Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Muzica conspiratie talent

  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Defapt e mult m-ai simplu, ține de conjunctură.
Poa sau poa să nu conteze talentu', tre să te vâneze unu dacă ești bun.
Ex. arăți ca un model de revistă pentru că ești m-ai deosebit așa, te plimbi și pac apare unu să semnezi contractu'.
Era un român pe la vreo 20 și ceva de ani cu o podoabă capilară m-ai deosebită așa, era cu păru' creț, ondulat și mare, l-au luat ăștia să pozeze în nu știu ce revistă de modă, deci da se poate.

Asta e partea ușoară pentru ăia talentați. Aia grea e când ești mediocru, cu spate etc.

#38
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019

 BasculantaSexy, on 05 aprilie 2020 - 09:30, said:

22 cm.

Sotia ta e de acord??

#39
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019

 Arlechinohh, on 05 aprilie 2020 - 12:48, said:

Sotia ta e de acord??

Nu, pentru ca zgarii parchetul cand merg.

#40
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019

 criztu, on 05 aprilie 2020 - 10:16, said:

Nu exista "talent iesit din comun". Exista doar "hype".
ushchita.jpg

Exista talent si exista imitatori. Si beyonce si toate personajele alea au niste oameni foarte talentati in spate.

 BasculantaSexy, on 05 aprilie 2020 - 12:51, said:



Nu, pentru ca zgarii parchetul cand merg.

Asa-i de ascutita? :))

#41
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019

 Arlechinohh, on 05 aprilie 2020 - 13:00, said:

Exista talent si exista imitatori. Si beyonce si toate personajele alea au niste oameni foarte talentati in spate.



Asa-i de ascutita? Posted Image)
Am picioare scurte.
Deci pana la urma te contrazici cu primul post.

#42
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019

 criztu, on 05 aprilie 2020 - 10:16, said:

...dar si tot asa, filme care au castigat oscaruri peste oscaruri, nici nu te-ai obosit sa le vezi, ca sunt "depasite".

Wrong! Ma uit doar la filme vechi produse inainte de 2000, alea imi plac cel mai mult.

 BasculantaSexy, on 05 aprilie 2020 - 13:04, said:

Am picioare scurte.
Deci pana la urma te contrazici cu primul post.

Nu ma contrazic dar asa sunteti voi... astia... foarte ostili.

#43
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Să îți bagi ***** sunt cel m-ai ostil.
Sau vrei să înveți să cânți la țambal ? Caz în care ai cam greșit aria.

#44
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019

 Arlechinohh, on 05 aprilie 2020 - 13:00, said:



Exista talent si exista imitatori. Si beyonce si toate personajele alea au niste oameni foarte talentati in spate.



Asa-i de ascutita? :))
.  Aham, talent.

Attached Files



#45
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
:)))))

#46
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019

 calbog, on 05 aprilie 2020 - 13:43, said:

Să îți bagi ***** sunt cel m-ai ostil.
Sau vrei să înveți să cânți la țambal ? Caz în care ai cam greșit aria.

Nu era pt tine reply-ul.

#47
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Probabil si cardi b e talent.


#48
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
In ciuda paginilor de caterinca, voi incerca sa dau un raspuns serios. Sa vedem daca-mi iese :P Deci:

In epoca internetului, daca chiar esti talentat, n-ai nevoie de case de productie si alte balarii. Nu trebuie decat sa te pui pe net si boboru' o sa te asculte/vizualizeze si o sa iei chiar bani de la YT. Sau nu. 99.9999% nu reusesc, si nu e nicio conspiratie la mijloc. Pur si simplu nu ofera ceea ce se cauta pe piata.

#49
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 pufonel, on 05 aprilie 2020 - 22:59, said:

In epoca internetului, daca chiar esti talentat, n-ai nevoie de case de productie si alte balarii. Nu trebuie decat sa te pui pe net si boboru' o sa te asculte/vizualizeze si o sa iei chiar bani de la YT. Sau nu. 99.9999% nu reusesc, si nu e nicio conspiratie la mijloc. Pur si simplu nu ofera ceea ce se cauta pe piata.

Daca nu stie nimeni de tine, poti sa oferi tu fix ce se cauta pe piata, ca mori de foame.
In afaceri conteaza 'vadul' - accesul la cumparatori.
Un artist are nevoie deci de acces la cumparatori, la piata.
Tu cand intri pe youtube, nu ai acces direct la toti artistii care pun material pe youtube.
Deci intre tine - cumparatorul, si artist, sunt niste "interfete" sau "porti" - motorul de cautare youtube, recomandarile youtube, canale pe care deja le frecventezi si care iti prezinta sau recomanda artisti, etc.
Nici un artist nu face un cantec, si gata, POC! e nemaipomenit, fix ce cauta piata, toata lumea e in limba.
Cel mai vandut cantec e cica Bing Crosby - White Christsmas - 50 milioane de bucati vandute. N-am auzit in viata mea de el, si eu am cumparat muzica destula.
Deci "ce cauta piata" e ca piata consuma orice. de toate. de la CC Catch la Leprosy la Gutza featuring Chelu si Delia

Deci Delia, s-o luam pe Delia.
Delia nu s-a apucat sa cante ca proasta pe strada, s-o auda lumea pe strada sa exclame vai ce frumos canta, ofera ceea ce se cauta pe piata...
Delia s-a dus frumos nu stiu unde, proabil prin vreo discoteca, si s-a facut prietena cu unu si altu, si unii de la un studio au evaluat-o au zis ei proabil "fata asta poate" si un compozitor a compus un cantec, un regizor a facut un clip video, si o televiziune i-a difuzat.

Delia deci are nevoie de cel putin 3 chestii care n-au nici o treaba cu talentul ei:
1. compozitor
2. clip video
3. distribuitor

Muzica e o industrie, si e foarte complexa. Nu merge doar pe talent. Sunt mii si mii de artisti talentati, care mor cu talentu in brate.

#50
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Mai sunt si exceptii - Dire Straits ar fi unul dintre ele .   Au ales o varianta neconventionala de a debuta. Fiecare dintre componenti avea un job si nu aveau mult timp pentru a umbla pe la casele de discuri si producatori .  Asa ca au facut niste imprimari pe unde au putut si au convins un DJ de la un post local de radio sa il difuzeze.   Albumul apoi s-a numit " Dire Straits " si a luat discul de platina iar unul dintre cantece " Sultans of Swing" e de ascultat si astazi.
Mai in zilele noastre ar fi PSY cu Gangam Style .  O tampenie dar care a prins la public mai ceva ca Lambada.
Pana la urma  ai prins bine ideea - nu depinde cum te impui ascultatorlor ci faptul ca impui .
Bing Crosby - White Christsmas : sigur ai ascultat-o !  De-a lungul timpului au fost sute de reclame de Craciun cu melodia asta .

#51
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
@criztu, normal ca industria muzicala e o chestie uriasa, dar nici cu teoria conspiratiei din primul post nu sunt de acord. Daca chiar ai talent si insisti, pana la urma iesi in fata, Macar pentru alea 15 minute de glorie ale lui  Warhol. Dar in ziua de azi, cine nu intelege cum merge eaba intr-un anumit domeniu, inventeaza fuga o conspiratie. Dovezile nici nu mai conteaza, vorba aia: de ce sa lasam adevarul sa stea in calea unei povesti frumoase? Lucru valabil de la flat-eartheri si anti-vaxxeri pana la topicul de fata.

@ggelu: Dire Straits e una din formatiile mele preferate, dar in ziua de azi nu stiu daca mai poate fi cineva descoperit in acest fel. Cat despre Psy, nu stiu prea multe, dar din ce am citit, e rodul industriei muzicale sud-coreene, care incepe sa scoata capul si in Europa sau USA (de ex. BTS sau Blackpink sunt produsele acestei industrii numite K-Pop). Sincer, nu l-as baga in aceeasi oala cu Dire Straits.

#52
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Alaturarea dintre DS si  PSY e  doar ca aspect a promovarii initiale . Postul local de radio si YT  .  Altfel  , in afara ca folosesc acelasi portativ cu note muzicale,  ai dreptate, nimic in comun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate