Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Discutie serioasa despre Coronavirus / COVID-19 (partea a IV-a)

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9220 replies to this topic

#2503
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Uitati mai jos un medic "responsabil"
https://ardealnews.r...ectat-covid-19/

#2504
budlight

budlight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 05.05.2011

View PostLOLkekLOL, on 31 martie 2020 - 20:05, said:

NU e fals, analogia cu eletricianul E PERFECTA, A TA E COMPLET GRESITA!

Vorbim de materiale DE PROTEJARE A PERSONALULUI - A CAROR LIPSA II EXPUNE LA PERICOLE IMEDIATE, nu de alte echipamente cu care sa-si desfasoare munca!

Daca vrei cu pompierii, e ca si cum i-ai trimite in pielea goala in flacari!

Ce frumos tipi! N-ai ragusit inca?
UIte, chiar in urma cu cateva minute vazusem un reportaj despre situatia naspa di NY. O asistenta intervievata pomenea de lipusrile cu care se confrunta spitalele(2) la care lucra, dar ca nu descurajeaza.
Tare as fi vrut sa vad reactia ei la urletele tale. Stii ca atunci cand scrii cu majuscule sunt zbierete, nu?

#2505
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostNotsure, on 31 martie 2020 - 20:08, said:

Inseamna ca treci si peste covid daca inca mai esti viu acum.
Tinand cont ca am trecut viu peste o electrocutare la 1200V (soldata cu pierderea partiala a palmei stangi), o cadere de la 5metri pe o movila de lemne (cu rezultat 2 vertebre fracturate) si peste un cancer in stagiul 2, mi-e teama ca mi-am cam consumat tokenurile de supravietuire pentru viata asta ... dar, sa vedem ce o sa fie. Mai e si varianta "ce nu te omoara te face mai puternic" ... mai ales ca nu am avut gripa niciodata si nici vaccinat antigripal nu am fost, desi pe acasa ai mei s-au chinuit un pic ...

View PostdaniMMM, on 31 martie 2020 - 20:08, said:

Ce explică?? Supraviețuiești si la 1 milion de volti
Posibil brain damage :P ... dar daca trebuie sa explic gluma nu mai are nici un farmec :D

#2506
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009

View PostLOLkekLOL, on 31 martie 2020 - 20:12, said:

Daca si cu parca se plimbau cu o vaca...


Ce pedeapsa merita orice alt om care demisioneaza!

Vreti conditii speciale, sa nu poata demisiona lumea, sa fie pedepsita daca nu se prezinta la serviciu, precum in armata?!

Pai trebuie reguli care sa existe si sa fie cunoscute INAINTE DE SEMNAREA CONTRACTULUI DE MUNCA!

Bagati legi sau reguli - pe care sa le stie potentialii angajati DINAINTE, nu o ardeti cu reguli schimbate din mers precum criminalii dictatori! DA?

Sa vedeti atunci cati medici vor mai fi si ce pretentii salariale vor avea!

da bre :))) ca nici un medic nu o invatat in scoala ca medicina se confrunta cu boli, adica un loc in care circula mii de boli infectioase, bacterii, virusi.. si nu e evident ca lucrurile pot sa o ia naspa,relativ rapid.. ca atunci cand te duci ca medic la munca, de fapt te duci la muls fraieri de euroi, nu ca sa tratezi oameni bolnavi.. ei acuma afla ca e periculos ce fac si din cauza asta vor sa isi dea demisia.

#2507
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostCris007, on 31 martie 2020 - 20:10, said:


Au revenit niste asistente. Doctorii, nu.
Chiar, daca au si echipament si tot nu vin, ce mai e de zis?!

Îți vor zice ca nu vin pt că sunt infectați și nu vor sa își infecteze pacienții care vin gata infectați la spital :).

Edited by Chayah, 31 March 2020 - 20:15.


#2508
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View Postvanitty, on 31 martie 2020 - 20:12, said:

la toate spitalalele unde au fost jeguri care si-au dat demisia, nu aveau nici un pacient suspect de coronavirus. deci la momentul in care si-au dat ei demisia, care era exact riscul lor?
Vezi ca jegul e in alta parte! Tu vrei ca pompierii mai intai sa aiba un incendiu pentru a se plange ca nu pot merge in pielea goala sa-l stinga? Gizaz fuckin craist!

#2509
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postriso, on 31 martie 2020 - 20:09, said:

Hai ca e clar ca de santierele patriei n-ai avut parte daca spui asa ceva....
98,9% din ce s-a construit in RO in ultimii 10 ani a afost fara casca........
Ca asa suntem noi, obisnuiti sa FENTAM regullile....si acum , brusc , ne trezim mai crestini ca papa....
Scutiti-ma...........sunt lasi cei ce demisioneaza, sunt EROI cei ce sunt voluntari........si sunt foarte multi

Pe unde am lucrat eu echipamentul de protectie a fost obligatoriu. Mai ales ca de fiecare data am facut tot felul de instruiri SSM. Daca nu purtai echipamentul de protectie zburai imediat.

Chiar ma intrebam  in spitale ce zice regulamentul in cazul de fata. Cum ar fi ca un chirurg de exeplu sa isi bage degetele in tine dupa ca s-a sters in partea dorsala ?

PS: unde ziceai ca ai lucrat ? Generic asa....de nu ai auzit de SSM ! Ca pe mine m-a disperat.

#2510
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009

View PostLOLkekLOL, on 31 martie 2020 - 20:15, said:

Vezi ca jegul e in alta parte! Tu vrei ca pompierii mai intai sa aiba un incendiu pentru a se plange ca nu pot merge in pielea goala sa-l stinga? Gizaz fuckin craist!

serios, unii parca ati fi copiii. stii ca pompierii trebuie sa si stinga incendii nu? nu doar sa dea jos pisici din pom..

#2511
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,224
  • Înscris: 27.07.2006

View PostChayah, on 31 martie 2020 - 20:13, said:

Asta îmi amintește de discuția despre pacienta incendiata.
Cei care ii luau apărarea lui Beuran (cadre medicale păreau a fi) dădeau exemple de zeci de cazuri de pacienți din alte țări, arși în același fel.
Repede, tu de care parte a baricadei erai atunci? :D
Nu stiu daca e locul, dar spun doar atat: ce i-as face eu lui Beuran nu poate fi scris aici. Si nu din cauza acelei paciente, pentru ca, intr-adevar, accidente de acel gen se intampla oriunde.

#2512
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

View Postmarius.bunu, on 31 martie 2020 - 20:11, said:

sa plece acasa

cred ca ati primit toti pe what's up clipul cu asistenta aia sud coreeana care se echipa cu costumul de protectie

Zici ca se duce la pacienti cu ebola si ciuma
astronautii par dezbracati fata de ea

cati medici din afara coreei au echipamente? Noroc ca n-au avut timp sa vada filmulete ca isi dadeau si ei demisia.

#2513
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,724
  • Înscris: 06.08.2004

View PostLOLkekLOL, on 31 martie 2020 - 20:12, said:


Daca si cu parca se plimbau cu o vaca...


Ce pedeapsa merita orice alt om care demisioneaza!

Vreti conditii speciale, sa nu poata demisiona lumea, sa fie pedepsita daca nu se prezinta la serviciu, precum in armata?!

Pai trebuie reguli care sa existe si sa fie cunoscute INAINTE DE SEMNAREA CONTRACTULUI DE MUNCA!

Bagati legi sau reguli - pe care sa le stie potentialii angajati DINAINTE, nu o ardeti cu reguli schimbate din mers precum criminalii dictatori! DA?

Sa vedeti atunci cati medici vor mai fi si ce pretentii salariale vor avea!

Faptul ca la serviciul de Salvare nu poti sa intri in greva prin lege iti spune ceva? Pretentile salariale au fost satisfacute si iau in considerare aspectul ca nu poti abandona postul in masa.

#2514
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009

View Postbumpocbum, on 31 martie 2020 - 20:16, said:


Pe unde am lucrat eu echipamentul de protectie a fost obligatoriu. Mai ales ca de fiecare data am facut tot felul de instruiri SSM. Daca nu purtai echipamentul de protectie zburai imediat.

Chiar ma intrebam  in spitale ce zice regulamentul in cazul de fata. Cum ar fi ca un chirurg de exeplu sa isi bage degetele in tine dupa ca s-a sters in partea dorsala ?

PS: unde ziceai ca ai lucrat ? Generic asa....de nu ai auzit de SSM ! Ca pe mine m-a disperat.

stii ce zice? ca e vina pacientului.. unde ai vazut tu , in Romania, medic penalizat drastic pentru malpraxis.. ?

#2515
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostChayah, on 31 martie 2020 - 19:15, said:

OK, nu ii obligi, dar ii trimiți la consiliere și tratament psihiatric eventual.
Și făcută comisie specială, care să îi evalueze periodic și eventual sa le dea acceptul pt reluarea activității, acolo unde e cazul.

Mi se pare tulburare psihică sa refuzi, ca medic, să-ți faci datoria, când tu pt asta ai învățat și ai fost învățat ani în șir. (excepție cazurile în care chiar nu ai cum).
La fel cum mi se pare tulburare psihică sa fii lipsit de empatie cu bolnavii, sa ii tratezi nepoliticos, sa nu le oferi tot ce îți stă în puteri pt a se însănătoși etc.

Deocamdata isi pun perfuzii unii altora in spital.

Medici si asistente
Situaţie dramatică în Deva. Medici cu simptome de Covid-19 muncesc de duminică încontinuu, îşi fac perfuzii unii altora


https://epochtimes-r...altora---299540

Eu zic ca la psihiatrie trebuie trimisa toata clasa politica care a facut praf sistemul sanitar.

#2516
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postro_explorer, on 31 martie 2020 - 20:14, said:

Posibil brain damage Posted Image ... dar daca trebuie sa explic gluma nu mai are nici un farmec Posted Image

Cat ziceai ca are o descarcare electrostatica de pe imbracaminte de ex....:)

#2517
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostSlick0r, on 31 martie 2020 - 19:20, said:


Da, cum sa nu. Se vor plange colegiului medicilor care va face fix nimic, ca-n ultimele zeci de ani Posted Image

Mai vedem noi.
Da?

Trebuie sa te gandesti ca exista si medici necacaciosi.

Acum au 2 mari prioritati, sa reziste si sa trateze.

#2518
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View Postro_explorer, on 31 martie 2020 - 20:14, said:

.. o electrocutare la 1200V ..... mai ales ca nu am avut gripa niciodata si nici vaccinat antigripal nu am fost, ..
Hmm, asta pune intr-o lumina putin diferita lupta contra covid...poate ca toti sunt pe o cale gresita...Posted Image

Edited by crokodilu, 31 March 2020 - 20:21.


#2519
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View PostLOLkekLOL, on 31 martie 2020 - 20:12, said:


Daca si cu parca se plimbau cu o vaca...


Ce pedeapsa merita orice alt om care demisioneaza!

Vreti conditii speciale, sa nu poata demisiona lumea, sa fie pedepsita daca nu se prezinta la serviciu, precum in armata?!

Pai trebuie reguli care sa existe si sa fie cunoscute INAINTE DE SEMNAREA CONTRACTULUI DE MUNCA!

Bagati legi sau reguli - pe care sa le stie potentialii angajati DINAINTE, nu o ardeti cu reguli schimbate din mers precum criminalii dictatori! DA?

Sa vedeti atunci cati medici vor mai fi si ce pretentii salariale vor avea!
Legal, e asa cum zici.
Moral insa, raportat la juramantul lor.... Pot sa traga apa. Cacanari fricosi.

#2520
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,998
  • Înscris: 30.07.2006

View Postptap, on 31 martie 2020 - 20:16, said:



cati medici din afara coreei au echipamente? Noroc ca n-au avut timp sa vada filmulete ca isi dadeau si ei demisia.

cam toti.

doar cu masca ma duc pana la colt la Mega.

nu as avea tupeu sa stau intr-un salon cu infectati covid 19 nici 5 minute doar cu o masca.

darmite 8 ore,cat sta un medic

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate