Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Discutie serioasa despre Coronavirus / COVID-19 (partea a IV-a)

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9220 replies to this topic

#2539
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,047
  • Înscris: 31.08.2006
Cred ca ati auzit ce a spus CTP-ul in legatura cu demisiile medicilor: "zadarnicirea combaterii bolilor". Bine, asta cred ca e evident pentru toata lumea, fara sa mai fie nevoie s-o spuna CTP-ul. Ia sa vedem ce inseamna asta conform art  352 din Ordonanta de urgenta 28/2020 ? Asta poate inseamna chiar si bulau. Ca sa nu mai zic ca CTP-ul a spus ceva si de crima cu premeditare, dar sa nu mergem chiar pana acolo deocamdata.

                        Macelul continua in Franta: 499 decese azi.

#2540
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcrokodilu, on 31 martie 2020 - 20:25, said:

Dece nu au folosit echipamentele de protectie?
Poate ca au folosit, poate ca nu.
Problema este ca suntem fiecare pe cont propriu. Nu cred ca ne putem baza pe sistemul sanitar. Se pare ca cei de acolo au cazut primii la datorie.
Trebuie sa ne ferim de virus cat de mult putem.

Edited by pasilla, 31 March 2020 - 20:29.


#2541
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postro_explorer, on 31 martie 2020 - 20:27, said:

Trebuia sa mentionez : nu incercati asta acasa ? Posted Image
Dar unde?

View Postfansat, on 31 martie 2020 - 20:27, said:

Cred ca ati auzit ce a spus CTP-ul in legatura cu demisiile medicilor: "zadarnicirea combaterii bolilor".
Atunci asteptam ca organul ferm al organului sa actioneze.

Edited by crokodilu, 31 March 2020 - 20:29.


#2542
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010

View Postmarius.bunu, on 31 martie 2020 - 19:20, said:

Spania si Italia ce sa mai zica  ?
au depasit cu mult China
Da, dar SUA mai au teoretic vreo 2 saptamani pana ating varful - conform modelului IHME acesta va fi in ~ 15 aprilie iar estimarea numarului de decese  e destul de mare - undeva in jur de 83000 (nivelul de incertitudine e foarte mare ce-i drept). Momentan, rata de crestere a numarului de cazuri e mai mare in US decat in Italia sau Spania.

#2543
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Post__Dan__, on 31 martie 2020 - 20:25, said:

Exact. E vorba de procentul de risc. Cred ca daca e de 2% sa moara, intra sa salveze un om.
Nu e de 2% ca sa moara, e un procent apropiat de 100% sa se contamineze si sa isi contamineze familia la randul lui/ei ... cu toate repercursinile pandemice de rigoare (in conditiile in care nu are echipamente conforme situatiei).

Edited by ro_explorer, 31 March 2020 - 20:30.


#2544
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019

View PostLOLkekLOL, on 31 martie 2020 - 20:13, said:

Trebuia sa iasa doctorita din izolare? Ca cetatenii obisnuiti sunt pedepsiti daca ies.

Sa nu mai iasa cel putin 2 ani. Manastire sau beciul domnesc.

#2545
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postfansat, on 31 martie 2020 - 20:27, said:

Cred ca ati auzit ce a spus CTP-ul in legatura cu demisiile medicilor: "zadarnicirea combaterii bolilor". Bine, asta cred ca e evident pentru toata lumea, fara sa mai fie nevoie s-o spuna CTP-ul. Ia sa vedem ce inseamna asta conform art  352 din Ordonanta de urgenta 28/2020 ? Asta poate inseamna chiar si bulau. Ca sa nu mai zic ca CTP-ul a spus ceva si de crima cu premeditare, dar sa nu mergem chiar pana acolo deocamdata.

Macelul continua in Franta: 499 decese azi.

Ba...in loc sa te umpli de venin si sa dai cu barda, dornic de capete retezate, mai bine te-ai gandi cum ai putea sa ajuti in perioada asta, cu orice, decat sa stai cu o mana la coaie si alta pe tastatura si sa faci dreptate sociala si justitie penala.

#2546
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View Postpasilla, on 31 martie 2020 - 20:24, said:

17 cadre medicale și 10 pacienți de la Spitalul Universitar din București, confirmați cu coronavirus.
Șapte cadre medicale de la Spitalul Militar din Capitală, confirmate cu coronavirus.
Maternitate din Timișoara în carantină. Cinci asistente confirmate cu coronavirus.

Asta in ultimele ore.
In italia sunt sute daca nu mii de medici si cadre medicale infectate.
Virusul asta are o caracteristica interesanta: demonstreaza ca si pacientii si medicii sunt in aceiasi oala cand vine vorba de sistemul sanitar.

#2547
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostSigned_on_ice, on 31 martie 2020 - 18:22, said:

Intrati pe Best Jobs si vedeti ce oferte de angajare sunt la medici

generalist 6000-10000 euro pentru Franta.

Recruteaza urgent.

Eu zic sa nu insultam toti medicii ca ajungem sa ne tratam singuri
Vezi tu, in Franta nu prea poti sa ceri spaguta ca vin aia si te baga la rece....

#2548
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009

View PostBean, on 31 martie 2020 - 20:29, said:

Ba...in loc sa te umpli de venin si sa dai cu barda, dornic de capete retezate, mai bine te-ai gandi cum ai putea sa ajuti in perioada asta, cu orice, decat sa stai cu o mana la coaie si alta pe tastatura si sa faci dreptate sociala si justitie penala.

sa-si dea demisia ™. Nu asa ne invata cadrele medicale , fostul ministru al sanatatii si catu fost viitor ex prim ministru?

#2549
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostCris007, on 31 martie 2020 - 20:29, said:

In italia sunt sute daca nu mii de medici si cadre medicale infectate.
Noi suntem deabia la inceput, in comparatie cu Italia.

#2550
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvpiti, on 31 martie 2020 - 20:28, said:

Da, dar SUA mai au teoretic vreo 2 saptamani pana ating varful - conform modelului IHME acesta va fi in ~ 15 aprilie iar estimarea numarului de decese  e destul de mare - undeva in jur de 83000 (nivelul de incertitudine e foarte mare ce-i drept). Momentan, rata de crestere a numarului de cazuri e mai mare in US decat in Italia sau Spania.
Nu cred. Americanii mai au de tras, au luat extreeem de tarziu masuri, si cu portocala retardata la putere au pierdut f mult timp. da, au bani, au spitale au tot ce vrei, dar au pierdut startul. Din cifrele auzite de la niste americani mai destepti ca mine, estimarile non-oficiale sunt intre 100-200.000 morti in cazul unicorn si 1-2 milioane in cazul cel mai rau.

https://www.hotnews....nte-tehnice.htm

In schimb la noi manca-ne-ar dragnea sa ne manance tot factorul politic pus de psd si mentinut de pnl, ala ne omoara fratiuear.

Quote

Institutul National de Sănătate Publică s-a autosesizat din presă și a solicitat Spitalului Universitar de Urgență București și DSP București informații privind existența unui deces în cadrul unității sanitare.
Conform Grupului de comunicare strategică, răspunsul spitalului este că în 27 a fost înregistrat decesul unei persoane infectate cu noul coronavirus.
Cazul ar fi fost raportat de către spital Direcției de Sănătate Publică București, însă aceasta a "uitat" să-l raporteze către Institutul National de Sănătate Publică. Explicația oficială a autorităților: "deficiențe tehnice generate de procesul de mutare a sediului DSPMB".

prin fax frate. fax. anul 2020. #muiepsd, imi asum ca nu e politic, dar sunteti niste partasi la crima.....

Edited by MembruAnonim, 31 March 2020 - 20:34.


#2551
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View Postpasilla, on 31 martie 2020 - 20:31, said:

Noi suntem deabia la inceput, in comparatie cu Italia.
Noi nu avem populatia Italiei. Nici numar nici varsta medie si multe altele.
Nu am ajuns la maximul infectiei dar nu vom atinge cifrele din Italia.

Edited by Cris007, 31 March 2020 - 20:33.


#2552
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006

View PostDaco_Get, on 31 martie 2020 - 20:22, said:

"Vă e milă de cadrele medicale infectate cu Coronavirus?

Mai gândiți-vă.
Eu unu' nu ma mai gandesc deloc, mai ales dupa ce-am citit pomelnicul ala.
Raspunsul meu e clar si ultim: NU ! :)

#2553
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010

View PostOClaudiu, on 31 martie 2020 - 19:33, said:


Domnu', ziceai ceva de info oficial, n-am nevoie de senzaționalul de la Digi.
Vreau link oficial daca ai. Ai sau ba?

#2554
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postpasilla, on 31 martie 2020 - 20:24, said:


17 cadre medicale și 10 pacienți de la Spitalul Universitar din București, confirmați cu coronavirus.
Șapte cadre medicale de la Spitalul Militar din Capitală, confirmate cu coronavirus.
Maternitate din Timișoara Ă®n carantină. Cinci asistente confirmate cu coronavirus.

Asta in ultimele ore.


Prea au toți coronavirus acum. Aproape nu exista cadru medical care să nu aibă coronavirus :habarnam:.
Chiar și în spitalele unde sunt zero internați cu coronavirus.



#2555
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostMembruAnonim, on 31 martie 2020 - 19:56, said:

https://www.theguard...eviously-stated



Ca sa ne linistim un pic, sa radem ciob de oala sparta, nici la altii nu e mai bine. Singura problema pe care o am cu dotorii nostri e ca acum cand vsimt miros de fum, fug. Cum am mai zis-o pe topic, daca fugeau acum 4 luni, cand nu stia nici dracu de covid, sau inainte, le ridicam statuie tot poporul, ca au avut curaj sa sparga buboiul. Insa nu au facut-o. Acolo e problema. Stim toti ce inseamna sa conduca politicul, sa vina un imbecil burtos sau o botoxata a carei calitati sunt ca nu are gag reflex, dar daca o faceau inainte, erau demni, aratau coloana. Cei care o fac acum sunt niste jeguri. Punct. Ma refer la aia care au conditii, care au echipament, care nu au nici macar un virusat pe maini.

In Uk deja incep sa soseasca in spitale ventilatoare de productie locala

https://news.sky.com...t-week-11966463

#2556
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Acum inteleg ce e cu valul de demisii...

Statul pregăteşte o ordonanţă militară care le-ar interzice medicilor să demisioneze Valul de demisii ale medicilor face ca autorităţile să se gândească deja la măsuri. Horaţiu Moldovan, secretar de stat, a declarat, pentru Observator, că se ia în calcul ca medicilor să le fie interzisă demisia prin ordonanţă militară.

https://www.libertat...sioneze-2933911

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate