Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Discutie serioasa despre Coronavirus / COVID-19 (partea a IV-a)

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9220 replies to this topic

#2467
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,865
  • Înscris: 30.07.2006

View PostCris007, on 31 martie 2020 - 19:53, said:


Ciudat, cand vine vorba de platit asigurarea de sanatate la stat, nu am de ales.

Asta e cauza principala a situatiei actuale

ca nu ai de ales unde sa platesti asigurari de sanatate

Edited by marius.bunu, 31 March 2020 - 19:57.


#2468
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014

View PostLOLkekLOL, on 31 martie 2020 - 19:53, said:


Pentru ca pana acum, lipsurile raportate la nevoi nu erau asa de mari, si nu duceau la dramele la care duce virusul asta!

Haide baws. !!!!!......hai macar in al 12-lea ceas sa recunoastem ca astia sunt doar niste lasi, si o adunatura de pilosi care-si gasisera (probabil prin spaga) locuri caldute ,si mai ales in ultima vreme ,bine platite.
Nu exista nici urma de medici in astia...repet....medicii stiu ce sa faca si nu se sperie din atat...
De ce nu si-au dat demisia cei la infectioase, de cand a fost inventata ramura????A foast mereu acolo doar lapte si miere...?

#2469
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postptap, on 31 martie 2020 - 19:56, said:

exact, de unde rezulta ca nimeni nu poate fi sigur ca scapa el sau ai lui.
sigur nu poti fi niciodata ... dar cum eu aveam 60% sanse sa nu mai scriu azi pe forum si inca scriu, consider ca sansele de 2% global (si 0.1% pentru categoria mea de varsta) ca sa mor de corona sunt acceptabile.

Edited by ro_explorer, 31 March 2020 - 19:57.


#2470
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View Postptap, on 31 martie 2020 - 19:43, said:

Pentru cei care cred ca nu-s in target
https://www.hotnews....urit-belgia.htm
Fata nu avea boli.

uuu, ce periculos! acum gata, toti tinerii de pe softpedia se baga sub pat de frica ca a murit una de 12 ani.


articolul catre care duce linkul spune urmatoarele:

"În Belgia, au murit din cauza noului coronavirus 705 persoane, iar 93% dintre decese au intervenit la persoane peste 65 de ani, a menționat dr Van Gucht."

imi pare rau sa-i anunt pe batranii care jubileaza ca "io-te, bah, ca moare si tineretul" tot pe batrani ii prefera virusul asta. Si in Belgia si peste tot.

fata aia de 12 ani intra in procentul de doar 0,2% decedati cu varsta intre 10-19 ani.

#2471
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostCris007, on 31 martie 2020 - 19:53, said:

Ciudat, cand vine vorba de platit asigurarea de sanatate la stat, nu am de ales.

Ei bine, societatea functioneaza cu scartaieli, si din partea celor care lucreaza la stat (desi, legal, poti sa-ti dai demisia cand si cum ai chef, ca nu esti sclav, daca ar primi ordine aia din firme sa faca manusi si masti cu forta si cine paraseste banda de productie la bulau, nu cred ca ar mai placea) si din partea celor privati, pentru ca se stie ca marea parte a economiei e la negru si factura e ceva rarisim.

#2472
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Astia care tot pomenesc de 380V, bre, de expunere la 380 mori 100%. De expunere la covid mori 2%. hai sa nu comparam mere cu pere ca vi se pare voua analogia lui peste.  

Deasemenea, fata aia de 12 ani sau cat avea a murit. Asa, si? Scrie undeva ca aia sub 20 au un scut magic? Nu. Toate categoriile de varsta pot muri, dar una e cand moare 1 de 16 si 100 de 60. Procentele spun alta poveste, dar presa accentueaza senzationalul. Bine, e ok, ca sa le scoata din cap tineretului sentimentul de invincibilitate, sa le bage ceva morcov.

Edited by MembruAnonim, 31 March 2020 - 19:59.


#2473
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View PostLOLkekLOL, on 31 martie 2020 - 19:53, said:


E ca si cum i-ai cere unui electrician ramas fara echipament de protectie, sa se bage intr-o zona sub tensiune cu multa apa si umezeala, fiindca "ELECTRICIENII SUNT ACOLO SA REZOLVE O PROBLEMA, nu sa se planga" - fix asta e nivelul vostru de intelegere si atitudinea!
Fals.
Propun o alta analogie. De exemplu niste pompieri care sunt chemati sa stinga un foc si la fata locului constata ca nu merge hidrantul si nu curge apa. Tu zici ca e ok sa se care acasa.
Noi spunem ca niste pompieri au invatat si cum sa se descurce in astfel de situatii. Cara apa cu galeata, cu bidonul, cu camionul de la cel mai apropiat lac, izoleaza focul, etc.
Numai prostii pot sustine ca daca nu ai apa la hidrant, pleci acasa.

#2474
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postriso, on 31 martie 2020 - 19:57, said:

.medicii stiu ce sa faca si nu se sperie din atat...

Si ce ar trebui sa faca un medic care primeste doar o masca (daca o primeste si pe aia) si un sut in fund sa treaca la tratarea pacientilor cu coronavirus ?

#2475
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

View PostLOLkekLOL, on 31 martie 2020 - 19:53, said:

Analogia lui e perfect corecta!

E ca si cum i-ai cere unui electrician ramas fara echipament de protectie, sa se bage intr-o zona sub tensiune cu multa apa si umezeala, fiindca "ELECTRICIENII SUNT ACOLO SA REZOLVE O PROBLEMA, nu sa se planga" - fix asta e nivelul vostru de intelegere si atitudinea!



Pentru ca pana acum, lipsurile raportate la nevoi nu erau asa de mari, si nu duceau la dramele la care duce virusul asta!

Sunt mii de medici in situatia asta pe glob, dar probabil aia s-au facut medici ca sa trateze oamenii bolnavi (oau!), nu sa-si umple buzunarul.

#2476
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006

View Postriso, on 31 martie 2020 - 19:30, said:

un medic stie la ce se expune si nu se teme de o gripa amarata.
Sunt niste zeci de doctori - asa, spre o suta - morti in lume din cauza asta.
Ne hotaram si noi odata ? E o gripa amarata sau e una mai nasoala ? Ca nu mai inteleg...:)

#2477
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMembruAnonim, on 31 martie 2020 - 19:59, said:

Astia care tot pomenesc de 380V, bre, de expunere la 380 mori 100%.
Eu am supravietuit la 1200V .... la 6 ani (asta explica multe cred :D ).

#2478
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View PostPatefon, on 31 martie 2020 - 19:05, said:

Ce zicea modelul in 28 martie despre Franta:
Verifica si tu in ziua de azi
P.S. Azi 44.550 cazuri. E in grafic.

Nostradamus ... vezi că azi Franța are 52.128 cazuri.
Așa ai zis și de China pe 10 Febr. că ”în scădere” iar pe 12 au raportat +15.000 cazuri.
Eu zic să-ți încerci norocul la Loto

LE

View PostCris007, on 31 martie 2020 - 19:59, said:

Fals. Propun o alta analogie (....)
Bre, îți propun să nu mai dai sfaturi, îmi amintesc toate postările tale când ziceai că e o banala gripă. Acu' vrei să intre pompierii cu bidonu' în mână în depozitul care stă să explodeze??   Hai fugi cu cercul !

Edited by miki74, 31 March 2020 - 20:08.


#2479
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014

View Postbumpocbum, on 31 martie 2020 - 19:59, said:

Si ce ar trebui sa faca un medic care primeste doar o masca (daca o primeste si pe aia) si un sut in fund sa treaca la tratarea pacientilor cu coronavirus ?

Dar aia care se duc sa munceasca (in orice alt domeniu)  si nu primesc nici mwie ce trebuie sa faca?
NUmai in spitale e corona?

Edited by riso, 31 March 2020 - 20:02.


#2480
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,034
  • Înscris: 31.08.2006
Hai, ca baga CTP-ul o tura la Digi 24.

#2481
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View PostNotsure, on 31 martie 2020 - 19:58, said:


Ei bine, societatea functioneaza cu scartaieli, si din partea celor care lucreaza la stat (desi, legal, poti sa-ti dai demisia cand si cum ai chef, ca nu esti sclav, daca ar primi ordine aia din firme sa faca manusi si masti cu forta si cine paraseste banda de productie la bulau, nu cred ca ar mai placea) si din partea celor privati, pentru ca se stie ca marea parte a economiei e la negru si factura e ceva rarisim.
Hai fugi cu cercul. Chiar si pentru cate facturi se taie se plateste prea mult pentru ce servicii medicale avem.
Nu ca ar fi on-topic.

#2482
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postro_explorer, on 31 martie 2020 - 20:01, said:

Eu am supravietuit la 12.00V .... la 6 ani (asta explica multe cred Posted Image ).
Ai uitat un punct, te ajut eu.

#2483
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostCris007, on 31 martie 2020 - 19:59, said:

Propun o alta analogie. De exemplu niste pompieri care sunt chemati sa stinga un foc si la fata locului constata ca nu merge hidrantul si nu curge apa. Tu zici ca e ok sa se care acasa.
Noi spunem ca niste pompieri au invatat si cum sa se descurce in astfel de situatii. Cara apa cu galeata, cu bidonul, cu camionul de la cel mai apropiat lac, izoleaza focul, etc.
Numai prostii pot sustine ca daca nu ai apa la hidrant, pleci acasa.
Nu pleaca acasa dar nici nu intra in cladire pana nu isi fac culoar relativ sigur pe care sa poata sa se deplaseze ;) ... Intamplator am asistat la un trainig al pompierilor aici in Suedia cu ocazia zilei portilor deschise acum vreo 2 ani. Am invatat multe .... printre care si faptul ca pompierii nu se baga acolo unde sunt sanse sa moara, dar isi asuma faptul ca lucreaza intr-un mediu primejdios (cam ca doctorii).

Sunt cazuri in care nu se baga sa te scoata daca au sanse mari sa moara cu tine in brate in flacari.

#2484
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postriso, on 31 martie 2020 - 20:01, said:

Dar aia care se duc sa munceasca (in orice alt domeniu)  si nu primesc nici mwie ce trebuie sa faca?
NUmai in spitale e corona?

Vorbim punctual de medici ca tot ii injura o gramada. Deci revin la intrebarea: "Si ce ar trebui sa faca un medic care primeste doar o masca (daca o primeste si pe aia) si un sut in fund sa treaca la tratarea pacientilor cu coronavirus ?"

PS: ai auzit de protectia muncii  ? Un muncitor care nu poarta casca zboara instant ! Si exemple sunt multe !

Edited by bumpocbum, 31 March 2020 - 20:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate