Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cărți despre partea tehnică a rețelelor de transport și distribuție a curentului electric

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017
Bună ziua stimați membrii ai forumului softpedia.

    Sunt in anul 1,la facultatea de electroenergetică din Timișoara și pot spune că mă atrage intr-un fel partea de transport si distribuție a energiei electrice.Disciplina asta ,deși o să o fac din anul 3,am decis încă de pe acum sa studiez măcar partea tehnică.(din ce e alcătuit un stâlp de curent,din ce componente e alcatuită o stație de distribuție etc).
   Adică pe scurt vreau să invăț momentan,munca tehnicianului(ce componente există,la ce servesc fiecare ,cum se îmbină etc).
    V aș ruga ,dar numai cei care cunosc foarte bine domeniul,să-mi recomandați și mie,(dacă există) cărți despre ce v am enunțat eu mai sus.(pur și simplu componente fizice care alcătuiesc o stație de distribuție,sau care alcătuiesc un stâlp,ceva de genul).
    Sper că am fost destul de explicit,voi mulțumi celor care imi ofera raspunsuri satisfăcatoare si cel mai important va rog fara off-topicuri.



#2
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Ghid de proiectare si executie in instalatii electrice,exterioare-interioare de Aurel Predescu-Ion Neagu -Titu Costachescu.
Gasesti multe in el ,poate-ti prinde bine.

#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Cartea instalatorului electrician, Centrale statii si retele electrice (https://www.asuswebs...4CCBE73A98EA2DW)...

Attached Files


Edited by Mircel, 30 March 2020 - 19:20.


#4
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Ma bucur ca mai aud tineri care cauta asemenea carti,am o intreaga colectie de carti tehnice atat fizic cat si in format pdf. Lasa-ma un pic sa vad ce s-ar potrivi cu ce ai cerut si revin si le pun aici.Posted Image

#5
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Uite cum am promis,am pus cateva carti de capatai in ceea ce vrei tu dar si cu aparate de joasa si inalta tensiune sa vezi efectiv cum arata ele,dar si cam tot ce ai avea nevoie pentru inceput.

Attached Files



#6
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 14.10.2010

View Postastf123, on 30 martie 2020 - 17:27, said:

mă atrage intr-un fel partea de transport si distribuție a energiei electrice.  

   ... vreau să invăț momentan,munca tehnicianului(ce componente există,la ce servesc fiecare ,cum se îmbină etc).
" ...intr-un fel..."!? Adica, nu esti hotarat?
"...munca tehnicianului...", mai degraba munca unui inginer practicant, nu cercetator(de ex.).

Ideea ta este foarte, foarte buna!! Sunt putini cei care se gandesc in perspectiva.
Un inginer electroenergetic, in activitatea concreta, poate opta, in general, in functie si de oferta locurilor de munca, pentru: constructor, proiectant, exploatare instalatii,

Asa cum ai observat, conform pdf-urile oferite pe forum,  volumul de cunostinte este vast. Ar trebui sa faci deja o alegere. Altfel, vei pierde timp.
Apoi, de cand au fost scrise aceste materiale bibliografice au trecut foarte multi ani. S-au schimbat foarte multe(mai ales dupa intrarea in UE): terminologie,
aparatura, tehnologie, etc.
In opinia mea, ar trebui sa iei legatura cu proful/asistentul de retele electrice care sa-ti dea surse de documentare actualizate.

View Postvalirex, on 30 martie 2020 - 20:35, said:

Uite cum am promis,am pus cateva carti de capatai in ceea ce vrei tu dar si cu aparate de joasa si inalta tensiune sa vezi efectiv cum arata ele,dar si cam tot ce ai avea nevoie pentru inceput.

Bibliografia data este depasita(avand umplutura ce doar cei initiati o pot ocoli). Punct de alimentare?! Nu se mai proiecteaza  de peste 40 de ani. Ar putea fi utila doar
daca studentul ar vrea sa faca exploatare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate