Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Care este cel mai recent model de DVD Writer LG?

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

 sags, on 04 aprilie 2020 - 11:13, said:

O fi, dar unitate optica SH nu as cumpara pentru nimic in lume. Mai intai ca pretul de nou nu este deloc mare. In al doilea rand, si cel mai important, unitatile optice sunt foarte ‘perisabile’ in sensul ca se defecteaza usor chiar si stand. Mai rau, defectul poate fi invizibil pe moment, in sensul ca scrie din capul locului cu ceva erori corectabile, dar in timp aceste erori devin necorectabile si ramai fara date; dupa ceva vreme, incepe sa dea si direct erori la scriere. Unde mai pui ca testatrea, daca vrei sa o faci, poate fi de la costisitoare la exterm de costisitoare (vezi pret M-DISC sau BD-R chiar si de capacitate normala ca sa nu mai spun de cele XL).

Samsung are si unitati care suporta M-DISC, dar de departe nu e o majoritate ca la LG.
Problema unitatilor noi e faptul ca nu sunt nici la fel de fiabile ca cele mai vechi, nici nu scriu la fel de bine.
Eu i-am recomandat modele din colectia mea, deci stiu ce vorbesc.
In alta ordine de idei, pentru pastrarea datelor pe termen lung ai nevoie de blank-uri bune (Verbatim sau Taiyo Yuden).

Asta e altceva.

#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Probabil sunt mai noi Samsungurile care suporta MDisk - sper sa si scrie nu doar sa citeasca...
Cand am cautat in 2012 si 2014 nu am gasit Samsung care suporta MDisk.
La emag si pcgarage nu mai au modele Samsung, si nici pe wiki nu apare Samsung printre producatorii de unitati MDisk.
Apropo, nici Samsung nu mai sunt bune ?
Trecand peste trayul cu front rotunjit...

Apropo de tray, e esential sa aiba garnitura pt praf.
La Toshiba aveau toate, si lentila era curata si dupa tzaspezeci de ani daca si discurile se introduc curate.
Fara garnitura lentila se umple de praf si e pa.
La LG doar unele modele aveau garnitura, altele erau teapa.

Legat de transport, la curierat ma refeream...

Edited by loock, 04 April 2020 - 12:26.


#21
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
eu am pe acasa un GH24NSC0 si la scrierea dvd-urilor nu e nici o diferenta fata de vechile dvd writere pe ide. l-am luat ca imi trebuia pe sata si asta era singurul mai ieftin pe care l-am gasit.
cica stie sa scrie si M-DISC, dar cand am vazut cat costa un blanc M-DISC mi-a trecut.

#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Placile de baza noi nu mai au ATA de multi ani, deci te cam obliga sa iei  SATA.
Nu mai retin cand a disparut, in 2004 aveam deja HDD pe SATA, sigur cu chip integrat de bridge in unitatea HDD, insa placa de baza Abit inca avea ATA pe care am pus doua unitati DVD/DVDRW Toshiba. Acea placa de baza are in kit un adaptor Abit  IDE ATA - SATA1 pe care nu l-am folosit pt. ca era specificat sa mearga doar cu HDDuri, Nu si cu unitati optice.
Mai tarziu au aparut adaptoare care suporta si unitati optice, dar in general sunt branduri dubioase si n-am avut incredere sa iau.
In 2007 am vandut sistemul vechi dar am pastrat unitatile optice, si noua placa Abit inca avea un conector ATA la care am putut sa conectez ambele unitati optice simultan.
Cred ca de la AM3 prin 2008-2010 a disparut ATA de pe placile de baza.
In 2012 nu mai aveam ATA in sistemul nou de atunci.




#23
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
eu inca mai am un plextor pe ATA care la vremea lui a costat o carca de bani si care mi-a placut cum scrie, adica niciodata nu mi-a busit cd-uri sau dvd-uri la scriere si pe care din pacate nu il mai pot folosi ca nu mai am la ce.
as putea face rost de o unitate externa de dvd cu interfata ATA si sa il conectez acolo.

#24
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

 loock, on 05 aprilie 2020 - 01:14, said:

Placile de baza noi nu mai au ATA de multi ani, deci te cam obliga sa iei  SATA.
Nu mai retin cand a disparut, in 2004 aveam deja HDD pe SATA, sigur cu chip integrat de bridge in unitatea HDD, insa placa de baza Abit inca avea ATA pe care am pus doua unitati DVD/DVDRW Toshiba. Acea placa de baza are in kit un adaptor Abit  IDE ATA - SATA1 pe care nu l-am folosit pt. ca era specificat sa mearga doar cu HDDuri, Nu si cu unitati optice.
Mai tarziu au aparut adaptoare care suporta si unitati optice, dar in general sunt branduri dubioase si n-am avut incredere sa iau.
In 2007 am vandut sistemul vechi dar am pastrat unitatile optice, si noua placa Abit inca avea un conector ATA la care am putut sa conectez ambele unitati optice simultan.
Cred ca de la AM3 prin 2008-2010 a disparut ATA de pe placile de baza.
In 2012 nu mai aveam ATA in sistemul nou de atunci.
Daca tii neaparat la ATA poti sa iti iei un adaptor pe PCI x cum ar fi asta:
https://conectica.ro...URoCewQQAvD_BwE

Eu mi l-am luat pentru dvd-rw pe ATA pe care le mai am. Are un controller Marvell 91xx si merge fara problema.
Pot chiar sa bootez de pe el.

Edited by jeffy86able, 05 April 2020 - 07:09.


#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

 jeffy86able, on 04 aprilie 2020 - 10:56, said:

7260S
Asta-l am eu, e foarte bun, Sony Optiarc.

#26
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Eu le am pe toate pe care le-am recomandat.
7200S mi se pare cel mai bun (chipset NEC si bloc optic Sony).

#27
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

 lost_in_a_dream, on 04 aprilie 2020 - 05:27, said:

Ma uitam la acest model, de la eMAG: https://www.emag.ro/...5/pd/DMGTZ5BBM/ (GH24NSD5)
[...]
Unitatea nu arata ca cea din poza.
Nu scrie "LG" pe ea si nici "M-Disc".
E cam urata. Si galagioasa.
Dar isi face treaba. Deja am inregistrat 200-250 de DVD-uri si n-am nicio eroare.

#28
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Cel mai nou este GH24NSD6: https://hitachi-lg.c.../odd.view/?v=18
Un singur magazin din Romania il are: https://www.melarox....re-cu-amanuntul
Stie cineva ce semnificatie are "HLDS", din titlul de la Melarox? :)

#29
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,527
  • Înscris: 21.12.2006
Hitachi-LG Data Storage

#30
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 28.09.2008
Eu mi-am luat liteon de la pc garage anul trecut ca avea recenzii mai bune fata de lg. Am platit cred 55 lei. Nici pana acum nu am bagat vreun dvd in el si nu stiu daca e functional. Am zis sa fie acolo ca poate am nevoie.
Ca sa arzi 1000 de discuri in ziua de azi e posibil poate daca te ocupi de filmari la evenimente gen botez, nunta,...
Dar acum parca sunt interzise.

La ce preturi au unitatile dvd-rw nu e cazul sa te agiti prea mult pt 50 lei.
Vazusem unitate externa si la 80 lei.
Eu mi-as lua direct pe usb ca sa nu mai stau cu fire suplimentare in carcasa.

Edited by mariusixy, 22 December 2020 - 10:14.


#31
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

 lost_in_a_dream, on 19 decembrie 2020 - 09:49, said:

Cel mai nou este GH24NSD6: https://hitachi-lg.c.../odd.view/?v=18
Un singur magazin din Romania il are: https://www.melarox....re-cu-amanuntul
L-au adus si la iPon: https://ipon.ro/shop...u-cutie/1717420 (putin mai ieftin)

#32
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Scump din punctul meu de vedere.

#33
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
L-a adus si la rmag: https://rmag.eu/unit...9484671650.html (81,94 lei)
Daca il aduce, la pret similar, si la eMag, il cumpar. :)

#34
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
A venit la eMAG, dar nu e livrat de ei: https://www.emag.ro/...6/pd/DTMBHTMBM/
Pret dublu, fata de qmag: https://b2b.qmag.com.../833781259.html

Rabdarea mea se apropie de limita!

#35
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 28.09.2008
Rabdarea sa prostia?
https://altex.ro/dvd...pd/ODDGP60NS60/
DVD-RW extern Hitachi-LG GP60NS60, USB 2.0, argintiu la 98 lei.
Posibil mai ieftin in alte locuri.


#36
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,946
  • Înscris: 24.04.2013
In primul rand colegul vorbeste de un model ‘desktop’, de montat in calculator, nu unul la care sa insiri fire peste tot.
In al doilea rand, eu unul nu prea am incredere in CR/DVD-WR externe ‘slim’, ca sunt alimentate exclusiv din portul USB si nu stiu cat de bine scriu/ cat vor rezista pana incep problemele de scriere. Pentru o scriere de calitate si fara rateuri e nevoie totusi de o putere mai mare si mai e si motorul.

Ca sa iti dau un exemplu de problema la care suspectez ca e din cauza alimentarii:
Am un BD-WR model intern pe care am incercat sa il conectez extern folosind un adaptor USB->SATA. Adaptorul respectiv vine si cu alimentator dar numai de 12V/1A probabil bazandu-se ca portul USB va furniza tensiunea de 5V. Pe unitate e trecuta puterea maxima pe fiecare tensiune, in total cam 25W. Ei bine, un BD-RE am scris pe ea dar BD-R nu am reusit asa, da eroare imediat inainte de finalizarea discului. Banuiesc ca e din alimentare pentru ca imediat inainte de a da eroare se aude cum incearca sa accelereze discul, deci consum mai mare de la motor. Probabil in mod normal ii ajunge puterea pe care o primeste dar nu si cand accelereaza motorul cu laserul in functiune. BD-RE totusi a mers. Poate a fost doar o intamplare, poate viteza mult mai mica de scriere conteaza la consum, sau poate e din cauza ca un BD-RE foloseste acelasi tip de start activ ca si CD/DVD (si ca si BD-R LHT, vopsea organica) pe cand un BD-R normal are stratul activ metalic si ma gandesc (dar nu stiu sigur) ca pentru scriere are nevoie de putere mai mare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate