Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Reparatie acoperis fara acordul tuturor locatarilor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006
Buna ziua,situatia se prezinta in felul urmator:locuitorii apartamentelor de la ultimul etaj s-au apucat de reparat acoperisul pe propria raspundere fara sa asculte de opinia celorlalti locatari care au cerut sa se faca o licitatie sau sa se caute macar impreuna o firma care sa execute lucrarea la un pret acceptabil si care sa ofere garantie.Dupa efectuarea lucrarii care a fiost oricum defectuoasa  si a creat probleme in ce priveste scurgerea apei fluviale,fara sa prezinte vreo chitanta sau receptie a lucrarii,respectivii au cerut o suma mult peste pretul pietei care ar reprezenta cheltuielile pt. lucrare.Dupa ce li s-a atras atentia in scris printr-o cerere formulata in scris de ceilalti locatari ca trebuie sa prezinte chitanta pt. lucrari si garantia pt. aceasta,au venit cu o serie de chitante dubioase,vreo sase la numar,pe doua firme din alt judet(desi sunt destule firme de profil la noi in judet) si care personal crted ca sunt doar de forma.Bineanteles,nici o garantie pe lucrare.Sa nu fiu inteles gresit,lucrarea trebuia facuta si noi ceilalti locatari am fost de acord insa cei doi locatari au adus firma si au contactat lucrarea fara acordul nostru si fara a avea macar acordul de la primarie(s-a executat un acoperis stil mansarda).Care credeti ca este calea cea mai buna de urmat pt. a se verifica veridicitatea chitantelor si cine este responsabil pt. receptia acestei lucrari de peste 50.000 Ron fara garantie?Multumesc anticipat.

#2
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Pai e simplu.
Daca administratorul nu e in cardasie cu ei, NU se deconteaza lucrarea pana la intrarea in legalitate cu actele.

#3
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020
sa inteleg ca prin lege e interzis ca lucrarea sa fie efectuata de o firma din alt oras?
in rest ce a zis paraipan e perfect adevarat

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
M-am prăpădit de ras la aia cu apele "fluviale". :)
La Galați ai blocul? Nu l-au făcut mai sus? Pe faleza?

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Si inca una de la mine.
Pe linga chitantele alea, nu trebuia si niste facturi ?
Eu asa stiu, se emite factura + chitanta (asta e dovada platii).

Pe de alta parte, va obliga aia cumva sa platiti banii ?
Nu stiu exact care e teapa, da' cred ca ei au fost tepuiti aici.
Poate sa vina peste voi in case, cu camatarii, sa recupere banii, ca altfel... nu au nimic de partea lor.

In afara de cazul in care administratorul face manevre.... cu acte false si alte alea.
Dar voi oricum sinteti mai multi impotriva lor care puteti sa depuneti marturie.

Edited by trollerul_de_serviciu, 29 March 2020 - 16:37.


#6
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Deci voi și administrația v-ați făcut că (NU) plouă în casă celor de la ultimul etaj, până când ăia au venit să decontaze o lucrare pe care voi o contestați! Bravo!

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 dorin_2k, on 29 martie 2020 - 16:36, said:

M-am prăpădit de ras la aia cu apele "fluviale". Posted Image

Ah, da, uitasem sa zic de asta :) :) :)

 maryus75, on 29 martie 2020 - 16:14, said:

Sa nu fiu inteles gresit,lucrarea trebuia facuta si noi ceilalti locatari am fost de acord insa cei doi locatari au adus firma si au contactat lucrarea fara acordul nostru si fara a avea macar acordul de la primarie

 jobist, on 29 martie 2020 - 16:37, said:

Deci voi și administrația v-ați făcut că (NU) plouă în casă celor de la ultimul etaj, până când ăia au venit să decontaze o lucrare pe care voi o contestați! Bravo!
Mai citeste o data, nu cred ca ai inteles.

#8
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 dorin_2k, on 29 martie 2020 - 16:36, said:

M-am prăpădit de ras la aia cu apele "fluviale". Posted Image
La Galați ai blocul? Nu l-au făcut mai sus? Pe faleza?
A greșit bo$$! A vrut să zică maree!

 trollerul_de_serviciu, on 29 martie 2020 - 16:38, said:

...Mai citeste o data, nu cred ca ai inteles.
Am citit Bo$$, dar îi știu pe majoritatea care zic "dăi în pln pe cei de la parter și de ultimul etaj" pe care îi consideră niște loozeri.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 maryus75, on 29 martie 2020 - 16:14, said:

... cei doi locatari au adus firma si au contactat lucrarea fara acordul nostru si fara a avea macar acordul de la primarie(s-a executat un acoperis stil mansarda).....

adica cei de la ultimul etaj si-au construit o mansarda fara acordul vostru?

#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Orice lucrari de reparatii se fac in urma unei sedinte unde se aproba acele lucrari, care se finalizeaza in urma unui proces verbal semnat de locatari.
Nu se poate sa vii tu Gheorghe de la etajul 4 sa faci o lucrare sai apoi sa zici ca toti vor plati, pe ce costuri si ce firma vrei tu.
Daca nu s-a respectat procedura , doar Gheorghe va plati, ceilalti nu au nici o treaba pentru ca nu au consimtit la acea lucrare.
Gheorghe nu are decat sa achite costul lucrarii si apoi sa dea in judecata asociatia si sa-si recupereze banii, desi am mari indoieli ca va reusi.
Nici nu cred ca exista vreun contract de executare lucrari, deci nici raspundere.

Edited by keta, 29 March 2020 - 16:48.


#11
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 maryus75, on 29 martie 2020 - 16:14, said:

Buna ziua,situatia se prezinta in felul urmator:locuitorii apartamentelor de la ultimul etaj s-au apucat de reparat acoperisul pe propria raspundere fara sa asculte de opinia celorlalti locatari care au cerut sa se faca o licitatie sau sa se caute macar impreuna o firma care sa execute lucrarea la un pret acceptabil si care sa ofere garantie.Dupa efectuarea lucrarii care a fiost oricum defectuoasa  si a creat probleme in ce priveste scurgerea apei fluviale,fara sa prezinte vreo chitanta sau receptie a lucrarii,respectivii au cerut o suma mult peste pretul pietei care ar reprezenta cheltuielile pt. lucrare.Dupa ce li s-a atras atentia in scris printr-o cerere formulata in scris de ceilalti locatari ca trebuie sa prezinte chitanta pt. lucrari si garantia pt. aceasta,au venit cu o serie de chitante dubioase,vreo sase la numar,pe doua firme din alt judet(desi sunt destule firme de profil la noi in judet) si care personal crted ca sunt doar de forma.Bineanteles,nici o garantie pe lucrare.Sa nu fiu inteles gresit,lucrarea trebuia facuta si noi ceilalti locatari am fost de acord insa cei doi locatari au adus firma si au contactat lucrarea fara acordul nostru si fara a avea macar acordul de la primarie(s-a executat un acoperis stil mansarda).Care credeti ca este calea cea mai buna de urmat pt. a se verifica veridicitatea chitantelor si cine este responsabil pt. receptia acestei lucrari de peste 50.000 Ron fara garantie?Multumesc anticipat.

Pai cam atat ajunge un acoperis daca e pe 4 apartamente. Nu scapi fara 10.000lei/70mp. La voi inca e bine, la mine nu a contribuit nimeni desi acoperisul , subsolul, usa de la intrare e a tuturor. La mine nu au vrut sa dea bani, simplu.
Dar daca voi sunteti dispusi sa contribuiti, cereti chitante, verificati. S-ar putea ca suma reala sa fie doar putin mai mica. Eu, daca ma ajutau vecinii, eram dispus sa aduca ce firma doreau ei, sa le dau orice chitanta, sa ascult orice sfat, doar sa ma ajute si ei. La tine e fix invers.

Edited by sandu222, 29 March 2020 - 16:53.


#12
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Daca nu exista un contract pentru lucrare , nu se deconteaza .
Suporta toata suma locatarii care au contractat lucrarea.
Simplu.

Edited by ndor, 29 March 2020 - 16:54.


#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Punctul 1
nu plătiți nimic pînă nu vin cu facturi în care să scrie clar ce s-a plătit - lucrări, cantități, manoperă, tot tacîmul. Orice altceva nu e acceptabil.

Punctul 2 (ăsta poate să usture rău)
partea cu s-a făcut acoperiș mansardă îmi spune că inițial era un acoperiș terasă. Dacă da, atunci:
a. trebuia să fie obținută autorizație de construire
b. trebuia să fie obținut avizul ISC (din motiv de modificare a structurii existente)
Din ce spui pare că băieții au lucrat pe șest, caz în care sînteți pasibili de amenzi peste amenzi dacă și cînd se va prinde careva de la primărie.
De plătit le veți plăti toți, nu doar cei doi cu inițiativă. Acoperișul e proprietate comună, răspundeți toți.
Asta e varianta blîndă. Varianta neplăcută e că dacă pățește cineva ceva în urma lucrării neautorizate, se lasă cu dosare penale.

#14
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005

 maryus75, on 29 martie 2020 - 16:14, said:

fara acordul nostru si fara a avea macar acordul de la primarie(s-a executat un acoperis stil mansarda).Care credeti ca este calea cea mai buna de urmat pt. a se verifica veridicitatea chitantelor si cine este responsabil pt. receptia acestei lucrari de peste 50.000 Ron fara garantie?Multumesc anticipat.

Plan de urbanism, avize de la ISU, proiect arhitect , aviz primarie ...deja se intra in penal !

#15
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

 maryus75, on 29 martie 2020 - 16:14, said:

locuitorii apartamentelor de la ultimul etaj s-au apucat de reparat acoperisul pe propria raspundere
pare de noaptea mintii ce se intampla acolo, nu numai ce au facut aia ci si restul, adica ce-a facut administratorul, asociatia in tot timpul cat aia lucrau la acoperis, de ai ajuns tu sa rezolvi problema pe forum acuma, nu s-a gasit nimeni sa reclame o lucrare ilegala si nedorita de proprietari?

#16
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Situatia sta in felul urmator: cei de la ultimele etaje au avut probleme cu infiltrarea, v-a tot spus, insa voi, cei de jos nici macar nu ati ascultat.
Pe principiul romanesc "cine sta la ultimele etaje, trebuie sa se ocupe de acoperis", cu toate ca intra la spatiu comun, voi v-ati facut ca ploua, la propriu in casele vecinilor.
Ei nu au mai putut sta asa (cu siguranta o perioada lunga) si s-au apucat cu banii lor sa faca ceva.
In semn de razbunare, va cer mai multi bani decat ar trebui (daca e adevarat si nu ai inflorit, ceea ce nu cred).
Daca vor aduce facturi pentru lucrari veti plati ca nu aveti incotro, ori daca nu vreti, veti fi dati in judecata si obligati la plata.

P. S.: oricine e liber sa ma contrazica oricat vrea. Le doresc succesuri in aceasta actiune.

#17
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005

 flrz, on 29 martie 2020 - 17:07, said:


Daca vor aduce facturi pentru lucrari veti plati ca nu aveti incotro, ori daca nu vreti, veti fi dati in judecata si obligati la plata.


Doar daca sunt atat de prosti incat sa intre si mai mult intr-un rahat ilegal.

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
E posibil să nu aibă asociație. Nu în toate localitățile sunt organizați așa.

 flrz, on 29 martie 2020 - 17:07, said:

Daca vor aduce facturi pentru lucrari veti plati ca nu aveti incotro, ori daca nu vreti, veti fi dati in judecata si obligati la plata.

Nu pare că s-a făcut cu firmă:

 maryus75, on 29 martie 2020 - 16:14, said:

locuitorii apartamentelor de la ultimul etaj s-au apucat de reparat acoperisul pe propria raspundere fara sa asculte de opinia celorlalti locatari care au cerut sa se faca o licitatie sau sa se caute macar impreuna o firma care sa execute lucrarea la un pret acceptabil si care sa ofere garantie.

A, ba da, dar fără garanție? Are și el dreptatea lui.
Asta însă nu-i scutește, totuși de plată.

Inițiator, ce sumă vă revine pe apartament?


Nu-l mai certați!

Edited by althea, 29 March 2020 - 17:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate