Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Reparatie acoperis fara acordul tuturor locatarilor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Sînt două probleme separate:
- una internă a reparării acoperișului și costurile asociate; se rezolvă între locatari, cu vorba bună sau nu.
- a doua a legalității lucrării. Indiferent de cît de exasperați (sau nu) erau cei de la ultimul etaj, lucrarea trebuia făcută după niște reguli. Pare că și-au băgat picioarele - dacă e așa în locul inițiatorului aș căuta un inginer de structuri să facă o expertiză. Dacă au trecut peste etape e posibil să fi sărit-o și pe aia cu proiectarea.

#38
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

 keta, on 29 martie 2020 - 16:46, said:

Orice lucrari de reparatii se fac in urma unei sedinte unde se aproba acele lucrari, care se finalizeaza in urma unui proces verbal semnat de locatari.
Nu se poate sa vii tu Gheorghe de la etajul 4 sa faci o lucrare sai apoi sa zici ca toti vor plati, pe ce costuri si ce firma vrei tu.
Daca nu s-a respectat procedura , doar Gheorghe va plati, ceilalti nu au nici o treaba pentru ca nu au consimtit la acea lucrare.
Gheorghe nu are decat sa achite costul lucrarii si apoi sa dea in judecata asociatia si sa-si recupereze banii, desi am mari indoieli ca va reusi.
Nici nu cred ca exista vreun contract de executare lucrari, deci nici raspundere.

Exact asta spun.Discutia s-a purtat inainte si initial s-a hotarat ca sa se caute o firma cu preturi decente si care sa ofere garantie pe lucrare.Deci luni trebuia sa se intalneasca comitetul de scara si sa hotarasca pe ce principii se alege firma si sa se adune semnaturile de la locatari ca sunt de acord si cotizeaza la lucrare,si vineri de  dinainte ne-am trezit cu 5 colorati cu dubele ca descarca materialele.Desi li s-a atras atentia respectivilor ca nu respecta ce am stabilit de comun acord,ei au sustinut sus si tare ca au gasit ei firma sa le faca acoperisul si ca dupa daca nu le platim lucrarea ne dau in judecata.Deci pretul pe apartament e undeva pe la 4000 de Ron daca ma iau dupa chitantele dubioase emise.Si ma intereseaza inainte de toate,pt. ca desi le inteleg frustrarea si stiu cat am umblat eu,care stau la parter sa repar scurgerea defecta,sa am o garantie pe lucrare,pt. ca nu dau atata banet ca la anul sa vina iara sa se miorlaie ca le intra apa.Ca sa fie clar,cu exceptia a 2 locatari nelipsiti din orice locuinta de tip bloc care nu au fost de acord cu lucrarea toti ceilalti am fost de acord sa se faca lucrarea ,insa cu respectarea anumitor conditii.Administator si asociatie nu exista,prima data desi li se atrasese atentia de mai multe ori ca trebuie ca sa prezinte factura si garantia lucrarii au trimis copii la chitante dupa ce li s-a cerut expres in scris,si dupa ce au fost somati sa repare stricaciunile pe care firma le-a produs si pe care incearca sa le scoata tot de la noi.In fine,multumesc de sfaturi si de critici ,o sa le solicitam inca odata garantia lucrarii si avizele obligatorii si probabil vom inainta prin avocat o plangere penala .

#39
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006
si s-a ramas la nivel de discutie fara nici o semnatura?

daca da, sa va dea in judecata

Edited by dan210, 29 March 2020 - 20:57.


#40
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

 dan210, on 29 martie 2020 - 20:56, said:

si s-a ramas lanivel de discutie fara nici o sematura?

Pai bineanteles,fiecare s-a pozitionat "ba pe-a ma-tii" cum sade bine oricarui grup cu mai mult de doi romani ,si fiecare il ameninta pe alalalt ca il da in judecata.

#41
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Exista comitet de scara si nu exista administrator ?
Cine calculeaza costurile ?
Cate apartamente sunt pe scara aia ?

#42
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

 ndor, on 29 martie 2020 - 21:15, said:

Exista comitet de scara si nu exista administrator ?
Cine calculeaza costurile ?
Cate apartamente sunt pe scara aia ?

sunt 12 apartamente.prin comitet de scara inteleg seful de scara (neplatit)si inca doi locatari care constata stricaiunile si reparatiile care trebuie facute si care in cazuri ca asta de fata cauta si prezinta opferta de pe piata.Care cheltuieli?e vorba doar de curentul pe scara care se plateste la comun si care se plateste pe apartament,aduna banii seful de scara si o achita,in restul toate celelalte cheltuieli sunt individuale,pe apartament.

#43
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 keta, on 29 martie 2020 - 16:46, said:

Orice lucrari de reparatii se fac in urma unei sedinte unde se aproba acele lucrari, care se finalizeaza in urma unui proces verbal semnat de locatari.


   Categoric !:) Se stie de multa vreme. Daca nu vrei sa rezolvi o problema, faci o sedinta.
    E o regula verificata.

 ndor, on 29 martie 2020 - 21:15, said:

Exista comitet de scara si nu exista administrator ?
Cine calculeaza costurile ?
Cate apartamente sunt pe scara aia ?
    Faci un comitet de scara in 60 de minute. E mai greu sa gasesti pe cineva sa-si asume raspunderea.

#44
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Nefiind personalitate juridica, comitetul ala e fix pix. Azi e...maine nu mai e . E inelegere intre persoane fizice.
De aici se deduce ca intretinerea cladirii se face la mica intelegere .
Pe asta s-au bazat si aia cand au inceput lucrarea.

Banuiesc ca in cazul asta se poate refuza plata pentru lucrare, dar fiind mai complicata treaba e bine sa consultati un avocat .
Oricum , problema cu avizele pentru constructie ramane valabila.
Fiind peste 10 apartamente e bine sa va infintati ca si asociatie . Vezi legea 196/2018 .

Edited by ndor, 29 March 2020 - 22:13.


#45
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

 ndor, on 29 martie 2020 - 22:11, said:

Nefiind personalitate juridica, comitetul ala e fix pix. Azi e...maine nu mai e . E inelegere intre persoane fizice.
De aici se deduce ca intretinerea cladirii se face la mica intelegere .
Pe asta s-au bazat si aia cand au inceput lucrarea.

Banuiesc ca in cazul asta se poate refuza plata pentru lucrare, dar fiind mai complicata treaba e bine sa consultati un avocat .
Oricum , problema cu avizele pentru constructie ramane valabila.
Fiind peste 10 apartamente e bine sa va infintati ca si asociatie . Vezi legea 196/2018 .
Ok,mersi .Vorba,cum am subliniat,nu era de plata banilor,ci de fapul ca s-au apucat de lucrare cu o firma scumpa si care a lucrat prost,si ca desi a fost avertizat de la inceput ca e o conditie esentiala nu a prezentat garantia lucrarii.Personal am sa le dau banii pe chitanta,din care o sa scad cam 300 de Ron pt. lucrarile fectuate ulterior in urma reclamatiilor(modificare scocuri,reparatii drum acces pe care l-au distrus aruncand materiale de pe bloc)si pe care consider ca trebuie sa si le asume .Cu restul de locatari sa se descurce cum stie,afirm in continuare ca s-au incapatanat sa inceapa aiurea lucrarea desi stiau ca locatarii fusesera de acord,o saptamana maxim doua cat mai dura pana se incepea rep[aratia cu o  firma profesionista si mai ieftina nu cred ca trebuia sa fie o problema in speta de fata.

#46
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Drumul de acces complet distrus a costat 300 de ron ?
     In ce priveste restul de afirmatii sa stii ca nu se poate ieftin, de calitate si repede.
     Din experienta personala cred ca locatarii de la ultimul etaj au facut bine.
     Pe astia de la etajele inferioare i-i doare in papuci de acoperis.
Ca atare puteau sa astepte mult si bine. In ce priveste firma profesionala, in ziua de azi cine are o roaba si o lopata se numeste firma profesionala.
     Licitatie pentru 70mp hidroizolatie ? Hi hi hi !

#47
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
Tot spui ca ei au lucrat cu o firma scumpa... care sunt firmele cautate de voi si ce preturi au versus ce au gasit ei? De ce tot insisti ca e scump ce au facut?
Ca nu prea e credibila povestea dpdv timing... cum exact luni trebuia sa se ia o decizie iar ei vineri au inceput lucrarile... las-o jos ca macane.
Eu cred ca s-au saturat de amanari si discutii romanesti.

#48
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Eu stau la ultimul nivel cu acoperis tip terasa si stiu problemele.
Dupa ce m-am mutat, la 2 ani a inceput sa curga pe langa scurgere.Am reparat local pe banii mei fiindca fosilele din comitet nu vroiau.
Dar dupa alti doi ani si acea reparatie a cedat(hidroizolatia se face pe toata suprafata).
Asa ca am pus in interiorul apartamentului un mic jgheab si apa se prelingea pana la parter.In momentul ala au fost de acord sa repare.
Fara garantie (de la colorati Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image) nu as plati nimic.

#49
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
De curiozitate - cum era acoperișul înainte? Terasă sau tot mansardă?

#50
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006
Drumul de acces l-au stricat pt. ca nu au folosit scripete ,au aruncat materialele direct pe el.Pretul l-au facut singuri,dupa ce au fost somati in scris sa repare stricaciunile,au venit cu inca o chitanta ca cica tot firma respectiva l-a reparat cu 3 700 de Ron.Ofertele firmelor profesioniste pt. acoperis au fost cu 3000 si 4000 de Ron mai putin si garantie 5 ani.Firma adusa din ei la Sibiu era din Odorheiu secuiesc,au zis ca ei se cunosc bine cu patronul care lucreaza foarte bine si ieftin,acolo a fost intr-adevar greseala noastra pt. ca i-am crezut si abia dupa ce au inceput cu stricaciunile si carpelile ne-am dat seama ca ne-am inselat,socoteala pe lucrare au adus-o la final,si abia dupa ce au fost somati in scris au venit cu chitante a caror veridicitate va fi probata.In fine,le-am achitat jumatate din suma(jumatate le achit peste doua luni) fara banii pt. stricaciunile facute cu o chitanta de mana si le-am spus ca daca nu le convine ne intalnim cu cea mai mare placere la tribunal.Cu restul locatarilor sa se descurce.Acoperisul era tip terasa,nu era vorba de nici o tergiversare,lunea respectiva se dadeau semnaturile si se hotara DE COMUN ACORD cum e normal  care firma sa execute lucrarea.In rest ,din punctul meu de vedere problema e rezolvata.

Edited by maryus75, 30 March 2020 - 16:12.


#51
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Ok. Aveți o problemă mai mare decît cum împărțiți banii - lipsa autorizației de construire. Măcar un proiect s-a făcut?

#52
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Proiect in cateva zile ? Glumesti .

#53
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
N-au asociație, aș zice că orașul e mic iar primăria relaxată cu autorizațiile. Ca ei or fi făcut o mulțime alții și nu-și permit să-i amendeze că îi costă voturi.

#54
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 althea, on 30 martie 2020 - 19:38, said:

N-au asociație, aș zice că orașul e mic iar primăria relaxată cu autorizațiile. Ca ei or fi făcut o mulțime alții și nu-și permit să-i amendeze că ĂŽi costă voturi.

    Althea, cu tot respectul (stiu ca ne-am mai certat in trecut ). Omu nu vrea sa plateasca. E drept ca acoperisu cu pricina e deasupra lui dar cauta nod in papura.
   Asa sunt oamenii. Daca nu le curge apa in cap (inca)nu au nevoie de reparatii. Dupa aia se apuca de reclamatii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate