Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Detecție facială

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

burgundicorn

burgundicorn

New Member

• Grup: Candidate Members
De curând am început să lucrez la un proiect pentru recunoaștere facială în C++, bazat pe algoritmul Viola-Jones, de la 0. Asta înseamnă fără librării precum OpenCV sau altele.
Vreun sfat legat de o posibilă implementare? Sau pașii pe care aș putea să îi urmez pentru a avea o imagine de ansamblu mai clară asupra lucrurilor?
M-am uitat la multe videoclipuri și am citit articole în care sunt prezentate conceptele de bază ale Adaboost, dar nu reușesc să îmi fac o idee asupra modului de abordare.

P.S.: Tot ce am făcut până acum a fost să implementez un algoritm de conversie RGB în alb-negru pentru Bitmap, pentru că părea mai ușor de înțeles, dar mă neliniștește și vreau, de fapt, să lucrez cu alte tipuri de imagini, să îl fac ca la carte.

Orice sfaturi sau idei sunt bine-venite.
Mersi!

keta

keta

Guru Member

• Grup: Senior Members
Incearca cu recunoasterea unor simple desene si apoi vezi cum te dezvolti in complex.

MarianG

MarianG

be that as it may

• Grup: Moderators
de ce te nelinistete ?

nu stiu daca a fost voit, dar ai facut un pas bun ca transformi imaginea in alb-negru (intensitate luminoasa)

maccip

maccip

46 ani

• Grup: Senior Members
Algoritmul Viola-Jones nu e de recunoastere faciala ci de detectie faciala.
E o euristica foarte simpla de detectare a zonei din fotografie unde se afla fata.
E o serie de teste simple bazate pe o euristica aprioric cunoscuta ca ofera o rata mica de fals pozitive si fals negative.
Algoritmul in sine nu e foarte spectaculos deoarece doar aplica acea euristica apriori determinata prin niste studii sau algoritmu mai complecsi de learning.

Deci, trebuie sa intelegi de ce vrei sa faci asta, apoi cum se face asta, ce presupune si apoi implementarea pur si simplu a algoritmului. E un drum cu putine abateri si variabile. Detalii de implementare le poti testa si singur.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate