Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Stie Dumnezeu tot ce a facut?

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#37
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View Postnico99900, on 29 martie 2020 - 20:04, said:

Este o religie predispusa a ajunge acolo? Ca macar sa nu incerc orbeste
n-as spune neaparat o religie, alta decat satanismul. Insa e vorba mai mult de o atitudine. Toti cei ce hulesc nu vor avea alta soarta, garantat. apoi urmatorii candidati pe lista sunt rau-facatorii, apoi necredinciosii. Desigur, printre fruntasi e posibil sa vezi si ierarhi care nu s-au ingrijit de enoriasi sau cei care au facut sminteala din Biserica (preoti sau teologi care au aparut pe media).

View Postflrz, on 29 martie 2020 - 20:08, said:

@odastramosilor, asta iti mai scriu si inchei cu tine (sunt constient ca vei avea discutii cu altii dupa asta, miseleste, cum ai mai facut pe alte topice):
- "cei morti nu stiu nimic", adica nu sunt constienti de ce li s-a intamplat;
- "nu se vor mai bucura niciodata de ceea ce se face sub soare", daca ajung intre ingeri asa cum sustii, sau invie, la sfarsitul veacurilor, cum se pot bucura ?
ai scris niste ineptii!
atat deductiile tale pe tema eclesiastului, cat si remarca la adresa mea.
cum adica „miseleste”? Tu iti imaginezi ca stau calare pe SP toata ziua sau cum?

#38
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Nu, dar am luat la recitit topice din trecut, unde ai scris aliatilor tai, ca un snapan explicatii cu ale tale cuvinte a ceea ce am scris.
Succesuri.

#39
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View Postflrz, on 29 martie 2020 - 20:13, said:

Nu, dar am luat la recitit topice din trecut, unde ai scris aliatilor tai, ca un snapan explicatii cu ale tale cuvinte a ceea ce am scris.
Succesuri.
in loc sa te bucuri c-am cazut si noi de acord pe ceva...
vad ca ai probleme cu intelesul, iti doresc sa ti le rezolvi.

#40
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostVictor5, on 29 martie 2020 - 19:51, said:

@heart_of_ice     Ă®nsoara-te si o sa vezi cine a creat iadul

Nu există iad! Punct! :)

Biblia descrie un loc comun al morților, denumit sheol sau groapă, mormântul comun al omenirii... acolo unde toți sunt inconștienți, dorm somnul morții, sunt egali și nu fac nici un rău... stau acolo până la înviere! :)

Edited by heart_of_ice, 29 March 2020 - 20:21.


#41
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostDihorul Razboinic, on 29 martie 2020 - 19:25, said:

Nu, nici macar la nivel uman. O sfera finita are o infinitate de puncte. Dar sfera e finita ca suprafata sau volum.

Dar densitatea punctelor ce o formeaza este infinita. Ca sa accesezi un anumit event trebuie sa injumatesti intervalul la infinit, ca atunci cand tinzi spre zero dar niciodata nu ajungi la el.

#42
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020

View Postnico99900, on 29 martie 2020 - 18:55, said:

Voi credeti ca Dumnezeu , vorbeste cu ceilalti?  Buddha, Mohamed si altii?
E UNUL si acelasi , e unic

#43
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019

View Postodastramosilor, on 29 martie 2020 - 20:20, said:

in loc sa te bucuri c-am cazut si noi de acord pe ceva...
vad ca ai probleme cu intelesul, iti doresc sa ti le rezolvi.
Intocmai, dupa ce am cazut de acord, ai scris in mod smechereste, tipic popesc prietenilor tai.
Bafta.

#44
wargif

wargif

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 13.03.2020
V-ati gandit si la varianta in care Dumnezeul biblic nu este un zeu infinit si atotputernic, ci doar un extraterestru, o fiinta ca si noi, dar mult mai inteligent si care traieste mai mult decat oamenii, cu sentimente si chiar slabiciuni ?  
Ca poate provine dintr-o specie de extraterestri   ce traiesc mii de ani si poseda tehnologii avansate?  
Poate ca a murit deja si nu-i mai pasa.

#45
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View PostAk-33, on 29 martie 2020 - 20:23, said:

E UNUL si acelasi , e unic
El este. Modul cu te raportize la el e diferit. S-ar putea sa te inchini altcuiva in final.

#46
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019

View Postheart_of_ice, on 29 martie 2020 - 20:20, said:

stau acolo până la înviere! Posted Image
Doar aceia care merita sa fie inviati.
Restul raman morti/adormiti pe veci.

#47
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View Postflrz, on 29 martie 2020 - 20:23, said:

Intocmai, dupa ce am cazut de acord, ai scris in mod smechereste, tipic popesc prietenilor tai.
Bafta.
sau cine stie, poate eu am probleme cu intelesul ca nu pricep ce vrei sa spui.

View Postwargif, on 29 martie 2020 - 20:23, said:


nu pentru ca atunci nu ar fi omniprezent si nu am avea parte de fenomene paranormale si minuni.

#48
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postovidiufgs, on 29 martie 2020 - 19:49, said:


Tu cand iti aduci aminte o intamplare de acum 10 ani, iti ia 10 ani sa-ti aduci aminte sau o fractiune de secunda?
Se zice ca viteza gandului e mai mare decat viteza luminii. Pacat ca nu o putem pune in practica.

Cu cat e mai veche amintirea cu atat e mai greu sa-mi amintesc. Dar nu uita ca vorbim de 30 de ani. Chiar daca diferenta e infima acum, peste o infinitate de ani poate discutam altfel. Daca tot e sa pastram analogia, comparatia, ca sa memorezi o infinitate de evenimente trebuie sa ai un creier de o marime infinita, si atunci sa te vad cum acceseaza creierul tau intr-o clipa chestii de la distante infinite. Asta daca stii unde trebuie sa cauti, ca daca exiosta vreun fel de index atunci trebuie sa te duci secvential sau sa faci salturi de injumatatire de intervale, dar chiar si asa tot la infinit trebuie sa mergi. Deci never.

#49
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postwargif, on 29 martie 2020 - 20:23, said:

V-ati gandit si la varianta in care Dumnezeul biblic nu este un zeu infinit si atotputernic, ci doar un extraterestru, o fiinta ca si noi, dar mult mai inteligent si care traieste mai mult decat oamenii, cu sentimente si chiar slabiciuni ?  
Ca poate provine dintr-o specie de extraterestri   ce traiesc mii de ani si poseda tehnologii avansate?  
Poate ca a murit deja si nu-i mai pasa.

Eu cred ca dumnezeu este o uriasa lume invizibila, prezenta alaturi de noi, si care ofera ajutor, numai indirect (adica nu vezi cine te-a ajutat si cum a intervenit) si numai la cerere (dumnezeu iti da daca ceri, nu-ti baga in traista). Iar lumea in care traim e o "scoala de ingeri" in care stam temporar si in care invatam (pare-se indirect) cel mai important lucru: Ce este dragostea si fericirea.

#50
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postwargif, on 29 martie 2020 - 20:23, said:

V-ati gandit si la varianta in care Dumnezeul biblic nu este un zeu infinit si atotputernic, ci doar un extraterestru, o fiinta ca si noi, dar mult mai inteligent si care traieste mai mult decat oamenii, cu sentimente si chiar slabiciuni ?  
Ca poate provine dintr-o specie de extraterestri   ce traiesc mii de ani si poseda tehnologii avansate?  
Poate ca a murit deja si nu-i mai pasa.

:huh:

Edited by heart_of_ice, 29 March 2020 - 20:31.


#51
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postwargif, on 29 martie 2020 - 20:23, said:

V-ati gandit si la varianta in care Dumnezeul biblic nu este un zeu infinit si atotputernic, ci doar un extraterestru, o fiinta ca si noi, dar mult mai inteligent si care traieste mai mult decat oamenii, cu sentimente si chiar slabiciuni ?  
Ca poate provine dintr-o specie de extraterestri   ce traiesc mii de ani si poseda tehnologii avansate?  
Poate ca a murit deja si nu-i mai pasa.

Putem sa mergem si pe varianta asta cu conditia ca universul sa fie infinit in timpul trecut si extraterestrul sa fi fost in toate momentele universului si sa fi memorat toate evenimentele prin care a trecut chiar daca succint. Si pana la urma Dumnezeu dupa definitie poate fi vazut ca un extraterestru. Noi am bagatelizat aceasta denumire dar ea doar descrie ceva. O entitate din afara planetei  care este altfel decat noi.

#52
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postrepublicall, on 29 martie 2020 - 18:12, said:

1. Daca exista Dumnezeu si este etern, isi aminteste toate evenimentele petrecute?

2. Daca te intalnesti cu un prieten din copilarie si incepi sa depeni amintiri si el iti spune ca nu-si mai aminteste nimic, te-ar nelinisti situatia?

3. Pentru ca daca i ceri lui Dumnezeu sa-ti spuna cea mai veche amintire a lui, ce ar face?
1. Da.
2. Posibil. Alzheimer.
3. De ce nu-L întrebi?

View Postwargif, on 29 martie 2020 - 20:23, said:

Poate ca a murit deja si nu-i mai pasa.
Posted Image  Profetule!
Posted Image

Edited by ericmario, 29 March 2020 - 20:35.


#53
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019

View Postrepublicall, on 29 martie 2020 - 20:31, said:

Putem sa mergem si pe varianta asta cu conditia ca universul sa fie infinit in timpul trecut si extraterestrul sa fi fost in toate momentele universului si sa fi memorat toate evenimentele prin care a trecut chiar daca succint. Si pana la urma Dumnezeu dupa definitie poate fi vazut ca un extraterestru. Noi am bagatelizat aceasta denumire dar ea doar descrie ceva. O entitate din afara planetei  care este altfel decat noi.
Avand in vedere viteza de deplasare a galaxiei noastre prin univers, e foarte posibil sa fie infinit.

#54
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce face plictiseala din oameni...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate