Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Fibra optica

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Haterul

Haterul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.04.2020
Salut! Deranjez cu o banala întrebare. Este posibil sa influențez in vreun fel montarea de fibra optica? Stau intr o zona rurală și in apropiere (circa 5-6 km) este fibra optica. Ideea e ca, am avut fibra optica vara trecută, dar doar familia mea, din zona in care locuim, și am renunțat deoarece costurile erau destul de măricele (aproximativ 200 de euro) și voiam sa știu dacă este vreo modalitate prin care pot influența instalării fibrei optice in zona in care trăiesc, pentru toată zona cum ar veni. Habar n am, o cerere din partea fiecărui vecin, o petiție? 🤷🏽 Multumesc pentru timpul acordat și pentru răspunsuri in prealabil!

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
abonament de 200 euro?
ai avut asa ceva?
reinnoieste-l

Edited by tioopedi, 03 April 2020 - 07:13.


#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
In ce tara ?
In ce zona ?
De la ce companie ?
Telekom, fibra optica, 200 euro/luna ? Pe firma sau cum s-a ajuns la pretul asta ?
Dar concurenta nu exista sau solutii alternative (neaparat aveai nevoie de firba optica????) ?

Edited by trollerul_de_serviciu, 03 April 2020 - 07:47.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Fibra optica este ieftina la ora actuala. Ce ai facut cu fibra de anul trecut ? A mancat-o pisica ?

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Poti incerca sa aduni semnaturi de la toti vecinii care doresc si sa faci o solicitare la furnizorul de net, daca mai exista si fibra veche si este in stare buna poate ai sanse sa va rezolve.

#6
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

 bumpocbum, on 03 aprilie 2020 - 08:10, said:

Fibra optica este ieftina la ora actuala. Ce ai facut cu fibra de anul trecut ? A mancat-o pisica ?
M-am uitat un pic pe prețuri, este extrem de ieftină fibra optică, de la 0.50bani/m cea monomodală pt distanțe de peste 2km, mai cresti pretul inca un pic cu cantitatea de fibre optice din cablu, +echipamentele adiacente, pt o retea pasiva mi se pare best solution treaba cu fibra optica, o instalezi si n-ai treaba ca pica nuj ce echipament, deci nu înțeleg de ce telekom nu se baga tare pe modernizat gunoaiele alea de retele adsl de pe la țară, și la mine au băieții abonati la greu, vezi niște sârme plecand dintr-o cutiuta rupta bucati de pe stalp..ti-e scarba la cum arata reteaua ma jur, da nu ai cu cine a te intelege, ei trb sa faca nuj ce proiecte, da-o ba drecu', fibră ai până la intrarea in sat, mai ai si prin sat trasa(de telekom la mine in sat vorbesc), dc nu modernizezi reteaua? D-zeu cu mila, pe baza tlk o să avem retea ftth peste tot cand ne tragem toti abonamente business, ca daca te duci la ei ca o comunitate ca vreti fibra optica nici nu va baga in seama, da cand te duci si le zici ca vrei fo pe pfa sau firma, hehe, iti trag si pe luna, la pretul corect, desigur 😉
Sau poate nu au fonduri..chiar dacă mi-e greu a crede, digi are cele mai mici preturi la abonamente fixe, o retea de fo cu o capilaritate incredibila, si inca se extind, telekom la ce preturi practica ar trebui sa fie la acelasi nivel macar, dar ei au Fo in rural ici colo, ii bate akta la fund cu reteaua lor...

Edited by Maschine, 03 April 2020 - 08:50.


#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Tu gindesti mic, din prisma clientului: 2 lei fibra, 3 lei mufele.... 'eftin.
Ia gindeste din prisma companiei, inmulteste cifrele alea cu 1000, cu 2000, cu 10.000, adauga alte 180 de cheltuieli, fa niste calcule si comparatii si vezi ce iese.
Pun pariu ca iese ceva total diferit de toata povestea scrisa mai sus.
Da, o sa spui "asa vor cistiga clienti in plus, deci bani in plus".
Se pare ca nu e cazul, le merge foarte bine cu lcientii actuali.

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
In Spineni Telekom da doar voce, netul vine de la Akta inca din 2015.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pot exista solutii - cumparati voi fibra noua care sa fie trasa pe distanta aia si negociati cu furnizorul sa va scada din abonamente contravaloarea pana se amortizeaza sau altceva.
Dar trebuie discutat cu furnizorul ce solutie ii convine. Cand ajungeti la un acord ii dati drumul la treaba.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu este problema de "cablu" in sine ci de instalare: stalpi, santuri, aprobari, muncitori pentru montaj, etc...
Daca era vorba de 100-200m probabil ar fi fost mai simplu (sau nu), dar pentru 5-6km deja e complicat si nu poti face tu singur lucrarea asta (poate doar daca toti cei 5km sunt in curtea ta :) ).

Edited by MembruAnonim, 03 April 2020 - 09:25.


#11
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

 trollerul_de_serviciu, on 03 aprilie 2020 - 09:04, said:

Tu gindesti mic, din prisma clientului: 2 lei fibra, 3 lei mufele.... 'eftin.
Ia gindeste din prisma companiei, inmulteste cifrele alea cu 1000, cu 2000, cu 10.000, adauga alte 180 de cheltuieli, fa niste calcule si comparatii si vezi ce iese.
Pun pariu ca iese ceva total diferit de toata povestea scrisa mai sus.
Da, o sa spui "asa vor cistiga clienti in plus, deci bani in plus".
Se pare ca nu e cazul, le merge foarte bine cu lcientii actuali.
Stiu ca nu e atât de simplu dacă vrei să faci o retea complexa pt uz comercial, ai nevoie de olt, odb-uri, ont-uri la client, nu-s doar mufe si cabluri, poate cele din urma sunt cele mai ieftine din retea, da' știi cum e? Costuri mari, da cine incaseaza zeci de mii de lei de pe o simplă localitate?(nu ma luati pe mine ca ii costa pe ei serviciile nuj cat, daca alti iau foarte putini bani pt servicii mai bune si supravietuiesc, astia la ce preturi enorme au n-au scuza) pe o retea facuta cine știe cand, care mai valoreaza fix cupru din cabluri, apoi, e telekom, ditai compania care produce bani, gaseste fonduri de investit daca se vrea, ideea e că alți pot, rds de ce poate să ofere ftth în foarte multe zone rurale(daa..au si ei eoc, fiecare cu bubele lui, dar majoritatea zonelor eoc au fost si sunt migrate la ftth deci si ei fac schimbari), dar nu, la noi stiu doar sa mareasca preturile ca sa isi creasca profitabilitatea..atat..(profitabilitate care e foarte mica cam la toti operatori telecom din Romania, sau deloc, multi sunt pe minus, mi-e greu să cred ptc sigur fac uni niste inginerii financiare, exact ca google(care are cifra de afaceri in ro ca o companie de comună, o mare gluma), si ca alte corporatii).
Apoi, telekom unde a investit in Bacau are odb-uri nefolosite si atarnate pe jos pt că au investit prea tarziu, au investit cand deja venise upc/akta si au pierdut 99% din clienti, clienti care nu stiu ca reteaua ftth telekom asa modernizata cum e ea e mult superioara fata de ce au alti, si normal ca raman la upc sau alte companii concurente.
Nu mă înțelegeți greșit, dar câți bani au supt din satu' meu și ofera servicii prin 2 fire de cupru, dacă fac calcul cat a platit bunicamea pe net/fix/tv in ultimii 15-20 de ani iese că își facea singura retea de fo(bine, sunt costuri adiacente si suma incasata de tlk in 20 de ani nu e 100% profit de reinvestit, dar multiplicand incasariile la x200-300 de oameni ce iese?) Ca tot ziceai ca o firma cand face o retea trb sa multiplice preturile echipamentelor folosite...
Mie îmi iese că intr-o localitate îți convine (dacă te pricepi cat de cat) să investesti cateva mii de €, să faci o retea de sat 🤣, cum erau retele de cartier, pe ftth, să faci contract cu o firma ce ofera retea de transport ca sa poti oferi net/tv, oferi satenilor abonamente initial la un pret care aa iti scoata investitia+abonamentu de trasport si apoi cand ti-ai scos investitia micsorezi abonamentu cat sa se poata intretine singura reteau idfk, ce idei face carantina asta 🤣🤣

Edited by Maschine, 03 April 2020 - 09:33.


#12
Rosswell87

Rosswell87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 31.05.2016

 Haterul, on 03 aprilie 2020 - 03:38, said:

Salut! Deranjez cu o banala întrebare. Este posibil sa influențez in vreun fel montarea de fibra optica? Stau intr o zona rurală și in apropiere (circa 5-6 km) este fibra optica. Ideea e ca, am avut fibra optica vara trecută, dar doar familia mea, din zona in care locuim, și am renunțat deoarece costurile erau destul de măricele (aproximativ 200 de euro) și voiam sa știu dacă este vreo modalitate prin care pot influența instalării fibrei optice in zona in care trăiesc, pentru toată zona cum ar veni. Habar n am, o cerere din partea fiecărui vecin, o petiție? ���� Multumesc pentru timpul acordat și pentru răspunsuri in prealabil!

Cred ca tu ai avut contractat un serviciu premium - MetroNET (https://www.telekom....ternet-premium/), cu viteza garantata, altfel nu imi explic cum de au fost costuri asa de mari pentru un abonament de internet, fie el si prin fo.

Cat despre infrastructura, nu cred ca ti-ai asumat prin contract faptul ca vei suporta costurile pentru dezvoltarea/implementarea retelei de fo, inclusiv costurile adiacente (manopera, stalpi/sant, etc).

Edited by Rosswell87, 03 April 2020 - 09:39.


#13
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

 addelin, on 03 aprilie 2020 - 09:25, said:

Nu este problema de "cablu" in sine ci de instalare: stalpi, santuri, aprobari, muncitori pentru montaj, etc...
Daca era vorba de 100-200m probabil ar fi fost mai simplu (sau nu), dar pentru 5-6km deja e complicat si nu poti face tu singur lucrarea asta (poate doar daca toti cei 5km sunt in curtea ta :) ).
Dacă există stâlpi fie că sunt propietatea telekom, fie propietatea primariei e simplu de tras in rural mai ales, mai greu la santuri, mult mai greu, sa nu dai de tevi si sa spargi ceva, dupa daca era asfalt trb sa pui la loc totul etc, o bataie de cap

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu este problema de "cablu" in sine ci de instalare: stalpi, santuri, aprobari, muncitori pentru montaj, etc...
De astea se ocupa firma de cablu.

La firma unde lucrez acu vreo 12 ani asa am rezolvat - luat fibra si dat la firma de cablu. Erau vreo 3 km - pe vremea aia eram in camp.

#15
Haterul

Haterul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.04.2020
Salut! Multumesc tuturor pentru raspunsuri intr un timp atat de scurt, chiar nu ma asteptam. Da, intr adevar am avut abonamentul Metro Net, de asta si pretul, fibra inca o am. Deci cam singura solutie ar fi sa vorbesc cu furnizorul sa ajungem la un numitor comun.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate