Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Discutie serioasa despre Coronavirus / COVID-19 (partea a IV-a)

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9220 replies to this topic

#2557
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Cris007, on 31 martie 2020 - 20:32, said:

Noi nu avem populatia Italiei. Nici numar nici varsta medie si multe altele.
Suntem la 1/3

 Cris007, on 31 martie 2020 - 20:32, said:

Nu am ajuns la maximul infectiei dar nu vom atinge cifrele din Italia.
Ce te face sa speri ca nu ?

#2558
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 MembruAnonim, on 31 martie 2020 - 20:31, said:

In schimb la noi manca-ne-ar dragnea sa ne manance tot factorul politic pus de psd si mentinut de pnl, ala ne omoara fratiuear.
Sa nu stii sa aduni 1+1 nu cred ca tine de psd sau de pnl, sa fim seriosi. Adica ne bazam pe un partid sau clasa politica sa organizeze tabla adunarii?.

 Chayah, on 31 martie 2020 - 20:33, said:

Prea au toți coronavirus acum. Aproape nu exista cadru medical care să nu aibă coronavirus Posted Image.
Chiar și în spitalele unde sunt zero internați cu coronavirus.
Ca tot faceam misto de colegu care zicea ca isi pune mana in ghips ca sa nu il ia la armata.

Quote

că se ia în calcul ca medicilor să le fie interzisă demisia prin ordonanţă militară.
Perfect! Gata se rezolva cazul. dar sa nu uite sa adauge ca sa naibe voie sa cada pe scari, sa-si rupa mana/piciorul, sa nu iasa la pensie, nici in CO, sa li se interzica sa contacteze covid, ca sunt inventivi.

Edited by crokodilu, 31 March 2020 - 20:38.


#2559
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

 crokodilu, on 31 martie 2020 - 20:24, said:

De unde?! Ca vreau si eu pentru cand ies.
Pana in urma cu 3 saptamani s-au gasit "la kilogram" (si la preturi modice) la furnizorii de echipamente de protectie pentru uz medical. Epidemia a aparut cu 2 luni inainte de criza si a fost clar ca ajunge si in restul lumii. Eu mi-am cumparat tocmai de la un prieten medic, care s-a distrat la vremea respectiva cand i-am zis sa comande la furnizor si pentru mine. La doar cateva zile mai tarziu nu s-a mai distrat...Posted Image

#2560
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

 bumpocbum, on 31 martie 2020 - 20:34, said:

Acum inteleg ce e cu valul de demisii...

Statul pregăteşte o ordonanţă militară care le-ar interzice medicilor să demisioneze Valul de demisii ale medicilor face ca autorităţile să se gândească deja la măsuri. Horaţiu Moldovan, secretar de stat, a declarat, pentru Observator, că se ia în calcul ca medicilor să le fie interzisă demisia prin ordonanţă militară.

https://www.libertat...sioneze-2933911

de fapt va fi invers. o masura de reactie a statului daca medicii vor da in nesimtire si isi vor da demisia in numar mare. Si cum in teorie majoritatea sunt in preaviz , pui pariu ca si aia care au inceput sa isi dea demisia de o saptamana incoace , vor trebui sa se intoarca la lucru?

#2561
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010

 Cris007, on 31 martie 2020 - 20:32, said:


Noi nu avem populatia Italiei. Nici numar nici varsta medie si multe altele.
Nu am ajuns la maximul infectiei dar nu vom atinge cifrele din Italia.

N-avem populația Italiei si nici n-am îmbrățișat chinezii la începutul pandemiei in semn de "solidaritate" prin zonele acum considerate roșii. Bine măcar ca au demonstrat ca nu sunt rasiști, ci doar idioți.

#2562
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Chayah, on 31 martie 2020 - 20:33, said:

Prea au toți coronavirus acum. Aproape nu exista cadru medical care să nu aibă coronavirus Posted Image.
Chiar și în spitalele unde sunt zero internați cu coronavirus.
Sper sa fie asa, dar nu cred.
Majoritatea medicilor au probleme cu igiena si cu ....stiinta medicala.

#2563
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Pe cifrele din restu' tarilor in afara de Italia se mai uita cineva?
Lasam Spania, dar Franta si UK vin tare din urma ca nr de morti.
Din toata povestea asta, doar Germania pare ca stie sa joace, restu' suntem praf.

#2564
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 ro_explorer, on 31 martie 2020 - 20:28, said:

Nu e de 2% ca sa moara, e un procent apropiat de 100% sa se contamineze si sa isi contamineze familia la randul lui/ei ... cu toate repercursinile pandemice de rigoare (in conditiile in care nu are echipamente conforme situatiei).

Sa ramana in carantina la spital, cum fac colegii lor din Occident.

#2565
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,111
  • Înscris: 04.08.2007
https://www.g4media....juns-la-79.html
Decesul 80.
A luat virusul de la fiul întors din UK.
Exact mesajul oficial: veniți în tara și va veți infecta și omora părinții și bunicii.

Edited by remvirg, 31 March 2020 - 20:39.


#2566
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 vanitty, on 31 martie 2020 - 20:30, said:

sa-si dea demisia ™. Nu asa ne invata cadrele medicale , fostul ministru al sanatatii si catu fost viitor ex prim ministru?

Dar de Brasov ai auzit? Zicea sefa medicala de acolo ca au venit oamenii cu tot felul de contributii, unii le-au adus masti, altii manusi, tot felul de lucruri, care, cum a putut.
In loc sa stam sa infieram de pe fotolii impotriva oamenilor in halate albe, despre care habar nu avem prin ce trec (si poate stiu lucruri mai multe din tenebrele ascunse ale sistemului, inclusiv cifre si numar real de morti), cate lipsuri au si de cata imbecilitate manageriala se lovesc, mai bine ne-am gandi sa dam o mana de ajutor, cumva.
Ni se imbolnavesc astia pe capete si sunt SINGURII care ne pot scoate fizic din acest cacat in care suntem.
Or fi spagari, or fi nepasatori, dar acum e groasa nu doar la curul lor ci si al nostru. Acum e nevoie de ceva solidaritate si sustinere, nu de frustari de doi lei.

#2567
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vanitty, on 31 martie 2020 - 20:36, said:

de fapt va fi invers. o masura de reactie a statului daca medicii vor da in nesimtire si isi vor da demisia in numar mare. Si cum in teorie majoritatea sunt in preaviz , pui pariu ca si aia care au inceput sa isi dea demisia de o saptamana incoace , vor trebui sa se intoarca la lucru?

Intre preaviz si pielea proprie cred ca nu incape indoiala cine castiga. In cazul in care nu respecti preavizul ce se poate intampla ?

#2568
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 __Dan__, on 31 martie 2020 - 20:37, said:

Sa ramana in carantina la spital, cum fac colegii lor din Occident.
Sa faca, sa dreaga ... lasa-i pe ei ca stiu ei mai bine ce au de facut.

Daca unul din doctori avea copil sugar acasa? Dar daca avea un parinte muribund de care avea grija?

Ce usor e de abstractizat totul cand vrei sa iti urmaresti interesul propriu .... ia incearca acelasi nivel de abstractizare si invers ...
Daca tu ai avea de ales intre viata unui necunoscut din spital si viata unui parinte/copil/frate/sora ... ce ai alege?

#2569
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 NotEasy, on 31 martie 2020 - 20:36, said:

N-avem populația Italiei si nici n-am îmbrățișat chinezii la începutul pandemiei in semn de "solidaritate" prin zonele acum considerate roșii.
Noi am fost mai originali, din spirit de solidaritate, am importat vreo juma de milion de cetateni din tarile respective, cu care trebuie sa ne descurcam.

Edited by crokodilu, 31 March 2020 - 20:42.


#2570
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 ro_explorer, on 31 martie 2020 - 20:28, said:


Nu e de 2% ca sa moara, e un procent apropiat de 100% sa se contamineze si sa isi contamineze familia la randul lui/ei ... cu toate repercursinile pandemice de rigoare (in conditiile in care nu are echipamente conforme situatiei).
Da. ReperCURsiuni.
Ca doar asa a depus si juramantul ala: jur ca voi trata toti bolnavii dar cu conditia sa scap eu primul.
Dar neah... cand s-au facut ei cadre medicale nu le-a spus nime i ca vor munci intr-un loc in care exista agenti de contaminare si ca pot exista momente exceptionale in care vor fi in pericol. Daca era razboi astia primii se ascundeau sub pamant.
In caz ca-ti vin instant 100 000 de raniti si in toata tara ai 3000 de echipamente ce faci? Stai pana iti trimite de ka fabrica in timp ce-ti moarce pacientul pe masa?


#2571
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

 bumpocbum, on 31 martie 2020 - 20:39, said:


Intre preaviz si pielea proprie cred ca nu incape indoiala cine castiga. In cazul in care nu respecti preavizul ce se poate intampla ?

vor fi chemati la loc si cine nu vrea sa vina , va fi adus cu forta si probabil va avea dosar penal

#2572
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 Chayah, on 31 martie 2020 - 20:33, said:

Prea au toți coronavirus acum. Aproape nu exista cadru medical care să nu aibă coronavirus Posted Image.
Chiar și în spitalele unde sunt zero internați cu coronavirus.
Pai, sunt zero internati pentru ca probabil nu au sectii de infectioase ori nu au terapie intensiva.
Pe acolo se perinda zeci si sute de oameni zilnic, indiferent ca vin pentru un cui in talpa sau o durere in dorsal.
SI foarte multi sunt infectati, unii asimptomatici.

#2573
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 06.08.2004

 pasilla, on 31 martie 2020 - 20:34, said:

Suntem la 1/3

Ce te face sa speri ca nu ?
Evolutia cifrelor.
Nici pe departe nu sunt asemanatoare cu Italia.

#2574
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Bean, on 31 martie 2020 - 20:39, said:

Ni se imbolnavesc astia pe capete si sunt SINGURII care ne pot scoate fizic din acest cacat in care suntem.

Din pacate nu pot. Fara sa respecte conditiile pe protectie. Si asa este foarte greu ca lipsesc o gramada de alte materiale, incepand cu teste insuficiente ....

Edited by bumpocbum, 31 March 2020 - 20:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate