la 400 lei.
Formate video suportate MKV,MP4


#38
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,353
  • Înscris: 28.09.2008
@sags
Citez"In primul rand colegul vorbeste de un model ‘desktop’, de montat in calculator, nu unul la care sa insiri fire peste tot.
In al doilea rand, eu unul nu prea am incredere in CR/DVD-WR externe ‘slim’, ca sunt alimentate exclusiv din portul USB si nu stiu cat de bine scriu/ cat vor rezista pana incep problemele de scriere. Pentru o scriere de calitate si fara rateuri e nevoie totusi de o putere mai mare si mai e si motorul."

E ca si cum ai conduce o caruta pe un drum public si incepi sa strigi in gura mare atragand atentia in momentul in care treci pe langa masina de politie.

Acel dvd rw extern are 2 ani garantie si poate fi folosit si la laptop ori la alt PC.
Cel mai probabil in interiorul carcasei se gaseste un dvd rw de laptop sata cu interfata usb. Deci nu e vreun dvd rw de jucarie.

In plus instalarea unei unitati optice interne implica si anularea unui ventilator la panoul frontal.
Din comentariul tau se vede ca nu ai asamblat niciodata un PC.




#39
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
@mariusixy: Mai usor cu pianul pe scari. Am explicat de ce nu am incredere in unitati RW cu alimentare pe USB. In principiu ar trebui sa mearga ca doar de-asta sunt facute, bineinteles pana incep cu incidente aleatoare la scriere…

Cat despre ventilator, asa o fi pe la unele carcase dar la ce am eu exista bay de 5 1/4" dedicat… Colegul nu s-a plans de ventilatoare, nici ca-s prea multe nici ca nu-i ajung, nici ca e PC de super gaming care fara n-shpe ventilatoare face insolatie. Mai exista si PC-uri folosite pentru office & co la care 1 ventilator la carcasa + cel de la sursa [+ cel de pe procesor] sunt arhisuficiente.

#40
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Nu se anuleaza niciun ventilator. Asta e o prostie!
Optiunea mea este pe ODD intern. :) (logic)

#41
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,353
  • Înscris: 28.09.2008

View Postlost_in_a_dream, on 12 aprilie 2021 - 18:24, said:

Nu se anuleaza niciun ventilator. Asta e o prostie!
Optiunea mea este pe ODD intern. :) (logic)
Da scuze uitasem ca pt asamblare la sora ai folosit o carcasa care se gaseste frecvent pe la tomberoane. Model antic fara suport de ventilatoare frontale si doar cu suport pt un ventilator in spate de 80 mm.
Ce am spus eu se aplica pt carcasele care au suport pt ventilatoare frontale si au inclusiv bay de 5.25.

Poate se intampla sa doreasca si sora sa aiba nevoie odata la 5 ani( dar e posibil) o unitate optica.
Ce faci mai cumperi o unitate si pt sora ori o demontezi pe cea de la tine din unitate?
Scuze sunt 4 suruburi de scos deci cade varianta asta ori poate iar gasesti pe cineva sa te ajute pt 50 lei.
Intr-un alt topic spuneai ca vrei sa cumperi laptop. Vezi ca alea vin fara unitate optica.
Ce faci cumperi dvd-rw extern?

Incerc sa te inteleg insa imi e tare greu sa pricep de ce naiba te-ai apuca sa pastrezi in 2021 filme xvid pe dvd-uri.
Asta inseamna ca la un moment dat o sa vizionezi filmele direct de pe dvd.
Vezi ca se mai intampla sa se faca praf discurile in unitate.
Daca nu ai un dvd player antic la indemana asta inseamna ca tu vrei sa vezi filmele cu unitatea conectata la tv ori monitor????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pc cu 64 gb si 2 hdd-uri de 8 tb conectate folosit pe post de tv!!!!!
Nu merita pt ca te gandesti si la uzura pc-ului, praf care se aduna,....
Mai bine ai filmele stocate doar pe hdd-uri si folosesti un amarat de stick usb de 32 gb de 20 lei si vezi filmele la tv.
Vor intra multe filme pe stick daca sunt format xvid.
Ori si mai bine cumperi un hard extern de 500 gb si il conectezi la tv. Bagi filme xvid pe hdd extern sa iti ajunga pt un an.

#42
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Nu am smart-TV.
Oricum, ai deviat de la subiect. Optiunea mea ramane in picioare!

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmariusixy, on 02 aprilie 2021 - 15:28, said:

In plus instalarea unei unitati optice interne implica si anularea unui ventilator la panoul frontal.
Daca ai cascasa naspa... cu leduri in fata in loc de butoane si unitati Posted Image

Edited by andreic, 13 April 2021 - 20:29.


#44
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,353
  • Înscris: 28.09.2008

View Postandreic, on 13 aprilie 2021 - 20:28, said:


Daca ai cascasa naspa... cu leduri in fata in loc de butoane si unitati Posted Image
Modelul asta il am:
https://www.coolerma...tercase-mc600p/

Cred totusi ca am exagerat putin insa am gasit-o la oferta la evomag la 450 lei . La pc garage avea pret de 780 lei.
Cautam o carcasa care sa suporte mai mult de 2 unitati de stocare 2.5/3.5, minim 2 ventilatoare frontale si obligatoriu spatiu pt magaoaia de sursa superflower silver 650 w cu lungime de 165 mm.

Edited by mariusixy, 14 April 2021 - 06:15.


#45
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,353
  • Înscris: 28.09.2008

View Postlost_in_a_dream, on 13 aprilie 2021 - 16:38, said:

Nu am smart-TV.
Oricum, ai deviat de la subiect. Optiunea mea ramane in picioare!
Nu sunt adeptul filozofiei: nu il invata pe pros- ca poate mai ai nevoie de el.
Cel mai praf tv hd ready are port usb pt a baga stick cu filme.
Eu am avut tv samsung de 80 cm hd ready(nu era nici macar full hd) si citea fara probleme si fisiere mkv de 5-6 gb.
Am bagat in portul usb un prelungitor de 10 lei ca sa nu omor portul usb.
Iti mai trebuie un stick de 32 gb de 20 lei ori hdd extern de 500 gb.

Parerea mea e ca ai exagerat cu masurile de siguranta pt niste filme.
Doar nu pastrezi secrete de stat ca sa fie necesar raid iar 32 gb extra pt viteze suplimentare sunt bani dati aiurea.
Lasi un hdd de 8 tb pt seriale si celalalt pt filme.
Se strica un hdd asta e viata ca doar nu te apuci sa pierzi zile incercand sa recuperezi niste filme.
Eventual iti salvezi intr-un fisier tot ce era pe hdd. Vezi ca exista aplicatie care memoreaza toate folderele si fisierele de pe hdd.
E prostie imensa sa folosesti pc-ul ala pe post de tv. Iesi mai ieftin daca te duci in oras sa vezi un film 3d !!!!!!!

Imi si inchipui cum copiezi 5 filme pe dvd si cum stai sa pierzi timpul notand pe dvd numele fiecarui film. Apoi cand vrei sa vezi un film iei setul cu 100 dvd-uri si cauti filmul dorit.

#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmariusixy, on 14 aprilie 2021 - 06:14, said:

Modelul asta il am:
Atunci poti sa pui unitatea linistit, ai 2 sloturi care n-au treaba cu ventilatia in fata deci nu anulezi nimic (daca montajul e corect).

Edited by andreic, 14 April 2021 - 09:20.


#47
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Eu pe asta o am: https://www.pcgarage...master/trooper/
Si nu mi-a anulat niciun ventilator.

@mariusixy: Nu fac RAID. Folosesc doar FreeFileSync, pentru documente, muzica si poze. Filmele nu le protejez. Am prea multe.
Daca nu intelegi mesajele mele, te rog sa nu ma mai abordezi. Multumesc pentru intelegere!

#48
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,353
  • Înscris: 28.09.2008
@lost_in_a_dream nu e problema din partea mea insa esti constient sper ca postezi pe un forum public si nu e vina mea daca tu semnalizezi aiurea aproape la fiecare postare.
Am vrut doar sa te ajut si nu a fost nimic rautacios din partea mea.


#49
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
https://www.emag.ro/...6/pd/DTMBHTMBM/

Nu inteleg de ce nu il aduc si cei de la eMag.
Ma astept ca pretul de productie sa fie similar cu modelul anterior (GH24NSD5).

#50
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Ca hardware e fix acelasi model (GH24NSD5) cu un firmware putin mai nou.

#51
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
nu mai aduce ca unitatile dvd-rw nu se mai vand sau se vand extrem de greu. deja au aparut bluray writerele de cativa ani si deja si alea nu mai sunt asa vandute ca lumea foloseste hdd-uri externe sau stocare in cloud.

#52
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
L-au adus si la ForIT: https://www.forit.ro...nal-sata-black/
Pret: 59,68 lei.
Daca il aduc la pretul asta si la eMag, il iau instantaneu. E best-buy!

#53
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
pai de ce nu-l iei de la forit, atunci? eu am luat produse de la ei in citeva ocazii. nu prea au stocuri, deci stai oleaca mai mult in asteptare, dar daca iti convine produsul si pretul...

Edited by tEo, 18 November 2021 - 03:19.


#54
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Din doua motive:
1.Transportul costa 20 de lei. Asta inseamna o treime din pretul produsului.
2.Inregistrez sute de DVD-uri. Unitatile optice imi pica destul de des. Trebuie sa le pot duce la garantie.
La eMag tocmai mi-au dat banii inapoi pt. o unitate tot LG. Si iau una noua si am din nou 2 ani garantie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate