Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Eu nu ma mai inchin la icoane, dar nici nu le arunc!

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#19
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
lasa-ma cu cuvintele altora si raspunde cu cuvintele tale. sint satul de tonomate...

#20
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postjimi91, on 29 martie 2020 - 15:09, said:


Foarte frumos, dar eu iti recomand sa te duci la biserica..mai socializezi, mai iesi din casa etc. iti face bine Posted Image...nu trebuie sa te duci strict din motive religioase, te duci pentru tine Posted Image

Cand se vor redeschide, ma voi duce iarasi la biserica. Nu stiu cum voi impaca neinchinarea la icoane si refuzul de a face semnul crucii, cu ramanerea in Ortodoxie, dar Dumnezeu ma va lumina, la momentul potrivit.

View PosttEo, on 29 martie 2020 - 15:22, said:

lasa-ma cu cuvintele altora si raspunde cu cuvintele tale. sint satul de tonomate...

Doar rugaciunea este intima. Exprimarea credintei este ceva public. Daca te rusinezi de a-ti exprima credinta, se rusineaza si Dumnezeu de tine.

#21
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Mersul la biserica si facerea de bine prin rugaciuni etc.. e doar in mintea voastra,e o problema psihologica,tu esti rezultatul alegerilor tale si al viitorului tau.. lasati aburelile

#22
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
nu stiu daca ai destule oua la tine sa-ti explici credinta unui extremist musulman. care, prin prisma celor spuse de tine, ti-e egal... adica unu' care-si exprima credinta!

tinzi sa exagerezi. nu ma/nu ne intereseaza ce faci tu cu icoanele, moastele , linguritele de impartasanie si alte chestii asemenea. tine-le pentru tine!

eventual, apeleaza la un jurnal! personal!

#23
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDorel666, on 29 martie 2020 - 15:23, said:


Cand se vor redeschide, ma voi duce iarasi la biserica. Nu stiu cum voi impaca neinchinarea la icoane si refuzul de a face semnul crucii, cu ramanerea in Ortodoxie, dar Dumnezeu ma va lumina, la momentul potrivit.



Doar rugaciunea este intima. Exprimarea credintei este ceva public. Daca te rusinezi de a-ti exprima credinta, se rusineaza si Dumnezeu de tine.

Sper ca nu ai inteles gresit, eu nu-ti spuneam sa mergi acum la biserica, ci cand se vor redeschide.....

#24
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
libertate de exprimare deschizi cate subiecte doresti,
dar de ce am discuta despre religie cu cineva cu 666 in nume?

#25
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFREESH, on 29 martie 2020 - 15:24, said:

Mersul la biserica si facerea de bine prin rugaciuni etc.. e doar in mintea voastra,e o problema psihologica,tu esti rezultatul alegerilor tale si al viitorului tau.. lasati aburelile

Si binele si raul incep in mintea noastra. Dumneata nu faci exceptie.

#26
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
de acord pina la un loc cu libertatea de exprimare. cind incep sa ti se inchida topic dupa topic deschis pe aceeasi tema, incepi sa te intrebi unde-i problema.

#27
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PosttEo, on 29 martie 2020 - 15:27, said:

nu stiu daca ai destule oua la tine sa-ti explici credinta unui extremist musulman. care, prin prisma celor spuse de tine, ti-e egal... adica unu' care-si exprima credinta!

tinzi sa exagerezi. nu ma/nu ne intereseaza ce faci tu cu icoanele, moastele , linguritele de impartasanie si alte chestii asemenea. tine-le pentru tine!

eventual, apeleaza la un jurnal! personal!

Daca am avut oua sa-ti explic dumitale, cred ca voi avea oua sa explic si unui musulman. Unul de care vad ca dumneata te cam temi...

Daca nu te interesa ce fac eu cu icoanele, nu intrai sa dai replici pe aici.

Nimeni nu deschide un jurnal personal, decat cu gandul ca va fi citit de altii...

View Postsolitaryman, on 29 martie 2020 - 15:30, said:

libertate de exprimare deschizi cate subiecte doresti,
dar de ce am discuta despre religie cu cineva cu 666 in nume?

Exact: de ce discuti religie cu mine?

#28
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
riiiiliiii

LE
da, m-as teme de un musulman din ala extremist. tu chiar nu? hmmmmmm (beculet rosu, care clipeste intermitent)
ce faci tu cu icoanele e treaba ta. nu trebuie sa-mi spui mie!
jurnalul personal e... personal. nu priveste pe nimeni. daca nu esti in stare sa-l faci inaccesibil altora, mai bine nu-l scrie. dar in acelasi timp, keep softpedia clean, please!

Edited by tEo, 29 March 2020 - 15:37.


#29
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PosttEo, on 29 martie 2020 - 15:32, said:

de acord pina la un loc cu libertatea de exprimare. cind incep sa ti se inchida topic dupa topic deschis pe aceeasi tema, incepi sa te intrebi unde-i problema.

Problema este ca unii fac flame, pe unele subiecte. Deci nu subiectul este problema, ci flamerii.

#30
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
daca n-ar avea subiectul deschis de alti flameri (in caz ce nu te-ai prins, fac referire la tine), n-ar spama!

#31
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
Dorele 666, din ce citesc eu, tu nu ai fost ortodox niciodata!
Crestinii ortodocsi nu s-au inchinat niciodata icoanelor.
Crestinii ortodocsi se inchina doar lui Dumnezeu. Maicii Domnului ii acorda preacinstire, iar ingerilor si sfintilor cinstire.
Crestinii ortodocsi cinstesc persoana reprezentata in icoana, nu icoana. Ei, ortodocsii, saruta icoana in semn de iubire si respect pentru persoana reprezentata pe ea.

#32
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postinstabilu, on 29 martie 2020 - 17:26, said:

Dorele 666, din ce citesc eu, tu nu ai fost ortodox niciodata!
Crestinii ortodocsi nu s-au inchinat niciodata icoanelor.
Crestinii ortodocsi se inchina doar lui Dumnezeu. Maicii Domnului ii acorda preacinstire, iar ingerilor si sfintilor cinstire.
Crestinii ortodocsi cinstesc persoana reprezentata in icoana, nu icoana. Ei, ortodocsii, saruta icoana in semn de iubire si respect pentru persoana reprezentata pe ea.

Atunci de unde vine sintagma ”icoana facatoare de minuni”?

#33
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Dorel666, eu mi-am luat-o de la familia ortodoxa a "mândruței" pentru ca locuiam in blocul 66 la ap 6.. au zis ai ei "666, bine PA!" fara sa stie alte detalii.
Iti doresc succes in continuare, daca subiectele pe care le deschizi sunt.. fara intentie de a fi troll si a aduna flameri..

#34
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Crede cineva in icoane facatoare de minuni?

#35
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Având în vedere numărul pelerinilor la lăcașurile de cult unde se află acestea, tu ce concluzie tragi de aici ?

#36
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Caută Las Fierbinți sezonul 15 episodul 19.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate