Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Care este cel mai recent model de DVD Writer LG?

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Ma uitam la acest model, de la eMAG: https://www.emag.ro/...5/pd/DMGTZ5BBM/ (GH24NSD5)
Dar pe saitul LG, vad GH24NSC0: https://www.lg.com/u...ernal-dvd-drive
Si GH24NSB0: https://www.lg.com/u...ernal-dvd-drive
Acestea doua, nu se gasesc in Romania.
Nu prea stiu care este formula pentru fiecare model. Ca daca ar fi sa o luam alfabetic. D5, vine dupa C0 si B0. Logic ar fi sa fie mai nou. Stie cineva?
As prefera sa cumpar cat mai rapid.

Ce rugaminte am: Acesta nu este un topic despre daca mai sunt necesare unitatile optice sau nu. Pentru mine este foarte util. Cu actualul, am inscriptionat peste 1000 de discuri.
Multumesc.

P.S.: O sa iau si unul extern, dupa ce cumpar laptop. (laptopurile nu mai vin cu DVD-RW)

#2
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 lost_in_a_dream, on 04 aprilie 2020 - 05:27, said:

... (GH24NSD5)
...
Nu prea stiu care este formula.
...
Vezi aici:
https://advdownload....80301085352.pdf
...
GH24NSD5 e de la Hitachi-LG.
Mai multe modele de la Hitachi-LG Burners & Drives

Edited by costeld69, 04 April 2020 - 07:34.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Ti-am scris ceva in CELALALT topic in care ai postat.

Eu nu as cumpara LG sub nicio forma.
Daca vrei Blu-Ray nou, recomand Pioneer.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 lost_in_a_dream, on 04 aprilie 2020 - 05:27, said:

Ma uitam la acest model, de la eMAG: https://www.emag.ro/...5/pd/DMGTZ5BBM/ (GH24NSD5)
Dar pe saitul LG, vad GH24NSC0: https://www.lg.com/u...ernal-dvd-drive
Si GH24NSB0: https://www.lg.com/u...ernal-dvd-drive
Acestea doua, nu se gasesc in Romania.
Nu prea stiu care este formula pentru fiecare model. Ca daca ar fi sa o luam alfabetic. D5, vine dupa C0 si B0. Logic ar fi sa fie mai nou. Stie cineva?
As prefera sa cumpar cat mai rapid.

Ce rugaminte am: Acesta nu este un topic despre daca mai sunt necesare unitatile optice sau nu. Pentru mine este foarte util. Cu actualul, am inscriptionat peste 1000 de discuri.
Multumesc.
Mergi totusi pe Asus ori Pioneer ori Sony. Nu mai conteaza cat e de nou, tehnologia dvdrw este deja maturizata si nu se mai dezvolta activ.

Edited by andreic, 04 April 2020 - 07:56.


#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Spec sheet: Nu m-am uitat la toate vitezele, dar C0 si D5 imi par la fel. B0 are viteza ceva mai mare (12x fata de 8x) la DVD Dual/Double Layer. Deci mai nou nu inseamna neaparat mai rapid.

Daca viteza de scriere e primul tau criteriu, compar-o pe aceea indiferent de data. Insa:
  • Cu cat viteaza de scriere (cea folosita efectiv, nu cea maxima din specificatii) e mai mare, cu atat DVD/CD-ul rezultat e mai putin fiabil. De aceea eu scriu la viteze cat mai mici. Daca produci doar DVD-uri demo/ de marketing, care sunt folosite o perioada foarte scurta sau direct aruncate la cos, atunci da, scrii la viteza maxima posibila.
  • Conteaza foarte mult si ce gasesti cat mai aproape. Chiar daca gasesti pe alt continent un model putin mai rapid, cata incredere ai ca nu il zgaltaie/tranteste serios la transport (cea ce ii va afecta fiabilitatea in timp, chiar daca nu va sosi direct defect)?


#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
N-are nici o importanta care este cel mai nou, dupa cum singur ai spus (dar n-ai inteles).
Cumperi pe ala pe care poti: este disponibil, se incadreaza in bugetul si cerintele tale etc.....

#7
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Cel mai nou este D5, dar hardware toate sunt de fapt acelasi model.
Se bazeaza pe o combinatie de chipset Mediatek si bloc optic Hitachi.
Ce dvd-rw ai avut inainte?

#8
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 andreic, on 04 aprilie 2020 - 07:56, said:

Nu mai conteaza cat e de nou, tehnologia dvdrw este deja maturizata si nu se mai dezvolta activ.
Exact. Iei cu 30-40 de lei unul second hand cu garantie (interlink, diablos, etc.)

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hai mah, totusi ?!
Sa dai sfat sa cumpere un DVD second hand, cind unul nou e cu 20-30 de lei mai scump ?!
Macar exista DVD second hand ????

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 vimann, on 04 aprilie 2020 - 09:33, said:

Exact. Iei cu 30-40 de lei unul second hand cu garantie (interlink, diablos, etc.)
Nu prea merita second totusi, nu sunt scumpe si oricum au viata limitata 1000-2000 discuri dupa care trebuie sa-l schimbi daca vrei sa ai PI.PO sau C2 errors mic.
Nu poti sa stii cat a scris cu el cel care l-a avut...

Edited by andreic, 04 April 2020 - 10:04.


#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
M Disk e suportat si de unele modele Asus, dar nu toate, si culmea de ala cu reducere mai mare si reviewuri mai proaste, apoi e suportat si de unele modele Pioneer, si unele modele Liteon.
Si Verbatim, insa am o parerea extrem de proasta despre produsele Verbatim, CD si DVD, si altele.
Discuri MDisk nu face doar Verbatim.

Nu as lua de la emag asa ceva, chit ca unitatea optica e usor de schimbat, si daca ai chef sa-l schimbi de nenumate ori, atunci emag poate e o varianta buna...

In general sunt bulk, deci la transport e naspa.

Am auzit ca LG are lentila de plastic si se strica de la LASER, nu am verificat...

Edited by loock, 04 April 2020 - 10:15.


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Vad ca la Pcgarage care e brand emag, LG are 100 pozitiv la returometru.
Chit ca in comentarii cineva a scris ca a primit unul DOA..., dar l-a schimbat si cel nou e bun.

Eu eram fan Toshiba, chit ca trebuiau limitate cu nero speed la viteza sa nu vajaie, insa divizia a fost cumparata de Samsung prin 2004 cand inca erau pe ATA, si Samsung avea tray cu front rotunjit care nu-mi placea, plus ca Samsung nu suporta M Disk.
Am avut MB si HDD cu SATA din 2004, dar unitatile optice Toshiba erau ATA.

Edited by loock, 04 April 2020 - 10:38.


#13
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 12.09.2015
Asus l-as exclude din start.

#14
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Initiator, in locul tau as cauta pe fie un Liteon nou (124F e ultimul lor model), fie si mai bine as cauta pe OLX un Optiarc (NEC) gen 7200S\7240S\7260S\7280S, modele chiar bune.
Gen:

https://www.olx.ro/o...html#14c325a4a9


 trollerul_de_serviciu, on 04 aprilie 2020 - 09:45, said:

Macar exista DVD second hand ????
E plin Olx-ul.
Nu vrei tu sa te intorci la treburi la care te pricepi mai bine? Pe aici vad ca doar ridici praful.

 loock, on 04 aprilie 2020 - 10:14, said:

Am auzit ca LG are lentila de plastic si se strica de la LASER, nu am verificat...
Nu si nu are legatura.

 loock, on 04 aprilie 2020 - 10:35, said:

plus ca Samsung nu suporta M Disk.
Ce?

Attached Files


Edited by jeffy86able, 04 April 2020 - 11:01.


#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013

 loock, on 04 aprilie 2020 - 10:14, said:

… In general sunt bulk, deci la transport e naspa. …
Nu de bulk imi fac griji. Sunt ambalate corespunzator si atat timp cat sunt in pachete mari/ containere sunt manipulate cu macara/ elevator/ transpalet deci putine sanse sa le tranteasca. Cand e la bucata insa le poate da de colo-colo Dorel-curieru’ prin masina cum ii vine mai la indemana.

Edited by sags, 04 April 2020 - 10:58.


#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu inteleg de ce va agitati, care e mai bun, cum e ambalat / transportat, 100% returometru.... si alte abureli.
Este cam la fel ca orice chestie din ziua de azi, in special astea cu pret mic / mediu: LA NOROC.
Ai noroc in viata?
DA - deci merge OK
NU - deci se strica in 2 saptamini.
Dar ai garantie si drept de reur, daca nu iti place ceva.
Cum ziceam, cumpara orice se incadreaza in buget si cerinte si aia e.
Eu am avut 2-3 DVD_uri in viata mea.
Schimb calculatorul, dar pastrez DVD vechi
Si am scris si eu mii de discuri, in colectia personala am aproximativ 1200 in momentul asta.
Iar pentru altii... probabil de 7-8 ori mai multe am scris....
Ehe... acum ceva ani buni scriam cite 10-15, ieseam in oras, dadeam pe la posta.... Posted Image Posted Image
Si, daca nu mai insel, exact asta face si colegul in ziua de azi.... ;)

Edited by trollerul_de_serviciu, 04 April 2020 - 11:13.


#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013

 jeffy86able, on 04 aprilie 2020 - 10:56, said:

… E plin Olx-ul. [de unitati optice SH]
O fi, dar unitate optica SH nu as cumpara pentru nimic in lume. Mai intai ca pretul de nou nu este deloc mare. In al doilea rand, si cel mai important, unitatile optice sunt foarte ‘perisabile’ in sensul ca se defecteaza usor chiar si stand. Mai rau, defectul poate fi invizibil pe moment, in sensul ca scrie din capul locului cu ceva erori corectabile, dar in timp aceste erori devin necorectabile si ramai fara date; dupa ceva vreme, incepe sa dea si direct erori la scriere. Unde mai pui ca testatrea, daca vrei sa o faci, poate fi de la costisitoare la exterm de costisitoare (vezi pret M-DISC sau BD-R chiar si de capacitate normala ca sa nu mai spun de cele XL).

 jeffy86able, on 04 aprilie 2020 - 10:56, said:

… Ce? [Samsung nu suporta M-DISK]
Samsung are si unitati care suporta M-DISC, dar de departe nu e o majoritate ca la LG.

Edited by sags, 04 April 2020 - 11:15.


#18
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
pdmedia.ro; samwise.ro; mai sunt și alții care vând unități optice SH, cu garanție. Acestea au fost în general montate pe sisteme Brand, folosite în firme, teoretic utilizate rar sau deloc. Sau, cumperi prima și cea mai ieftină unitate optică pe care o găsești

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate