Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Aparat de masura Mavo 2

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Iata mavo 1 pe care il am, instrumentul este sigur bun, il voi testa inainte sa vi-l trimit in caz ca il doriti este acelasi ca la mavo 2.

Attached Files



#56
cry27

cry27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 02.06.2007
Eu unul m-am linistit. E destul de greu sa il reglezi asa la ghici, am incercat dar nu am reusit si m-am lasat pagubas. Raman la clampmetrul din imagine si la ut139s, au tehnologie mai noua si toleranta mai mica la masurare fata de cele de acum 40 de ani.

#57
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Pentru depanare mavo 35 este bun, am unul, cred ca o sa mai caut, am si doua digitale UNI-T true rms, dar fiecare este bun la ceva, pentru jonctiuni in scurt MAVO35 este ideal, Am si DSO cu acumulator destul de bun 100 MHz 1GS/s 2 canale, dar cat eram de dorit copil sa am osciloscop, atit de rar il folosesc astazi.

#58
franchetti

franchetti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.03.2011

 cry27, on 10 aprilie 2020 - 19:43, said:

Eu unul m-am linistit. E destul de greu sa il reglezi asa la ghici, am incercat dar nu am reusit si m-am lasat pagubas. Raman la clampmetrul din imagine si la ut139s, au tehnologie mai noua si toleranta mai mica la masurare fata de cele de acum 40 de ani.

Salut cry 27,daca tot ai renuntat la el,ai putea sa mi-l dai mie ? Mai am o stricaciune de mavo 2,poate fac din 2 unu,ce zici !

#59
franchetti

franchetti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.03.2011
Daca ma poate ajuta cineva,am si eu o poveste cu un mavo 2,care are instrumentul magnetoelectric ars.Am incercat imposibilul,adica sa-i bobinez cadrul bobinei,dar oricum as face,oricate spire as da, nu reusesc sa ajung la rezistenta bobinei de 2500 ohmi,in asa fel incat sa si incapa in intrefier.Am bobinat si cu sarma mai subtire si decat cea originala si deabia ajung la 600 ohmi.Care sa fie raspunsul ?Sa fie sarma de CuEm de o alta rezistenta,exista asa ceva? Ca exemplu as putea sa va spun ca am un microampermetru care are aproximativ 2 straturi de sarma asemanatoare cu cea de la mavo 2,bobina arata pe jumatatea celei de la mavo 2,in grosime,adica este destul de subtire,si are 1700 ohmi !!! Eu nu mai inteleg nimic ,lamuriti-ma si pe mine !!! Apropo,cu ce se dizolva lacul de pe spirele bobinei ?

#60
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Emailul se curata astfel; pui capatul conductorului CuEm pe o tableta de aspirina, pui deasupra letconul fierbinte 2...3 secunde, dai nasul intr-o parte, ca iese un fum iritant. Pastila se topeste si se innegreste.  Frul are emailul dizolvat, ba chiar este deja spoit cu cositor, daca ai avut cositor pe varf. Stergi cu alcool, dai cu sacaz.

De unde ai scos ca rezistenta bobinajului este asa de mare (2500 ohmi)? Este prea mult. Mavo35 (mult mai sensibil) are 400 ohmi / 45 microamperi.

Chinezismele simple au  sub 1 kiloohm, etc.

Instrumentul cu ac are in serie un rezistor ajustabil, a carui rezistenta se insumeaza cu rezistenta interna a bobinajului, astfel ca sensibilitatea sa rezulte cat trebuie, capatul de scala.
Nu ar avea nicio noima sa folosesti la bobinaj aliaj mai rezistiv decat cuprul, pentru a "asigura rezistenta interna mare cu putine spire", deoarece te intereseaza ca numarul de spire sa produca un camp magnetic suficient de intens, sa sew respinga cu magnetulfix la intensitati ale curentului mici (sensibil;itate asigurata).

Sarma rezistiva nu ar face decat sa devina resou electric, nu ar produce camp magnetic suficient, doar caldura mai multa.

Edited by Anca12, 26 February 2022 - 15:54.


#61
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Vad ca ai deschis alt topic, cu postare identica de aici.
Intre timp, am cautat cartea tehnica si, intradevar, bobina are 2500 ohmi / 35 uA, in serie cu bobina este un reglabil de 1 kohm, domeniul cel mai sensibil este 50 uA.

Attached Files


Edited by Anca12, 26 February 2022 - 16:40.


#62
franchetti

franchetti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.03.2011

View PostAnca12, on 26 februarie 2022 - 16:39, said:

Vad ca ai deschis alt topic, cu postare identica de aici.
Intre timp, am cautat cartea tehnica si, intradevar, bobina are 2500 ohmi / 35 uA, in serie cu bobina este un reglabil de 1 kohm, domeniul cel mai sensibil este 50 uA.
Teoria ta mi se pare destul de corecta,dar cu toate astea bobina are 2500 ohmi,masurata cu ohmetrul digital pe domeniul X 20 k,iar rezistorul variabil de 1 k,chiar si daca-l scurtcircuitezi acul nu se misca mai mult de doua gradatii,deci nu prea are influenta asupra avansului la cap de scala al acului instrumentului,m-am gandit eu si la asta,stai linistit. Cum maresti rezistenta bobinei,cum aparatul tinde sa devina normal,testat de mine la propriu ! Dar cum s-o maresti,aceasta-i intrebarea,daca firul de Cu,vorba ta,nu-i nichelina !!! Am studiat si eu multe carti si teancuri de reviste,dar nicaieri n-am vazut vreun articol sau document,sau tabele,care sa arate practic cum se construiesc bobinele microampermetrelor. Crezi ca G.D.Oprescu si I.Mihaescu,nu stia ?! Dar n-au scris. Asadar,vorbind la modul general,daca un instrument analog fabricat in anii '80,ne da "batai de cap",ce sa mai vorbim de digitale si procesoare !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate