Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Tableta grafica USB Windows 10?

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Pentru zilele astea de stat in casa as avea nevoie de o tableta grafica (pentru PC Windows 10) care va fi utilizata pentru scris de mana, grafice, diagrame, etc. nu o voi folosi pentru desene artistice. "Creioanele" vad ca sunt consumabile, se duce varful. Eu m-am gandit la Wacom Intuos S. Cam cat timp tine un creion (sau varful acestuia) pana cand trebuie schimbat? Aveti si alte recomandari de tablete grafice echivalente eventual la un pret mai bun?

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
Hai ca iti zic cum sta treaba cu tablete grafice Posted Image

Wacom Intuos - a fost prima mea tableta. Isi face treaba, sunt multi artisti care se pricep cu ea, eu insa nu m-am putut obisnui cu ea, pentru ca e nevoie sa iti coordonezi miscarea mana-ochi. Practic te uiti pe monitor cand folosesti tableta
Wacom Cintiq 27QHD - am vandut intuos, am mai asteptat putin si am cumparat un cintiq 27QHD (asta s-a intamplat in urma cu 4 ani - acuma tableta e la vanzare . Daca esti interesat contacteaza-ma). Gama cintiq este cu ecran integrat si isi face treaba de minune iar marimea de 27 Inch e satisfacatoare. Din pacate nu vine cu suport, are doar 2 picioruse, destul de nefolositoare. Pentru ea am cumparat si un brat ergonomic de la Ergotron.
Am luat si 2 tablete de la Huion si le pot recomanda. Acestea au fost pentru angajati. Am avut un Huion GT221 pro (cu ecran) si un Huion WH 1409. Spre deosebire de de Cintiq, GT-ul de la Huion vine cu suport, si poti ridica tableta.
Wacom Cintiq Pro 32 - este tableta ce o folosesc in prezent. O am de 3 luni, are 32 de inch, dar cand vorbim de cintiq, vorbim de cu totul alte sume. Aceasta nu vine cu brat ergonomic si am luat unu de la Wacom (arm flex) , dar il recomand pe cel de la ergotron :)

Eu schimb un varf pe an , nu imi explic cum unii schimba un varf pe saptamana si mai si reusesc sa zgarie tableta. Sa nu te pui sa aplici tot felul de alternative vazute pe net. Oricum, iti dai seama cand trebuie schimbat, o sa simti asta la mana.

PS : vezi ca pen-urile de la wacom nu au nevoie de baterie ca sa functioneze. La huion trebuie incarcate. Totusi cred ca ultimele modele ce au aparut recent, merg si ele pe acelais principiu magnetic ca si la wacom

Edited by Andreysc7, 30 March 2020 - 21:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate