Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Stie Dumnezeu tot ce a facut?

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#55
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrepublicall, on 29 martie 2020 - 18:12, said:

Daca exista Dumnezeu si este etern, isi aminteste toate evenimentele petrecute?
Nu are cum.

#56
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
@inițiator
Nu ai înțeles ce este eternitatea sau veșnicia, de vreme ce pui astfel de întrebări aiurite.

#57
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postericmario, on 29 martie 2020 - 20:38, said:

1. Da.
2. Posibil. Alzheimer.
3. De ce nu-L întrebi?

1. Nu ajunge da, trebuie sa explici.

2. Era o intrebare de logica existentiala. Trebuie sa raspunzi ca atare. Daca te intalnesti cu cineva care pe timp ce inainteaza in varsta uita din trecut, mai este el suma evenimentelor trecute? Isi uita doar amintirile sau si structura?

3. Tocmai l-am intrebat. Sa vedem daca raspunde. Nu prea am ramas in termeni buni de ultima oara cand l-am amenintat cu moartea. Bine, aveam 10 ani.. iar eu nu stiam ca e atotputernic.. Posted Image

View Postmario_bril, on 29 martie 2020 - 23:24, said:

@inițiator
Nu ai înțeles ce este eternitatea sau veșnicia, de vreme ce pui astfel de întrebări aiurite.

Ce o fi ce n-o fi, cum o fi si cum n-o fi, intrebari pot sa-i pun acestei eternitati? Intelege logica umana? Daca da, ce raspuns ar putea sa-mi dea? Incearca si tu un raspuns, daca te-ai pune in locul lui.

#58
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrepublicall, on 29 martie 2020 - 23:26, said:

Ce o fi ce n-o fi, cum o fi si cum n-o fi, intrebari pot sa-i pun acestei eternitati? Intelege logica umana? Daca da, ce raspuns ar putea sa-mi dea? Incearca si tu un raspuns, daca te-ai pune in locul lui.
Răspunsul este foarte clar. Dumnezeu înțelege orice, inclusiv ignoranța. Răspunsul simplu, la toate întrebările dumitale, e doar unul singur: eternitatea sau veșnicia înseamnă lipsa timpului, nu un timp infinit.

#59
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,505
  • Înscris: 16.03.2007
pana la urma fiecare il creaza pe dumnezāu asa cum si-l doreste.

Edited by laffin, 29 March 2020 - 23:38.


#60
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
NU. Asta se întâmplă doar în mintea celor care nu au depășit etapa poveștilor.

#61
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postrepublicall, on 29 martie 2020 - 18:12, said:

Pentru ca daca i ceri lui Dumnezeu sa-ti spuna cea mai veche amintire a lui, ce ar face? Step by step banuiesc ca s-ar gandi ce a facut ieri, dupa care s-ar gandi ce a facut cu un an in urma, cu 100 de ani in urma, cu 1 miliard de ani in urma si ar tine-o tot asa vreo juma de ora dupa care ti-ar spune mai asteapta un pic ca nu am ajuns la capat (normal ca doar nu are capat) si dupa cateva zile de mers cu gandul in trecut ti-ar spune, stii nu te mai tin ca imi va lua prea mult timp (de fapt i va lua o vesnicie deoarece nu se termina niciodata trecutul).

Au inventat americanii o masinarie, se numeste Personal Computer, care stii ce face? Aaa, e foarte complex de explicat, nu cred ca intelegi pana nu te inveti cu computerele.
Na hai sa incerc, nu stiu ce-o sa intelegi, dar iti explic:
deci sa zicem tu faci o poza sau un filmulet cu tine de exemplu la botezu lu un fin de-al tau, acum 10 ani, ai facut un filmulet, si il poti pastra in calculator.
si daca vrei sa revezi filmuletul ala de acum 10 ani, il accesezi instant, dai cu mausu - nu stii tu ce e ala, o sa intelegi cand o sa-ti iei Computer - dai cu mausu dublu click si vezi instant ce-ai facut acum 10 ani, ma rog ce ai filmat cu camera video - alta inventie care proabil nu stii despre ce e vorba, ca voi tineretu din ziua de azi in afara de smarfon nu...

Edited by criztu, 30 March 2020 - 18:40.


#62
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postrepublicall, on 29 martie 2020 - 18:12, said:

Daca exista Dumnezeu si este etern, isi aminteste toate evenimentele petrecute?
.....
Există o "biblioteca informațională", un cimp informațional care include tot ce a fost facut, toate cunoștințele, toate gindurile la care au acces anumite entități, dar și anumiți oameni.

#63
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postcriztu, on 30 martie 2020 - 18:33, said:

Au inventat americanii o masinarie, se numeste Personal Computer, care stii ce face? Aaa, e foarte complex de explicat, nu cred ca intelegi pana nu te inveti cu computerele.
Na hai sa incerc, nu stiu ce-o sa intelegi, dar iti explic:
deci sa zicem tu faci o poza sau un filmulet cu tine de exemplu la botezu lu un fin de-al tau, acum 10 ani, ai facut un filmulet, si il poti pastra in calculator.
si daca vrei sa revezi filmuletul ala de acum 10 ani, il accesezi instant, dai cu mausu - nu stii tu ce e ala, o sa intelegi cand o sa-ti iei Computer - dai cu mausu dublu click si vezi instant ce-ai facut acum 10 ani, ma rog ce ai filmat cu camera video - alta inventie care proabil nu stii despre ce e vorba, ca voi tineretu din ziua de azi in afara de smarfon nu...

Instant, nu! Sorry. Tocmai aici e problema ca nu e instant, si cu cat ai mai multe video in pc cu atat se acceseaza mai greu. Daca ai avea un hdd de 10 ori mai mare plin cu filme la fel, mult mai greu ar fi accesat, 100x mai greu, 1000x, mai greu. Si acum tinde asta la infinit si vezi ce-ti iese.

#64
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrepublicall, on 08 aprilie 2020 - 11:02, said:

Instant, nu! Sorry. Tocmai aici e problema ca nu e instant, si cu cat ai mai multe video in pc cu atat se acceseaza mai greu. Daca ai avea un hdd de 10 ori mai mare plin cu filme la fel, mult mai greu ar fi accesat, 100x mai greu, 1000x, mai greu. Si acum tinde asta la infinit si vezi ce-ti iese.

Asta conform cadrului spațio-temporal tridimensional, nivelului realității,  proceselor fizice, manifestării forțelor fizice, legilor universului etc... în care ne aflăm!
Creatorul iese din cadrul acesta, nu putem ști cu certitudine cum se poate manifesta El la nivel informațional... cu atât mai mult cu cât nu putem ști cu certitudine dacă universul/universurile sunt finite sau infinite! :habarnam:

#65
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

View Postmario_bril, on 29 martie 2020 - 23:41, said:

NU. Asta se întâmplă doar în mintea celor care nu au depășit etapa poveștilor.
Te referi la cei care cred intr-o carte care a fost scrisa acum mult timp, intr-o perioada in care 99.98%(si poate erau mai multi) nu stiau nici sa scrie, darmite sa citeasca?

#66
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postnico99900, on 09 aprilie 2020 - 19:20, said:

Te referi la cei care cred intr-o carte care a fost scrisa acum mult timp, intr-o perioada in care 99.98%(si poate erau mai multi) nu stiau nici sa scrie, darmite sa citeasca?

Limbile antice sunt mult mai frumoase și complexe decât cele moderne... cum naiba de au reușit sălbaticii ăia o așa performanță?! :habarnam:

#67
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postrepublicall, on 08 aprilie 2020 - 11:02, said:

Instant, nu! Sorry. Tocmai aici e problema ca nu e instant, si cu cat ai mai multe video in pc cu atat se acceseaza mai greu. Daca ai avea un hdd de 10 ori mai mare plin cu filme la fel, mult mai greu ar fi accesat, 100x mai greu, 1000x, mai greu. Si acum tinde asta la infinit si vezi ce-ti iese.
Să vezi ce instant se accesează memoria biologică. Mai are ea ceva subiectivism...
Și duhurile au memorie.

#68
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmario_bril, on 29 martie 2020 - 23:41, said:

NU. Asta se întâmplă doar în mintea celor care nu au depășit etapa poveștilor.
Adica zeul e mai mutl decat o poveste... e ceva concret ? :P

View Postheart_of_ice, on 09 aprilie 2020 - 23:07, said:

Limbile antice sunt mult mai frumoase și complexe decât cele moderne...
Zbong...

#69
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
W omniscient, omnipotent etc.

#70
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postandreic, on 10 aprilie 2020 - 01:51, said:

Adica zeul e mai mutl decat o poveste... e ceva concret ? Posted Image
Bineînțeles că este. Pentru creștini Dumnezeu este viu, nu este doar o poveste sau un concept.

#71
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 14.10.2010

View PostAdi blondu, on 29 martie 2020 - 18:18, said:

Intrebarea e,exista? Sau suntem indoctrinati sa credem in ceva?

NU are multa importanta!
Toate religiile invata sa faci numai de bine. E ceva rau?! Detaliile privind ritualurile sunt irelevante pentru oamenii obisnuiti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate