Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Reparatie acoperis fara acordul tuturor locatarilor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
N-am de ce să mă cert cu tine acum, stai liniștit. Ai dreptate, la modul general, cu asta:

Quote

Asa sunt oamenii. Daca nu le curge apa in cap (inca)nu au nevoie de reparatii. Dupa aia se apuca de reclamatii.

Ce voiam eu să spun era că n-or să aibă probleme pentru că s-a făcut fără autorizație de construcție. În rest cred că dreptatea e undeva la mijloc.

#56
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Probabil că ai dreptate. Rămîne problema siguranței lucrărilor.

#57
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 althea, on 31 martie 2020 - 04:56, said:

Ce voiam eu să spun era că n-or să aibă probleme pentru că s-a făcut fără autorizație de construcție. În rest cred că dreptatea e undeva la mijloc.

    Din punctul meu de vedere nu este nevoie de autorizatie de constructie pentru mici reparatii.
    Am parere ca initiatorul a exagerat putin cu dimensiunea constructiei. Nu s-a obosit nici sa puna ceva poze cu catedrala construita pe bloc.
  Ma indoiesc ca cei 2 locatari de la etaju 4 au construit o mansarda asa peste noapte.

    Ca si nota suplimentara :
   Acum 12 ani locatarii din blocul vecin au construit un acoperis din lemn.  Doar ca au uitat sa-l ancoreze. Intr-o zi a venit o furtuna si acoperisul a zburat. A aterizat peste o masina parcata in siguranta in fatza blocului. Nu s-au inregistrat victime umane.
   Este o poveste adevarata. Prostia se plateste mai devreme sau mai tarziu.

#58
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

 cspot, on 30 martie 2020 - 21:09, said:

Althea, cu tot respectul (stiu ca ne-am mai certat in trecut ). Omu nu vrea sa plateasca. E drept ca acoperisu cu pricina e deasupra lui dar cauta nod in papura.
   Asa sunt oamenii. Daca nu le curge apa in cap (inca)nu au nevoie de reparatii. Dupa aia se apuca de reclamatii.
Ai probleme cu vederea sau cu interpretarea textului?Scrie clar ca i-am platit jumatate din suma ,urmeaza sa-i dau si restul,asta desi se stabilise ca plata sa se faca in 12 rate egale,iar cu restul locatarilor e treaba lui sa se descurce.Topicul l-am deschis pe aria juridic pt. ca mie sincer chitantele mi se par falsificate,as fi fost interesat daca se pot verifica cumva,si am cerut o parere despre modul cum au actionat respectivii dat fiind ca traind in comunitate eu stiu ca exista niste limitari,cat de frustrant ar fi,in a face ce vrei pe cont propiu.:Catedrala"s-a construit in 2 luni,peste jumatate din bloc,habar n-am cati metri patrati si nici nu ma intereseaza.In schimb ma intereseaza cand dau atatia bani sa stiu ca la anul nu vine iara sa se milogeasca ca ii ploua in casa,trebuia sa existe o garantie pe lucrare.In rest,Dumnezeu cu mila,cheiz cloz cum ar zice domnul comisar Soric.

#59
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 13.02.2006
Stai asa ca am pierdut sirul.
S-a facut si mansardare si reparatie hidroizolatie?

#60
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 23.06.2004
Cred ca s-a facut doar mansardare; bine, prin mansardare in cazul de fata inteleg un acoperis in, cel mai probabil, 4 ape. Insa in ultima postare OP spune ca s-a construit peste jumatate din bloc... O parte din apele pluviale se scurg pe jumatatea nemansardata?!? Sau o redirectioneaza cu jgheaburi spre scurgeri? Oricum ar fi, mansardarea partiala (daca intr-adevar asa s-a facut) va genera probleme pe viitor.

#61
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 13.02.2006
Pai daca mansardarea e locuibila (si locuita) de acolo trebuiau LUATI bani (de la noii proprietari).
Asteptam clarificari, e interesanta situatia....

#62
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Probabil că e ceva de genul ăsta:

Attached Files



#63
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

 radunic, on 01 aprilie 2020 - 11:44, said:

Probabil că e ceva de genul ăsta:
Cam ceva in genul,chiar un pic mai inalta,poate mansarda nu e chiar bine spus,e un fel de pod ,nu poti sta in picioare inauntru.

 aladdin2k, on 01 aprilie 2020 - 08:51, said:

Cred ca s-a facut doar mansardare; bine, prin mansardare in cazul de fata inteleg un acoperis in, cel mai probabil, 4 ape. Insa in ultima postare OP spune ca s-a construit peste jumatate din bloc... O parte din apele pluviale se scurg pe jumatatea nemansardata?!? Sau o redirectioneaza cu jgheaburi spre scurgeri? Oricum ar fi, mansardarea partiala (daca intr-adevar asa s-a facut) va genera probleme pe viitor.
Redirectionata pe jgheaburi,initial nu a fost bine construita si planificata,se  scurgea direct pe peretii celor de la 1 si parter.Intre timp aspectul; asta s-a rezolvat.

#64
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Mai bine refăceați terasa. N-aveați nevoie de aprobarea nimănui și nici nu riscați mare lucru.
Repet - lucrarea făcută după ureche, cu meșteri, poate că e ok, poate că nu. Veți vedea în timp. Dar dacă se întîmplă ceva sînteți răspunzători toți, nu doar cei doi care au inițiat-o.

#65
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

 radunic, on 02 aprilie 2020 - 18:19, said:

Mai bine refăceați terasa. N-aveați nevoie de aprobarea nimănui și nici nu riscați mare lucru.
Repet - lucrarea făcută după ureche, cu meșteri, poate că e ok, poate că nu. Veți vedea în timp. Dar dacă se întîmplă ceva sînteți răspunzători toți, nu doar cei doi care au inițiat-o.

Acum,asta e. Cand i-am dat banii au trebuit sa semneze amandoi o declaratie pe proprie raspundere ca au toate avizele necesare si ca isi asuma personal raspunderea pt. cazul ca executarea defectuoasa a lucrarii produce pagube(asta datorita discutiilor de aici).Cat o fi de legal nu stiu,sa speram ca nu o sa am nevoie de ea

#66
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Opinie de persoană care nu e din domeniul juridic:
1. dacă au proiect+avize+autorizație să le arate.
Altfel
2. nu i-ați reclamat pe cei doi cît timp au făcut lucrarea și ați acceptat să contribuiți la costuri. Asta eu o interpretez cum că sînteți de acord cu ce s-a făcut.
În locul tău aș întreba un avocat asupra riscurilor și eventualelor soluții pentru a-mi acoperi spatele.

#67
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Buna seara,
ca sa nu mai deschid alt topic:

la blocul nostru un proprietar a facut reparatii la acoperis acum cativa ani. Sustine ca a cerut la asociatie restituirea cheltuielii si, cum n-a primit nimic, a dat asociatia in judecata cerand restituirea banilor cheltuiti. acum 3 sapt. am primit citatie/cererea de chemare in judecata, in care primul e trecut administratorul asociatiei, apoi toate persoanele din scara blocului (cate 1 pers. de apartament). La sfarsitul cererii ni se cere suma totala, noi raspunzand mod solidar (adica toata suma poate fi ceruta oricarui proprietar din lista, urmand ca apoi eventual sa ceara de la ceilalti (in instanta sau altfel) ce a platit pentru ei). Citatie si copie dupa cerere de chemare in judecata s-a primit la fiecare apartament, pe numele proprietarului, deci fiecare ar trebui sa ne prezentam (s-a invocat ca proba inclusiv interogatoriul paratului) in instanta? Ni s-a cerut  sa facem intampinare (in calitate de parat) la acea cerere, in termen, in care sa scriem cum raspundem la pretentiile respective.

E posibil sa invoce raspunderea solidara, care e prevazuta in Codul Civil - desi el a dat asociatia in judecata pe baza Legii 196/2018? Dupa cate stiu, raspunderea este doar conform cu ceea ce scrie in legea speciala - adica 196/2018. Acolo nu scrie nimic de raspundere solidara.
Apoi, tot in acea lege scrie ca astfel de cheltuieli sunt suportate din fondul de reparatii al asociatiei. Nu stiu sa existe un astfel de fond la noi (el trebuia constituit in adunarea generala). Nu trebuia mai intai ca administratorul sa se asigure ca existe acel fond de reparatii si de acolo sa-l despagubeasca pe cel care a facut reparatia acoperisului?

Multumesc.

#68
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

 keta, on 29 martie 2020 - 16:46, said:

Orice lucrari de reparatii se fac in urma unei sedinte unde se aproba acele lucrari, care se finalizeaza in urma unui proces verbal semnat de locatari.
Nu se poate sa vii tu Gheorghe de la etajul 4 sa faci o lucrare sai apoi sa zici ca toti vor plati, pe ce costuri si ce firma vrei tu.
Daca nu s-a respectat procedura , doar Gheorghe va plati, ceilalti nu au nici o treaba pentru ca nu au consimtit la acea lucrare.
Gheorghe nu are decat sa achite costul lucrarii si apoi sa dea in judecata asociatia si sa-si recupereze banii, desi am mari indoieli ca va reusi.
Nici nu cred ca exista vreun contract de executare lucrari, deci nici raspundere.

va reusi, asa zice legea. Daca asociatia refuza executarea unor lucrari de intretinere desi s-a facut sedinta si neefectuarea lucrarilor duce la degradarea apartamentelor unor proprietari atunci respectivii pot face o constatare de genul cheama un avocat sau o firma, se fac poze, pot face lucrarea si ulterior pot da asociatia in judecata pentru cheltuieli si pentru repararea degradarii. Ei sunt absolut ok pentru ca au cerut asta la sedinta, asociatia era obligata sa faca asta, dar daca nu au vrut pentru ca unii nu vor sa dea malaiul si vor 8 licitatii si sa stranga banii cu 10 lei pe luna si sa faca reparatia in 7 ani ei pot lua problema in mana si sa efectueze reparatia cu o firma oarecare pe care o gasesc si asociatia ar trebui sa deconteze urgent pentru ca ii va costa mai mult sa fie dati in judecata si sa plateasca si cheltuielile de judecata si reparatia apartamentelor.  Asociatia a avut ocazia sa o faca si nu a facut-o deci nu li se poate imputa ca nu au incercat. Mai ales daca e o situatie urgenta ca asta cu infiltrarea apelor fluviale in apartamente care duc la degradarea parchetului, mobilei, mucegai, probleme de sanatate etc.

Edited by chilly willy, 11 January 2022 - 11:52.


#69
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 24.03.2006
Maica-mea primeste amenintari pe WhatsApp de la vecini.

Anul trecut, in vara, cei de la ultiumul etaj, care locuiesc in Italia de peste 25 ani, si-au reparat balcoanele, ocazie cu care au schimbat integral si acoperisul blocului.

Toate astea fara sa anunte in prealabil intentiile lor. Oamenii astia nu mai locuiesc acolo din anii '90. Vin doar o data pe an, cateodata la doi ani. Nici anul trecut nu au stat, au venit, au chemat firma care s-a ocupat de reparatii, si au plecat inainte ca aceasta sa termine reparatiile. Cine a receptionat lucrarea daca cei ce au semnat contractul nu mai erau aici?

Sa nu mai spun ca firma respectiva, e intergistrata pe un apartament/garsoniera intr-unul din blocurile de peste drum, si practica niste preturi care mi se par uriase. Iar in ce priveste schimbarea acoperisului cine stabileste ca era necesara? Vechiul acoperis era in cea mai mare parte intreg, cateva tigle crapate, si unele lipsa. Se puteau foarte bine inlocui doar cele lipsa/defecte si repararea streasinii cu o cheltuiala mult mai mica.

Anul trecut in urma unei discutii in curte cu individul, acesta spunea relaxat, ca intelge situatia dificila in care se afla, si cu propriile cuvinte "ca nu o sa-i ia mancarea de la gura". Spunand ca e multumit daca restul locatarilor vor platii, numai sa stie ca nu a facut totul pe cheltuiala sa. Maica-mea a fost de acord sa dea si ea, cat poate, atunci cand poate, putin cate putin. Macar o parte. Omul a zis sa stea linistita.

Acum primeste mesaje pe telefon, in care i se pretind aproape 2000 Euro, si amenintari ca daca nu plateste o va convinge legea.

Stiu si eu ca legea prevede ca fiecare locatar sa contribuie la cheltuielile de intretinere a spatiilor comune, dar este legal asa ceva? Ai dreptul de a cheltui cat te tine buzunarul si apoi sa pretinzi prin amenintari banii de la vecini, fara a te consulta cu acestia? Fara a se stabili dinainte o suma maxima sau o perioada de strangere a banilor? Fiindca nu exista asociatie de proprietari, nu se recurge la un acord al proprietarilor? Ce prevede legea in acest caz?

Fiindca nu este vorba de rea vointa. Femeia traieste la limita existentei, de cele mai multe ori nu-i ajunge pensia de la o luna la alta. Centrala termica nu are, apa calda nu are. Cum o sa plateasca 2000E?

Nu exista nici o lege care sa apere de astfel de cazuri? Adica oricand poate venii unul cu bani, sa monteze orice, de la panouri solare pana la balustrade aurite, si apoi sa oblige pe toti la plata pe sistemul ca e bun comun? Cine ii protejeaza pe cei care nu isi pot permite asemenea cheltuieli?

#70
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Eu zic sa stea linistita. Nici o lege nu o poate obliga sa plateasca ceva ce nu a fost convenit in prealabil .
Exista vreo hotarare a tuturor proprietarilor in legatura cu lucrarea ? Au fost stabilite anterior inceperii lucrarii clauze privind restul proprietarilor , modul de plata , suma, garantii...etc ?
Daca nu , practic nu are nimic de plata .
Pentru amenintari adresa politiei .
Partea frumoasa ar fi ca daca sunteti infiintati ca asociatie de proprietari , persoana juridica , il puteti da voi in judecata pe individ pentru daune aduse proprietatii comune .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate