Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Situatia reala din spitale

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
277 replies to this topic

#37
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

View PostJemapel, on 31 martie 2020 - 17:33, said:


Am sa folosesc o analogie folosita de un conferentiar universitar la "Carol Davila":

"Sa presupunem ca sunteti electrician ce efectueaza reparatii pe linii de inalta tensiune si vi-se solicita sa efectuati reparatiile fara echipament de protectie si fara ca linia sa fie decuplata de la curent. Banuiesc ca nu ati efectua nici-o reparatie in astfel de conditii. Cam asta este situatia in foarte multe spitale din Romania."
Printr-o cunostinta stiu care este situatia de la spitalul Sf. Pantelimon din Bucuresti. O masca este purtata toata tura ( masca chirurgicala nu te gandii la cele cu filtru ). Se plang oamenii ca pe langa faptul ca acele masti sunt in principiu o gluma proasta, dupa 3-4 ore de purtat acea masca, oricat de buna ar fii igiena ta orala, iti vine sa versi de la ce miros se aduna in acea masca chirurgicala....
ei de ce nu își mai cumpară măști din banii lor ca vanzatoarea de la magazinul nostru?, nu tin la sănătatea lor?? e 6 lei o mască, au 20000 salariu

#38
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

View Postsilesax, on 31 martie 2020 - 17:37, said:

ei de ce nu își mai cumpară măști din banii lor ca vanzatoarea de la magazinul nostru?, nu tin la sănătatea lor?? e 6 lei o mască, au 20000 salariu
Tu trollezi sau ce mama naibi ... ?

#39
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postodastramosilor, on 31 martie 2020 - 17:28, said:

Esti doctor, iti asumi tot.

Ești doctor ? Sau doar te pricepi ?
Cum dracu îți asumi tot ?


View Postsilesax, on 31 martie 2020 - 17:28, said:

nici acum nu este infectare sigură, nu iti imagina ca ei intra la ati in pantaloni scurți. plus ca odată infectat ai sanse mici să si mori.
Dar ai șanse mari să infectezi pe toți cu care intri în contact.

View Postfqx, on 31 martie 2020 - 17:30, said:

Ok, si care e solutia atunci?

Să le creeze condiții. Nu era evident ?

View PostJemapel, on 31 martie 2020 - 17:33, said:

Am sa folosesc o analogie spusa astazi de un profesor conferentiar universitar la "Carol Davila":

"Sa presupunem ca sunteti electrician ce efectueaza reparatii pe linii de inalta tensiune si vi-se solicita sa efectuati reparatiile fara echipament de protectie si fara ca linia sa fie decuplata de la curent. Banuiesc ca nu ati efectua nici-o reparatie in astfel de conditii. Cam asta este situatia in foarte multe spitale din Romania."
Printr-o cunostinta stiu care este situatia de la spitalul Sf. Pantelimon din Bucuresti. O masca este purtata toata tura ( masca chirurgicala nu te gandii la cele cu filtru ). Se plang oamenii ca pe langa faptul ca acele masti sunt in principiu o gluma proasta, dupa 3-4 ore de purtat acea masca, oricat de buna ar fii igiena ta orala, iti vine sa versi de la ce miros se aduna in acea masca chirurgicala....
Lol ce faci bre vii cu analogii aici?
Aici se vine cu păreri proprii că despre ce să facă alții, nu mai face din ăstea să demontezi niște afirmații fără bază reală.

#40
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

View PostJemapel, on 31 martie 2020 - 17:40, said:


Tu trollezi sau ce mama naibi ... ?
nu trolez deloc.

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postodastramosilor, on 31 martie 2020 - 17:37, said:


daca stiu ca as salva vieti, eu as face-o!

1. Dă-mi voie să nu te cred.
2. Și dacă nu ai salva nici cu acest suprem sacrificiu personal, tot ai pune mâna pe 380 ?
Așa că zice șefu ?

#42
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Eu as rezolva simplu. Mi-as asuma. Care vrea sa demisioneze, ok, dar va pierde pe viata dreptul de a profesa aceasta meserie si as angaja voluntari, care vor fi instruiti din mers.

#43
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
personalul medical este o resursa care nu poate fi inlocuita ... deci este o tampenie maxima sa o irosesti

masti, combinezoane, ventilatoare se vor produce in curand

dar de unde scoti din joben un medic cu 12 ani de pregatire? daca ii sacrifici in prima saptamana ... cine mai treateaza pacientii? poate emigreaza medicii din Germania sau Suedia ... stau la coada sa intre in Romania

este interesul  major al populatiei ca personalul medical sa fie protejat ... nu mai ai de unde sa scoti medici daca ii pierzi pe cei de acum

#44
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postwaterman, on 31 martie 2020 - 17:19, said:

Da ce bre suntem în Africa să tot cerșească materiale și medicamente ?

Luați de anchetați managerii de spitale că tot sunteți setoși de sânge. Ăia se ocupă cu asta nu medicul.
Nu zau, medicul are doar datoria sa stearga putina  cand nu mai e rost de spaguire?  De unde crezi ca poate afla managerul ce au si ce nu au medicii, se duce si numata pastilele, mastile, halatele de pe fiecare sectie?
Esti cadru medical de-i aperi pe astia atat de inversunat?Sau esti atat de sanatos incat n-ai calcat niciodata pragul unui spital?
#hamangia Si daca dezerteaza cand e mai mare nevoia de ei, cand trebuie sa-si repecte juramntul dat, ii ai?
Astea va spun ceva?
"Mă angajez solemn să-mi consacru viaţa în slujba umanităţii;"
"Sănătatea pacienţilor va fi pentru mine obligaţie sacră;"
"„Jur pe Apollo, pe Asclepios, pe Higeea şi Panaceea, pe toţii zeii şi zeiţele, luându-i ca martori că voi indeplini, pe cât mă vor ajuta puterile şi priceperea, jurământul şi legământul care urmează."

Edited by myshyk, 31 March 2020 - 17:54.


#45
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postwaterman, on 31 martie 2020 - 17:41, said:

Ești doctor ? Sau doar te pricepi ?
Cum dracu îți asumi tot ?

nu-s doctor dar am in familie doctori si in cercul de prieteni o asistenta. Stiu prin ce trec si inteleg si ce spui tu, dar nu vad alta iesire. Uite-asa, iti asumi cum isi asuma fiecare seful si mizeriile/lipsurile de la locul de munca. Inclusiv electricienii.

#46
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020

View Postwaterman, on 31 martie 2020 - 17:21, said:

Zici ?

În ce oraș ?

Eu sunt craiovean, mama a fost în reanimare, e acasă acum.
Prieten de copilărie a fost în reanimare, la fel e acasă.

Repet în ce oraș te duci la reanimare să mori ?

In Bucuresti la neurochirurgie la operatii pe creier de AVC sau hemoragie cerebrala unde opereaza cei mai buni doctori din Romania in 30 de zile dupa operatie pot sa moara 50% din operati din cauza dezastrului de acolo si ca nu au nimic sa le dea la pacientii care sunt in coma dupa operatii si NU ca au fost operati prost.

Edited by avnero, 31 March 2020 - 17:48.


#47
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postmenaloty, on 31 martie 2020 - 17:45, said:

Eu as rezolva simplu. Mi-as asuma. Care vrea sa demisioneze, ok, dar va pierde pe viata dreptul de a profesa aceasta meserie si as angaja voluntari, care vor fi instruiti din mers.

1. Pe ce bază legală.
2. Hilar. Zici că medicina e un fel de vulcanizare, înveți din mers așa dă-o dracu de facultate.

#48
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postsilesax, on 31 martie 2020 - 17:02, said:

numai plângăcioși si medicii astia...

Acum au ajuns sa simta pe pielea lor exact ce au simtit in trecut pacientii lor....poate dupa experienta asta isi vor mai schimba comportamentele

#49
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

View Postmyshyk, on 31 martie 2020 - 17:47, said:


Nu zau, medicul are doar datoria sa stearga putina  cand nu mai e rost de spaguire?  De unde crezi ca poate afla managerul ce au si ce nu au medicii, se duce si numata pastilele, mastile, halatele de pe fiecare sectie?
Esti cadru medical de-i aperi pe astia atat de inversunat?Sau esti atat de sanatos incat n-ai calcat niciodata pragul unui spital?
cred ca are neamuri în sistem, medic nu i ca stă toată ziua pe forum, probabil pensionar special.

#50
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

View Postwaterman, on 31 martie 2020 - 17:42, said:

1. Dă-mi voie să nu te cred.
2. Și dacă nu ai salva nici cu acest suprem sacrificiu personal, tot ai pune mâna pe 380 ?
Așa că zice șefu ?
Hai sa fim seriosi, conditi o sa le creeze in masura posibilitatilor.Si medici italieni sau plans ca nu au masti la un moment dat, insa nu au demisionat in bloc.
Apoi, nu comparam pus mana pe 380 care e moarte sigura cu Covid care pentru un om sanatos nu inseamna moarte sigura.Daca esti medic pensionar si ai 70 de ani, te inteleg, dar nu aia fug...sint chiar cazuri de pensionari care au revenit in sistem, si pentru aia e posibil sa fie moarte sigura.
Apoi, daca se impute pestele, cu totii va trebui sa actionam, sau tu daca stii ca pe scara e un batran infectat si nare cine ii da apa, nu mai mergi pe la el sa nu cumva sa te infectezi?

#51
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postwaterman, on 31 martie 2020 - 17:42, said:

1. Dă-mi voie să nu te cred.
2. Și dacă nu ai salva nici cu acest suprem sacrificiu personal, tot ai pune mâna pe 380 ?
Așa că zice șefu ?

1 - iti dau cata voie vrei. N-ai decat.
2 - indiferent ca reusesc sau nu efectiv sa salvez, actionez de la premisa ca pot salva si ca macar am incercat si nu ii am pe constiinta.
3 - in ce priveste viata unui om, nu mai conteaza ce zice sefu. Sefu e posibil sa nu fie uman si sa fie sanctionat dupa. Decat sa traiesc bantuit toata viata, mai bine mor impacat!

#52
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

View Postsilesax, on 31 martie 2020 - 17:41, said:

nu trolez deloc.
Deci nu ti-se pare normal ca statul sa le asigure angajatilor, recte doctorilor, echipamente de protectie ? Unde D-zeu ai mai auzit tu ca intr-o tara cat de cat civilizata sa vina doctorul de acasa cu masca ( cu filtru ),combinezon etc. ? Ca sa nu mai zic ca masca aceea chirurgicala se schimba macar o data la 2 ore. Pe o tura de 12 ore ai nevoie de 6 masti x 6 = 36 de lei x 14 zile / luna = 504 lei. Ia spune tu sincer, esti cumva inscris in vreun partid ?

#53
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View Postmenaloty, on 31 martie 2020 - 17:45, said:

Eu as rezolva simplu. Mi-as asuma. Care vrea sa demisioneze, ok, dar va pierde pe viata dreptul de a profesa aceasta meserie si as angaja voluntari, care vor fi instruiti din mers.

tu faci misto?
"voluntari instruiti din mers"?

"ti-ai asuma" sa iti lasi copilul anesteziat de un zugrav? poate altii nu "isi asuma" asemenea enormitate

#54
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postmyshyk, on 31 martie 2020 - 17:47, said:

Nu zau, medicul are doar datoria sa stearga putina  cand nu mai e rost de spaguire?

Generalizezi aiurea. Nu iau toți șpagă și aici nu e vorba de asta.

View Postmyshyk, on 31 martie 2020 - 17:47, said:

Esti cadru medical de-i aperi pe astia atat de inversunat?Sau esti atat de sanatos incat n-ai calcat niciodata pragul unui spital?

Nu sunt cadru medical, dar cunosc sistemul.
Nu-s de acord cu ce e prin spitale, dar pe medicii demisionari îi înțeleg.


View Postodastramosilor, on 31 martie 2020 - 17:47, said:

Uite-asa, iti asumi cum isi asuma fiecare seful si mizeriile/lipsurile de la locul de munca. Inclusiv electricienii.


Uite că eu nu mi-aș asuma așa orbește orice. Părerea mea, nu neapărat corectă.
E viața mea nu are nimeni dreptul să decidă pentru mine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate